Potpis koji je doveo do bombardovanja Beograda! Srpski narod je tada izričito rekao "ne" Švabama
Podeli vest
Na današnji dan pre 83 godinu doneta je odluka da Jugoslavija uđe u savez sa silama Osovine, ali se tome protivio izričito srpski narod, što je kasnije i dovelo do odmazde Nemačke.
Drugi svetski rat počeo je septembra 1939, invazijom Trećag rajha na Poljsku. Francuska i Engleska odmah su objavile rat Hitleru čime se Evropa podelila na dve strane.
Anđelka Tošović, sestra najmlađe žrtve NATO agresije, jedanaestomesečne Bojane, govorila je na centralnoj manifestaciji obeležavanja Dana sećanja na stradale u NATO agresiji 1999. godine, u Prokuplju, na Trgu Topličkih junaka.
Ruska duma, povodom 25. godišnjice NATO bombardovanja Srbije, usvojila nacrt dokumenta kojim će od UN, međunarodnih organizacija i parlamenata stranih država tražiti da zapadne zemlje budu kažnjene za taj zločin.
21.03.2024
07:00
Jugoslavija se tu našla u nebranom grožđu. Izmorena od decenija ratovanja, nije imala uslova da uđe u još jedan sukob, pa je najpametnija odluka bila da se drži podalje od konflikta.
Kraljevina je čuvala neutralnost skoro dve godine, ali je bilo jasno da neće moći još dugo. Sile Osovine ušle su u Rumuniju, Bugarsku i Mađarsku, a Italija je okupirala Albaniju. Bilo je jasno da je pitanje vremena kada će i Grčka pasti pod Nemačku "šapu", čime bi Jugoslavija bila potpuno okružena.
Podzemni grad se nalazi u Malom Zvorniku, građen je kao tajno sklonište vojske Kraljevine Jugoslavije i kraljevo ratno komandno mesto i za duži boravak većeg broja ljudi pod zemljom.
06.03.2024
19:28
Pritisak na Jugoslaviju dolazio je sa obe strane, a na Kneza Pavla, namesnika koji je upravljao državom umesto maloletnog kralja Petra II, palo je breme donošenja teške odluke koja će u mnogo čemu uticati na dalji tok istorije zemlje.
Hitler je pozvao jugoslovensku vladu na sastanak u Salzburg, gde su se i našli 14. februara, nakon čega je 4. marta nastupio još jedan sa Firerom u Berhtesgardenu, u kom je učestvovao regent Pavle Karađorđević. Jugoslavija je bila uslovljena ratom da pristupi savezu. Obećano joj je da nemačka vojska neće narušavati njen teritorijalni ingeritet. Luka Solun bi za uzvrati bila dodeljena Kraljevini.
Na zasedanju Krune 6. marta su većali, pored namesnika kneza Pavla, Radenka Stankovića i Ivana Perovića, predsednici vlade Dragiša Cvetković i Vlatko Maček, ministar spoljnih poslova Aleksandar Cincar-Marković, ministar vojske i policije general Petar Pešić i ministar dvora Milan Antić i Fran Kulovec.
Foto: sites.google.com
Knez Pavle Karađorđević
Radenko Stanković se jedini protivio potpisivanju Trojnog pakta, a Knez Pavle se nemilice složio da je to u tom trenutku bilo užno, uz ove reči:
"Nisam pobornik potpisivanja pakta sa silama Osovine, jer najiskrenije želim da Kraljevina Jugoslavija sačuva svoju političku i ekonomsku nezavisnost i neutralnost, ali isto tako ne želim da pocepam državu kojoj sam bio staratelj u ime svog mladog kralja Petra, kao i u ime pokojnog kralja Aleksandra, kome sam obećao da ću se boriti za očuvanje jugoslovenske nacionalne države. Nemačka nam nudi Solun, a meni je ta ponuda krajnje neprijatna, jer mi ne nameravamo da bilo šta uzmemo od Grka, koji uživaju naše najiskrenije simpatije kao naša braća koja su nas 1916. godine udomila, nahranila i spasila našu vojsku od pomora. Zato je ova ponuda uvredljiva i ponižavajuća. Solun je grad koji je zadužio Jugoslaviju, tu se pripremala naša vojska za slavnu ofanzivu oslobođenja naše zemlje 1918. godine. Zar da mi budemo njegovi okupatori? To nikako. Što se tiče ovog glasanja, ja ću ostati neopredeljen i moj glas nemojte da brojite, ionako spremam ostavku na mesto namesnika. Hvala vam."
Foto: Youtube printscreeen
Protesti u Beogradu
Na kraju tog zasedanja doneta je odluka da Jugoslavija pristupi trojnom paktu, koji je konačno i potpisan 25. marta u Beču. Time je Jugoslavija pogazila svoju neutralnost i deklarisala se kao pristalica politike sila Osovina. Dva dana kasnije izbijaju masovni protesti na ulicama Beograda, čime je narod pokazao bunt protiv te odluke. Poništena je, nemački izaslanici ubrzo napuštaju Beograd, a 6. aprila 1941. počinje nemačka invazija na Jugoslaviju, u sklopu operacija "Marita", kao i bombardovanje Beograda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Anđelka Tošović, sestra najmlađe žrtve NATO agresije, jedanaestomesečne Bojane, govorila je na centralnoj manifestaciji obeležavanja Dana sećanja na stradale u NATO agresiji 1999. godine, u Prokuplju, na Trgu Topličkih junaka.
