Dejan Vuk Stanković pravo u metu: Antilitijumska “revolucija” kojom upravlja opoziciona politička elita i njeni antivladini saveznici, nalazi se pred kulminacijom!
Podeli vest
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković izneo je jasan stav u vidu opsežne analize besmislenih poteza opozicionih piona u vezi sa rudarenjem litijuma, kompaniji "Rio Tinto", ali i groteskama koje neretko možemo čuti na tajkunskim televizijama.
Posle socijalističke, nacionalno-antibirokratske i tzv. petooktobarsko “demokratske” revolucije, na red je došla “antilitijumska revolucija”. Teško je poverovati da je građanski spontana, a još teže poverovati da ima nekog posebnog i naročito smisla.No, to revolucionarno političko kretanje je nesumnjiva činjenica koja se pretvara očito u dug i dosadan politički proces. Antilitijumska “revolucija” u pokušaju, kojom upravlja opoziciona politička elita i njeni antivladini saveznici, nalazi se pred kulminacijom.
Nekadašnji pevač "Bijelog dugmeta" Željko Bebek, čovek koji je sinoć održao sramni nastup na proslavi zločinačke akcije "Oluja" u Ličkom Osiku, zakazao je za 15. novembar koncert u Beogradu u Sava Centru. On je time pokazao da je imun na srpske žrtve i srpsku patnju, ali ne i na srpske pare. Organizatori su koncert nazvali "velelepnom proslavom Dana pobede".
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Zoran Đorđević bio je gost emisije "Info jutro" televizije Informer. On je komentarisao karikaturu "Radara" koja predstavlja predsednika Srbije Aleksandra Vučića izrešetanog i raskomadanog.
19.07.2024
10:32
“Krupne reči” moralne osude projekta “Jadar”, usiljena moralna stigmatizacija vlasti, beskonačno medijsko ciljanje kompanije "Rio Tinto", kao “arheneprijatelja života i prirode”, otkada je Srbije i njenog stanovnistva”, dobili na velikom medijskom zamahu. Socijalno politička atmosfera u javno-političkom polju, doživela je tačku “političkog ključanja”. Verovatni epilog je stihijska građanska neposlušnost i neodgovorni politički voluntarizam opozicije sa nesagledivim društveno štetnim posledicama. Opoziciona-medijsko politička elita dodelila je kompaniji “Rio Tinto” status “ekološke Al Kaide”. Vlast predvođena predsednikom Vučićem podržana od EU, od evroreformskih krugova proglašena je patriotski sumnjivom, što je svojevrsni paradoks. Bez ikakvih ozbiljnih dokaza vlast je olako proglašena korumpiranom u domenu poslovanja sa pomenutom rudarskom kompanijom.
Enormna politička, medijska i društvena energija uložena je da se blokira najveća strana direktna investicija od 2000. naovamo. Nijednog trena niko od dežurnih kritizera nije postavio pitanje da li stopiranje projekta ”Jadar”, kao epilog ima rušenje razvojnog potencijala zemlje zasnovanog na naučno-tehnološkom napretku i rastućim potrebama evropskog tržišta za elektrifikacijim voznog parka u kontekstu klimatskih promena, suštinski neophodnih savremenom svetu. Prva “politička” dogma srpske opozicije je stav prema kome projekat ”Jadar” nije energetsko-rudarsko, naučno-tehnološko, a i ni ekološko pitanje. Za njih status projekta “Jadar” je dnevnopolitičko pitanje koje treba da posluži kao inicijalna kapisla za rušenje vlasti. Dva su razloga za navedenu tvrdnju.
Poslanik Evropskog parlamenta Tonino Picula napao je predsednika Vučića i rekao da Mandić, Knežević i potpredsednik Vlade Crne Gore Aleksa Bečić nisu poželjni u Hrvatskoj. Te gnusne izjave komentarisao je Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija sutra“.
