Knez Mihailo posvetio je slavnu ljubavnu pesmu devojci iz suparničke dinastije! Svi su mislili da "Što se bore misli moje" peva drugoj ženi
Podeli vest
Knez Mihailo Obrenović bio je jedna od najuticajnijih, ali i najtragičnijih ličnosti u istoriji Srbije. Tu tragičnost upotpunio je i nesrećni ljubavni život. Prava tuga i se ogleda i u njegovoj pesmi "Što se bore misli moje“ za koju se do 2003. godine pogrešno smatralo da je bila posvećena Katarini Konstantinović.
Istoričar Slobodan Jovanović je u delu „Druga vlada Miloša i Mihaila“ izneo pretpostavku da je knez Mihailo pesmu posvetio svojoj sestričini i nesuđenoj supruzi Katarini Konstantinović, ćerki Anke Konstantinović i unuci Jevrema Obrenovića, Mihailovog strica. Ta ljubav između Mihaila i Katarine je zaokupljala pažnju ondašnjeg Beograda u drugoj polovini šezdesetih godina 19. veka.
Na RTS-u se emituje serija "Što se bore misli moje", po istoimenoj pesmi koju napisao knez Mihailo Obrenović, a koju je otpevao Zvonko Bogdan, čija je bivša žena, Gizela Vuković, umrla kao beskućnica.
Tvrdnja da je pesma posvećena Katarini bila je uvrežena sve do početka 21. veka kada je Narodni muzej u Kragujevcu došao do izdanja srpskih natpeva češkog kompozitora Alojza Kalauza i objavio fototipsko izdanje. Kalauz je te svoje natpeve, među kojima je i pesma „Što se bore misli moje„, posvetio Kleopatri Karađorđević, ćerki kneza Aleksandra Karađorđevića. Naravno, neki istoričari su i ovu tvrdnju odbili, ali…
Ko je Kleopatra Karađorđević?
Kleopatra Karađorđević je bila jedna od učenijih žena u našoj zemlji tokom 19. veka. Bila drugo dete kneza Aleksandra Karađorđevića, sina vožda Karađorđa i kneginje Perside. Bila je starija sestra kralja Petra I, rođena je novembra 1835. godine u Krajovi, u Vlaškoj, gde joj je porodica živela u to vreme.
Sve do 2003. verovalo se da je pesma bila namenjena Katarini Konstantinović, a onda je u jednoj urušenoj somborskoj kući slučajno pronađen notni zapis melodije za ovu pesmu, kompozitora Alojza Kalauza. To je autentični dokument na 18 strana, štampan u Beču na francuskom jeziku, i na njemu je Mihailova posveta upućena Kleopatri Karađorđević.
S obzirom na to da je Kleopatra odrastala na nivou dostojnom izdanku dinastije koja je vladala Srbijom, vodilo se računa i o njenom obrazovanju. Dve godine starija sestra Poleksija i ona dobile su privatnog učitelja, i to Matiju Bana koji je samo zbog njih doputovao iz Carigrada. Njeni savremenici kažu da je bila veoma lepa, ali u isto vreme i vrlo povučena. U nju je bio zaljubljen i sam knez Mihailo Obrenović.
Alojz Kalauz bio je prvi klavirski pedagog u Srbiji. Na dvoru kneza Aleksandra u Beogradu boravio je od 1843. do 1858. Važna oblast njegovog delovanja bilo je prikupljanje i beleženje narodnih melodija. Rezultat tog istraživačkog rada objavljen je u sveskama srpskih pesama za klavir. Prvu svesku srpskih natpeva „Što se bore misli moje„, sa nemačkim prevodom „Warum kämpfen meine Gedanken„, od 22 kompozicije, Kalauz je štampao u Beču sredinom pedesetihih godina 19. veka.
Ipak, ne zna se kakva su bila Kleopatrina osećanja prema Mihailu. Ono što je sigurno je da knez nikako nije smeo zbog svađe koja je vladala između dve dinastije da se na bilo koji način upusti u ljubav sa mladom Kleopatrom.
