Bolesno ustaško divljanje koje Hrvati slave kao "pobedu"! Pre skoro tri decenije izvršena zločinačka operacija "Bljesak"! (VIDEO)
Podeli vest
Zločinačka vojno-policijska akcija nazvana "Bljesak", kojom su ustaše zaposele deo Zapadne Slavonije koji se nalazio u sastavu Republike Srpske Krajine i proterale Srbe sa vekovnih ognjišta, započela je na današnji dan 1. maja 1995. godine.
Napad na zaštićenu zonu UN sektor "Zapad" započeo je pre 29 godina u ranim jutarnim satima.
Dana 15.04. 1999. godine, NATO bombarderi pogodili su kolonu Albanaca, a Amerikanci su kasnije krivili srpsku vojsku za ovaj vazdušni napad i stradanje civila.
Od 14. do 19. aprila zaustavljeni su dalji napadi i prodori vojnika OVK na srpsku teritoriju, a naša vojska je na današnji dan krenula u kontranapad da povrati okupirane teritorije.
14.04.2024
23:35
Napadnuti su južni i centralni deo zapadnoslavonskog dela tadašnje Republike Srpske Krajine, od strane pripadnika četiri profesionalne brigade Hrvatske vojske i više specijalnih formacija.
Napad je paralelno izveden sa zapada od Novske prema Okučanima i jednim krakom prema Jasenovcu, i sa istoka iz pravca Nove Gradiške, prema Okučanima i put Stare Gradiške.
Namera je bila presecanje teritorije i razbijanje snaga tadašnje Srpske Vojske Krajine, odnosno njenog 18. Korpusa s ciljem da se zatim izbije na Savu kod Jasenovca, čime je bila zaprečena eventualna pomoć iz Republike Srpske. Paralelni cilj je bilo odstranjivanje srpskog stanovništva sa prostora Zapadne Slavonije.
Sa hrvatske strane, prema zvaničnim podacima, u akciji je učestvovalo oko 7.200 pripadnika hrvatskih snaga, profesionalnih pripadnika vojske i policije. U sastavu tadašnjeg 18. Korpusa Srpske vojske Krajine, u toj zoni, nalazilo se tada približno 4.000 lica, ogromnom većinm rezervisti. Vojne operacije odvijale su se 1. i 2. maja, a manjim delom i tokom naredna dva dana.
Osnovni cilj hrvatskih vlasti, zaposedanje dela Zapadne Slavonije koji se nalazio u sastavu Republike Srpske krajine je ostvaren. Srpske oružane formacije su razbijene a tamošnje srpsko stanovništvo je proterano.
Prema podacima zvaničnog Zagreba, ukupno su poginula 42 pripadnika hrvatskih formacija, a 162 lica iz sastava tih formacija su ranjena. Ubijene su pritom 283 osobe srpske nacionalnosti, a proterano je najmanje 15.000 Srba, a prema nekim navodima i do 18.000.
Kolona Srba koji su se povlačili južno od Save, u Republiku Srpsku, gađan je i artiljerijom i avijacijom. Približno 1.450 lica srpske nacionalnosti je pritom uhapšeno, i oni su odvedeni u logore, u Varaždinu, Bjelovaru, Virovitici, Novoj Gradiški, Slavonskoj Požegi. Sudske presude koje su usledile, velikim delom su zasnovane na neosnovanim optužbama.
Ukupno je, sa prostora Zapadne Slavonije počev od 1991. godine, proterano ili izbeglo oko 67.000 Srba. Najveći broj Srba izbeglih iz Zapadne Slavonije tokom operacije "Bljesak" ostao je na prostoru Republike Srpske, u BiH. Oko 1.500 osoba srpske nacionalnosti, većinom lica poodmaklih godina, vratilo se u Slavoniju.
Trupe OUN koje su se nalazile na prostoru Zapadne Slavonije u trenutku operacijie, čiji je zadatak bila i zaštita poverene zone i stanovništva, po početku napada, povukle su se u svoje baze.
Tribunal za bivšu Jugoslaviju u Hagu, aprila 2011. proglasio je krivim generale HV Antu Gotovinu i Mladena Markača, na osnovu učešća u udrženom zločinačkom podhvatu čiji je čelnik bio predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, a s ciljem prisilnog i trajnog uklanjanja srpskog stanovništva tokom i nakon operacija "Bljesak" i "Oluja".
Žalbeno veće Tribunala oslobodilo ih je, međutim, optužbi 16. novembra 2012. godine i pravda nije i nikada neće biti zadovoljena.
Proleća 1945.godine kreće velika grupa četnika zajedno s velikim brojem izbeglica put Slovenije, kako bi našli utočište, nakon što je bilo izvesno da će komunistički poredak zavladati Jugoslavijom. Među njima bio je i vojvoda Pavle Đurišić.
Najvećom rimskom pacovskom linijom upravljala je mala, ali uticajna mreža hrvatskih sveštenika, članova franjevačkog reda, na čelu sa ocem Krunoslavom Draganovićem, koji je organizovao veoma složen lanac sa sedištem u Rimu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dana 15.04. 1999. godine, NATO bombarderi pogodili su kolonu Albanaca, a Amerikanci su kasnije krivili srpsku vojsku za ovaj vazdušni napad i stradanje civila.
Tri velika ruska ratna broda – desantni brodovi „Aleksandar Šabalin“ i „Ivan Gren“, kao i fregata „Admiral Grigorovič“ – trenutno su usidrena u sirijskoj luci Tartus, gde se nalazi ključna ruska vojna baza. Satelitski snimci ukazuju na pripreme za transport velike količine vojne opreme, a prema dostupnim informacijama, ona će biti prebačena u Libiju.
Administracija predsednika Džoa Bajdena bila je upoznata sa ukrajinskim planovima za asimetrični rat protiv Rusije, ali tajne operacije nisu bile predočene ni američkom Kongresu ni javnosti, tvrdi britanski analitičar Aleksandar Merkuris.
Marinika Tepić potprecednica stranke slobode i pravde izjavila da Viši sud treba odmah sutra da odredi pritvor Goranu Vesiću, što je očigledan pritisak na sudstvo kakvo nije postojalo ni '45.
Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg Republika Srpska ne priznaje jer ne postoji odluka Saveta bezbednosti UN o njegovom postavljenju, zapretio je hapšenjem zbog proslave Dana Republike Srpske!
O odlikovanju Džordža Soroša i Hilari Klinton od strane američkog predsednika Džozefa Bajdena za našu televiziju govorio je Boško Vasiljević, stručnjak za sprsko-ruske odnose.
Na Informer televiziji emitovan je dokumentarac posvećen žrtvama masakra u Duboni, koji sada možete da pogledate na našem portalu! Uroš Blažić nedavno je osuđenog na maksimalnih 20 godina zatvora zbog ubistva ukupno 12 ljudi.
"Voleo je Božić. Rekao mi je da se ovog Božića oseća lagano. Jedva ga je čekao, a onda je ubijen na Badnje veče", rekao je komšija ubijenog Zorana G. iz Inđije, kojeg su kako se sumnja ubila četvorica mladića kada im je rekao da uspore sa kolima.
Saša Panić, otac Milana i Kristine koje je ubio Uroš Blažić u školskom dvorištu u Duboni, za Informer kaže da je Biljana majka monstruma koji im je pobio decu prijavila njega i Daliborovog oca, koji je takođe ubijen, Milisava Todorovića policiji jer se ne oseće bezbedno.
Treći osnovni sud u Beogradu odredio je pritvor u trajanju do 30 dana državljaninu Moldavije A. B. (25) zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.
Muftija beogradski, Mustafa Jusufspahić, u velikom intervjuu za Informer je govorio o fudbalskim i košarkaškim sekcijama Partizana, anegdotama iz perioda bavljenja sportom, veri, navijanju, porodici...
Muftija beogradski, Mustafa Jusufspahić, u razgovoru za Informer je podelio zanimljivu priču iz perioda kada su golmana Vladimira Stojkovića navijači Crvene zvezde uvredljivo prozvali Mustafa.
Predsedavajuća OEBS-a, ministarka spoljnih poslova Republike Finske Elina Valtonen izjavila je danas da ruski predsednik Vladimir Putin razume da NATO nikada neće napasti Rusiju.
Istraživanje naučnika sa Stanforda ukazuje da toplota usled šumskih požara može da transformiše metale, koji se nalaze u tlu, u kancerogene čestice, što dovodi vatrogasce i stanovnike u opasnosti.
Odlazeća američka administracija na čelu sa Džozefom Bajdenom smatra da su zainteresovane strane sve bliže pokretanju pregovaračkog procesa o Ukrajini, potvrdio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
Udar ruskog taktičkog balističkog raketnog sistema Iskander-M uništio je delove PVO sistema S-300PS ukrajinskog vazduhoplovstva u blizini grada Pavlograda u Dnjepropetrovskoj oblasti.
Evropski parlament mogao bi otvoreno da zahteva od Gruzije da zarati sa Rusijom, saopštio je politički savet vladajuće partije „Gruzijski san – demokratska Gruzija“, a dokument citira Sputnjik Gruzija.
Film "Ruski konzul" premijerno je prikazan 3. marta 2024, a Žarko Laušević je posthumno na premijeri dobio najveći i najglasniji aplauz na kraju projekcije.
Glumci Mekoli Kalkin i Ketrin O`Hara svetsku slavu stekli su devedesetih godina zahvaljujući ulogom u filmovima "Sam u kući" u kojima su igrali sina Kevina i majku Kejt.
I danas se prepričava trenutak kada je naš čuveni kjniževnik Raša Popov, poznat i iz dečije emisije "Fazoni i fore" u jednoj emisiji kroz suze priznao da je sanjao preminulu suprugu kako ga zove.
U svetu astrologije neke kombinacije znakova u ljubavnim odnosima su poput vode i ulja, jednostavno se ne mešaju dobro. Ove četiri kombinacije znakova su nespojive.
Većina žena u toku godine barem jednom promeni boju kose, a ako pratite trendove svakako ćete biti jedne od onih koje će otrčati svom frizeru i zatražiti neku modernu nijansu koja će vam promeniti lični opis.
Ragu čorba je savršen obrok za hladne dane, bogata je, hranljiva i puna ukusa. Ova jela, obogaćena komadićima mesa, povrća i začina, pružaju pravi užitak u svakom zalogaju.
Dobro pogledajte svoj palac. Da li vam je ravan ili zakrivljen? Ovo će vam pomoći da otkrijete svoje jedinstvene osobine, prednosti, slabosti, prirodu, način razmišljanja i stil ponašanja.
Ako volite cveće i želite da vaš balkon ostane živopisan i tokom hladnih dana, ova biljka je savršen izbor za vas. Erika je zimzeleni grm koji dolazi u oko 800 različitih vrsta, od kojih neke mogu ukrasiti vašu baštu ili dom čak i tokom zime.
Influenserka iz Beograda, koja već 10 godina živi u Los Anđelesu, Anđela Šimšić, oglasila se za Informer u jeku razornih požara koji su zahvatili Kaliforniju.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.