Ruska vojska je u prethodna 24 sata oborila više raketa i dronova! Premijer Slovačke Robert Fico prvi put se pojavio nakon ranjavanja. Njegova poruka bila je da bi otišao sa Orbanom u Moskvu, samo da je mogao. Na ove, ali i druge važne teme u emisiji "Rat uživo" govorili su istoričar Mile Pršić i general Vinko Pandurević. Uživo u program javio se i Dževad Galijašević koji je komentarisao rezultate predsedničkih izbora u Iranu, kao i Nenad Bumbić, dopisnik iz Čikaga koji je komentarisao izbore u Americi.
Istoričar Mile Pršić rekao je da su ruski objekti napada komunikacijski tokovi, odnosno najviše železničke pruge.
Foto: Tanja Andric
Mile Pršić
-Rusi primenjuju taktiku gađanja skladišta. Još uvek se vode borbe za Časov Jar. To su mala, ali bitna pomeranja. Što se tiče Ukrajinaca, oni su na dva mesta povratili neke položaje, ali sve u svemu, nema velikih pomeranja. Ukrajinci nemaju dovoljno snaga ni motiva. Moralno-vojni karakter im je na niskom nivou. Nema stabilizacije fronta. Može se zaključiti da će se i u narednom periodu sačuvati ovakav oblik ratovanja. Zapad neće odustati od slučajno od svojih ciljeva rata. Neće odustati dok ne ostvare svoje konačne i definitivne ciljeve. Od aviona F16 napravili smo neka čudovišta, ali on je prevaziđen. Ovo što će sada dati Ukrajini jesu avioni koji su već rabljeni. Rusi su na čitavoj liniji fronta opipavali slabe tačke. Šta su prinudili Ukrajince? Da pomeraju snage, tu se već slabi deo fronta. Tu protivnik jača svoje snage tamo gde se front slabi. Rusi su već doneli odluku da neće dozvoliti da se iznad Crnog mora šetaju NATO bespilotne letilice. Težište dejstava će se prenositi i ka Crnom moru jer je ono ključno za obe strane-rekao je Pršić.
On je komentarisao i odlazak Orbana u Moskvu i njegov sastanak sa Putinom.
-Skup zemalja u Švajcarskoj bio je potpuno promašen skup. Ne treba da nam izmakne ni skup ŠOS-a koja već sada broji 12 članica. Među zemljama koje participiraju je i Turska. Orbanov potez je potvrdio spremnost Rusije za mirno rešenja problema, ali ne kako Zapad to hoće- naveo je Pršić.
General Vinko Pandurević rekao je da se uglavnom radi o obaranju velikog broja dronova i bespilotnih letilica koje Ukrajina ispaljuje ka Rusiji.
Foto: Tanja Andric
Vinko Pandurević
-Što se tiče fronta, vidimo da je Donjecka oblast nešto aktivnija. Borbena dejstva ka Hrkovu su se stišala. Manje je taktičkih pomeranja i mnogo je više čelika po glavi ukrajinskih vojnika nego obrnuto. Ja se divim ukrajinskim vojnicima kako opstaju kada se tolika količina čelika sruči na njihovu glavu. Rusi pokušavaju da nađu jednu ključnu tačku kako bi se što širi prostor fronta srušio. Oni pokušavaju dejstvo na više mesta da bi se spajanjem front prosuo i ukrajinska vojska bila prinuđena na povlačenje. Kada pukne osnovna linija odbrane, vi nemate novu liniju, već zemljšni objekti diktiraju gde će se uspostaviti nova linija. Vidimo da se Časov Jar uporno i žilavo brani. Crno more je eskaliralo onda kada je gađan Sevastopolj. Tada je ministar odbrane dao naredbu kako da se tome suprotstave. Amerikanci su rekli da se odatle neće povlačiti. Očito da tu može doći do eskalacije sukoba- rekao je Pandurević.
On je govorio o Orbanovim posetama Rusiji i Ukrajini, ali i o važnosti organizacije ŠOS.
-Orban svakako nije otišao u bilateralnu posetu ni Ukrajini, ni Rusiji. On je krenuo u prikupljanje određenih činjenica koje bi bile važne za uspostavljanje mira. Ja se bojim, ukoliko na Zapadu ljudi nisu svesni posledica eskalacije, da će oni ućutkati gospodina Orbana. Putin kaže da jeste za mir. Svi su za mir. Mi smo imali mir. Zelenski očekuje da Rusi napuste teritoriju i da se sve vrati na stanje od 2022. Svi ovde kalkulišu buduće rezultate i o njima vode računa. Iluzija je govoriti da će se u skorijem trenutku potpisati mir. ŠOS je jedna ekonomska, politička i vojna organizacija. Imaju ogroman budžet i ogromne teritorije. Oni su definisali kakav multipolarni svet žele. Oni se ne mešaj u poslove drugih zemalja- rekao je Pandurević.
Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević komentarisao je situaciju u Iranu nakon izbora u ovoj zemlji.
Foto: Informer printscreen
Dževad Galijašević
-Govorimo o čoveku koga zapadni mediji već predstavljaju kao reformatora. S druge strane, on je govorio o reformama, što je smanjenje verske policije, kao i o reafirmaciji nuklearnog sporazuma iz 2015. godine. U svetu ovih promena moramo videti da nikada od islamske revolucije nije izašlo manje birača. To nam govori da je narod Irana željan reformi i rušenja zida sankcija. Činjenica da zapadni mediji svi hvale samog pobednika predsednika Irana. Njemu više odmaže nego što mu pomaže to hvaljenje. Zapadni mediji imaju na umu destabilizaciju Irana. Specifičan je to društveni poredak. Najveće pitanje je da li Iran u ovakvom svetu može podneti reforme. Ipak, oni su korak već napravili i pre dolaska ovog reformatora. Ne možete reformisati nešto što ima taj politički dualizam: islam i republika. Sve islamske zemlje nemaju uzornu demokratiju, nemaju odnose prema ženama izgrađene. Te reforme koje žele da se sprovedu su zapravo reforme po meri Zapada. Iran je već napravio neke korake ka SAD-u- rekao je Galijašević.
Dopisnik iz Čikaga Nenad Bumbić rekao je da se desilo to da su do sada samo dva predsednika odustala od mandata.
Foto: Aleksandar Jovanović Cile
Nenad Bumbić
-Kod njih je to bilo daleko dostojanstvenije, a kod Bajdena je to drugačije. Demokrate neće da potrče da kažu da hoće da on odustane. Čak i oni koji vole Bajdena ne postavljaju pitanje da li, već kada. Demokrate su sada u nezgodnoj situaciji da mu zabrane tako nešto. Svaki put kada Bajden kaže nešto pogrešno, postaviće se pitanje zdravlja, tako da će njemu biti prilično nezgodno. Kada su bili izbori između Hileri i Trampa, govorilo se o Hilerinom zdravlju. Tramp je slagao 28 puta. Količina laži koju je on izgovorio je neverovatna. Izbor između Trampa koji se zalaže za to da se ukine zdravstvena zaštita, a Bajden se zalaže za to da se napokon otvore vrtići za decu. Bajden hoće da uvede besplatne vrtiće da to bude univerzalno pravo za sve roditelje. Zalaže se da žene imaju slobodno tri meseca nakon što se porode. Tramp laže da je Bajden omogućio migrantima penzioni fond. Bajdenu postavljaju pitanje da li je u interesu zemlje da on nastavi dalje- rekao je Bumbić.
Da li su izbori u Engleskoj i Francuskoj zaista ozbiljni ili je na sceni "običan cirkus"? Kakva je situacija u Evropskoj uniji? Na ovu temu u "Info danu" govorili su istoričar Saša Adamović i Vlada Radomirović, urednik Pištaljke.
Poslednjih dana ostala su ispod radara Putinove aktivnosti. Da li on stvara novi vojni savez protiv NATO-a ili ne? Na ovu temu u "Info danu" govorili su istoričar Saša Adamović, Vojislav Milošević iz Centra za nacionalnu bezbednost i pukovnik KOS-a u penziji Ljuban Karan.
Kir Starmer došao na vlast u Velikoj Britaniji. Putin i Tramp prave tajne dogovore! Rusija želi što pre da okonča rat u Ukrajni! Na ove, ali i sve druge važne teme govorili su u "Info večeri" Velibor Stević, pukovnik u penziji, Drago Delić, novinar i publicista i Mićo Živojinović, pukovnik u penziji.