Udaja i smrt sa 20 godina
Kleopatra se krajem januara 1855. udala za Milana Petronijevića iz Jagodine, sekretara Srpske agencije u Carigradu, dugogodišnjeg diplomatskog predstavnika na turskom dvoru, ministra inostranih dela i poslanika u Berlinu, Bukureštu, Beču i Petrogradu. Petronijević je bio prvi Jagodinac sa fakultetskom diplomom. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Hajdelbergu, a bio je diplomata, političar i akademik.
Nažalost, njegova sreća sa Kleopatrom kratko je trajala. Kleopatra je umrla 1. jula 1855, u banji Glajhenberg u Štajerskoj, iako je imala samo 20 godina, pet meseci posle venčanja. Njeno telo je balsamovano i smešteno u porodičnu kosturnicu grofa Vikenburga u Beču, a Kleopatrin rođeni brat kralj Petar I Karađorđević prebacio je njeno telo u kriptu u Topoli.
Kornelije Stanković proslavio pesmu
Da se kompozicija „Što se bore misli moje“ čuje naširoko doprineo je Kornelije Stanković, koji je završio Muzičku akademiju u Beču. Sredinom pedesetih godina 19. veka počeo je da se zanima za srpsko crkveno pojanje, a prikupljao je i obrađivao narodne melodije.
Onda se sprijateljio se sa knezom Mihailom. Srpske narodne pesme za pevanje i klavir, objavljene u Beču 1862, posvetio je upravo knezu, a 1863. izdao je i drugu zbirku. Ni u jednoj nije objavio „Što se bore misli moje“ iako je, sudeći po novinskim natpisima, istu obradio već 1857. O tome je sačuvan i podatak u časopisu „Sedmica“ iz Novog Sada u kojem je pisalo: „Ovih dana izašla je u Beču kod Gustava Albrehta kompozicija našeg kompozitora Kornelija Stankovića „Što se bore misli moje“ za forte pijano u varijacijama, posvećena pravoslavnoj opštini Pančevo„.
Kosta Manojlović je u „Narodnoj enciklopediji Srba Hrvata i Slovenaca„, izdatoj krajem dvadesetih godina 20. veka, u odeljku o Korneliju Stankoviću napisao da je knez Mihailo njemu u kući trgovca Mojsilovića u Beču pevao pesmu „Što se bore misli moje„.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na RTS-u se emituje serija "Što se bore misli moje", po istoimenoj pesmi koju napisao knez Mihailo Obrenović, a koju je otpevao Zvonko Bogdan, čija je bivša žena, Gizela Vuković, umrla kao beskućnica.
Božidara Spasića, Andriju Draškovića i Veselina Vukotića krivični sud u Briselu osudio je na doživotni zatvor zbog ubistva Envera Hadrija, predsednika Komiteta za odbranu ljudskih prava na Kosovu, 1990. godine u Sen Žilu, objavio je briselski portal brusselstimes.com.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izrazio je saučešće prijateljskom narodu Kine i predsedniku Si Đinpingu povodom razornog zemljotresa koji je pogodio Tibet i odneo mnogo života.
Čedomir Antić, profesor Filozofskog fakulteta izjavio je da su studenti trebal demokratski da odluče o protestu umesto što su profesore fizički oterali sa fakulteta.
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za brigu o porodici i demografiji, dala je za Informer veliki praznični intervju u kojem je otkrila malo poznate detalje iz svog privatnog života, ali je podelila i buduće poslovne planove koje namerava da sprovede u delo u okviru svog ministarskog resora.
Vojvođanski separatista i opozicionar Goran Ješić dao je je intervju za crnogorsku "Pobjedu", novine koje podržavaju bivšeg crnogorskog predsednika Mila Đukanovića, i poručio je da se studenti na ulicama Srbije bore se protiv sramotne politike cele Rusije i Moskve.
Opoziciona istoričarka i profesorka na Filozofskom fakultetu u Beogradu Dubravka Stojanović kojoj je Srebrenica genocid, potvrdila je da je ideja za blokiranje fakulteta došla iz susedne Hrvatske.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Ništa ne okupi porodicu kao praznična jutra, uprkos modernim vremenima širom Srbije poštuju se običaji i tradicija, a da se ljubav prema praznicima i pravoslavnoj veri prenosi od malih nogu najbolje pokazuje porodica Marije i Nebojše Đukića iz sela Mala Ježevica kod Požege.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević rasplakao se uživo u programu dok je govorio o praznim srpskim selima i pustim dedovinama koje ovaj Božić dočekuju bez potomaka.
"Pre nego što se dogodilo ubistvo, ubica je došao u pečenjaru u kojoj mu radi brat. Bio je sa drugom. Obojica su bili pripiti", pričao je jedan od poznanika Saše Milosavljevića (47) ubice iz Jagodine, koji je na Badnje veče hicima iz pištolja ubio vlasnika kafane "Krug" Dejana Mihajlovića (56) i ranio još jednu osobu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici odredili su, zadržavanje do 48 časova S. D. (35) iz Inđije, koji se večeras u pratnji svog advokata predao u policijskoj stanici u Inđiji, a za kojim je bila raspisana potraga zbog sinoćnjeg događaja u Inđiji, kada je smrtno stradao Z. G. (43), a dve osobe su lakše povređene.
Stojan D. (35) iz Inđije, koji je nalazio u bekstvu zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu muškarca Z.G. tokom proslave Badnje večeri, predao se policiji.
Otac američkog milijardera Ilona Maska, Erol Mask izjavio je da je njegov sin zainteresovan za kupovinu engleskog fudbalskog kluba Liverpul, preneo je danas AP.
S obzirom na to da Barseloni ne ide najbolje, u španskim medijima se pojavila vest da se klub sastao sa Svetislavom Pešićem kako bi ga doveo u svoje redove.
Kad krene nizbrdo, onda... Krajem godine otkriveno je da je fudbaler Čelsija Mihajlo Mudrik bio pozitivan na antidoping testu, ali pošto nesreća nikad ne ide sama, mediji na Ostrvu otkrivaju da je Ukrajinac ostao i bez devojke.
Ruska vojska probila je odbranu Oružanih snaga Ukrajine u pravcu Limana u Harkovskoj oblasti, javio je vojnik Oružanih snaga Ukrajine (VSU) Stanislav Bunjatov.
Maskirani i naoružani muškarac upao u fabriku u ulici Simensštrase u okrugu Kohendorf. Dvoje ljudi je stradalo kada je ubica izazvao krvoproliće u kompaniji Hanel u Bad Fridrihšalu u Nemačkoj!
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
Lovac presretač MiG-41 biće prvi u Rusiji borbeni avion šeste generacije, izjavio je zamenik šefa Komiteta Saveta Federacije za odbranu i bezbednost Viktor Bondarev.
Meta će ukinuti fektčekere, "drastično smanjiti cenzuru" i preporučivati više političkog sadržaja na svojim platformama, uključujući Fejsbuk, Instagram i Threads, najavio je osnivač Mark Zakerberg.
Sosovi za salate i meso, koje preporučuju nutricionisti, obavezno isprobajte tokom praznične sezone. Na društvenoj mreži TikTok, korisnici dele svoje omiljene "magične" recepte za sosove za salate i meso, koji imaju visoku hranljivu vrednost i ne zahtevaju puno sastojaka.
Domaću javnost zatekla je vest o iznenadnoj smrti čuvenog tragača iz "Potere", reditelja i scenariste Milorada Milinkovića (60). Brojne poznate ličnosti oprostile su se od tragača, među kojima i Igor Lazić Nigor.
Bokser Veljko Ražnatović pokazao je putem društvene mreže Instagram kako je Božić protekao u njegovom domu. Cecin sin je najveći hrišćanski praznik proveo u društvu supruge Bogdane, sinova, Mirka i Bojane Šija, ali i Nataše Rodić.
Iznenadna smrt reditelja, scenariste i "tragača" iz kviza "Potera", Milorada Milinkovića, potresla je Srbiju, a ovim povodom oglasio se i kompozitor Marko Kon.
Lider LDP Čedomir Jovanović podelio je putem Instagrama kadrove božićne trpeze i emotivnom porukom se obratio prijatelju od kojeg se poslednjih dana ne odvaja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.