27.07.2024
11:16
Foto: Zoran Sinko
Prvi projekat ”Jadar” je obustavljen naletom ulične agresije i moralističke histerije u poznu jesen 2021. godine. Opozicionari veruju da je kopanje, prerada i reciklaža litijuma i borata, tema na kojoj vlast može da se “oklizne”, a upravljanje državom, “sklizne” bez izbora njima u ruke. Opsesija ad hoc prevratom toliko “bliska i draga” srpskoj opoziciji, generiše naivno očekivanje da će se aktuelna vlast pod pritiskom ulice “sama od sebe urušiti". Iskustvo govori suprotno, ali vajni opozicionari za to ne mare mnogo. Brojni su primeri potrošene energije, bunta i opozionih političkih promašaja.
Demonstracije, poput “ 1 od 5 miliona”, političke procesije” protiv “Beograda na vodi” ili pak pokret “Srbija protiv nasilja” su primeri političke nesuvislosti i moralne beslosvesnosti prvog reda. Ma šta iskustvo političkih borbi poručivalo, nemoguće je razuveriti ambicioznu i vlastoljubivu ikontrašku politički heterogenu družini. Staro pravilo je da usiljeni politički fantazmi rađaju fanatizam. Fanatizmu su strani zdrav razum i razumevanje činjenica. Iz tog razloga, opoziona borba je duga lista politićkih neuspeha i moralnog poniranja.
Drugi razlog u prilog medijsko-političkog “rastvaranja” ekologije u sredstvo za golu vlast je arogantno odbijanje bilo kakvog racionalnog dijaloga i zanemarivanje činjenica o projektu ”Jadar”. Predsednik Vučić nudio je svaku vrstu razgovora, a kao vrhunski politički ulog u priči o projektu “Jadar”, ponudio je referendum o svom opozivu. Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, nudila je sve moguće forme javnog i institucionalnog dijaloga između aktera različitih stavova o rudarenju litijuma. Svaki njen napor tretiran je kao farsa i dočekan sa neviđenom dozom zluradosti političkog nihilizma. I najzad, kabinet predsednika Vlade - Vučevića uz podršku predsednika Srbije, Aleksandra Vučića krenuo je u formiranje ekspertskih timova različitih naučnih usmerenja s ciljem da prouče efekte projekta "Jadar". I ova incijativa, opoziciju nimalo nije zanimala, iako je u osnovi vođena načelom - “struka iznad i u službi politike” .
Foto: Masha Bandjur
U kontekstu, društvenog dijaloga, vođena načelom “totalne transparentnosti “, kompanija "Rio Tinto" objavila je Nacrt studije o uticaju projekta “Jadar” na životnu sredinu. Istine radi, “ moralno prokazeni “ Rio Tinto, potencira francuski model društvenog dijaloga o projektu kopanju, preradi reciklaži litijuma, koji je ukorenjen u francuskoj prosvetiljsko-demokratskoj tradiciji i praksi. O projektu “Emili” debatovalo se pod okriljem Državne komisije, javno, racionalno i u interesu države. Epilog debate je da će kompanija “Imeri” dobiti milijardu evra državne pomoći za prioritetni državni projekat, u regiji Alije koja potpada pod ekološki najzasićenije evropske regije, budući da je uvršćena u evropski ekološki projekat od posebnog značaja “Nature”.
Srbija je potpisala sa EU Memorandum o kritičnim sirovinama i mineralima, industriji jonsko litijumskih baterija i električnih vozila.
Memoradum predviđa koncept ekološki i socijalno odgovornog rudara, a i obavezuje sve aktere EU, Srbiju i kompaniju "Rio Tinto", kao i druge karte budućeg ekosistema bažiranog na rudarenje litijuma i borata.
Poruka svih aktera u sagi o rudarenju litijuma je jasna. “Nema iskopavanja rude bez zadovoljenja ekoloških standarda kako Srbije, tako i EU”. Srbija prema Memorandumu sama u sadejstvu sa EK kontroliše ispunjenost šta dara u rudarenju litijuma i drugih kritičnih sirovina. Dodatna mera zaštite je “baterijski pasoš” koji će u EU početi da vadi od 2027. godine. Ova direktiva Evropskog saveta predviđa da jonsko-litijumske baterije mogu biti prodavane na tržitu DU, samo ako su sirovine iz kojih su dobijene isključivo na ekološki prihvatljiv način. Dakle, jasna je poruka - “Nema profita putem prljavih tehnologija”. Sve navedeno, poznato je opozicionoj političkoj eliti. Ona ima pravo na sumnju, dopušteno je pravo i na kontrolisanu iracionalnost i neslaganje, ali je politički i moralno neprihvatljivo zloupotrebljavati strah građana za život i prirodno okruženje u kontekstu izazivanja ulićnih nemira i dubokih društvenih podela. Vrhunac političke ostrašćenosti i hipokrizije je okolnost da je "Rio Tinto" stigao u Srbiju u vreme vlasti opozicije, “antilitijumski revolucionarne”Demokratske stranke”.
Dodatak moralno-političkoj nedoslednosti prvog reda je i datum otkrića minerala jadarit 2004. godine u vreme “kohabitacije Koštunice i Tadića”. Teško je pretpostaviti da su i Đinđić, Koštunica, Tadić, Dinkić i njihovi ministri, "Rio Tinto", jednu od tri najveće svetske kompanije zamišljali kao “Nacionalnu geografiju “ ili savremenu verziju Jovana Cvijića, tačnije kao grupu istraživaca koji će pisati knjigu ili praviti dokumenetarni film o jadaritu, kao jedinstvenom mineralu u lozničkom kraju. Znali su to tada, znaju to i sada, i zato se sve to oko dramatične politizacije rudarenja litijuma zove skandalom.
U svetlu navedenih političkih i ekspertskih ponuda za razložnim dijalogom, kao i u svetlu opozicnog fingiranja “samoskrivljene naivnosti”, predstojeći mitinzi, teške reči, zapaljive parole su samo izraz političke pohlepe za vlašću, socijalne odgovornosti i moralno neubedljivog stava. Da budem jasan - “nije njima stalo ni do ekologije, ni rudarstva nego rušenja vlasti”, i hajde to jasno da prepoznamo i kažemo. Zaplet je dnevno-politički jer se krećemo u zaćaranom krugu propagande i politike incidenta. Ko ne veruje, neka samo za par minuta posluša poslanika Ćutu Jovanovića i razne aktiviste, poput Kokanovića i Petkovića, ali i večito, ljute i neubedljive - Ponoša i Lutovca, vođu “projekta” Dragana Đilasa. Priznajem, nije lako, ali pomaže da se shvate motivi, razlozi, ambicije i njihova očekivanja.
I da, za kraj, pretpostavimo nešto skoro nezamislivo, gotovo izvesno - praktično nemoguće:
I da sklone Vučića, morali bi da pregovaraju sa "Rio Tintom". Obaveze države važe ko god je na vlasti, a strane investicije, voljom naše države i država iz kojih dolaze investicione kompanije sporove rešavaju dogovorom ili arbitražom. I zbog ove okolnosti, sve ovo je neodgovorno, opasno i politički, medijski i ekonomski štetno, što se događa u subotu.
Posebna dimenzija političke neodgovornosti je što se čitava politička zavrzlama događa usred Kurtijevog progona, nestabilne situcije u BIH, evropskih i globalnih bezbednosno-političkih izazova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nekadašnji pevač "Bijelog dugmeta" Željko Bebek, čovek koji je sinoć održao sramni nastup na proslavi zločinačke akcije "Oluja" u Ličkom Osiku, zakazao je za 15. novembar koncert u Beogradu u Sava Centru. On je time pokazao da je imun na srpske žrtve i srpsku patnju, ali ne i na srpske pare. Organizatori su koncert nazvali "velelepnom proslavom Dana pobede".
Na današnji dan 1847. godine preminuo je srpski državnik i bez sumnje jedna od najvažnijih ličnosti Srbije u novijoj istoriji Ilija Garašanin, a njegov jedini spomenik nalazi se u Grockoj.