U Ukrajinu stigao treći Patriot iz Nemačke. Putin dočekao Orbana u Kremlju. Steže se obruč oko Srbije! Šta stoji iza NATO izviđačkih aktivnosti u našoj zemlji. Na ovu i druge važne teme u emisiji "Rat uživo" govorili su Svetislav Lutovac, stručnjak za bezbednost i kontraterorizam i pukovnik Milorad Đošić. Uživo u program putem vajber uključenja javio se novinar i ratni reporter Igor Damnjanović koji je komentarisao trenutnu situaciju na ukrajinskom frontu. Politikolog Andrea Lović javio se uživo u program gde je komentarisao situaciju u Velikoj Britaniji nakon pobede laburista na izborima.
Šta je litijum? Hoće li nas ubiti, ili će naša država procvetati od njega? Na ovu temu u "Info danu" govorio je Miodrag Kapor, stručnjak za energetiku.
Ko upravlja vahabijama, kako ih vrbuju? U emisiji "Info dan" na ovu temu govorili su bivši načelnik Odeljenja za krvne delikte Žarko Popović, bivši ministar policije RS Tomo Kovač i prof. dr Ilija Kajtez, stručnjak za bezbednost.
Penzionisani komodor britanske Kraljevske mornarice Stiv Džermi ocenio je da Rusija namerno održava sporiji tempo napredovanja na ukrajinskom frontu kako bi iscrpela Oružane snage Ukrajine (OSU), uvukla njihove rezerve u borbe i smanjila sopstvene gubitke.
Ruske snage gotovo su zatvorile obruč oko približno 1.000 pripadnika dve brigade Oružanih snaga Ukrajine (OSU) između Konstantinovke i Časovog Jara, prenosi kanal Mash.
Predsednik Rusije Vladimir Putin posebno je izdvojio rad ruskih istražitelja u zoni Specijalne vojne operacije (SVO), navodeći da oni, često rizikujući život, otkrivaju neonaciste, diverzante i ljude koji im pružaju pomoć.
Rumunski borbeni avion F-16 oborio je u subotu ujutru dron koji je neovlašćeno ušao u vazdušni prostor Rumunije kod delte Dunava. Za komandama je bio isti pilot koji je samo dan ranije iznad okruga Buzau uništio ruski dron tipa „šahed“.
Ukrajinske bespilotne letelice (BPL) napale su skladište kompanije Vajldberis u Jekaterinburgu, a udar je pogodio automobile parkirane neposredno ispred logističkog centra.
Ukrajinske bespilotne letelice napale su skladište kompanije Vajldberis u Jekaterinburgu, a udar je pogodio automobile parkirane neposredno ispred logističkog centra.
Rukovodilac Centra za međunarodnu saradnju i strateške komunikacije Uprave državnog obezbeđenja Ukrajine Valentina Savicka poginula je u ruskom raketnom udaru na izložbu dronova u Kijevskoj oblasti. U napadu je stradalo deset ljudi, dok je više od 100 ranjeno.
Bivši premijer Ukrajine Nikolaj Azarov tvrdi da bi predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski mogao da posegne za još surovijim metodama protiv političkih konkurenata, ukoliko se pođe od pretpostavke da je bio umešan u pokušaj ubistva biznismena Vadima Jermolajeva u Monaku.
Vojni stručnjak Aleksandar Perendžijev optužio je NATO da je učestvovao u pripremi masovnog napada dronovima na distributivne centre Vajldberisa u Kotovsku i Elektrostalju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Da li su izbori u Engleskoj i Francuskoj zaista ozbiljni ili je na sceni "običan cirkus"? Kakva je situacija u Evropskoj uniji? Na ovu temu u "Info danu" govorili su istoričar Saša Adamović i Vlada Radomirović, urednik Pištaljke.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je najavu tužiteljke u penziji i druge na blokaderskoj listi Jasmine Paunović da će tužiti Informer i predsednicu Skupštine Anu Brnabić.
Dragan J. Vučićević urnisao je u jednoj rečenici poznatog NATO lobistu, vatrenog zagovornika nezavisnosti lažne države Kosovo i Kurtijevog poslušnika, Naima Lea Beširija, koji je kao miljenik tajkunskih medija za antisrpsku Novu S pokušao da bude duhovit, pa spomenuo i glavnog urednika Informera.
