Evropske članice NATO-a suočavaju se sa deficitom vojnika i, u slučaju sukoba sa Rusijom, biće im teško da angažuju više od 300 hiljada vojnika, piše list Fajnenšel tajms, pozivajući se na analitičare.
„Na papiru, evropski saveznici NATO imaju ukupno 1,9 miliona vojnika – dovoljno da se suprotstave Rusiji (1,1 milion vojnika i 1,5 miliona rezervista). Ali u stvarnosti, evropske zemlje NATO-a će teško angažovati više od 300 hiljada vojnika - čak i u tom slučaju, pripreme će trajati mesecima“, navodi se u tekstu mišljenje analitičara.
Kako navodi list, samo Nemačkoj, gde broj aktivnih vojnika ima oko 180 hiljada, prema procenama vojnih zvaničnika, fali najmanje 20 hiljada vojnika za realizaciju aktuelnih zadataka.
„Ovaj deficit je jedan od najvećih u Evropi... ali nije jedini“, piše list, pozivajući se na podatke Međunarodnog instituta za strateške studije.
Prema pisanju Fajnenšel tajmsa, Britanija već godinama ne može da realizuje planove za regrutovanje vojnika, a prošle godine njene kopnene snage su izgubile 4.000 vojnika.
Francuske oružane snage, najveće u Evropi sa 203.850 muškaraca i žena u svojim redovima, takođe se suočavaju sa deficitom kadra, kažu generali.
U Italiji se broj oružanih snaga smanjio za deset godina sa 200 hiljada na 160,9 hiljada.
Ranije je zamenik načelnika Generalštaba vojske Poljske Karol Dimanovski rekao na poljskoj televiziji da je 300.000 vojnika NATO-a spremno da se u svakom trenutku rasporedi u Poljskoj.
Majk Evans, direktor programa za 2-CT "Hawkeye" 105mm samohodnu haubicu, izjavio je da je jedan od ovih sistema tajno dostavljen Oružanim snagama Ukrajine radi operativnog testiranja na bojnom polju u aprilu ove godine.
NATO planira invaziju na Rusiju, koja će uključivati između 600 i 700 aviona i najmanje 1.500 raketa Tomahavk, izjavio je ruski vojni analitičar, doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov.
Poznati ruski prankeri Vovan i Leksus izveli su još jedan uspešan prank, ovaj put sa ministrom spoljnih poslova Velike Britanije Dejvidom Kameron, koji je sve vreme mislio da razgovara sa bivšim ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom.
Snajperski par iz arktičkog odreda grupe "Dnjepar" na hersonskom frontu uništio je ukrajinski FPV dron koji je leteo prema ruskim pozicijama, saopštilo je Ministarstvo odbrane novinarima.
Ukrajinske vojne snage su izvršile napad i potpuno uništile jednu od stanica za radijacionu kontrolu u selu Velika Znamjenka, u Zaporoškoj oblasti, saopštila je pres-služba Zaporoške nuklearne elektrane (ZAE).
Interesovanje Turske za partnerstvo sa Rusijom i Kinom znači da je Vašington sam sebe izolovao, napisao je bivši savetnik Pentagona Daglas Makgregor na društvenoj mreži Iks.
Novi komandant združenih snaga Oružanih snaga Ukrajine (OSU) Andrej Gnatov u 2022. godini pobegao iz Marijupolja prerušen u ženu, izjavio je predsednik Komisije za pitanja suvereniteta i kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Ruske Federacije Vladimir Rogov za RIA Novosti.
Konfiskacija ruskih aktiva će se obiti o glavu SAD-u, koje rizikuju da izgube poverenje stranih poslovnih partnera, izjavila je za RIA Novosti nezavisna kandidatkinja za senatora iz Njujorka, Dajan Sejr.
Predsednik komisije Javne komore Ruske Federacije za pitanja suvereniteta i kopredsednik koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov izjavio je da kolektivni Zapad sprema novi talas eskalacije u Ukrajini u narednim mesecima.