Veliki požar u ataru sela Torak, u opštini Žitište, iznenada je zahvatio poljoprivredno zemljište i naneo veliku materijalnu štetu, a vatra se velikom brzinom širila usled vetra i visoke temperature.
Mladić Nemanja Miletić (18) iz okoline Kraljeva poginuo je u teškoj saobraćajnoj nesreći u Ravanici, koja se dogodila u nedelju oko pola 5 ujutro, a njegov brat se od tinejdžera oprostila potresnim rečima.
Prodavačica Mirosanda Satarić Rosa (34), brutalno je ubijena na ulici u centru Beograda kada je u nju sedam puta pucao Milorad Gavrilović (48), dok je za ruku držala ćerku (7).
Na zahtev Uprave policije, NCB Interpol-a Podgorica – Generalni sekretarijat Interpola u Lionu objavio je međunarodnu javnu poternicu za Aleksandrom Mrkićem (60), državljaninom Crne Gore iz Nikšića, zbog sumnje da je izvršio krivična dela stvaranje kriminalne organizacije, pranje novca i krijumčarenje.
Pravo iznenađenje pred početak finalne serije KLS! Košarkaši Spartaka slove za blage favorite uoči susreta sa Partizanom, barem prema procenama kladionica.
Srpski trener Veljko Paunović (47) napravio je istorijski podvig! Tačno deset godina nakon što je sa omladinskom reprezentacijom Srbije pokorio svet i osvojio zlato na Novom Zelandu, uspeo je da vrati svoj Real Ovijedo u špansku Primeru, prvi put posle čak 24 godine čekanja!
Srpski trener Veljko Paunović je Real Ovijedo uveo u Primeru, prvi rang takmičenja, posle čak 24 godine, ali pre slavlja je čestitao protivničkom treneru.
Mladi vezni fudbaler Jovan Šljivić (19) biće zamena za Andriju Maksimovića (18) u narednoj sezoni, pošto klub planira da mu produži ugovor do 2028. godine.
Real Ovijedo je pokazao šta znači boriti se za klub, navijači su ga spasili kada je bio pred gašanjem, a posle 24 godine Srbin je klub vratio u Primeru, a najvatrenije pristalice su nakon slavlja na stadionu preplavile ulice grada.
Iran je u znak odmazde za američki napad na tri najveća nuklearna postrojenja u zemlji jutors odgovorio napadima balističkim raketama na severni i centralni Izrael i prvi put lansirao raketu "Hajbar".
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zatražio je tokom obraćanja na samitu G7 da se Kijevu obezbedi 40 milijardi dolara godišnje budžetske pomoći, ističući da je taj iznos neophodan za održavanje osnovne stabilnosti zemlje. Izvodi iz njegovog govora objavljeni su na njegovom Telegram kanalu.
Neodržani sastanak američkog predsednika Donalda Trampa i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na marginama samita G7 u Kanadi predstavlja novi politički udarac za Ukrajinu, piše nemački list Berliner cajtung.
Evropska komisija predstavila je ambiciozan plan za postepeno, ali potpuno ukidanje upotrebe ruskog goriva na teritoriji Evropske unije do kraja 2027. godine, izjavio je komesar za energetiku Dan Jorgensen na konferenciji za novinare u Briselu.
Glumica Vanesa Ojdanić, poznata po epizodnoj ulozi u kultnoj komediji "Žikina dinastija", paralelno se proslavila i kao porno zvezda na grčkoj sceni, gde je nastupala pod više pseudonima.
Za opstanak u "Eliti 8" ove nedelje boriće se čak pet učesnika: Nenad Marinković Gastoz, Anđela Đuričić, Milena Kačavenda, Ena Čolić i Nikola Grujić Gruja.
Nakon hitne operacije zbog koje će neko vreme biti odsutan sa malih ekrana Miloš Radenković otkriva da je u poslednji čas stigao u bolnicu jer je, kako kaže, diskus iscureo.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar