SVETSKO PRVENSTVO 1950. - Prvi Mundijal nakon Drugog svetskog rata
Podeli vest
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1950. godine
Svetsko prvenstvo 1950. godine bilo je četvrto izdanje ovog takmičenja i održano je u Brazilu od 24. juna do 16. jula. Bio je to prvi Mundijal nakon Drugog svetskog rata i prvo koje je nazvano Kup Žila Rimea, zbog obeležavanja 25 godina Žila Rimea kao predsednika FIFA.
Učešće Jugoslavije na prvom Svetskom prvenstvu u fudbalu opevano je u filmu „Montevideo, Bog te video", ali je u svrhu dramatizacije dosta istorijskih detalja i činjenica izmenjeno. Bez obzira na sve, film poslužio kao dobra osnova da se ne zaboravi istorijski uspeh naše reprezentacije na planetarnim smotrama.
04.11.2022
13:41
Stadioni na SP 1950.
Stadion Kapacitet
Marakana (Rio de Žaneiro) 200.000
Pakaembu (Sao Paulo) 60.000
Sete de Setembro (Belo Orizonte) 30.000
Eukaliptos (Porto Alegre) 20.000
Ilja do Retiro (Resife) 20.000
Vila Kapanema (Koritiba) 10.000
Prvenstvo je osvojio Urugvaj, koji je u odlučujućoj utakmici pobedio Brazl sa 2:1. Takođe, jedino je Svetsko prvenstvo koje nije imalo finalnu utakmicu, već je pobednika odlučila pobeda Urugvaja nad Brazilom u grupi od četiri pobednika preliminarnih grupa. Finalnu grupu su činile reprezentacije Urugvaja, Brazila, Švedske i Španije.
Brazilcima je do pre osam godina poraz od večitih rivala Urugvajaca bio najteži u istoriji tamošnjeg fudbala. Nikad ga nisu prežalili, jer su imali jedinstvenu priliku da pred svojim ljudima uzmu trofej. Ipak, mnogi smatraju da je čak bolniji od toga poraza onaj od Nemačke 2014. godine, kada je u polufinalu u Belo Orizonteu bilo čak 7:1 za "pancere".
Problem ko će uopšte igrati
Kako smo već spomenuli, bilo je to prvo Svetsko prvenstvo nakon Drugog svetskog rata, pošto Mundijali koji su predviđeni za 1942. i 1946. godinu nisu održavali. FIFA je odmah posle završetka rata pokrenula inicijativu da ponovo krene sa održavanjem prvenstava. S obzirom na to da je Evropa tih godina bila maltene u ruševinama, FIFA je imala problema da pronađe države zainteresovane za domaćinstvo.
Na kraju, izbor je bio između Nemačke i Brazila, pa je odlučeno da se po prvi put prvenstvo održi na tlu Južne Amerike. Naredni problem je bio naći reprezentacije koje će učestvovati, s obzirom na to da su mnoge bile zahvaćene ratom. Recimo, Italija je pre početka prvenstva bila aktuelni šampion sveta i bila je zainteresovana da brani titulu. Prvobitno, igrači nisu želeli da idu u Brazil, ali navodno se tad u celu priču uključila FIFA, koja je Italiji nadoknadila sve putne troškove, pa su "azuri" nastupili na Svetskom prvenstvu.
MUNDIJAL 1950.
DOMAĆIN Brazil ŠAMPION Urugvaj
BROJ UČESNIKA 13 UTAKMICA 22
GOLOVA 88 (4 po utakmici)
GLEDALACA 1.045.246 (47,511 po utakmici)
Neke selekcije nisu želele da igraju na šampionatu, poput Francuske i Portugala, dok su dve selekcije bile pod sankcijama zbog rata - Nemačka i Japan. Odustale su Indija, Škotska i Turska. Na kraju, na prvenstvu je učestvovalo 13 reprezentacija, uključujući i Jugoslaviju. Prvobitan plan je bio 16 ekipa podeljenih u šest grupa, ali na kraju se došlo do toga da dve grupe imaju po četiri ekipe, jedna tri, a jedna samo dve.
Brazil dominantno u finalnoj grupi
Grupu 1 na Svetskom prvenstvu 1950. godine činili su Brazil, Jugoslavija, Švajcarska i Meksiko. Brazilci su osvojili prvo mesto, takoi što su u grupnoj fazi pobeđivali Meksiko (4:0) i Jugoslaviju (2:0), a remizirali su sa Švajcarskom. Drugo mesto zauzela je selekcija Jugoslavije, koja je osim poraza od Brazila pobeđivala i Švajcarsku (3:0) i Meksiko (4:1). Tada se za trijumf umesto tri boda dodeljivalo dva, pa je kraj grupne faze izgledao ovako - Brazil pet, Jugoslavija četiri, Švajcarska tri i Meksiko bez bodova.
Brazilcu Ademiru utešna nagrada - Zlatna kopačka
Zlatna kopačka, odnosno najbolji strelac turnira, očekivano je bio Ademir, napadač Brazila, koji je dao čak osam golova. Četiri od osam dao je u pomenutom meču sa Šveđanima. Po pet su dali Estanislao Basora i Oskar Migez, a po četiri Čiko, Zara i Alsides Giđa.
Grupu 2 na Mundijalu u Brazilu činili su Španija, Engleska, Čile i SAD. Prvo mesto i plasman na završni turnir izborila je Španija, pošto je imala sve tri pobede u grupi. Redom su padale SAD (3:1), Čile (2:0) i Engleska (1:0). Grupa je završena sledećim poretkom - Španija šest bodova, Engleska, Čile i SAD po dva.
U narednoj grupi igrali su Švedska, Italija i Paragvaj. Prvo mesto osvojila je Švedska, zahvaljujući pobedom nad Italijom (3:2) i remijem sa Paragvajem (2:2). Najlakše do finalnog turnira došao je Urugvaj, koji je u Grupi 4 imao samo jednog rivala Boliviju. Urusi su taj meč dobili sa čak 8:0. Prvobitno je planirano da sa njima u grupi budu Turska i Škotska, ali te dve ekipe su otkazale nastup, kako već pomenusmo.
Urugvaj iz četiri meča do trona
Dakle, finalnu grupu činili su pobednici preliminarnih, a to su Brazil, Španija, Švedska i Urugvaj. Domaćin Brazil je ubedljivom pobedom na čuvenoj "Marakani" u Riju Švedskom od 7:1 ubedljivo otvorio finalni turnir, a zanimljivo da je Ademir u tom meču dao čak četiri gola! U istom terminu, samo u Sao Paulu, Urugvaj je odigrao 2:2 sa Španijom, zbog čega niko nije verovao da mogu do titule. I na startu drugog kola Brazilci su bili izuzetno siloviti, pošto su demolirali Španiju sa 6:1. Urugvaj je u istom terminu došao do trijumfa protiv Švedske golom Migeza šest minuta pre kraja meča. Slavili su sa 3:2, što je na kraju bio jedan od ključnih detalja na prvenstvu.
Švedska je potom, u manje bitnom meču, savaldala Španiju sa 3:1 i tako osvojila treće mesto. Utakmica Urugvaj - Brazil bila je svojevrsno finale šampionata, iako tako nije nazvana, već je formalno bio meč 3. kola.
Brazilci su važili za velike favorite, s obzirom da su do finala gazili sve redom. I u meču za zlato poveli su sa 1:0, golom Frijase u 47. minutu. Ipak, gosti su u drugom delu meča za 13 minuta preokrenuli i naneli Brazilcima jedan od najtežih poraza u istoriji njihovog fudbala.
Prvo je Huan Alberto Šijafino u 66. minutu izjednačio, a onda je Alsides Giđa u 79. minutu doneo preokret i drugu titulu Urugvajcima u istoriji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Učešće Jugoslavije na prvom Svetskom prvenstvu u fudbalu opevano je u filmu „Montevideo, Bog te video", ali je u svrhu dramatizacije dosta istorijskih detalja i činjenica izmenjeno. Bez obzira na sve, film poslužio kao dobra osnova da se ne zaboravi istorijski uspeh naše reprezentacije na planetarnim smotrama.
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Rusija intenzivira napade na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, a stručnjaci upozoravaju da bi sledeće mete mogli biti ključni hidrotehnički objekti, poput brana na Dnjepru. Nakon što su SAD odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa ATACMS, Moskva je jasno signalizirala spremnost na odmazdu, uključujući napade na strateške ciljeve.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde i desna ruka tajkuna Dragana Đilasa, Marinika Tepić, pohvalila se da je zajedno sa ostalim opozicionim ekstremistima blokirala ulaz invalidima.
Policija u Novom Sadu podneće krivičnu prijavu protiv poslanika Pokreta slobodnih građana Srđana Đurića (26) koji je, kako se i na snimku vidi, udario policajca!
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić odgovorila je lideru Stranke slobode i pravde Draganu Đilasu čija je poslanička grupa falsifikovala dva potpisa u svrhu inicijative za izglasavanje nepoverenja Vladi, a koji je pokušao da narod prevari i kaže da to nije istina.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
Kompanija Temu, poznata platforma za onlajn kupovinu, povukla je iz prodaje dečje dukseve koji svetle u mraku, nakon što je jedno dete iz Australije pretrpelo ozbiljne opekotine zbog zapaljenja materijala.
Istraga o nestanku Ane Marije Knežević, dobila je neočekivani preokret nakon nove sudske odluke. David Knežević (36), njen suprug koji je priveden kao glavni osumnjičeni za nestanak, sada bi mogao da se suoči sa smrtnom kaznom.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka ubice koji je 3. maja prošle godine u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro vršnjaka i radnika obezbeđenja, danas bi trebalo da se pred Višim sudom u Beogradu izjasne o krivici na proširene navode optužnice, koji ih terete da su zapustili i zanemarili sina koji je počinio stravičan zločin.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima
Vladan A. (88) zadobio je teške telesne povrede opasne po život kada je na njega na Novom Beogradu nasrnuo Slobodan B. (32) koji je u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola.
Tokom protokolarnih aktivnosti na samitu G20 u Rio de Žaneiru, brazilska televizijska voditeljka Ana Marija Braga napravila je lapsus, nazivajući predsednika SAD-a Džoa Bajdena „Bin Ladenom“.
Ukrajinske jedinice protivvazdušne odbrane pokušavaju da odbiju ruski vazdušni napad na Kijev, saopštila je vojna administracija ukrajinske prestonice rano jutros. Američka ambasada u glavnom gradu Ukrajine je zatvorena nakon vesti o značajnom udaru Rusije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je u obraćanju parlamentu da privremena ruska kontrola nad ukrajinskim teritorijama možda neće biti izbegnuta sve dok je ruski predsednik Vladimir Putin na vlasti.
Dok svet pažljivo prati eskalaciju između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, gde odobrenje predsednika Džoa Bajdena za korišćenje raketa ATACMS i napad na Brjansku oblast dodatno zaoštravaju situaciju, "riba sudnjeg dana", poznata i kao riba veslo, koju su u prošlosti nazivali „Nostradamus iz dubina“, zbog njene povezanosti sa katastrofalnim događajima, izbačena je na obalu južne Kalifornije, izazivajući interesovanje lokalnog stanovništva i naučnika.
Gojko Baletić koji je glumio sina čuvenog Dimitrija Pantića i Dragana Varagić koja je maestralno tumačila lik Jagodinke Simonović vratili su se na male ekrane u seriji "Sablja"!
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Britanska glumica Bel Olivija otvoreno je progovorila o tome šta žene preferiraju kada je reč o dimenzijama muškog polnog organa, ističući da umerenost igra ključnu ulogu i da preterane veličine nisu poželjne.
Video u kojem mama iz Velike Britanije demonstrira ćerki šminku iz 90-ih izazvao je lavinu smeha na TikToku. Uz tanko iscrtane obrve i puder nanet rukama, tinejdžerka nije mogla da sakrije šok – reakcije su postale viralne!
Bivši supružnici Ivan Marinković i Jelena Ilić celo jutro vode brutalni rat, a obezbeđenje ih je opkolilo kako bi sprečilo da njihov sukob preraste u fizički obračun.
Jedan od najpoznatijih kompozitora na našoj sceni, Goran Ratković Rale, večeras je u emisiji "Amidži šou" otkrio zanimljive detalje o kultnom hitu "Lopov".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.