Ruska vojna infrastruktura u Kalinjingradskoj oblasti bila bi među prvim metama NATO ukoliko bi sukob Moskve i Alijanse na Baltiku prešao u otvorenu vojnu fazu, izjavio je bivši ministar spoljnih poslova Litvanije Antanas Valionis, tvrdeći da bi zapadni savez pokušao da preventivno neutrališe vojni potencijal ruske enklave.
Dok je direktor CIA Džon Retklif 25. avgusta stigao u Moskvu sa upozorenjem da Rusija ne pokušava vojnu eskalaciju prema baltičkim članicama NATO, FSB i Rosgvardija su praktično istog dana u Lenjingradskoj oblasti uvežbavali scenario prodora neprijateljske diverzantske grupe preko ruske državne granice.
Direktor CIA Džon Retklif došao je u Moskvu sa upozorenjem Rusiji da ne pokušava vojnu eskalaciju protiv Litvanije, Letonije i Estonije, članica NATO, piše Politko.
Pripadnici vojski NATO navodno zauzimaju ključna mesta u ukrajinskim jedinicama, prolaze kroz rotacije na frontu i stečeno borbeno iskustvo potom prenose vojnicima u Evropi, tvrdi ruski vojni analitičar Aleksandar Artamonov.
Direktor CIA Džon Retklif možda je u Moskvu stigao sa mnogo tvrđom porukom od prethodnih američkih izaslanika – upozorenjem ruskom rukovodstvu da ne ide predaleko u eskalaciji jer bi posledice po samu Rusiju mogle da budu ozbiljne, ocenio je bivši premijer Švedske Karl Bilt.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim vladi daje pravo da uvede privremenu državnu upravu nad kritičnom infrastrukturom ukoliko privatni vlasnici ne uspeju da je zaštite od napada dronovima ili je posle udara ne obnove dovoljno brzo.
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je tokom razgovora sa direktorom CIA Džonom Retklifom odbio američke predloge za mirovno rešenje i mogućnost opšteg prekida vatre tokom 2026. godine, uz poruku da će Rusija na nove ukrajinske operacije odgovoriti „trostruko snažnije“.
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je pristao da tokom dva dana povezana sa posetom direktora CIA Džona Retklifa ne budu izvođeni masovni vazdušni udari na Kijev i okolinu, pod uslovom da Ukrajina u istom periodu ne napada Moskvu i severozapad Rusije, uključujući Sankt Peterburg.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je tri ukaza čiji sadržaj nije javno objavljen upravo na dan iznenadne posete direktora CIA Džona Retklifa Moskvi, što je odmah pokrenulo spekulacije o tome šta se nalazi u dokumentima označenim brojevima 605, 606 i 607.
Ruski raketni udar na područje Borispolja dok se nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful nalazio u Kijevu predstavlja „jasnu uvredu Nemačkoj“, ocenio je dopisnik nemačkog Velta Kristof Vaner.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Majk Evans, direktor programa za 2-CT "Hawkeye" 105mm samohodnu haubicu, izjavio je da je jedan od ovih sistema tajno dostavljen Oružanim snagama Ukrajine radi operativnog testiranja na bojnom polju u aprilu ove godine.
Vest da je general Ratko Mladić preminuo u pritvorskoj jedinici u Hagu, još jednom je pokazala kakvo je pravo lice blokadera koji po društvenim mrežama histerično slave njegovu smrt.
Dok celokupna srpska javnost sa tugom reaguje na vest o smrti generala Ratka Mladića u Haškom tribunalu, pripadnici ekstremističkih blokaderskih krugova ponovo su pokazali svoje pravo lice.
Prošlo je više od tri sata otkako je odjeknula vest da je u Haškom kazamatu preminuo general Ratko Mladić, a na zvaničnim profilima "studenata u blokadi" vlada jeziva tišina!
Nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić preminuo je u pritvorskoj bolnici u Hagu u 83. godini, a društvene mreže preplavili su isečci njegovih intervjua u kojem je govorio o stradanju našeg naroda i svom besmislu koji rat nosi.
Nakon što je danas u Haškom kazamatu, posle duge i teške bolesti, preminuo general Ratko Mladić, sramna opoziciona politička scena još jednom je pokazala svoje pravo lice!
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Mensur Ajdarpašić, jedan od najprepoznatljivijih bivših učesnika "Zadruge", od septembra će se oprobati u potpuno drugačijoj ulozi – kao takmičar najpoznatijeg sportskog rijalitija "Exatlona".
Voditeljka emisije "Druga strana Exatlona" Tijana Jović pozirala je na Cirkus poligonu u nesvakidašnjem izdanju, privukavši pažnju upečatljivom šminkom i atraktivnim stajlingom.
Ratko Mladić, koji je danas preminuo u Hagu, bivši je general i komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske tokom rata u Bosni i Hercegovini, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora.
Novinarka Olivera Miletović gostovala je u Info jutru i tom prilikom govorila o napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i otkrila detalj iz prošlosti dok su se ona i lider države privatno družili.
Televizijska produkcija dobija novu adresu za velike priče, aktuelne teme i atraktivan program od 1. septembra. U Novom Sadu je otvoren novi studio za emisije, osmišljen tako da spoji savremeni dizajn, najnoviju tehnologiju i uslove koji odgovaraju najvišim produkcijskim standardima.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas u parlamentu da se trenutno radi na izmenama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kako bi se ta oblast unapredila.
Stefan Ivanović, majstor roštilja iz leskovačke "Kolibe" proglašen je za sveukupnog pobednika 33. Takmičenja majstora roštilja "Miodrag Gligorijević – Dragi Bure" koje je održano u okviru 36. Roštiljijade.
Zajedničkom i precizno koordinisanom akcijom Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala (VTK), Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i više specijalizovanih jedinica MUP-a, razbijena je "INF Grupa" najaktivnija i najopasnija hakerska organizacija koja je do sada delovala na prostoru Balkana.
Radnici putarskog preduzeća iz Subotice M.K. (36) i B.A. (62) poginuli su jutros oko 7 sati na magistralnom putu između Kljajićeva i Sivca, gde su obavljali putarske radove, kada je na njih naleteo vozač kamiona (30).
Osnovno javno tužilaštvo u Somboru saopštilo je da je određeno zadržavanje do 48 sati S. Đ. (30) osumnjičenom da je jutros na putu Kljajićevo - Sivac, teretnim vozilom udario dvojicu radnika puta, koji su preminuli na licu mesta.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za suzbijanje kriminala, Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminala i Policijske uprave u Novom Pazaru, u saradnji sa Poreskom policijom, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru, uhapsili su tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršenjem krivičnih dela poreska utaja i poreska prevara u vezi sa porezom na dodatnu vrednost oštetili budžet Republike Srbije za više od 38,9 miliona dinara.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Nacionalni festival filma i televizije - NAFFIT 2026 biće održan od 3. do 6. septembra na Zlatiboru, uz četiri dana projekcija, razgovora, susreta i festivalskih programa posvećenih domaćoj kinematografiji, televiziji i stvaraocima koji su obeležili srpsku audiovizuelnu scenu.
Srpska književnost ima dugu tradiciju humora, satire i komedije, a pojedina dela uspela su da nadžive vreme i ostanu jednako zanimljiva i današnjim čitaocima.
Ako mislite da znate koje je najekskluzivnije mesto u Italiji, možda ćete se iznenaditi. Nije reč o luksuznom restoranu, baru ili klubu, već o čitavom ostrvu Monte Kristu. Ovo izolovano mesto toliko je zaštićeno da je pristup posetiocima strogo ograničen.
Zapušen odvod i neprijatan miris mogu biti posledica nagomilane masnoće. Pre nego što pozovete vodoinstalatera, isprobajte jednostavan kućni trik sa sastojcima koje gotovo sigurno već imate.
Na Jutjub kanalu "Informer portal" večeras od 20 časova očekuje vas nova, dugo iščekivana epizoda emisije "Demanti", a ovoga puta gost je denser Dr Iggy!
Frontmen grupe "Leksington" Bojan Vasković svojevremeno je govorio o dramatičnom periodu kada je zajedno sa majkom i sestrom bio uhapšen pod sumnjom da su pomagali u skrivanju srpskog heroja Ratka Mladića.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.