MISTERIJA SMRTI ČETNIČKOG VOĐE NIKOLE KALABIĆA! Zvanično, ubijen je u pećini u januaru 1946. SVEDOCI TVRDE DA JE ŽIVEO JOŠ 20 GODINA!
Podeli vest
Kalabić je kontroverzna i mračna ličnost srpske istorije jer je protagonist građanskog rata i četničke ozloglašenosti i po načinu ratovanja, rezultatima i ličnom ponašanju, smatra istoričar Čedomir Antić
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je rešenje o rehabilitaciji nekadašnjeg komandanta Gorske garde Kraljevske vojske u otadžbini Nikole Kalabića i vratio predmet Višem sudu u Valjevu na ponovno odlučivanje. Tako je nekadašnji četnički vojvoda ponovo došao u žižu javnosti.
Socijaldemokratska partija Srbije saopštila je danas da nema nameru da se meša u rad sudske vlasti, ali da izražava čuđenje povodom današnje odluke Višeg suda u Valjevu da rehabilituje ratnog zločinca, četničkog komandanta i saradnika okupatora Nikolu Kalabića
26.05.2017
18:25
Nikola Kalabić rođen je u Podnovlju kod Doboja 1906. od oca Milana i majke Joke, koji su se razveli posle Prvog svetskog rata. U Beogradu je završio šest razreda gimnazije, a zatim upisao geodezijski odsek u srednjoj tehničkoj školi.
Na studijama je upoznao godinu dana mlađu koleginicu Borku, rođenu u Rajkovićima kod Valjeva, u porodici starih radikala-pašićevaca. Borka i Nikola su se venčali 1929. godine u valjevskoj crkvi, a godinu dana kasnije dobili su blizance Mirjanu i Mila.
Posle studija službovao je u Beogradu, Aranđelovcu i Valjevu, gde je do početka rata bio načelnik valjevske katastarske uprave. Bio je član sokolskih organizacija i sokolski instruktor. Kao aktivni pripadnik „Udruženja četnika za čast i slobodu otadžbine" Koste Pećanca odlikovan je 1936. godine Ordenom Jugoslovenske krune.
Rat dočekao u krevetu
Prvi dan rata, 6. april 1941. godine, rezervnog poručnika Nikolu Kalabića zatekao je u krevetu: noga mu je bila u gipsu zbog povrede u saobraćajnoj nesreći. Uskoro je saznao da se u nemačkom zarobljeništvu, ranjen, nalazi general Ljubo Novaković, komandant Valjevskog garnizona Peti puk. Pomogao je generalu da se izvuče, a zatim mu je odneo neophodne potrepštine na Bukulju. Tu je sreo vojvodu Kostu Pećanca, i priključio se njegovoj četničkoj organizaciji.
Po Pećančevim direktivama, među prvima je počeo formiranje četničkog odreda u Valjevu i Kolubari, u kome je kasnije vršio funkciju obaveštajnog oficira. Za ovaj rad Pećanac ga je nagradio zvanjem vojvode cerskog i valjevskog. Ali ubrzo Nikola se vratio sa Bukulje kada je Pećancu poslao uniformu s porukom da ga napušta zato što je krenuo sa Nedićem.
Izvršavao sva Dražina naređenja
Sredinom avgusta 1941. Kalabić je stupio u vezu i s Dražom Mihailovićem i odlazi na Ravnu Goru. Gestapo je 3. oktobra 1942. uhapsio i i potom streljao Nikolinog oca Milana Kalabića, potpukovnika SDS i načelnika požarevačkog okruga za vreme okupacije, pošto su utvrdili da je četnicima davao oružje i informacije.
Foto: Informer arhiva
Nešto kasnije, Nemci su odveli u logor Banjica Nikolinu i Borkinu rodbinu, gde je trebalo da budu streljani. Međutim u jesen 1943. godine, Nikola je uspeo da ih izbavi iz logora, preko svog obaveštajnog oficira Janka Košutića, preko njegovih veza u upravi grada.
Kalabićevi četnici su u prvoj polovini 1943. godine ubili više osoba u valjevskom kraju. Sve do maja 1945, kada je Jugoslovenska vojska u otadžbini doživela potpuni debakl na Zelengori, Kalabić je neprekidno bio uz Dražu Mihailovića i bespogovorno, izvršavao sva njegova naređenja.
Pred sam kraj rata Nikola Kalabić kao i mnogi drugi pripadnici JVUO pokušavali su da se sakriju u zabačenim delovima zemlje i da tamo sačekaju pokušaj bune protiv komunističke vlasti.
Hapšenje i neizvesna sudbina
OZNA je krenula sa širokim planom likvidacije bivših pripadnika JVUO i ostalih vojnih organizacija van teritoriji Jugoslavije. Tako su uspeli svoje agente da ubace u mrežu podrške Nikole Kalabića, i da ga u tajnoj operaciji 5. decembra 1945. godine uhapse.
Sudbina Nikole Kalabića do danas nije rasvetljena dok doneta sudska presuda i utvrđen datum pogibije 19. januar 1946. godine. Valjevski Osnovni sud zvanično je proglasio mrtvim Nikolu Kalabića, komandanta Gorske garde Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini tokom Drugog svetskog rata.
Pored toga što je ozvaničio Kalabićevu smrt 65 godina posle njegove pogibije, sud je prihvatio i argument da je Kalabić ubijen dva meseca pre hvatanja Draže Mihailovića, čime je doveo u pitanje dugo važeću verziju da je nekadašnji geometar iz Valjeva izdao svog komandanta Ozni.
Proglašen mrtvim u Službenom glasniku
Tom sudskom rešenju, na osnovu zahteva Kalabićevih potomaka, prethodio je oglas valjevskog suda u Službenim glasniku, u postupku proglašenja nestale osobe umrlom, u kojem je stajao poziv svima koji nešto znaju o životu ili smrti Nikole Kalabića da se jave u roku od mesec dana.
Kako se niko nije javio, osporio ili dopunio svedočenje prote Mijaila Danilovića, Osnovni sud je 2011. konstatovao da postoje zakonski uslovi da Nikolu Kalabića zvanično proglasi mrtvim.
Ubijen u pećini
Prema protinom svedočenju, komandant Gorske garde ubijen je 20. januara 1946. godine u jednoj pećini u kanjonu reke Gradac u blizini Valjeva, gde se krio sa grupom svojih najvernijih sledbenika. Toga dana, stoji u svedočenju Danilovića, otkrila ga je i opkolila grupa pripadnika Ozne.
U pokušaju da se probije kroz njihov obruč pokošen je rafalom. Dok su se iznenađeni Oznaši nadvili nad Kalabićem i sami ne verujući koga su ubili, njegovi pratioci su se razbežali.
Zapravo, tačan datum Kalabićeve smrti niti mesto njegove sahrane nisu poznat. Pominju se 13, 19. i 20. januar. U zvaničnim arhivama nema nekakvih podataka o njegovoj sudbini; na temelju svedočanstava iz druge ruke se špekuliše kako je bio "diskretno" likvidiran "mesec-dva posle Draže".
1980-ih, pogotovo nakon emitovanja TV-serije "Poslednji čin", pojavile su se glasine o tome da mu je ipak pošteđen život te da je živeo još dvadeset godina pod novim identitom, bilo u inostranstvu, bilo u samoj Jugoslaviji. Navodilo se da je 1960-ih poginuo u saobraćajnoj nesreći, odnosno da je ubijen u kafanskoj tuči kada se napio i otkrio svoj identitet, odnosno da ga je prepoznala jedna od preživelih žrtava četničkih pokolja.
Dao je zakletvu i nije izdao Dražu
Dvojica odbeglih kasnije se priključila Kopaoničkom četničkom odredu u kojem je bio i prota Mijailo Danilović. Sudsko rešenje da je zvanično mrtav na takav način sa suzama u očima dočekali su potomci Nikole Kalabića u Valjevu.
Prihvaćena verzija da je najodaniji saradnik Draže Mihailovića ubijen pre nego što je mogao da ga izda i učestvuje u njegovom hvatanju, kako tvrdi istorija koju su pisali komunistički pobednici, došla im je kao veliko olakšanje.
- Moja baba Borka je uvek govorila da će umreti sa dva najveća bola, zbog smrti svog maloletnog sina kojeg su streljali komunisti i zbog navodne Nikoline izdaje Draže u zamenu za njegov život. Uvek je govorila da je Nikola dao zakletvu i da nije izdao Dražu. Na ovaj način sa njegovog imena je skinuta ljaga koju su decenijama Ozna i Udba plasirale - izjavila je Vesna Kalabić.
Čuveni beogradski advokat Toma Fila otkrio je nedavno porodičnu priču koja govori o poslednjim danima Nikole Kalabića. Igrom slučaja, priču o Kalabiću ispričao mu je vozač njegovog oca, čovek po imenu Josif.
- Josif je po zanimanju bio vozač, a u Ozni nikada nije dogurao više od stražara. Kada je otišao u penziju, bio je vozač moga oca, a kraće vreme je vozio i mene. Pokazao mi je zgradu u Kosovskoj ulici, iza Skupštine, zgradu koja se nalazi odmah do današnjeg kafića "Ajs bar". Na poslednjem spratu su bile garsonjere koje su izdavane pre rata. To je Ozna držala i Josif je bio određen da spava sa Kalabićem. I Kalabić je svako jutro dobijao sledovanje - čuturu rakije i hranu.
Poslednji dani
Josif mu je, tako mi je pričao, dodavao još jednu čuturu za hranu, jer je voleo mnogo da jede, a Kalabić je voleo da pije. Rekao mi je da ga je Kalabić jedno jutro pitao: "Je li, Josife, hoće li ovi da održe reč?", Josif je već tada znao da neće, ali nije hteo da mu kaže. Proveo je s njim dugo vremena, možda i dve godine, ali to ne znam precizno. Kada je uhvaćen Draža i kada je osuđen, jednog jutra došao je policajac i dao zadatak Josifu da ode u Beč i preuzme neke kamione koje naša država dobija kao pomoć. Pomislili su da su se možda zbližili i hteli su da ga udalje. Kada se Josif vratio, više nikada nije video Kalabića - ispričao je Fila za "Nedeljnik".
Istoričar dr Čedomir Antić naglašava da "komunistički sudovi nisu bili ni pravični ni pravedni, ali to ne znači da su svi osuđenici na tim sudovima bili nevini".
- Kalabić je kontroverzna i mračna ličnost srpske istorije jer je protagonist građanskog rata i četničke ozloglašenosti i po načinu ratovanja, rezultatima i ličnom ponašanju - istakao je Antić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ispade istina ono u filmu kad zove strazara i kaze mu da je zedan, a ovaj mu odgovara pa imas tu vode. A Kalabic kaze pa necu da se umivam nego da pijem.
To samo kod nas može: potpiše se bezuslovna kapitulacija, a onda mlađani kralj proglasi komandanta vojske u otadžbini. I onda se ne zna da li su to četnici ili vojska. Kralj naredi komandantu vojske u otadžbini da septembra 1944 priključi svoje jedinice NOVJ u završnim operacijama za oslobođenje zemlje, a on to elegantno ne izvrši. Nego krene da beži zajedno sa ustašama, balistima, belom gardom put Austrije, ne poštujući kapitulaciju nacističke nemačke vojske, svoje braće po oružju. Jugoslovenski sud za ratne zločine im donese presude, a sedamdesetak godina kasnije nenadležni niži sudovi po Srbiji krenu sa rehabilitacijama. To samo kod nas može. I onda nam đavo kriv što se zemlja zove UžaS(rbija), u kojoj svako može da preti ubistvom predsednika. I nikom ništa, a svima lepo.
Samo BOG zna istinu...Činjenica je: Da je OZNA uvek štitila svog "insajdera-saradnika" a uvek podmetala drugoga - javnosti, upravo da bi zaštitila maksimalno "svog čoveka"... To je radila i nemačka obaveštajna služba, to je radio i Juraj Špiler...Svog "INFORMATORA" ili " SARADNIKA" najbolje štite tako - što poture "Lažnjaka"...To je bilo i sa Kalabićem... Trebalo je zaštiti PRAVOG SARADNIKA, a Kalabića držati kao "marionetu" da bi se onaj PRAVI... - dobro obezbedio od osvete ili "provale"...!! To je metod rada...!!
Tako rade sve obaveštajne službe sveta... I danas...Ništa se nije promenilo u tom pogledu...!!
"Zaklela se zemlja raju da se ......" . Ubijen "negde" u Bosni 195... godine kao svedok saradnik pod drugim identitetom. Ubio ga je pukovnik titive armije iz osvete,u zapisniku stoji da nije mogao da podnese Kalabićevo "šenlučenje s rakijom" i na sav glas urlanje kao je on ČETNIČKI VOJVODA Nikola Kalabić ,a ne neki Jovo B... ! N. Nikola Kalabić desna ruka oficira komandanta JUGOSLOVENSKE vojske u otadžbini je svoju najveću tajnu odneo sasobom u grob,a njegov komandant JUGOSLOVENSKE vojske Dragoljub Draža Mihailović svoju u a..............!
Dali je to danas srpskome rodu uopšte važno ?
Ono što nikome nije uspelo uspeće komunistima,sve će nas pobiti.
Socijaldemokratska partija Srbije saopštila je danas da nema nameru da se meša u rad sudske vlasti, ali da izražava čuđenje povodom današnje odluke Višeg suda u Valjevu da rehabilituje ratnog zločinca, četničkog komandanta i saradnika okupatora Nikolu Kalabića
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Dečak S.S. (15) koji je teško povređen prošle srede u saobraćajnoj nesreći i to kada je, najverovatnije, pretrčavao Zrenjaninski put, preminuo je na Univerzitetsko dečijoj klinici "Tiršova".
Sportski direktor Partizana, Zoran Savić, razočaran je zbog odluke sudija da se Ajzei Kenanu ne dosudi nesportska greška u finalu Kupa Radivoja Koraća.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Košarkaš Crvene zvezde Nikola Kalinić u jednom trenutku večitog derbija sprečio je Karlika Džonsa iz Partizana da ustane sa parketa, tako što ga je uhvatio za glavu dok je plejmejker crno-belih ležao na terenu.
Trener košarkaša Crvene zvezde Janis Sferopulos odlučio je da u finišu produžetka sa Partizanom Nikoli Kaliniću poveri najteži zadatak, da čuva fantastičnog strelca Karlika Džonsa, a iskusni as takozvanim "flasterom" onemogućio je reprezentativca Južnog Sudana da donese trijumf crno-belima.
Alternativa za Nemačku (AfD), ukoliko pobedi na izborima, želi da uspostavi "veoma dobre odnose" sa Ruskom Federacijom, izjavila je Alis Vajdel, lider stranke i kandidat za mesto kancelara na predstojećim parlamentarnim izborima.
Sjedinjene Američke Države nameravaju da oslabe savez Rusije sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom kako bi dodatno pojačale pritisak na predsednika Vladimira Putina, izjavio je specijalni izaslanik američkog predsednika za Ukrajinu Kit Kelog na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas, nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Markom Rubijom, da je američki predsednik Donald Tramp "najveći prijatelj kojeg je Izrael ikada imao u Beloj kući", prenosi Rojters.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Holandska mornarica ispratila je grupu od šest ruskih brodova na Severnom moru u okviru rutinskih operacija nadzora, saopštilo je danas holandsko ministarstvo odbrane.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Sin pevačice Cece Ražnatović, bokser Veljko Ražnatović, u skladnom braku je sa Bogdanom Ražnatović, sa kojom ima trojicu sinova, Željka, Krstana i Isaiju.
Među učesnicima "Elite" dugo se šuškalo da je Sofija Janićijević bacila oko na Gastoza, a ona je sada priznala Mileni Kačavendi da ga je pratila godinama pre ulaska u rijaliti.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar