EU će uložiti milijarde u Srbiju! Svilanović objasnio važnost srpskog litijuma
Podeli vest
Srpski litijum je među tri najvažnije teme u odnosima Zapadnog Balkana i Evropske unije, izjavio je bivši ministar spoljnih poslova i nekadašnji generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju, Goran Svilanović.
Svilanović je za Demostat rekao da je mogućnost da Srbija postane jedan od snadbevača EU kritičnim materijalima otvorila prostor za to da naša zemlja bude važnija nego do sada u očima evropskih partnera u geopolitičkom smislu, ali i pitanje na koji način bi Srbija to mogla koristiti u ekonomskom smislu.
Član Bundestaga iz CDU Roderih Kizeveter govorio je o litijumu i njegov0m značaju, a na primeru Rusije i rata u Ukrajini pokazao da je zemlja koja poseduje litijum u budućnosti dobija status supersile!
Poslanik Bundestaga iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Roderih Kizeveter otkrio je u razgovoru sa novinarima da je litijum Donbasa glavni faktor koji primorava zapadne političare da pruže finansijsku i vojnu pomoć ukrajinskoj vojsci. On je tako "pokopao" političare koji pričaju od ratu za demokratiju i pravu Uktrajinaca da biraju kako će da žive.
31.12.2023
07:00
Svilanović je objasnio da je EU, posle pandemije i rata u Ukrajini, odlučila da u što većoj meri smanji zavisnost od Kine i Rusije i da zato u svom širem okruženju traži koje zemlje bi mogle da budu deo redefinisanih lanaca snadbevanja, između ostalog i kritičnim materijalima. Tu se pojavila i Srbija.
On je naveo da se sa tom činjenicom prvi put susreo pre dve godine na Alpbach forumu u Austriji, kada je tadašnja direktorka za Zapadni Balkan u Službi za spoljne poslove EU govorila o naučenim lekcijama i u tom kontekstu pomenula i srpski litijum.
- Mi smo se raspali u sobi kad smo to čuli. Prvo onaj deo ljudi sa Kosova, Albanije, BiH, Crne Gore rekao je – pa vi samo o Srbiji, a naša reakcija je bila – pa to je nešto što je vrlo upitno u srpskoj javnosti… Mi smo reagovali – čekajte o čemu pričate, a odgovor je bio – da, mi samo Srbiju vidimo - preneo je Svilanović.
Među 20 najboljih modela je i "fijat 500", a upravo će ovaj auto-gigant već naredne godine u fabrici u Kragujevcu proizvesti "pandolinu", prvi električni automobil iz Srbije * Za uspeh elektrifikacije transporta potrebno je da se obezbede sirovine, a jedna od njih je litijum
Bez retkih metala nema mogućnosti razvoja ni primene novih tehnologija, posebno onih vezanih za obnovljive izvore energije, ključnih za zelenu energetsku tranziciju
10.12.2023
19:00
Dve godine kasnije, kako navodi, Švedska, kao predsedavajuća EU, u julu 2023. je predložila formiranje grupe na visokom nivou od oko trideset osoba, čiji je i on član, a čiji je zadatak da sačini izveštaj o međuzavisnosti između EU i njenog susedstva – o tome sa kojim zemljama EU ima dobru komunikaciju i koje zemlje bi mogle da budu deo redefinisanih lanaca snadbavenja.
- Mi ne razgovaramo o članstvu, već o energetskoj zavisnosti, o hrani, o ljudima, odakle dolazi radna snaga, zašto se susrećemo sa migrantima… I u tom kontekstu se otvorila tema kritičnih sirovina i materijala koji su neophodni celom ovom području - objasnio je Svilanović.
Mogućnost da Srbija postane jedan od snadbevača Evropske unije kritičnim materijalima jeste otvorila prostor za to da Srbija bude važnija nego do sada u očima evropskih partnera – to podrazumeva novu, povoljniju geopolitičku poziciju, ali i otvara pitanje na koji način će se to koristiti i u geopolitičkom i u ekonomskom smislu, naveo je on.
Svilanović je objasnio da su kritične sirovine tema broj tri u odnosu Evropske unije i Zapadnog Balkana, što se potvrdilo i na samitima u Tirani u oktobru i u Briselu u novembru 2023.
On je rekao da bi projekat iskopavanja litijuma bio ogroman projekat na kojem bi morao da radi trust mozgova, koji bi se bavio svim aspektima – od zaštite životne sredine, vode, vazduha, odlaganja otpada do ekonomske koristi i kontrole procesa.
- Trebalo bi da se postavi ozbiljno pitanje gde je tu država, jer ovo je privatan biznis. Ko će od toga da živi? To je resurs zemlje – ako ćemo da imamo štetu, da vidimo koliko zarađujemo. Da li je to samo rudna renta ili nešto više za Srbiju, a to podrazumeva udeo u projektu, koji može da se dogodi ako dolazi velika automobilska industrija - ističe Svilanović.
Svilanović je objasnio da investitor za svaki, pa i manje složen projekat, mora da preda dva dokumenta.
Prvi je studija uticaja, analiza uticaja na životnu sredinu, koja se radi po standardima Srbije i predaje srpskim vlastima, od kojih dobija verifikaciju da može da nastavi sa projektom.
Međutim, da bi dobio novac, investitor mora da se obrati Evropskoj investicionoj banci, EBRD, Svetskoj banci ili privatnim banakama, koje mu traže drugi dokument, sa oštrijim standardima – takozvani Enviromental social impact assessment.