Pavel Vasin (45), treći saučesnik u pokušaju atentata na ruskog general-potpukovnika Vladimira Aleksejeva, priveden je, saopštio je Centar za odnose s javnošću FSB-a za RIA Novosti.
Blokader i propali košarkaš Vladimir Štimac više od godinu dana preti uredniku Informera i medijima, a sada, kada je u Palati pravde u Beogradu sreo Dragana J. Vučićevića, pobegao je glavom bez obzira.
Tužilac za Visokotehnološki kriminal (VTK) Boris Majlat danas je u Palati pravde glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću priznao da sprovodi obojenu revoluciju u Srbiji!
Smrt četvorogodišnje devojčice koja je umrla nakon operacije krajnika u Čačku potresla je Srbiju, a to, nažalost, blokaderi pokušavaju da pripišu aktuelnoj vlasti, poredeći smrt nesrećnog deteta sa smrću 16 stradalih u Novom Sadu, kada je pala nadstrešnica, sramno lažući da je dete operisao lekar - član SNS stranke.
Blokader i propali košarkaš Vladimir Štimac više od godinu dana preti uredniku Informera i medijima, a sada, kada je u Palati pravde u Beogradu sreo Dragana J. Vučićevića, pobegao je glavom bez obzira.
Takmičarke Plavog tima Sanja Kalinović i Anabela Zonai više ne mogu da sakriju međusobnu netrpeljivost, a Anabela tvrdi da je Kalinovićeva psihički maltretira.
TV Informer uskoro počinje sa emitovanjem nove, dinamične i potpuno interaktivne emisije "Zlatna vest", koja publici donosi jedinstven spoj društvenih mreža, takmičenja i osvajanja novčanih nagrada i to uživo.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Otac Damira Hodžića, Nusret, svedočio je protiv osumnjičenih za ubistvo svog sina, ističući da ima samo jedan zahtev – da se pronađu njegovi posmrtni ostaci.
Muškarac albanske nacionalnosti je na ambulanti u srpskom selu Dobrotin kod Lipljana ispisao grafite "UČK", a potom upao u vrtić gde su se nalazila deca i vikao, vređao i provocirao.
Policija u Crnog Gori je danas u potrazi za međunarodno traženim licima, sa fokusom na ''kavački klan'' i njihovog vođu Radoja Zvicera, pretresla velelepne komplekse na više lokacija u Kotoru i Tivtu i tom prilikom zaplenila vozilo vredno pola miliona evra, još tri automobila i 17 hiljada evra.
Satelitski snimci pokazuju da su svi ulazi u tunele nuklearnog postrojenja u Isfahanu u Iranu zatrpani zemljom, navodi se u izveštaju Instituta za nauku i međunarodnu bezbednost sa sedištem u Vašingtonu.
Američki potpredsednik Džej Di Vens izjavio je danas da će se pregovori o Grenlandu održati "u narednih nekoliko meseci", kako bi se postigao dogovor o nekoj vrsti rešenja.
Alnur Musajev, bivši kazahstanski obaveštajac, tvrdi da predsednik Rusije Vladimir Putin poseduje kompromitujući snimak američkog predsednika Donalda Trampa.
Rusija, prema estonskoj obaveštajnoj službi, ne namerava da pokrene vojni napad na bilo koju NATO državu ove ili sledeće godine, ali ubrzano obnavlja svoje snage dok Evropa pojačava novo naoružavanje.
Glumac Nikola Pejaković je na panel-diskusiji na Zlatiboru rekao da Filmski centar Srbije zajedno sa producentima mora naći razlog zašto se dogodio problem da se 53 filma nisu snimila, a dat je novac za njihovo sufinansiranje.
Poznati srpski komičar i kuvar Miloš Nedeljkov, publici poznatiji kao Balkandad, nedavno je boravio u Australiji, gde je gostovao u popularnoj jutarnjoj emisiji "Sun rise on 7".
Mnogi se u kuhinji susreću sa istim pitanjem, da li je potrebno prati sirovu piletinu pre nego što se stavi da se kuva ili peče? Iako je ova navika veoma rasprostranjena, stručnjaci za bezbednost hrane upozoravaju da ona može doneti više štete nego koristi.
Kombinacija sastojaka koja daje izuzetno dobru marinadu koja je idealna za junetinu, piletinu, ali i divljač. Uz nju meso ostaje mekano, sočno i punog ukusa, bez obzira na način pripreme.
Štene zlatnog retrivera po imenu Frenki je osvojilo srca korisnika društvenih mreža preslatkim videom koji se poslednjih dana masovno deli na Instagramu.
Anđelina Džoli je zablistala na premijeri filma "Couture" u Paritu, a svima je privukla pažnju njena smela odevna kombinacija. Glumica je ponela provodnu haljinu o kojoj svi pričaju.
Pevačica Marina Radosavljević oglasila se povodom požara o kojem su mediji nedavno izveštavali, naglašavajući da su se u javnosti pojavile netačne informacije i da oseća potrebu da iznese istinu o tom događaju.
Pevačica Senida dala je komentar o aktuelnim temama na estradi, porođaju Milice Todorović, otmici Daniela Kajmakoskog i bacanju bombe na kuću Zdravka Čolića.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar