• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: M. Tonić Stojić

Autor: Informer

24.08.2022

09:00

OVE PTICE NIKADA NE ZABORAVLJAJU LICA I U STANJU SU DA PREPOZNAJU SVOJ ODRAZ U OGLEDALU! Nažalost - ljudi, koji ih gaje, sve je manje!

informer

Podkast

OVE PTICE NIKADA NE ZABORAVLJAJU LICA I U STANJU SU DA PREPOZNAJU SVOJ ODRAZ U OGLEDALU! Nažalost - ljudi, koji ih gaje, sve je manje!

Podeli vest

Dvadesetogodišnji Luka Radulović u centru Beograda gaji autohtonu rasu golubova - beogradskog visokoletača

Dok su druga deca čuvala pse, mačke i papagaje, ljubimci Luke Radulovića bili su golubovi. Uz svog dedu, profesionalnog golubara, razvio je ljubav prema ovim pticama za koje kaže da spadaju među najpametnije na svetu. U stanju su da prepoznaju svoj odraz u ogledalu, ljude na fotografijama, a lice, koje vide samo jedanput, pamte celog života. Dvadesetogodišnji Luka u samom centru Beograda na dve različite lokacije gaji dva jata od kojih svako broji oko 70 ptica. 

- Ovo je matično jato beogradskog visokoletača. Trenutno su mužjaci i ženke raspareni jer se u ovom periodu godine izbegava da se legu zbog raznih bolesti koje mladi mogu da dobiju. Svi naši golubovi u kavezu su krvnom srodstvu i 70 godina nisu mešani sa drugim pticama - objašnjava Luka.

Foto: informer

 

Srprski visokoletač je autohtona i ujedno najzastupljenija rasa golubova na našim prostorima čija je odlika da leti veoma visoko i daje izuzetne rezultate na takmičenjima. Sa druge strane, ove ptice ne idu daleko. Najčešće kruže oko svog golubarnika. Trening se sastoji u tome da se puštaju i vraćaju u golubarnik u koji ih čekaju voda i hrana.

- Svi golubovi u prirodi potekli su od goluba pećinara. I njega kada biste pripitomili, vraćao bi se u kavez ... njima je u prirodi da se vraćaju. Suština takmičenja je da se puste rano ujutru ptice. Komisija zatim gleda let najačešće sedam do osam golubova i ocenjuje vreme za koje će se vratiti kao i visinu leta - navodi mladić. 

Foto: informer

 

Luka objašnjava kako se golubarstvom u Srbiji ljudi pretežno bave iz zadovoljstva i hobija, a da je profesionalaca iz godine u godinu sve manje.  Za one, koji izalaze na takmičenja, obaveze su velike.

Foto: informer

 

- Sve zavisi od cilja. Ukoliko želim da se takmičim, ulaganja su veća. Ukoliko ne, sve se svodi na hranjenje dva puta dnevno, čišćenje kaveza, davanje vitamina i izdvojeno vreme - kaže Radulović. 

Nažalost, golubarstvo izumire, a mladi ne stižu ni da se upoznaju sa ovim plemenitim pticama - poručuje za kraj Luka.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija