PLUTAJUĆA BOMBA! Ovo je ruski tajkun koji je ostavio brod pun eksplozivnog tereta koji RAZNEO BEJRUT (VIDEO)
Podeli vest
Igor Grečuškin, ruski državljanin s navodnim prebivalištem u Limasolu na Cipru, vlasnik je zlosretnog broda koji je prenosio opasni teret koji je, sedam godina kasnije, eksplodirao i prouzročio nezamislivo uništenje u Bejrutu
Reč je, podsetimo, o 2.750 tona amonijak nitrata, hemijskog spoja koji se inače koristi kao veštačko đubrivo, ali u određenim situacijama može se koristiti i kao eksploziv - ili nehotice izazvati eksploziju, kao što se nažalost dogodilo u bejrutskoj luci.
Đubrivo je, naime, u hangaru u luci bilo uskladišteno od 2014. godine bez sigurnosnih mera koje bi sprečile katastrofu koja se dogodila.
Neobično zaustavljanje broda u Bejrutu
S tim je teretom brod pod moldavskom zastavom MV Rhosus zaglavio u bejrutskoj luci u oktobru 2013. Ali odredište Rhosusa, koji je isplovio iz Batumija u Gruziji, uopće nije bio Liban, nego Mozambik.
Međutim, kako CNN izveštava na temelju dokumenata koje je dobio na uvid, kapetan Boris Prokošev zaustavio je brod u Grčkoj kako bi napunio gorivo kada mu je vlasnik Grečuškin, navodno direktor kompanije Teto Shipping, javio da je kompaniji ponestalo novaca i da će u Bejrutu morati da pokupiti dodatni teret kako bi se pokrili putni troškovi.
Ruski portal na engleskom jeziku Siberian Times pak piše da se brod u Bejrutu zaustavio zbog kvara.
U svakom slučaju, kada je brod pristao u Bejrutu, lokalne lučke vlasti su ga zadržale zbog "grubih prekršaja u upravljanju plovilom" odnosno "nedostatka dokumenata i uslova nužnih za prevoz", neplaćenih naknada luci te pritužbi ruske i ukrajinske posade.
Grečuškin proglasio bankrot i ostavio brod, posadu i opasni teret
Posada sastavljena od osam Ukrajinaca i dvojice Rusa bila je prisiljena da ostane na brodu, a vlasnik Grečuškin proglasio je bankrot i naprosto "ostavio brod", tvrdi posada. Libanse vlasti na kraju su pustile šest od deset članova posade da se iskrcaju, a četvorica su ostali zarobljeni na brodu punom eksplozivnog tereta gotovo godinu dana.
"Vlasnik broda Igor Grečuškin praktično je napustio brod i preostalu posadu. Nije nam osigurao novac (za troškove i plate), potpuno nas je lišio bilo kakvih sredstava komunikacije", pisao je kapetan Prokošev u junu 2014. u očajničkoj molbi međunarodnim organizacijama, diplomatima vlastima Ukrajine i lučkim vlastima u Bejrutu apeliujući da njega i njegove mornare puste s broda na kojem su bili zarobljeni.
- Rekao nam je da je bankrotirao i, iako mu ne verujem, najvažnija stvar je da je digao ruke i od svoje posade i od svog tereta. Mornari su bili na brodu 11 meseci, imali smo malo zaliha. Svakodnevno sam pisao Putinu. Na kraju smo morali da prodamo gorivo kako bismo tim novcem angažirali advokata. Vlasnik nam nije obe
zbedio ni hranu ni vodu", rekao je kapetan Prokošev u utorak u radiointervjuu za Glas Moskve.
Grečuškin na pitanja nije odgovarao ni CNN-u ni Siberian Timesu.
Niko se sedam godina nije pobrinuo za "plutajuću bombu" - ni ruski vlasnik ni libanske vlasti.
Prema e-mailovima koje su razmenjivali Prokošev i njegov advokat Charbel Dagher, amonijak nitrat iskrcan je u bejrutskoj luci do novembra 2014. i ostavljen u skladištu. Potom su ga onde vlasti držale šest godina, uprkos upozorenjima direktora libanske carine Badrija Dahera da se radi o "ekstremno opasnom" teretu.
CNN je na uvid dobio dokumente u kojima se vidi kako su se Daher i njegov prethodnik Merhi više puta od 2014. godine na dalje obraćali bejrutskim sudovima kako bi opasan teret pokušali da odlože na neko drugo mesto.
"U dopisima 19320/2014 od 5.12.2014. i 6.5.2015. tražili smo od suda da naloži nadležnim lučkim vlastima izvoz amonijevog nitrata koji je zaplenjen s broda Rhosus i spremljen u carinski hangar broj 12 u luci Bejrut", napisao je sudu Daher 2017. godine. Dokumenti pokazuju da je u jednom trenutku Daher čak predložio da se opasni teret proda libanskoj vojsci, ali je taj zahtev odbijen.
Daher, koji je uzalud upozoravao da je teret ekvivalentan "plutajućoj bombi", juče je za CNN potvrdio kako je njegov ured uputio "šest pisama pravnim telima", ali vlasti nikada nisu odgovorile ni na jedno od njih.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gde je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp i zašto se još nije oglasio povodom skandalozne odluke administracije odlazećeg predsednika Džoa Bajdena da odobri napad američkim raketama ATACMS na Rusiju, pita pukovnik Daglas Mekgregor na društvenoj mreži Iks.
Lider Stranke slobode i pravde i tajkun Dragan Đilas danas upravlja nasilnim protestima koji se odvijaju u Novom Sadu, a za vreme njegove vlasti zahtevao je najstrože kazne za demonstrante i hteo da ih tera na višegodišnju robiju!
Ministar policije Ivica Dačić obratio se naciji nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost rwkavši da je bezbednosna situacija u Srbiji stabilna, ali opterećena brojnim izazovima koji su i spoljnjeg i unutrašnjeg karaktera.
Na Informer televiziji u toku je specijalni program povodom strašnog nasilja koje predvode pristalice i stranački opajtosi Dragana Đilasa, ali i lideri ostalih opozicionih stanaka i antisrpski ekstremisti Brajan Brković, Miran Pogačar...
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Godinama se već ukazuje da domaća privreda najbolje rezultate beleži u sektorima IT-a i poljoprivrede, dok mnogobrojni svetski primeri pokazuju da upravo u sprezi oba ova sektora mogu da doprinesu još i više. Kako Telekom Srbija spada ubrzano digitalizuje sopstveno poslovanje, samim tim poseduje i neophodne tehnološke kapacitete i stručnost zaposlenih kao nosilac digitalizacije u zemlji i regionu. Kompanija tako već dugi niz godina primenjuje napredna rešenja, dok je prve servise primenila upravo kako bi optimizovala sopstvene poslovne procese. U tom kontekstu posebno mesto zauzima IoT tehnologija (Internet of Things) koja je svoju primenu pronašla u mnogim oblastima, dok odlične rezultate pokazuje u poljoprivredi i srodnim delatnostima.
Od 22. do 24. oktobra Beogradski sajam biće najveće stecište vinara i vlasnika destilerija iz cele jugoistočne Evrope. U čast treće po redu manifestacije Vinska vizija otvorenog Balkana 2024 (3. Wine vision by Open Balkan), pod sajamskim kupolama širiće se arome vina dobijenih od različitih sorti grožđa i zažuboriće piće drevne tradicije duge više hiljada godina, dočaravajući trud i umeće ljudi posvećenih neprestanom usavršavanju kako bi postigli vrhunski kvalitet i nadmašili konkurenciju, koja je i u ovoj oblasti sve oštrija i veća.
Informacija koju su u javnost pustili pojedini opozicioni mediji, da je Republički fond za zdravstveno osiguranje sproveo centralizovanu javnu nabavku ishrane za zdravstvene ustanove u kojima nema ležećih pacijenata je apsolutna neistina.
U Višem sudu u Beogradu se danas nastavlja krivični postupak protiv roditelja maloletnog ubice Koste Kecmanovića, a povodom jučerašnjeg odlaganja parničnog postupka se oglasio otac ubijene Angeline Aćimović, Anđelko Aćimović.
Policija u Novom Pazaru uhapsila je V. K. (80) iz Sjenice, nakon što je u utorak pretio dvojici radnika Poljoprivredne službe koji su bili u kontroli kod njegovog komšije, a zatim ispalio nekoliko hitaca iz pištolja kako bi ih zaplašio.
Osnovno javno tužilaštvo u Pančevu podnelo je optužni predlog Osnovnom sudu u Pančevu protiv S. A. (48) zbog sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i krivično delo nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
Nekadašnji sportski direktor Partizana, Nikola Lončar, rekao je da bi njegov bivši klub morao da odigra iznad svojih mogućnosti ukoliko želi da trijumfuje u sledećem večitom derbiju.
Trener Crvene zvezde Janis Sferopulos najavio je prvi ovosezonski večiti derbi sa Partizanom. Meč je na programu u četvrtak, sa početkom u 20 časova (Sport Klub 1).
Fudbaleri Srbije nisu uspeli da se plasiraju u četvrtfinale, pa ih zato očekuje borba za opstanak u A Grupi Lige nacija, što neće biti nimalo lak zadatak za izabranike Dragana Stojkovića Piksija. Potencijalni rivali "orlova" su Grčka, Austrija, Ukrajina i Turska,
Tri meča, tri pobede mlađih reprezentativnih selekcija od kojih najveću težinu, jer je takmičarski i kvalifikacioni, ima pobeda omladinske selekcije (U19) protiv Hrvatske u Karlovcu (3:0).
Mira Banjac kaže da je za potrebe snimanja filma "Lepota poroka" zajedno sa rediteljem Živkom Nikolićem pitala ćeške turiste da statiraju u kultnom filmu!
Projekat “Retrospektiva +20” je zamišljen kao prikaz radova autora, širokog spektra planiranja i projektovanja, nastao u dugom vremenskom periodu ali prilagođenih ujednačenom izložbenom formom koja prikazuje prepoznatljivu bit autorstva.
Beogradska filharmonija izvodi veličanstvenu Malerovu Petu simfoniju zajedno sa šefom-dirigentom Gabrijelom Felcom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h).
Viktorija Bekam je jedna od najstilizovanijih žena sveta. Ovog puta slavna kreatorka nam je poslužila kao inspiracija kakve kapute da nosimo tokom hladnih dana.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.