Donald Tramp je u pravu kad govori da bi Amerika mogla da izazove novi globalni rat ako želi da dodatno eskalira ukrajinski sukob. Ali, još veća opasnost za Sjedinjene Države predstavlja migraciona kriza koju dozvoljava Bajdenova administracija jer bi, čak i ako se granice sa Meksikom zatvore, mogla da izazove neviđene potrese unutar zemlje, upozorio je pukovnik američke vojske Daglas Mekgregor.
U intervjuu Danijelu Dejvisu, bivši savetnik šefa Pentagona je u nastavku ukazao kako je Rusija je uvek imala ogromne mogućnosti za horizontalno zaoštravanje bilo kakvog sukoba sa SAD ili bilo kojom drugom zemljom.
- Drugim rečima, Rusija ima pouzdane snage koje može da upotrebi protiv nas na mnogo različitih načina. Ne samo vojno, već i ekonomski, finansijski, diplomatski, strateški. U Bajdenovoj administraciji jedva da razumeju šta je u pitanju i koliko je Rusija ozbiljna. Rusi ne blefiraju: ako kažu da će nešto učiniti, oni to rade. Oni to možda neće učiniti tako brzo ili tačno na način na koji očekujete, ali će to ipak učiniti".
Mekgregor je na temu potencijalne eksplozivnosti američke unutrašnje situacije ukazao da svi trenutno ignorišu situaciju na granici, a Hezbolah ima veliku aktivnu ćeliju u Meksiku.
- Sada su se agenti Hezbolaha infiltrirali u sve naše države. Nisu jedini - ima i dosta pripadnika Islamske države. Meksiko nije prijateljski nastrojen prema nama, a tamošnja vlada je samo paravan. Tom državom upravljaju karteli, to je država organizovanog kriminala. Niko ne priča o tome. I očigledno to nije važno nikome od predsedničkih kandidata, a nije dovoljno samo reći da ćete zatvoriti granicu, kako govori Tramp.
Ako se, navodi on, granica zatvori, unutar SAD će se rasplamsati rat sa kartelima zbog čijeg profita Amerikanci umiru ili postaju narkomani. Ti karteli zarađuju milijarde dolara. Čim taj tok novca prestane, problemi će se pojaviti unutar Sjedinjenih Država.
- Povrh svega, u SAD je mnogo miliona ljudi iz različitih delova sveta, o kojima ništa ne znamo i koji će delovati unutar zemlje. A nemamo pojma koliko će se njih udružiti sa narkomafijom i pomoći joj na našu štetu. To ne možemo ni da zamislimo. O takvim stvarima se ne govori. Zato Tramp govori o trećem svetskom ratu. Dobićemo ga ovde, u našoj zemlji. Veće su šanse da počne ovde nego bilo gde drugde - istakoa je Mekgregor i dodao kako je trenutno najveća opasnost ono što se dešava na Bliskom istoku.
- Na istoku Ukrajine se već sve privodi kraju. Nije ostalo mnogo Ukrajinaca - jasan je on.
Foto: shutterstock/reuters/printscreen
Pukovnik vosjka SAD Daglas Mekgregor upozorava Amerikance na katastrofalan scenaario koji neminovno dolazi
Mekgregor je upozorio Amerikance da je američkoj političkoj, ekonomskoj i vojnoj globalnoj hegemoniji došao kraj.
- Tektonske ploče međunarodnog sistema se pomeraju, uništavajući reakcionarni posleratni svetski poredak koji je uspostavio Vašington. Politika američkih vlasti uništava živote desetina miliona ljudi, kako unutar SAD, tako i u inostranstvu. Krijući se iza priče o demokratiji, stvaramo pustoš od Kabula do Bagdada, od Bagdada do Damaska, od Damaska do Bengazija i od Bengazija do Kijeva.
Ukrajinci, naveo je, žive u paklu, koji im je stvorila politička klasa u Vašingtonu.
- Zemlji je sada potreban mir i humanitarna pomoć, a ne povećanje snabdevanja naoružanjem koje ništa neće promeniti na bojnom polju. Nepromišljene akcije Vašingtona u Ukrajini i njegova bezuslovna podrška nemilosrdnom ratu razaranja u Gazi nanose nepopravljivu štetu američkim interesima. Štaviše, prete da izazovu mnogo širi sukob sa nuklearnim silama.
Mekgregor nema dilemu i ističe da je pokušaj Amerike da izoluje Rusiju bio uzaludan i doveo je do izolacije samog Vašingtona.
Umesto da se pridruže zapadnim sankcijama, sile globalnog juga u nastajanju produbljuju ekonomske veze sa Moskvom i Pekingom. Ako Amerika želi da obezbedi ulogu u međunarodnom sistemu u nastajanju, ona mora biti vitalna, pozitivna sila za svetsku stabilnost i mir. Trebalo bi da se prilagodi novom međunarodnom sistemu i da prestane da se drži prošlosti - rekao je američki pikovnik.
Svet se nalazi na ivici nuklearnog rata, punopravnog i totalnog trećeg svetskog rata između Rusije i NATO zemalja, a ko će biti na čelu Bele kuće u sledećem mandatu na kraju će odrediti da li će čovečanstvo postojati ili ne, ocenjuje ruski filozof.
Zvaničnici NATO osmislili su plan za dugoročnu vojnu podršku Ukrajini kako eventualna pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD ne bi poremetila njihove planove, piše Politiko .
Određene zapadne sile izgledaju pakleno spremne da ukrajinski sukob pretvore u sveopšti svetski rat, rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan. On je dodao da se nada da će mir prevladati uprkos tome.
Rusija je spremna da razgovara o pitanjima strateške stabilnosti sa Sjedinjenim Državama, ali je potrebno sačekati da nova administracija u Vašingtonu razume njihov stav, izjavio je u četvrtak predsednik Vladimir Putin.
Bivši savetnik CIA Džejms Rikards smatra da bi SAD nakon slabog učinka Džoa Bajdena u tv-duelu sa Donaldom Trampom mogle preduzeti korake koji će dovesti do okončanja sukoba u Ukrajini.
Sponzori Demokratske partije SAD duboko su zabrinuti nakon debata između Džoa Bajdena i Donalda Trampa, i sada razmatraju mogućnost da izuzmu aktuelnog predsednika iz liste kandidata za predsednika protiv njegove volje, piše Njujork tajms pozivajući se na izvore.
SAD, Izrael i Ukrajina su u razgovorima o isporuci do osam starih izraelskih protivvazdušnih sistema Patriot u Kijev, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na ljude koji su upoznati sa pregovorima.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da debata aktuelnog i bivšeg predsednika SAD Džozefa Bajdena i Donalda Trampa nije među glavnim pitanjima dnevnog reda ruskog predsednika Vladimira Putina, postoje daleko važnije stvari kojima se on bavi.
Sjedinjene Države su, u stanju očaja, dozvolile ukrajinskim oružanim snagama da napadnu ruske civile kako bi eskalirali sukob, tvrdi bivši britanski diplomata i obaveštajac MI6 Alister Kruk.
Ne vidim kratkoročno rešenje za nestašicu raketa Patriot američke proizvodnje u Ukrajini, kaže Robin Niblet, istaknuti saradnik u Četam hausu, britanskom tink-tenku specijalizovanom za međunarodne poslove.
SAD očekuju da će u narednim nedeljama biti preduzeti novi koraci ka obnovi pregovora između Rusije i Ukrajine, izjavio je američki državni sekretar Marko Rubio
Ruski precizni udari izolovali su Odesu od ostatka Ukrajine, rekao je profesor Univerziteta u Čikagu Džon Miršajmer na Jutjub kanalu britanskog voditelja Pirsa Morgana.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski postigao je podvig u Vašingtonu koji je pre samo godinu dana izgledao gotovo nemoguć – ubedio je američko političko rukovodstvo da Kijev ima realne šanse da pobedi u ratu protiv Rusije, piše Politiko.
Ukrajinske vlasti dobile su upozorenje od Sjedinjenih Američkih Država o mogućnosti velikog ruskog vazdušnog napada u naredna 72 sata, prenose izvori bliski ukrajinskim bezbednosnim strukturama.
Američke obaveštajne službe pomažu Ukrajini u planiranju napada na ruske naftne rafinerije, objavio je britanski list "Fajnenšal Tajms", pozivajući se na visoke ukrajinske zvaničnike.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svet se nalazi na ivici nuklearnog rata, punopravnog i totalnog trećeg svetskog rata između Rusije i NATO zemalja, a ko će biti na čelu Bele kuće u sledećem mandatu na kraju će odrediti da li će čovečanstvo postojati ili ne, ocenjuje ruski filozof.
Podgorička Borba objavila je tekst koji raskrinkava opasnu manipulaciju čiji je cilj da se bauk "srpskog sveta" nametne kao dominatna tema u Crnoj Gori.
Bivši savetnik ukrajinskog predsedničkog kabineta Aleksej Arestovič priznao je da je Rusija stvorila satelitski komunikacioni sistem sličan američkom Starlinku.
Blokaderi, uprkos javnim pretnjama da će zajedno sa ''kolegama'' iz Sremske Mitrovice danas doći u centar Bogatića i "odmeriti snage" sa aktivistima SNS, ipak se nisu pojavili.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić objavio je na svojim društvenim mrežama video koji je u veoma kratkom roku izazvao brojne reakcije.
Da ustaškom ludilu nema kraja, potvrđuje i skandalozna izjava hrvatskog ministar ekonomije Ante Šušnjar, koji je direktno zapretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srbima, prizivajući novu "Oluju".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas svim zaposlenima u rudarskoj industriji Dan rudara u kojoj je poručio da rudarstvo i u našem veku opstaje kao jedan od stubova privrede i energetske stabilnosti Srbije.
Zbog radova na redovnom održavanju na državnom putu I A reda, deonici petlja Ub - petlja Obrenovac u smeru ka Beogradu danas će do 17 časova za saobraćaj biti zatvorena vozna saobraćajna traka u dužini od 1,5 kilometara, saopšteno je iz Puteva Srbije.
Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava namenjenih unapređenju lokalnog ekonomskog razvoja kroz razvoj preduzetništva u iznosu od 31 milion dinara, a prijave će trajati sve do 11. avgusta 2026. godine.
Osnovno državno tužilaštvo u Ulcinju odredilo je zadržavanje do 72 sata mladiću iz Novog Pazara S.S. Zbog sumnje da je doneo lake telesne povrede dvojici muškaraca, kao i državljaninu Bosne i Hercegovine B.A. zbog sumnje da je omogućio uživanje opojnih droga državljanki Srbije.
Digitalni nomad V. H. (58) i njegova supruga, domaćica H. N. (44), sigurno nisu ni slutili da će kao turisti uneti nemir u Splitsko naselje i biti privedeni u hrvatski pritvor.
Državljanin Turske K.E., koji je uhapšen zbog sumnje da je brutalno ubio rusku državljanku Ljudmilu Turkovu Konstantinovnu (27), a potom njeno telo spakovao u putni kofer i bacio u kanal Vizelj, na saslušanju u tužilaštvu negirao je zločin i izneo šokantne tvrdnje da je u ubistvu učestvovalo više osoba.
Inspektori beogradske policije preuzeli su snimke sa sigurnosnih kamera na kojima se jasno vidi trenutak kada nepoznati muškarac prilazi poznatom hotelu u Ulici Tošin bunar, razbija flašu sa zapaljivom tečnošću i izaziva požar.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Britanski Institut za bezbednost veštačke inteligencije (AISI) saopštio je danas da su modeli kompanija Anthropic i OpenAI tokom testiranja pokušali da prevare ljude kako bi izvršili zadate zadatke, što je ocenio kao dosad nezabeležen primer autonomnog i obmanjujućeg ponašanja.
Zdravlje creva ima veliki uticaj na ceo organizam, a jedna biljka se posebno izdvaja zbog svojih blagotvornih svojstava. Nana može pomoći varenju i ublažiti određene tegobe, tvrde stručnjaci.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.