• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Novosti

23.07.2020

12:32

POTOPIĆE KANJON NEVIDIO! Crnogorci grade, a Srbiju i ne pitaju

Društvo

POTOPIĆE KANJON NEVIDIO! Crnogorci grade, a Srbiju i ne pitaju

Podeli vest

Država Crna Gora, ako je suditi po Planu koncesija za korišćenje vodotoka za izgradnju hidroelektrana za 2020. godinu, ove godine namerava da započne izgradnju samo jedne hidroelektrane i to na reci Komarnici.


Ovo je odluka sa nedavno održane sednice vlade susedne države, koja ne bi bila neobična, niti bi se ticala bilo koga u Srbiji, da u ovom slučaju nije prenebregnuta činjenica da je idejno rešenje, shodno Ugovoru o poslovno-tehničkoj saradnji, urađeno u saradnji EPCG i našeg javnog preduzeća Elektroprivreda Srbije, bez čije saglasnosti od ovog projekta neće biti ništa.

Naime, nekoliko ekoloških organizacija iz Crne Gore, poput "Grin homa" i "Ozona", izrazilo je zabrinutost zbog najavljenog projekta, jer bi prema prvobitnom planu trebalo da se izgradi više od 17 brana, koje bi poplavile ogromno područje sa kog bi stanovništvo moralo da se iseli, ali dovelo bi i do mogućeg gubitka pojedinih vrsta i ogromnog uticaja na biljni i životinjski svet. Sve to, kako smo saznali, u srpskoj kompaniji izazvalo je zabrinutost.

Projekat HE na Komarnici datira iz 1972. godine i pokretan je nekoliko puta, ali nije se mnogo odmaklo. Crna Gora ovde vidi svoj veliki interes, posebno sada kada je u upotrebi podvodni kabl ka Italiji, ali bez srpskog partnera od tog posla neće biti ništa. Tačnije, ukoliko EPS odustane od projekta, valorizovaće svoje ulaganje kroz osnivački udeo u budućoj HE Komarnica, ali ako EPCG jednostrano raskine ugovor moraće da obešteti JP EPS i to nisu male svote novca - ističe za naš list dobro upućeni izvor blizak EPCG i EPS-u. Razlog za zabrinutost je, kako navodi, nejasna strategija u vezi sa potencijalnim ekološkim problemima i ogromno protivljenje crnogorske javnosti - posebno stanovništva opština Plužine i Šavnik.

Jasni stavovi crnogorskih ekoloških udruženja na ovu temu kažu da bi izgradnja HE znatno narušila životnu sredinu, a pod znakom pitanja je i opstanak prirodnog bisera Crne Gore i Evrope, kanjona Nevidio. Ekolozi tvrde da bi veštačka akumulacija ugrozila opstanak ptica, brojnih biljnih vrsta i životinjskog sveta.

Izgradnjom hidroelektrane instalisane snage 168 MW sa branom visokom preko 170 metara i procenjene investicione vrednosti od 246 miliona evra, veći deo toka reka Komarnice i Pridvorice biće pretvoren u veštačko jezero koje će se protezati na čitavih 14 kilometara u pravcu kanjona Nevidio i čak 17 km u pravcu Šavnika.

Sa hidrogeološkog aspekta postoji niz nedoumica i još nerazjašnjenih stvari u vezi sa prostorom koji bi bio poplavljen, iseljavanjem tih ljudi, ali i biljnim i životinjskim svetom, tako da je nejasno zašto je Crna Gora, posle 50 godina, baš sada odlučila da ubrza rad na ovom projektu - dodaje naš sagovornik.

Odgovor na ovo pitanje možda treba potražiti u činjenici da se Crna Gora u ovom poslu vodi isključivo interesom, odnosno da je i politika umešala svoje prste. Jasno je da će ovakva vrsta proizvodnje električne energije maloj Crnoj Gori doneti velike benefite jer se procenjuje da će godišnji prihod biti preko 40 miliona evra, a vladajućoj partiji ogroman plus jer će završiti projekat koji je star čak pedeset godina. Ono što crnogorsku vlast očigledno ne zanima jeste sudbina čak 1.030 stanovnika, koji bi morali da napuste svoja ognjišta, ali i potapanje manstira Jelovica.

U projektu izgradnje ovakve brane govorimo o plavljenju ogromnih površina, što podrazumeva gubitak nacionalno i međunarodno značajnih biljnih i životinjskih vrsta i staništa, ali i jedinstvenog pejzažnog i kanjonskog kompleksa posebne vrednosti - ranije je izneti stav udruženja "Grin hom" iz Crne Gore.

I "GRIN HOM" PROTIV IZGRADNJE

Iz ekološkog udruženja "Grin hom" jasno su saopštili da je su zabrinuti zbog najavljenog projekta izggradnje HE "Komarnica" zbog uticaja na životnu sredinu. Svaka brana ima manji ili veći negativan uticaj na biljni i životinjski svet. Ministarstvo održivog razvoja i turizma iz tog razloga treba jasno da sagleda sve pozitivne i negativne strane ovog projekta i definiše mere za ublažavanje negativnih uticaja koji se nesporno moraju desiti - rekli su iz ovog udruženja aludirajući na dokument o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija