• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

04.04.2024

07:30

Danas se obeležava Dan studenta Beogradskog univerziteta! Zašto je baš to 4. april?

Istorijski zabavnik

Srbija

Danas se obeležava Dan studenta Beogradskog univerziteta! Zašto je baš to 4. april?

Podeli vest

Na fakultete Univerziteta u Beogradu svake godine se upiše blizu 15.000 novih studenata. Svi oni, kao i njihove starije kolege, danas slave svoj dan. Ipak, iako većina pozdravlja priliku za proslavu, mali broj zna odgovor na pitanje - zašto je baš 4. april Dan studenata Beogradskog univerziteta?

Ovaj dan obeležava se u znak sećanja na velike demonstracije protiv jačanja fašizma u zemlji koje su studenti u Beogradu organizovali 4. aprila 1936. godine. To je i dan sećanja na studenta prava Žarka Marinovića koji je tada ubijen u sukobima koji su izbili širom Beograda, piše istorijski zabavnik.

Ko je bio Žarko Marinović?

Rođen je 20. jula 1911. u selu Očinići blizu Cetinja u Crnoj Gori. Sa devet godina ostao je siroče i čitav život mu je prolazio u borbi sa siromaštvom i velikoj želji da se, i pored svih nedaća i nemaštine, ipak školuje i, završi Pravni fakultet.

Revolucionarni omladinski pokret privukao je Žarka još dok je bio učenik cetinjske gimnazije. Učestvovao je u nekoliko štrajkova učenika, pisanju komunističkih parola i regrutovanju novih omladinaca.

Foto: Istorijski zabavnik

Studenti su ustali protiv uvođenja policije na Beogradskom univerzitetu

 

Godine 1933. završio je gimnaziju i, iako nije imao novca, uz pomoć prijatelja i Fonda za siromašne učenike, Žarko je uspeo da ode u Beograd i upiše se na Pravni fakultet. Ubrzo se u jugoslovenskoj prestonici povezao sa revolucionarnim omladincima i bio je primljen u Komunističku partiju.

Napeti odnosi studenata i vlasti

Tokom tridesetih godina odnosi između Revolucionarnog studentskog pokreta na Beogradskom univerzitetu i vlasti postajali su sve napetiji. Komunisti su organizovali štrajkove, lepili su plakate i demonstrirali.

Sa druge strane, vlast je odgovorila organizovanjem Organizacije jugoslovenskih nacionalista (ORJUNA), zabranom protesta i na kraju pokušajem da uvede Univerzitetsku policiju. Ovom predlogu, koji bi faktički ukinuo autonomiju Univerziteta, oštro su se suprotstavili studenti, ali i mnogi profesori.

Tako je 3. aprila 1936. godine otpočeo generalni štrajk studenata u Beogradu kojima su se ubrzo pridružile i kolege iz Zagreba, Ljubljane, Skoplja i Subotice.

Na samom početku štrajka, 4. aprila, pri pokušaju policije i nacionalistički opredeljenih studenata da zauzmu zgrade fakulteta došlo je do velikih sukoba. Tada je, ispred zgrade Patološkog instituta Medicinskog fakulteta, ubijen Žarko Marinović.

 

Stradao je braneći kolegu

 

Prema kasnijim svedočenjima očevidaca Žarko se tog dana nalazio u grupi studenata ispred zgrade fakulteta kada je jedan drugi student prava i član profašističke Organizacije nacionalnih studenata Slobodan Nedeljković nasrnuo nožem na studenta prava Jovana Šćepanovića. 

Žarko je pritrčao da odbrani druga, ali ga je Nedeljković tada ubio nožem u leđa.

Vest o pogibiji Žarka Marinovića odjeknula je širom Beogradskog univerziteta, a ubrzo se pročula i u celoj zemlji. Vlasti su pokušale da događaj brzo zataškaju, pa je Žarko već sutradan, rano ujutru, sahranjen na Novom groblju.

Međutim, bez obzira na brzinu i tajnovitost, na groblje je tog jutra 5. aprila došlo nekoliko hiljada studenata, a došlo je i do sukoba sa policijom koja je pokušala da zaustavi kolonu studenata koja je išla današnjom Ruzveltovom ulicom. Uprkos svim merama vlasti, studenti su čitavog dana obilazili Žarkov grob i polagali cveće.

I tako je Žarko Marinović, siromašni student iz Crne Gore, ušao u istoriju…

Njegova smrt dala je novu snagu njegovim kolegama koji su nastavili borbu. Protest u kome je Žarko izgubio život danas je poznat pod imenom Aprilski štrajk i u njemu su se studenti izborili za povlačenje odluke o uvođenju policije na Univerzitet i smenu rektora Vladimira Ćorovića.

Suđenje za Žarkovo ubistvo održano je juna 1936. godine i na njemu je Slobodan Nedeljković proglašen krivim i osuđen na pet godina zatvora.

 

Dan svih studenata Beograda

U periodu do početka Drugog svetskog rata, studenti Beogradskog univerziteta su svake godine, uprkos zabrani, obeležavali 4. april – dan Žarkove smrti. Posle1945. i promene vlasti, 1954. odlučeno je da se 4. april obeležava kao Dan studenata Beogradskog univerziteta.

Foto: Istorijski zabavnik

I u rodnim Očinićima svake godine mu odaju počast

 

Skoro tri decenije kasnije, 1972. godine, ostaci Žarka Marinovića su preneti u Aleju zaslužnih građana na Novom groblju a u rodnom selu kod Cetinja spomenik mu je podigao brat, gde mu se svake godine odaje počast.

 



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Tužiteljka raskrinkala laži antisrpskih medija! Objasnila: Ne treba odmah hapsiti, nije moguće uticati na svedoke, niti sakriti dokumentaciju
Politika

Tužiteljka raskrinkala laži antisrpskih medija! Objasnila: Ne treba odmah hapsiti, nije moguće uticati na svedoke, niti sakriti dokumentaciju

Tužiteljka Jasmina Paunović gostovala je antisrpskoj televiziji N1, koja se nalazi u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, i tom prilikom razbila je sve spekulacije pomenutih glasila i opozicije koji neosnovano tvrde da je do sada neko morao biti uhapšen zbog tragedije u Novom Sadu i objasnila da nije moguće uticati na svedoke.

19.11.2024

09:01

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set