• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

03.12.2021

10:00 >> 10:19

NAJVREDNIJE SRPSKO BLAGO ČUVA SE U SRCU PRESTONICE! Može da se vidi samo 10 DANA GODIŠNJE! Ovo su sve tajne najstarijeg muzeja u Beogradu!

printscreen

Live TV

NAJVREDNIJE SRPSKO BLAGO ČUVA SE U SRCU PRESTONICE! Može da se vidi samo 10 DANA GODIŠNJE! Ovo su sve tajne najstarijeg muzeja u Beogradu!

Podeli vest

Evo zbog čega je važno da barem jednom u životu posetite Narodni muzej

U samom srcu prestonice, na Trgu republike, uzdiže se grandiozno arhitektonsko zdanje u kome je je smeštena najstarija muzejska ustanova u Srbiji - Narodni muzej.

Ali vratimo se nekoliko vekova unazad i počnimo ovu priču ispočetka. 19. vek bio je vreme snažnih nacionalnih buđenja što je važilo i za mladu srpsku kneževinu. U skladu sa novim idejama, rodila se ideja o osnivanju jedne institucije koja će služiti za prikupljanje starina i njihovo čuvanje za potomstvo. Kao dan osnivanja Narodnog muzeja uzima se 10. maj 1844. godine, kada je tadašnji ministar prosvete, Jovan Sterija Popović, doneo ukaz da se počne sa institucionalizovanim i sistematski prikupljanjem i proučavanjem starina, navodi kustoskinja Jana Tošković.

Foto: printscreen

Muzej se vremenom širio i menjao lokacije više od 10 puta. Neki od privremenih domova muzeja bili su zgrada Kapetan Mišinog zdanja, privatna kuća u ulici Kneza Miloša 28, Novi dvor odnosno današnja zgrada Predsedništva Srbije, Konak kneginje Ljubice. Kao njegovi upravnici nižu se imena najvećih srpskih intelektualaca 19. i 20. veka među kojima Djuro Daničić, Stojan Novaković, dr Janko Šafari.

Upravo zbog velikog značaja, lik Mihaila Valtrovića, pored lika Jovana Sterije Popovića nalazi se na ulazu odnosno izlazu iz Muzeja na Trg republike.Zbog problematike prostora, muzej nije uvek imao stalnu postavku inije bio otvoren za široku javnost. Tek je na početku 20.veka dobio postavku koja je obuhvatala različite eksponate iz svih zbirki i koja je bila otvorena za posetioce.

70-ih godina 19. veka broj predmeta u muzeju bio je oko 12.800, a danas je taj broj porastao na čak 400.000 arheoloških i umetničko - istorijskih predmeta koji se nalaze raspoređeni u 6 zgrada. Pored glavne grade na Trgu republike, predmeti se nalaze u Muzeju Vuka i Dositeja, Muzeju Lepenski vir, Galeriji fresaka, Arheološki muzeju Đerdap u Kladovu i Spomen - muzeju Rastka i Nadežde Petrović. 

Istoriju i zgradu muzeja u kojoj se on danas nalazi ne treba poistovećivati. U zdanje u kome se danas nalazi došao je tek 1952. godine. Sama zgrada imala je burnu istoriju. Pored toga što je bila banka, u vreme dva svetska rata u njoj se nalazio nemački generalštab,a bila je i bombardovana i ozbiljno oštećena. Posle rata zrada je samo zakrovljena, urađene su osnovne rekonstrukcije i sanacija kako bi mogla da nastavi iole da funkcioniše. Puni sjaj vraćen joj je tek posle obimnih radova 2018. godine.

Miroslavljevo jevandjelje, naš najstariji ćirilički sačuvani rukopis, najvredniji je predmet u Narodnom muzeju i čuva se pod specifičnim uslovima. Zbog svoje khkosti, knjiga može biti izložena za posetioce samo 10 dana u toku godine i ukoliko imate sreće, možete da vidite predmet koji je Unesko uvrstio u svoju listu Pamćenje sveta.

Narodni muzej jedno je od nezaobilaznih mesta koje svaki Beograđanin i gost prestonice mora da poseti. Više od svega, čuvar jenaše burne prošlosti, tradicije, sadašnjosti i budućnosti.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set