- Ta dva dokumenta su neophodna i u projektu o kojem govorimo. Kad se predaju, u njima bi trebalo da stoji na šta se utiče, koja voda se koristi, da li utiče na biosferu, u kom obimu utiče na poljoprivredu… - naveo je on.
Govoreći o Evropskom planu rasta za Zapadni Balkan, Svilanović je rekao da EU planira da izdvoji šest milijardi evra za ekonomski napredak regiona, od čega je, kako kaže, procena da za deo koji se odnosi na kritične materijale u Srbiji ide dve milijarde evra.
- Da shvatite odnose veličina, koliko je priča o kritičnim materijalima velika za Srbiju u poređenju sa ukupnim izdvajanjima za Zapadni Balkan od šest milijardi evra - naveo je Svilanović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Član Bundestaga iz CDU Roderih Kizeveter govorio je o litijumu i njegov0m značaju, a na primeru Rusije i rata u Ukrajini pokazao da je zemlja koja poseduje litijum u budućnosti dobija status supersile!
Premijer Srbije Miloš Vučević govorio je o važnim društveno-političkim temama za Pink televiziju u emisiji "Novo jutro", gde je istakao da će svi koji su širili dezinformacije o upotrebi zvučnog topa odgovarati.
U narednim danima, iako se očekuje porast temperatura, jutra će i dalje biti mrazna, sa minimalnim temperaturama od -8 do -2, dok će na višim planinama biti još hladnije.
Pre tačno 88 godina mađarski naučnik Albert Sent Đerđi za otkriće Vitamina C dobio je Nobelovu nagradu! U njegovom naučnom timu bio je i grof Karas, naučnik i veleposednik iz Martonoša kod Kanjiže...
U Severnoj Makedoniji sedmodnevna žalost zbog tragedije u diskoteci "Puls" u Kočanima u kojoj je život izgubilo 59 osoba, a više od 170 je povređeno. Istraga o uzroku požara je u toku, a do sada je saslušano 20 osoba, od kojih je osam zadržano u pritvoru.
U poslednjim decenijama svet je bio suočen sa nizom tragičnih požara i incidenata u noćnim klubovima i diskotekama, koji su često imali pogubne posledice, poput tragedije u Kočanima u kojoj je poginulo 59, a povređeno skoro 200 ljudi.
Apelacioni sud u Nišu pravnosnažno je osudio na kaznu zatvora od jedne godine kao i novčanu kaznu, bivšeg ukrajinskog obaveštajca Andreja Naumova zbog pranja novca.
Crno-beli na pozajmicama u drugim klubovima zvanično imaju čak desetoricu fudbalera, a prodajom nekih od njih mogla bi koliko-toliko da se popravi očajna finansijska situacija.
Fudbalski savez Srbije apelovao je na navijače koji će prisustvovati utakmici baraža za ostanak u A diviziji Lige nacija protiv Austrije u Beču da reprezentaciju podrže fer, sportski i dostojanstveno. Meč se igra u četvrtak (20.45, RTS 1/Arena Premijum 1) časova na stadionu "Ernst Hapel".
Turske vlasti uvele su ograničenja pristupa društvenim mrežama, uključujući Iks, Jutjub, Instagram i TikTok, nakon hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua i još 100 osoba, saopštila je organizacija "Netblocks".
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus izjavio je danas da obećanje ruskog predsednika Vladimira Putina o privremenoj obustavi napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu "ne znači ništa".
Luizijana je izvršila prvu egzekuciju korišćenjem azotnog gasa u istoriji te američke države, nad Džesijem Hofmanom Džuniorom (46), i to nakon 15 godina pauze u izvršenju smrtnih kazni.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa objavila je danas desetine hiljada poverljivih zapisa o ubistvu nekadašnjeg predsednika SAD Džona F. Kenedija 1963. godine, na osnovu Trampovog ukaza donetog s ciljem da budu objavljena sva vladina dokumenta u vezi sa atentatom.
Predstavnici Rusije i Sjedinjenih Američkih Država razgovaraće o detaljima sporazuma postignutih nakon razgovora predsednika dveju zemalja, Vladimira Putina i Donalda Trampa u nedelju, 23. marta, u Džedi, saopštio je specijalni izaslanik predsednika SAD Stiv Vitkof.
Nedavno su se pojavili izveštaji da je "Dizni" ponudio Džoniju Depu ogroman honorar od 301 milion dolara kako bi se vratio u franšizu "Pirati sa Kariba"
Izložba umentičkih fotografija "Magi - kad krenem ka", posvećena muzičarki Margiti Stefanović (1959-2002) otvorena je večeras u Galeriji Doma omladine Beograda (DOB), gde će trajati do 30. marta.
Naša glumica Zinaida Dedakin jednom je podelila iskustvo svoje borbe sa teškom bolešću, otkrivši da je imala zakazanu operaciju na koju na kraju nije ni otišla.
Pluton je planeta transformacije, moći, regeneracije i dubokih promena. 20. novembra 2024. godine Pluton je promenio znak i ušao u Vodoliju, čime je započeo novi ciklus sveobuhvatnih promena.
Nakon što je usled zdravstvenih problema probušila kašiku i svoju kilažu dovela u red, Bojana Stamenov spakovala je kofere i preselila se iz Beograda, a sada je otkriveno i ko je na tu odluku najviše uticao.
Otkako se uselila na imanje u Šimanovcima Stefani Grujić i Danijel Dujković Munjez su nerazdvojni, a nakon sinoćnih događaja bivši partneri postali su glavna tema.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar