Demokrate imaju nekoliko opcija za smenu aktuelnog predsedničkog kandidata, dok Bajden odbija da se povuče.
Nakon katastrofalne debate protiv svog republikanskog izazivača Donalda Trampa, sve više demokrata poziva aktuelnog predsednika SAD i predsedničkog kandidata te partije Džozefa Bajdena da se povuče iz trke i prepusti nominaciju nekom drugom.
Situacija je toliko loša da je čak i "Njujork tajms", verovatno najuticajniji američki list, pozvao Bajdena da se povuče i prepusti štafetu nekom ko bi imao bolje šanse protiv Trampa.
Međutim, pošto su predizbori već gotovi, a Bajden nema jasnog naslednika, postavlja se pitanje da li bi i kako demokrate mogle da "istisnu" onemoćalog Bajdena i zamene ga sa nekim drugim (i pre svega mlađim) kandidatom?
Foto: Reuters
Kako se biraju predsednički kandidati
Predsednički kandidat Demokratske partije zvanično će biti izabran na njihovoj Nacionalnoj konvenciji, koja će biti održana od 19. do 22. avgusta u Čikagu, kada će delegati - njih oko 4.000 - izabrati kandidate za predsednika i potpredsednika.
S obzirom da je Bajden tokom predizbora praktično nije imao izazivača, te da je osvojio oko 99 odsto mogućih delegata, šanse da bi dovoljan broj njih mogao da se "odmetne" i podrži nekog drugog kandidata maltene su ravne nuli.
Međutim, ukoliko bi se Bajden u ovom trenutku povukao iz trke, konvencija bi mogla da se pretvori u obračun "svi protiv svih", s obzirom da aktuelni predsednik u Demokratskoj partiji u ovom trenutku nema jasnog naslednika. Stručnjaci veruju da bi u tom slučaju Bajden verovatno imao "poslednju reč" u izboru svog naslednika.
Prvi izbor bi nesumnjivo bila potpredsednica Kamala Haris, ali ona se takođe suočava sa problemima.
Aktuelna potpredsednica je, u najmanju ruku, jednako nepopularna kao i Bajden, a ankete pokazuju da bi Tramp osvojio oko šest odsto glasova više od nje na predsedničkim izborima. Primera radi, u okršaju sa Bajdenom, razlika u korist republikanskog kandidata je svega oko 1,5 odsto.
Ostali potencijalni kandidati, poput guvernera Kalifornije Gavina Njusoma, guvernerke Mičigena Grečen Vitmer i sekretara za saobraćaj Pita Butidžidža, ne bi imali demokratski legitimitet i protivnici bi ih lako predstavili kao "nametnute", što im ne bi išlo u korist.
Prema navodima Si-En-Ena, Bajdenova porodica je podstakla aktuelnog predsednika da ostane u trci, kritikujući njegove savetnike za loš učinak u debati.
Foto: tanjug/ap/Gerald Herbert
Bajden je, takođe, dobio javnu podršku nekih od ključnih igrača u Demokratskoj partiji, uključujući nekadašnjeg predsednika Baraka Obame, predvodnika demokrata u Predstavničkom domu Hakima Džefrisa i uticajnoj kongresmena Džejmsa Klajburna.
Da li demokrate mogu da smene Bajdena?
Teško - iako ni ovaj scenario nije potpuno nezamisliv. Nijedna velika američka stranka nije pokušala "neprijateljsko preuzimanje" nominacije u novijoj istoriji, a nema dokaza o bilo kakvom ozbiljnom planu da to učini sada.
Međutim, postoje određene "rupe" u pravilima koje bi mogle da dovedu do takvog scenarija. Pravila dozvoljavaju delegatima da "čiste savesti, (glasaju) odražavajući osećanja onih koji su ih izabrali", što u teoriji znači da mogu da podrže i nekog drugog kandidata.
Međutim, to bi dovelo do velikih previranja unutar partije, koja bi joj skoro sigurno donela više štete nego koristi. Takođe, pojedine konzervativne grupe su najavile da će na sudu osporiti legalnost takve akcije.
"Nuklearna opcija": Amandman 25
Potencijalnu "nuklearnu opciju" predstavljalo bi aktiviranje 25. amandmana američkog Ustava, koji propisuje da ako potpredsednik i većina članova kabineta proceni da predsednik "nije u stanju da izvršava svoje dužnosti", oni mogu da ga smene - nakon čega potpredsednik privremeno preuzima vođenje države.
Drugim rečima, to bi značilo "smenu" aktuelnog predsednika, čime bi potpredsednica Haris došla na čelo SAD i najverovatnije postala predsednički kandidat umesto Bajdena. Predsedavajući Predsedničkog doma SAD, republikanac Majk Džonson, pozvao je članove Bajdenovog kabineta da urade upravo to.
- Zamolio bih članove Vlade da pogledaju u svoja srca... Nadamo se da će oni izvršiti svoju dužnost, kao što svi mi nastojimo da izvršimo svoju dužnost da učinimo najbolje od američkog naroda. Ovo su sudbonosni trenuci - rekao je Džonson novinarima.
Nakon što su ga oni pitali da li bi trebalo aktivirati 25. amandman, Džonson je je dodao: "Da sam u kabinetu, razgovarao bih o tome sa svojim kolegama na nivou kabineta. Videćemo šta će preduzeti. To je ozbiljna situacija."
Takav scenario se nikada ranije nije dogodio, a i danas deluje malo verovatno da će se demokrate odlučiti na toliko radikalan potez.
Iran i svi članovi „osovine otpora” će svim sredstvima podržati libanski šiitski pokret Hezbolah u slučaju sukoba sa Izraelom, izjavio je u utorak Kamal Harazi, savetnik vrhovnog lidera Irana.
Australijski premijer Entoni Albanez odlučio je da preskoči predstojeći samit NATO-a u Vašingtonu i pošalje delegaciju na čelu sa ministrom odbrane Ričardom Marlesom, izvestio je u utorak list Sidnej Morning Herald, pozivajući se na izvore upoznate sa tim.
Demokratski nacionalni komitet DNC, mogao bi formalno da nominuje Džoa Bajdena za svog predsedničkog kandidata već 21. jula, sa ciljem da stane na kraj spekulacijama o mogućoj smeni nakon lošeg učinka aktuelnog predsednika u nedavnoj televizijskoj debati sa republikanskim rivalom Donaldom Tramp.
Nakon intervencije koalicije zapadnih država, Libija nastavlja da se tiho raspada. Pojavljuju se prvi znaci da se rivalske vlade ratom razorene republike pregrupišu za nešto veliko, uz nastavak frakcijskih sukoba. O tome izveštavaju brojni zapadni mediji.
Sukob u Ukrajini je već treća godina i čini se da su strane sklonije daljem eskaliranju nego okončanju. U svom godišnjem obraćanju, predsednik Vladimir Putin je upozorio zemlje NATO-a da „na kraju moraju da shvate da to preti nuklearnom sukobu, a samim tim i uništenju civilizacije" ako nastave da naoružavaju Ukrajinu i razmisle o slanju trupa. Putin je još u junu 2022. upozorio američke zvaničnike da ne šalju rakete dugog dometa u Ukrajinu, rekavši: „Udarićemo ciljeve koji još nisu pogođeni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iran i svi članovi „osovine otpora” će svim sredstvima podržati libanski šiitski pokret Hezbolah u slučaju sukoba sa Izraelom, izjavio je u utorak Kamal Harazi, savetnik vrhovnog lidera Irana.
Jedan od najostrašćenijih blokadera, Luka Pešić, bio je kolovođa današnjeg nasilja u Užicu tokom kog su njegovi istomišljenici nasrtali na kordon policije ne bi li izazvali krvoproliće u tom gradu gde se održavao skup Srpske napredne stranke (SNS).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je pred hiljadama ljudi u srcu Užica na mitingu "Ujedinjena Srbija" održao veličanstven govor tokom kog je u jednom trenutku poslao moćnu poruku svima onima koji bi da cepaju našu zemlju.
Preduzeće "Trepča jug" kojim upravljaju privremene institucije u Prištini danas je preuzelo nekoliko objekata u centru Zvečana, nakon što je prethodno od njihovih korisnika zatraženo da ih napuste, uz obrazloženje da se radi o imovini ovog preduzeća.
Skandalozne scene uličnog divljaštva zabeležene su u Užicu uoči veličanstvenog narodnog skupa Srpske napredne stranke, kada je grupa opozicionih ekstremista i blokadera nasilno pokušala da spreče okupljanje desetina hiljada poštenih građana. Ono što se dešavalo ispred kordona policije graniči se sa čistom psihijatrijom i podseća na najcrnje scenarije uličnog terora.
Predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić razmontirala je u četiri kratke rečenice predsednika DS-a Srđana Milivojevića, koji je, podsetimo, danas bio jedan od predvodnika nasilnih blokadera u Užicu.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić ponovo se oglasila na društvenoj mreži Iks po povatku sa veličanstvenog skupa u Užicu i poslala upozoravajuću poruku građanima Srbije da ne zaborave bezobzirne uvrede i mržnju koju opozicioni ekstremisti svakodnevno prosipaju po narodu.
Lanu Stanišić, Nemanju Radovanovića i Jovana Ikića veoma je iznenadila informacija da će Exatlon 2 trajati tri meseca, a njihova reakcija će se prepričavati.
Bivši učesnik "Exatlona" Andrej Bedić otkrio je kako se nosio sa porazima u takmičenju, ali i detalje iz privatnog života koje javnost do sada nije znala.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija muzičara Pavla Boškovića, poznatijeg kao Gazda Paja, iz detinjstva, koja je izazvala brojne reakcije i simpatije fanova.
Bivša učesnica Exatlona Sanja Kalinović podelila je sa pratiocima svoje mišljenje o učešću Gazda Paje u novoj sezoni najvećeg sportskog rijalitija na svetu.
Mladoženja i njegovo društvo iz sela Koštunići kod Gornjeg Milanovca dugo će pamtiti momačko veče, ali ne baš po provodu kojem su se nadali. Planirano slavlje prekinulo je snažno nevreme koje je zahvatilo ovaj kraj.
Zoran Stevanović Kiri (35), major vojne Kontraobaveštajne službe, likvidiran je na današnji dan pre tačno 30 godina ispred hotela "Metropol" u Beogradu.
Radovan Krivokapić (44), poznatiji pod nadimkom "Mesar", preminuo je u Opštoj bolnici, 29. avgusta 2025. godine, nakon što je teško ranjen u pucnjavi u naselju Zlatne njive, u Kotoru.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
U studiji sprovedenoj na jednom paru istraživači su došli do zaključka da misionarska poza sa jastukom ispod karlice dovodi do najvećeg protoka krvi ka klitorisu.
Iako se često smatra da je osam sati sna idealno za svakoga, stvarna potreba za odmorom varira od osobe do osobe. Dok nekima ista količina sna nije neophodna da bi normalno funkcionisali, drugima je potrebno znatno više vremena u krevetu da bi se osećali odmorno i produktivno.
Voditeljka Dragana Katić prisustvovala je koncertu pevača Milančeta Radosavljevića, gde je u razgovoru sa okupljenim medijima podelila utiske o atmosferi, ali se dotakla i aktuelnosti sa domaće javne scene.
Supruga popularnog boksera Veljka Ražnatovića, Bogdana Ražnatović, stigla je večeras na boks meč u Beogradu kako bi iz prvih redova pružila podršku svom suprugu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.