• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: S. Marjanović

08.11.2022

10:00

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1978. GODINE - Usluga vojnoj hunti, kad zatreba četiri može i šest komada...Stop za Maradonu i fešta na Monumentalu

printscreen

Fudbal

ISTORIJAT: SVETSKO PRVENSTVO 1978. GODINE - Usluga vojnoj hunti, kad zatreba četiri može i šest komada...Stop za Maradonu i fešta na Monumentalu

Podeli vest

Vodimo vas kroz istorijat Svetskih prvenstava, na redu je Mundijal 1978. godine Argentinom je 1978. upravljala vojna hunta na čijem čelu je bio diktator Horhe Rafael Videla, zbog čega se većina učesnika Mundijala plašila za sopstvenu bezbednost. Sa druge strane, svetske sile videle su situaciju kao priliku da se mase u Argentini smire, a hunta je jedva dočekala priliku da širi svoju propagandu.

Strah svih gostiju bio je opravdan jer su kružile priče da je vojni režim streljao neistomišljenike levičare na stadionima na kojima su se odigravale utakmice Svetskog prvenstva.

Ironija je da je selektor Argentine bio zakleti komunista i levičar Sezar Luis Menoti. Strateg "gaučosa" procenio je da mu nisu neophodne usluge tada sedamnaestogodišnjeg Dijega Armanda Maradone, koji je čuda činio u dresu Argentinos juniorsa.

Uoči turnira ubijen je i predsednik Organizacionog odbora Omar Aktis i to prilikom dolaska na sopstvenu konferenciju za medije.

Odlučeno je da će se igrati loptom Adidas Tango, pa je tango na argentinski način na terenu i van terena mogao da počne.

Foto: printscreen

Učesnici se plašili za svoju bezbednost: Diktator Horhe Rafael Videla


Prepisan je sistem takmičenja koji je primenjen četiri godine ranije u Zapadnoj Nemačkoj. 


Kvalifikovalo se 16 ekipa koje su bile podeljene u četiri grupe. Po dve prvoplasirane ekipe išle su u novoformirane grupe A i B.

Reprezentacija Jugoslavije nije izborila plasman u Argentinu jer je u kvalifikacijama u konkurenciji Španije i Rumunije doživela tri poraza.

Plasman u drugu rundu obezbedili su Italija, Argentina, Poljska, tada aktuelni prvak sveta Zapadna Nemačka, Austrija, Brazil, Peru, koji je bio hit prve faze, i Holandija - planetarni viceprvak.

MUNDIJAL 1978. GODINE


Učesnika 16
Šampion Argentina
Utakmica 32
Golova 102 (2,68 po meču)
Najbolji strelac Mario Kempes (Argentina), šest golova
Poseta 1.545.791 (40,679 po meču)
Plasman Jugoslavije Nije se kvalifikovala

Holandija je u konkurenciji Italije, Zapadne Nemačke i Austrije bila jedina ekipa sa pozitivnom gol-razlikom (9:4) i pet bodova obezbedila plasman u finale. U borbu za treće mesto otišla je Italija posle poraza od Holandije u poslednjem kolu (2:1).

FIFA je napravila ogroman propust dozvolivši da se mečevi 3. kola u B grupi ne igraju u isto vreme. Argentina i Brazil odigrali su remi bez golova i u poslednje kolo ušli sa po tri boda.

Utakmica između Brazila i Poljske u Mendozi počela je u 16.45 po lokalnom vremenu (20.45 po srednjeevropskom) i uavršena je trijumfom "karioka" 3:1.

Domaćin je svoj meč protiv Perua počeo dva i po sata kasnije i bilo je jasno da ga pobeda od četiri gola razlike vodi u meč za titulu protiv Holandije.


Tog 21. juna 1978. u Rozariju odigran je jedan od najsramotnijh mečeva u istoriji fudbala, a "gaučosi" su slavili sa 6:0. 

Foto: printscreen

Sramotna utakmica: Rene Hauzmen se upisuje u strelce protiv Perua


Na golu Perua te večeri stajao je lokalni momak Ramon Kiroga, koji je rođen u Rozariju. Inače, Argentinac na golu Perua proslavio se na turniru i tako što je na utakmici protiv Poljske faulirao Gžegoža Lata na suparničkoj polovini, a za prekršaj je dobio žuti karton.

DESILO SE U ARGENTINI 1978.

- Najbolji strelac i najbolji fudbaler turnira Mario Kempes bio je jedini igrač iz šampionskog sastava Argentine koji je igrao van svoje zemlje

- Selektor Argentine Sezar Luis Menoti nije u tim uvrstio tadašnjeg vunderkinda Dijega Armanda Maradonu

- Tunis je savladao Meksiko sa 3:1 i tako postao prva selekcija iz Afrike koja je trijumfovala na Mundijalu

- Legenda holandskog fudbala Johan Krojf i slavni nemački as Paul Brajtner bojkotovali su Svetsko prventvo zbog talasa nasilja u Argentini

U utakmici za treće mesto Italija je povela protiv Brazila preko Franka Kauzija, a preokret i trijumf "kariokama" (2:1) doneli su Nelinjo i Dirseu.

Finale je odigrano 25. juna na slavnom stadionu River plejta Monumentalu pred 71.483 gledalaca, koji su pirotehnikom i rolnama papira uterali Holanđanima strah u kosti.

Monumental je eksplodirao prvi put u 38. minute posle gola Marija Kempesa, ali ga je u 82. minute utišao Dirk Naninga.

Otišlo se u produžetke, a tamo je Kempes slomio "lale" novim golom u 105. minutu, a konačnih 3:1 postavio je Rikardo Bertoni u 115. minutu.


Argentina je osvojila prvu svetsku titulu i tako se pridružila Urugvaju, Italiji, Engleskoj i Zapadnoj Nemačkoj koje su do tad osvajale trofeje kao domaćini turnira.

Bonus video



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set