• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Tanjug

04.02.2021

09:35

KLIMATOLOG SVE OBJASNIO! Evo ko je krivac za LOŠ KVALITET VAZDUHA U SRBIJI i šta su to opasne PM čestice!

Podkast

KLIMATOLOG SVE OBJASNIO! Evo ko je krivac za LOŠ KVALITET VAZDUHA U SRBIJI i šta su to opasne PM čestice!

Podeli vest

Slab vetar, magla, vlažnost vazduha dodatno su pogoršali situaciju sa kvalitetom vazduha u Srbiji koji je prethodna dva dana bio veoma zagađen, kaže klimatolog i prof. Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vladimir Ðurđević i dodaje da je vazduh u Srbiji, osim PM česticama, zagađen i gasovima koji se lako pretvaraju u čestice.

Ðurđević je za TV K1 pojasnio da se iz odžaka emituju zagađene čestice, ali i gasovi - sumpor oksid i azotni oksid.

Pojašnjava da se kod zagađenja mere PM čestice i da je njihova koncentracija dodatno povećava kada se zbog vlažnosti gasovi pretvore u čestice.

- Imamo razne vrste zagađenja, a to su čestice koje izlaze iz odzaka, ali i gasovi. Mere se čestice, ali kada je vlaga jedan deo gasova se pretvara u čestice. Takvo zagađenje je daleko opasnije - pojasnio je Ðurđević.

On je naveo da je kod nas puno gasova koji se konvertuje u čestice, posebno sumporovih oksida i azotnih oksida, jer naše termoelektrane i velike industrije nemaju tehnologiju koja zaustavlja te gasove.

Među najvećim zagađivačima naveo je termoelektrane Obrenovac i Kostolac.

Komentarišići kartu na kojoj se vidi da je u istočnoj i jugoistočnoj Evropi najveće zagađenje, on je rekao da u tom delu Evrope ima desetak termoelektrana koje emituju sumporove okside, a toliko zagađenje pravi zajedno 250 elektrana u Evropi.

- Kod nas vazduh bogat tim gasovima koji se konvertuje u čestice i po tome se razlikuje istočna i jugoistočna Evropa i zapadna Evropa - naveo je on.

Pojašnjava da mnoge toplane u Srbiji koriste mazut, koji prilikom sagorevanja oslobađa ogromne količine sumpora.

Navodi da je problem u Srbiji što se godinama nije ulagalo u ekologiju.



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Šok otkriće zatreslo naučnu zajednicu! Kada ovo čujete, promenićete pogled na svet: Znate li šta majmuni rade...
NEVEROVATNO

Šok otkriće zatreslo naučnu zajednicu! Kada ovo čujete, promenićete pogled na svet: Znate li šta majmuni rade...

Bonobo majmuni, naši najbliži rođaci u životinjskom svetu, koriste kombinacije različitih zvukova kako bi uspostavili mirne odnose tokom parenja, pokazuje novo istraživanje. Naučnici sa Univerziteta u Cirihu tvrde da ove vokalne kombinacije bonoboa imaju strukturu sličnu ljudskom jeziku, otvarajući pitanje – da li je ljudska sposobnost govora zaista jedinstvena?

13.04.2025

00:00

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set