MILOŠEVIĆ JE NA DANAŠNJI DAN IZBEGAO SMRT Od rezidencije je ostalo samo zgarište, a razlog zbog kojeg se čekalo sa bombardovanjem vile BIO JE BIZARAN
Podeli vest
Krstareće rakete ispaljene sa aviona NATO pre 22 godine razorile su rezidenciju tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića u Užičkoj 15. Milošević, koji je bio meta napada, nalazio se tada na tajnoj lokaciji.
Mnogima upada u oči da je Miloševićeva rezidencija bombardovana 22. aprila 1999. godine, skoro mesec dana od ispaljivanja prvih NATO projektila na tadašnju SR Jugoslaviju.
Bivši predsednik SRJ 2001. izneo basnoslovnu ponudu tadašnjem šefu JSO, verujući da može da se spase od privođenja... Zamisao mu nije uspela, a detalje o tome je u svojim beleškama otkrio čuveni srpski pisac
14.04.2021
07:49
Zašto se toliko čekalo da se bombarduje kućnog praga tadašnjeg svetskog neprijatelja broj jedan? Ma koliko bizarno zvučalo, jedan od mogućih razloga je umetnost.
Naime, u Miloševićevoj rezidenciji se, navodno, nalazilo Rembrantovo remek-delo zbog čega je dugo veto na bombardovanje velelepne vile stavljala Holandija.
Reč je o platnu koje je Ante Topić Mimara doneo iz Nemačke posle 1945. tokom restitucije umetničkih dela i dao ga Titu. Holanđani su mislili da je reč o originalnom Rembrantu, a tek kasnije im je nemački general Klaus Nauman objasnio da je reč o kopiji.
Posle bombardovanja ispostavilo se da Slobodan Milošević i njegova porodica nisu u trenutku napada bili u rezidenciji, već na tajnoj lokaciji, navodno, u stanu u Đušinoj ulici, u Beogradu. Rezidencija je razorena sa dva projektila. Prva eksplozija je uništila stilski nameštaj, slike, pozlaćene umetnine... Preživeli su tri stilska stočića, dve fotelje i klavir, koji je ostao bez nogu.
Druga NATO bomba pogodila je Miloševićev kabinet i sravnila ga sa zemljom.
Milošević se tokom NATO bombardovanja skrivao i u Titovim skloništima u Beogradu i Boru. To je, pre svega, dedinjska vila "Mir".
Ovo zdanje ima liftove koji se spuštaju 70 metara ispod zemlje i četiri skrivena podzemna prolaza. Jedan od njih vodi do skloništa u kasarni u Ulici Teodora Drajzera, drugi do Rakovice...
Drugo sklonište u kojem se krio Milošević je bilo "Dubašnici", tridesetak kilometara od Bora. Ovo zdanje je zatvorenog tipa, sa podrumom, skloništem, prizemljem i dva sprata u vidu jelke i debelim zidovima. Objekat je 1979. za potrebe tadašnje JNA izgradila firma "Timogradnja".
Vilu u Rumunskoj 15, kako se ranije zvala Užička ulica, izgradio je 1933. inženjer Aleksandar Acović, a od Drugog svetskog rata koristio ju je kao omiljenu rezidenciju Josip Broz Tito. I Milošević je voleo ovu vilu skrivenu na Dedinju, jer je podsećala na mali muzej.U vili su ključno mesto sve do 1999. godine zauzimao Titov kabinet od hrastovine i mahagonija, a u njemu je dominirala slika Krste Hegedušića „Stubička bitka“. I Titova biblioteka je bila impozantna, a njene police krasilo je prvo izdanje Marksovog „Kapitala“ iz 1868, kao i faksimili portugalskih srednjovekovnih pomorskih karata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši predsednik SRJ 2001. izneo basnoslovnu ponudu tadašnjem šefu JSO, verujući da može da se spase od privođenja... Zamisao mu nije uspela, a detalje o tome je u svojim beleškama otkrio čuveni srpski pisac
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je nekadašnji šef obezbeđenja Milan Veruović, koji je u poslednjim trenucima bio sa Zoranom, Vojislav Šešelje predsednik SRS i doktor Miljko Ristić.
Zoran Stanković (49) iz Osipaonice pucao je u glavu bivšoj ljubavnici Aleksandri Lazić (28) iz Lipa, a potom je presudio sebi jednim hicem u slepoočnicu! Krvava drama se odigrala pre tačno deset godina u Aleksandrinoj kući, u kojoj je živela sa majkom i dvoje maloletne dece.
Kadetkinja treće godine Vojne akademije, Sanja Marković (21), iz Niša nastupiće za našu boksersku reprezentaciju na Balkanskom prvenstvu koje će biti održano u Loznici od 16. do 24. novembra, i to će biti njeno prvo veliko takmičenje u dresu reprezentacije.
U moru negativnih iskustava sa komšijama, nedavno je pristigla poruka o humanosti, prijateljstvu i ženskoj solidarnosti, priča koja je sve raznežila i koja zasigurno zaslužuje da se za nju čuje.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je u Srbiji od 4. do 10. novembra zabeleženo 6.452 slučaja oboljenja sličnih gripu i to najviše u Zlatiborskom, Moravičkom i Šumadijskom okrugu, dok su najviše uzrasno-specifične stope zabeležene u uzrasnim grupamadece mlađe od četiri, pet do 14 godina.
Fudbaleri Srbije remizirali su u poslednjem kolu A4 Grupe Lige nacija sa selekcijom Danske (0:0), a svoje utiske odmah po završetku meča izneo je selektor "orlova", Dragan Stojković Piksi.
Odgovor Moskve na napade zapadnim raketama dugog dometa duboko na rusku teritoriju biće adekvatan i opipljiv, upozorila je danas portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova i naglasilasila da će to značiti direktno učešće Sjedinjenih Američkih Država i "njihovih satelita" u sukobu protiv Rusije.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj potvrdio je večeras da je Ukrajina dobila dozvolu administracije odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena da koristi rakete dugog dometa za napade duboko u Rusiji u radijusu od 300 kilometara.
Ubrzo nakon pobede na izborima, Donald Tramp je počeo da stavlja svoju administraciju na konzervativne tvrdolinijaše koji su spremni da potencijalno preuzmu njegovu agendu za imigraciju.
Rusija ima sisteme koji mogu da presretnu američke operativno-taktičke rakete "atakams", saopštio je glavni i odgovorni urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Korotčenko.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.
Ruska salata je jedno od najpoznatijih jela koje se priprema za različite prilike, a dodavanjem hrskave jabuke, možete joj dati potpuno novi, osvežavajući ukus.
Mašina za sušenje veša može biti izuzetno praktična, ali nije pogodna za sve vrste odeće. Neke tkanine i materijali, poput svile, vune ili odeće sa dekorativnim elementima, bolje je sušiti na vazduhu kako bi se očuvala njihova kvaliteta i dugotrajan izgled.
Modni dizajer Bata Spasojević danas će održati reviju kojom će ujedno obeležiti jubilarnih 30 godina karijere, a događaj će se održati u jednom beogradskom hotelu.
Brojne poznate ličnosti pojavile su se večeras na crvenom tepihu, na reviji modnog kreatora Bate Spasojevića, a među prvima su stigle pevačica Mira Škorić i njena ćerka Milica Jeremić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.