Poznati advokat i poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović otkrio je na društvenij mreži Iks šta mu je jedino važno kada je u pitanju Srbija.
Ministarstvo odbrane Hrvatske je u poslednjem trenutku otkazala tender za nabavku novih dušeka za hrvatske vojnike samo zato što se proizvode u Srbiji!
Više od 3.260 zaposlenih suočeno je sa neizvesnom budućnošću nakon što je nemački proizvođač baterija Varta, koji posluje duže od 130 godina, potvrdio da je započeo postupak zaštite od bankrota.
"Suzuki svift" važi za jedan od najdugovečnijih gradskih automobila na tržištu, a nova generacija sa blagim hibridnim sistemom donosi 82 KS i promišljenu kombinaciju ekonomičnosti i stila.
Nezadovoljstvo putnika zbog uslova na Aerodromu Tivat ponovo je u centru pažnje, nakon što su putnici satima prinuđeni da čekaju napolju, izloženi velikim vrućinama, umesto da im budu obezbeđeni osnovni uslovi dok čekaju svoje letove.
Na društvenim mrežama osvanula je fotografija koja je privukla veliku pažnju korisnika, nakon što su roditelji na svom automobilu zalepili poruku zahvalnosti i zamolili ostale učesnike u saobraćaju za malo više strpljenja.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se 19. jula kod Gadžinog Hana, kada su se sudarili automobil "škoda" i kamion "zastava" koji je bio natovaren drvima za ogrev. U nesreći je poginula ženska osoba, dok su tri osobe povređene, među kojima je i dete. Prve informacije ukazuju da je do nesreće došlo najverovatnije zbog neprilagođene brzine.
Službenici Odeljenja bezbednosti Ulcinj su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Ulcinju, lišili slobode sedamnaestogodišnjeg maloletnika iz Podgorice, povratnika u izvršenju krivičnih dela, zbog sumnje da je na području Ulcinja izvršio krivična dela teška krađa i teška krađa u pokušaju.
Odbegli vođa "kavačkog" klana Radoje Zvicer osuđen je na 40 godina zatvora u Crnoj Gori zbog organizovanja kriminalne organizacije, a izvor blizak crnogorskom pravosuđu objašnjava da se ređaju presude, a pomaka u pronalasku osuđenog nema, niti se o tome javno govori, jer su se po svemu sudeći pravosudni organi uplašili Zvicera.
Policijski službenici Policijske stanice Metković završili su kriminalističku istragu protiv dvojice državljana Bosne i Hercegovine, starosti 48 i 63 godine, zbog sumnje da su učestvovali u prevari.
Boranka Tatjana P. (54) poginula je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se u četvrtak dogodila u Bugarskoj, dok se njen suprug Bratislav P.(52), prema nezvaničnim informacijama, i dalje nalazi u bolnici i lekari mu se bore za život.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski izjavio je da Rusija očekuje dolazak još oko 30.000 vojnika iz Severne Koreje, kao i dodatnih raketnih sistema koje bi Pjongjang mogao da isporuči Moskvi.
Eksplicitne scene iz domaćih hit-serija poslednjih godina redovno podižu prašinu, dele publiku i otvaraju pitanje da li je reč o umetničkoj slobodi ili lovu na gledanost.
Od paničnog straha od gubitka erekcije i ženskog tela, pa sve do straha od poljupca i dodira, stručnjaci otkrivaju koje skrivene anksioznosti uništavaju intimni život i kako se sa njima izboriti.
Pevačica Ana Bekuta u ekskluzivnom intervjuu za Informer progovorila je o sećanjima na pokojnog supruga Milutina Mrkonjića, povlačenju iz javnosti, ali i podršci koju pruža koleginicama sa javne scene.
Razvodi na estradnoj sceni postali su sve učestalija pojava, a jedan od najčešće pominjanih razloga za kraj brojnih brakova jesu prevare i narušeno poverenje među partnerima.
Sanja Marinković ugostila je u emisiji pevača Darka Lazića i njegovu suprugu Katarinu, a tokom razgovora došlo je do varnica između voditeljke i folkerа.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.