ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1954. - Titula Nemaca u najluđem finalu, teorije zavere, optužbe za doping i neslavan kraj "lake konjice"
Podeli vest
Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1954. godine
Svetsko prvenstvo u fudbalu 1954. godine je peto po redu i održano je u Švajcarskoj od 16. juna do 4. jula. Odlučeno je da Švajcarska bude domaćin na 50. godišnjicu postojanja FIFA, pošto je inače sedište te organizacije.
Ostalo je još 15 dana do početka Svetskog prvenstva u Kataru, a organizator se pohvalio svim stadionima na kojima će se igrati ova planetarna fudbalska smotra.
05.11.2022
10:25
MUNDIJAL 1954.
DOMAĆIN Švajcarska ŠAMPION Zapadna Nemačka BROJ UČESNIKA 16 UTAKMICA 26 GOLOVA 140 (5,38 po utakmici) GLEDALACA 768.607 (29.562 po utakmici)
Prvenstvo je osvojila reprezentacija Zapadne Nemačke, prvi put u istoriji. U jednom od najzanimljivijih finala pobedili su Mađarsku sa 3:2. Bilo je to prvo prvenstvo koje je prenošeno preko TV i prvo koje je održano u kontinentalnoj državi.
Finale kao nikad u istoriji
Finale su igrale Mađarska i Zapadna Nemačka, a taj meč ostaće upamćen kao jedan od najinteresantnijih i najkontroverznijih u istoriji fudbala!
Kladionice, stručnjaci i svi ljubitelji fudbala nisu imali dilemu da će to mađarska "laka konjica" rešiti u svoju korist. Imala je ubitačan napadački tandem Šandor Kočiš - Ferenc Puškaš, najbolji na svetu u tom periodu. Za sobom su imali fascinantan niz od 32 utakmice bez poraza, a u finalu i vođstvo od 2:0 već u prvih osam minuta.
Nema ko tada nije pomislio da je svetski šampion već poznat. Prvo je pogodio Puškaš, a onda i Zoltan Cibor. Međutim, odgovor Nemaca bio je ekspresan. Maks Morlok je svega dva minuta kasnije smanjio na 2:1, a Helmut Ran je u 18. minutu poravnao na 2:2. Do odluke se čekalo do 84. minuta, kada je Ran drugim pogotkom na stadionu "Vankdorf" u Bernu doneo Nemcima prvu titulu u istoriji.
Po tome je snimljen film "Čudo u Bernu", a Mađari dan-danas veruju da su pokradeni. Smatraju da je pre izjednačujućeg gola mađarski golman Gročiš fauliran. Osim toga, optužili su protivničke igrače da su tokom poluvremena koristili doping kako bi povećali snagu. To nikad nije dokazano, ali pojedini doktori tvrdili su da su nemački reprezentativci dobili injekcije C vitamina u poluvremenu. Kasnije je veliki broj njih dobio žuticu.
KONAČAN POREDAK
1. Z. Nemačka
2. Mađarska
3. Austrija
4. Urugvaj
5. Švajcarska
6. Brazil
7. Engleska
8. Jugoslavija
9. Turska
10. Italija
11. Francuska
12. Belgija
13. Meksiko
14. Čehoslovačka
15. Škotska
16. Južna Koreja
Sudija je tri minuta pre kraja poništio Puškašov gol, koji bi meč odveo u produžetke. Smatrao je da je u ofsajdu, iako kamera to nije mogla najjasnije da snimi. Očevici su dugo govorili da je sudija pogrešio kada je poništio pogodak. Može se reći da se Mađari nikad od toga nisu oporavili. Više nisu igrali ozbiljnu ulogu na Svetskim šampionatima.
Čudan sistem u grupnoj fazi
Na takmičenju je bilo 16 reprezentacija, podeljenih u četiri grupe. Svaka grupa imala je dva od osam tada prvo rangiranih reprezentacija sveta koje su izborile plasman na šampionat. Ostatak grupa bio je popunjen sa još dva tima. Zanimljivo, nije primenjen sistem igranja "svako sa svakim", već su nosioci igrali protiv dve ekipe slabijih koeficijenata. U slučaju nerešenih ishoda igrale bi se dodatne utakmice, koje su odlučivale ko prolazi u četvrtfinale.
STADIONI NA MUNDIJALU 1954.
Vankdorf (Bern) kapacitet 64.600 Sent Jakobs (Bazel) kapacitet 54.800 Olimpik de la Pontez (Lozana) kapacitet 50.300 Šarmil (Ženeva) kapacitet 35.997 Kornaredo (Lugano) kapacitet 35.800 Hardturm (Cirih) kapacitet 34.800
Što se tiče grupa, iz prve su dalje prošli Brazil i Jugoslavija, koji su savladali Francusku, a potom remizirali u međusobnom okršaju. Ispale su reprezentacije Francuske i Meksika. Drugu grupu činili su Mađarska, Zapadna Nemačka, Turska i Južna Koreja, a dalje su prošle prve dve pomenute selekcije. Budući šampioni Nemci pobedom nad Turskom obezbedili su nokaut fazu, dok su zanimljivo, u "finalu pre finala" protiv Mađara doživeli pravi debakl. Ferenc Puškaš i Šandor Kočiš su ih prosto demolirali, pobedom od čak 8:3. Nemci su tek kroz plej-of sa Turcima (slavili 7:2) prošli dalje, a Mađari u tom momentu verovatno nisu ni slutili da će im se Nemačka u kasnijem finalu osvetiti za katastrofu.
Foto: Public
Ferenc Puškaš, najbolji svetski igrač tog vremena
Što se tiče treće grupe, siguran prolazak dalje overile su selekcije tada aktuelnog šampiona Urugvaja i Austrije, dok su Čehoslovačka i Škotska ispale bez pobede i bez datog gola. Iz četvrte grupe prošli su Engleska i domaćin Švajcarska, a Italija i Belgija su okončale turnir.
Golovi kao na traci
Usledila je interesantna nokaut faza, počev od četvrtfinala. Izvučeni su parovi Brazil - Mađarska, Urugvaj - Engleska, Jugoslavija - Zapadna Nemačka i Austrija - Švajcarska. U prvom četvrtfinalnom meču Austrijanci su tukli Švajcarsu sa čak 7:5. Sami možete da uočite da su golgeteri na ovom prvenstvu bili vrlo efikasni, pa je ovaj Mundijal ostao upamćen sa najviše datih golova u proseku po meču, više od pet!
Drugo četvrtfinale igrali su Mađarska i Brazil, a meč su dobili Mađari sa 4:2. Taj meč ostao je upamćen kao jedan od najgrubljih u istoriji Svetskih prvenstava. Podeljena su tri crvena kartona, bilo je čak 42 prekršaja, kiša je padala sve vreme i maltene nije moglo da se igra. Ferenc Puškaš, tada najbolji svetski igrač, flašom u glavu je pogodio protivničkog igrača, pa je nastao opšti metež i među igračima. Porazbijali su reflektore, a taj meč je nazvan "Bitkom za Bern", s obzirom da je mesto odigravanja bio taj grad. Prema zapisima, Mađari su dobili debele batine nakon tog meča. Zanimljivo, niko zbog toga nije sankcionisan, jer je FIFA sve rešila da zataška.
Vladajući svetski prvak Urugvaj izbacio je Englesku (4:2), a Zapadna Nemačka bila je bolja od Jugoslavije. Beara, Čajkovski, Milutinović, Mitić, Bobek i Zebec nisu ništa mogli budućem prvaku sveta.
Usledilo je polufinale, u kojoj je su Nemci najavili da mogu do svetske titule. Demolirali su Austriju sa 6:1. Mađari su u istom terminu srušili aktuelnog prvaka Urugvaja, nakon produžetaka 4:2. U finalu su se, dakle, sastale ekipe koje su već igrale na ovom turniru i potvrđeno je ono nepisano pravilo da je teško srušiti jednog rivala dvaput na istom takmičenju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ostalo je još 15 dana do početka Svetskog prvenstva u Kataru, a organizator se pohvalio svim stadionima na kojima će se igrati ova planetarna fudbalska smotra.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Bezidejnoj srpskoj opoziciji koja se mesecima unazad krije iza studenata hitno je potreban "crni labud" - nesreća na kojoj bi mogli da lešinare - kako bi se protesti koji polako ali sigurno zamiru, na neki način omasovili.
Sad kad smo svi čuli mirovni plan Donalda Trampa za Ukrajinu - da ta zemlja mora da prepusti teritoriju Rusiji i da nikad neće ući u NATO, ne može čovek a da se ne zapita šta će se dogoditi sa ratnim predsednikom te zemlje Volodimirom Zelenskim.
Direktor arhiva Vojvodine Nebojša Kuzmanović ocenio je da će veliki skup u Sremskoj Mitrovici, na kom je usvojena Vojvođanska deklaracija koja je brana svakom separatizmu u severnoj Srbiji, imati istorijski značaj.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Za ulazak u zemlje koje pripadaju Šengen zoni, turistima iz Srbije nije potrebna viza, rekao je Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija - YUTA, ali ipak, napominje, treba obratiti pažnju na to da li željena zemlja ima posebne uslove za ulazak.
Skijaške staze na Kopaoniku su tokom prazničnih dana bile pune, a gosti su stigli ne samo iz Srbije već i iz Rumunije, Bugarske i drugih delova Balkana.
Povodom dana Državnosti u Konaku Kneginje Ljubice izložena je čuvena slika Uroša Predića, koja se inače čuva pod posebnim merama u depou Muzeja grada Beograda.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Dečak S.S. (15) koji je teško povređen prošle srede u saobraćajnoj nesreći i to kada je, najverovatnije, pretrčavao Zrenjaninski put, preminuo je na Univerzitetsko dečijoj klinici "Tiršova".
Vladimir Vrbaški nije dostupan pravosudnim organima, kao i još dva osumnjičena lica, zbog čega će tužilaštvo predložiti sudiji za pretnodni postupak Višeg suda u Beogradu im odredi pritvor i naloži raspisivanje poternice. Terte se za krivična dela Prevara i Zloupotreba.
Rusija je razvila jednu od najnaprednijih sistema za borbu protiv dronova na svetu i rasporedila ga u okolini Moskve kako bi zaštitila grad od ukrajinskih napada.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas, nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Markom Rubijom, da je američki predsednik Donald Tramp "najveći prijatelj kojeg je Izrael ikada imao u Beloj kući", prenosi Rojters.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Američki predsednik Donald Tramp iskoristio je reči Napoleona Bonaparte u najnovijoj objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social, napisavši: „Onaj ko spasava svoju zemlju ne krši bilo koji zakon“, javlja Rojters.
Alaedin Alhalabi, 42-godišnji dostavljač hrane sirijskog porekla, postao je heroj u Austriji nakon što je autom zaustavio 23-godišnjeg napadača koji je u Filahu nožem napao prolaznike, ubivši 14-godišnjeg dečaka i ranivši još četiri osobe.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
U jednom od svojih intervjua, Siniša Pavić otkrio je da je RTS hteo da zaustavi prikazivanje serije "Bolji život" posle sedme epizode, a otkrio je i kako ju je "spasao"!
Skandal u Holivudu otkriva navodnu tajnu vezu Vil Smita i njegovog prijatelja Dvejna Martina, uz sumnju da je platio dva miliona dolara da prikrije njihov odnos.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Patike su savršen spoj udobnosti i stila, jer se lako uklapaju u različite kombinacije, od ležernih farmerki do elegantnih blejzera. Evo 6 stilova patika koje se lako uklapaju u svaku odevnu kombinaciju.
Piletina je veoma popularna namirnica i zbog svoje pristupačne cene, ali postoje određeni delovi ovog mesa koje nikako ne treba da jedemo, jer sadrže bakterije i parazite koji mogu negativno uticati na zdravlje.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Pevač Bane Mojićević ponovo je zaljubljen, a sa suprugom sa od koje se razveo pre pet godina sada je u dobrim odnosima. Kako je više puta istakao da je znao da će oboje procvetati nakon rastanka, razveo bi se i ranije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar