BRITANCI PREDNJAČE U KRSTAŠKOM RATU PROTIV SRBA, ALI I SLOVENSTVA! Više od 200 godina smo im "trn u oku", nema šta neće učiniti da nas...
Podeli vest
U trenutku kada NATO vodi novi krstaški rat protiv pravoslavlja, Rusije i svega slovenskog, Britanija prednjači i u rusofobiji i u srbofobiji, ali to nije iznenađenje, jer je to kontinuitet britanske politike od 19. veka do danas, kaže istoričar Aleksandar Rastović
Ako se pogleda britanska politika na Balkanu u poslednjih 200 godina vidimo da iza svih pobuna i revolucija stoje upravo Englezi. Nije slučajno, primećuje Rastović, ni što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći ovih dana o licemernom ponašanju Kvinte na Kosmetu, izdvojio pored Nemačke - Britaniju.
Aljbin Kurti u tajnosti sprema 'propis' na osnovu koga se Srbima sa Kosova koji posle 15. jula odu na letovanje ne bi dozvoljavalo da se vrate kući sve dok ne potpišu da se odriču srpskih registracija i da uzimaju RKS tablice!?!
05.07.2022
07:00
- Slično je bilo devedesetih, kada je nakon Dejtonskog sporazuma takođe Velika Britanija činila sve da izađe u susret hirovima bošnjačkog rukovodstva. Nedavno smo videli i inicijativu da se ponovo pred UN pokrene pitanje genocidnosti srpskog naroda - podseća istoričar, imajući na umu da je Britanija 2015. već pokušala da kroz Savet bezbednosti UN progura rezoluciju kojom bi srpski narod bio proglašen genocidnim, ali ju je zaustavio veto Rusije.
Srbofobno ponašanje Britanaca je tradicionalno
Kad je reč o ponašanju Britanije u 19. veku, Rastović, koji je doktorirao na srpsko-britanskim odnosima, ukazuje da je upravo Britanija na Berlinskom kongresu 1878. predložila da Austrougarska dobije pravo okupacije Bosne i Hercegovine.
U prilog svojoj tezi o tradicionalno srbofobnom ponašanju Britanaca, istoričar citira zapažanje iz pisma koje je Ilija Garašanin poslao 8. jula 1850. srpskom vojvodi Stevanu Knićaninu.
Garašanin se u tom pismu osvrće na ponašanje engleskog generalnog konzula u Srbiji kao paradigme antisrpske politike.
- Hoće svuda da uzmuti, on nas rajom imenuje... Ali treba znati da i ostale engleske diplomate mrze na Slovene, naročito na nas Srbe. Mi im nismo za to povoda dali, a zašto su takvi prema nama đavo ih znao - citira Rastović.
On konstatuje da i danas engleski premijer i ministri prednjače u rusofobiji ali i u srbofobiji i nepoverenju prema svemu što dolazi od slovenskih naroda.
- To je politika koja je ustanovljena krajem 18. veka a kulminirala je tokom Krimskog rata. I danas kad se čitaju britanski mediji zaprepašćuje s kolikom mržnjom se odnose prema svemu što dolazi iz Rusije. To samo podseća na ono što je Britanija radila tokom 19. i 20. veka. Reč je o kontinuitetu jedne politike koja eskalira u najgorem mogućem obliku - napominje naš sagovornik.
Insistirati na povratku do 1000 srpskih vojnika na KiM
Komentarišući ocenu predsednika Aleksandra Vučića da najnovija odluka Prištine o zabrani srpskih tablica i ličnih dokumenata nagoveštava da se najesen možda sprema nova Oluja na severu Kosmeta, Rastović kaže da je to ozbiljno upozorenje, ali ne samo domaćoj javnosti već i EU koja već 20 i kusur godina toleriše neodgovorno ponašanje privremenih institucija u Prištini.
- Srbija se, s druge strane, pritiska na svaki mogući način, dok se potezi vlade Aljbina Kurtija tolerišu i računaju kao pravo na samoopredeljenje, dok se svaki srpski korak ocenjuje kao separatizam. To su ti dupli standardi EU koji se neprestano primenjuju na Balkan i Srbiju - konstatuje Rastović, dodajući da se i ruska specijalna operacija u Ukrajini koristi da bi se vršio još veći pritisak na Balkan.
Srbiji i njenom rukovodstvu, kako ističe, ostaje da upozorava domaću i svetsku javnost na ono što nam sledi a što može da zapali Evropu.
Pored toga, prema rečima Rastovića, treba podsećati na ono što piše u rezoluciji 1244, koja ne samo da potvrđuje teritorijalni integritet i suverenitet tada SR Jugoslavije, već i daje pravo da se na KiM vrati između 900 i 1000 vojnika i policajaca da čuvaju spoljne granice.
- Međutim, i to je primer licemerja i EU i međunarodne zajednice koja gazi sopstvene rezolucije usvojene jednoglasno 1999. godine, konkretno rezoluciju 1244. Tako da možda je i to jedan od načina da mi kroz diplomatsku aktivnost insistiramo na povratku i da tražimo da se u skladu sa rezolucijom 1244 deo naših vojnih i policijskih snaga vrati na KiM - predlaže istoričar.
Abazovićeve namere za svaku pohvalu
U osvrtu na prvu posetu crnogorskog premijera Dritana Abazovića Beogradu, Rastović navodi da ako je iskrena njegova dobra namera, i kad je reč o Temeljnom ugovoru sa SPC, i povodom priključivanja inicijativi Otvoreni Balkan, to će otvoriti veliku perspektivu u odnosima Beograda i Podgorice i relaksirati njihove odnose.
Deluje, kaže, pomalo apsurdno da je Abazovićev prethodnik koji je došao na talasu borbe SPC da zaštiti svoja osnovna prava u Crnoj Gori, propustio istorijsku šansu da napravi pomak u tim odnosima, a onda na čelo manjinske vlade Crne Gore dođe pripadnik manjinskog naroda i to pokušava da uradi.
- Naravno, dok se ne završi sve oko Temeljnog ugovora ne možemo biti potpuno ubeđeni, ali ide se u tom pravcu i, bar po onome što se može videti u nacrtu tog dokumenta, priznaje se kontinuitet SPC i prava srpskih manastira da se upišu u registar, pravo na versku nastavu itd. Ako su namere premijera dobre, to će biti za svaku pohvalu i biće to istorijska prilika da se odnosi između dve države postave na nove i zdrave odnose - napominje Rastović.
Posebno ga, kaže, raduje namera priključenja Crne Gore Otvorenom Balkanu, što bi bio korak u ostvarivanju moderne verzije plemenite ideje čije inicijator bio knez Mihailo Obrenović - da Balkan treba da pripadne balkanskim narodima, a baštinila su je kasnije najveća imena srpske intelektualne i političke elite.
- I ova ideja, kao i svako drugo povezivanje je nešto što treba da se podrži i za svaku je pohvalu. Ukoliko bi se ostvarila, to bi bio korak napred u smirivanju situacije na Balkanu - uveren je Rastović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Aljbin Kurti u tajnosti sprema 'propis' na osnovu koga se Srbima sa Kosova koji posle 15. jula odu na letovanje ne bi dozvoljavalo da se vrate kući sve dok ne potpišu da se odriču srpskih registracija i da uzimaju RKS tablice!?!
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas da iako se prohodnost puteva poboljšava, snežne padavine prestaju, pa u večernjim satima postoji opasnot od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.