Knez Mihailo posvetio je slavnu ljubavnu pesmu devojci iz suparničke dinastije! Svi su mislili da "Što se bore misli moje" peva drugoj ženi
Podeli vest
Knez Mihailo Obrenović bio je jedna od najuticajnijih, ali i najtragičnijih ličnosti u istoriji Srbije. Tu tragičnost upotpunio je i nesrećni ljubavni život. Prava tuga i se ogleda i u njegovoj pesmi "Što se bore misli moje“ za koju se do 2003. godine pogrešno smatralo da je bila posvećena Katarini Konstantinović.
Istoričar Slobodan Jovanović je u delu „Druga vlada Miloša i Mihaila“ izneo pretpostavku da je knez Mihailo pesmu posvetio svojoj sestričini i nesuđenoj supruzi Katarini Konstantinović, ćerki Anke Konstantinović i unuci Jevrema Obrenovića, Mihailovog strica. Ta ljubav između Mihaila i Katarine je zaokupljala pažnju ondašnjeg Beograda u drugoj polovini šezdesetih godina 19. veka.
Na RTS-u se emituje serija "Što se bore misli moje", po istoimenoj pesmi koju napisao knez Mihailo Obrenović, a koju je otpevao Zvonko Bogdan, čija je bivša žena, Gizela Vuković, umrla kao beskućnica.
Tvrdnja da je pesma posvećena Katarini bila je uvrežena sve do početka 21. veka kada je Narodni muzej u Kragujevcu došao do izdanja srpskih natpeva češkog kompozitora Alojza Kalauza i objavio fototipsko izdanje. Kalauz je te svoje natpeve, među kojima je i pesma „Što se bore misli moje„, posvetio Kleopatri Karađorđević, ćerki kneza Aleksandra Karađorđevića. Naravno, neki istoričari su i ovu tvrdnju odbili, ali…
Ko je Kleopatra Karađorđević?
Kleopatra Karađorđević je bila jedna od učenijih žena u našoj zemlji tokom 19. veka. Bila drugo dete kneza Aleksandra Karađorđevića, sina vožda Karađorđa i kneginje Perside. Bila je starija sestra kralja Petra I, rođena je novembra 1835. godine u Krajovi, u Vlaškoj, gde joj je porodica živela u to vreme.
Sve do 2003. verovalo se da je pesma bila namenjena Katarini Konstantinović, a onda je u jednoj urušenoj somborskoj kući slučajno pronađen notni zapis melodije za ovu pesmu, kompozitora Alojza Kalauza. To je autentični dokument na 18 strana, štampan u Beču na francuskom jeziku, i na njemu je Mihailova posveta upućena Kleopatri Karađorđević.
S obzirom na to da je Kleopatra odrastala na nivou dostojnom izdanku dinastije koja je vladala Srbijom, vodilo se računa i o njenom obrazovanju. Dve godine starija sestra Poleksija i ona dobile su privatnog učitelja, i to Matiju Bana koji je samo zbog njih doputovao iz Carigrada. Njeni savremenici kažu da je bila veoma lepa, ali u isto vreme i vrlo povučena. U nju je bio zaljubljen i sam knez Mihailo Obrenović.
Alojz Kalauz bio je prvi klavirski pedagog u Srbiji. Na dvoru kneza Aleksandra u Beogradu boravio je od 1843. do 1858. Važna oblast njegovog delovanja bilo je prikupljanje i beleženje narodnih melodija. Rezultat tog istraživačkog rada objavljen je u sveskama srpskih pesama za klavir. Prvu svesku srpskih natpeva „Što se bore misli moje„, sa nemačkim prevodom „Warum kämpfen meine Gedanken„, od 22 kompozicije, Kalauz je štampao u Beču sredinom pedesetihih godina 19. veka.
Ipak, ne zna se kakva su bila Kleopatrina osećanja prema Mihailu. Ono što je sigurno je da knez nikako nije smeo zbog svađe koja je vladala između dve dinastije da se na bilo koji način upusti u ljubav sa mladom Kleopatrom.
Udaja i smrt sa 20 godina
Kleopatra se krajem januara 1855. udala za Milana Petronijevića iz Jagodine, sekretara Srpske agencije u Carigradu, dugogodišnjeg diplomatskog predstavnika na turskom dvoru, ministra inostranih dela i poslanika u Berlinu, Bukureštu, Beču i Petrogradu. Petronijević je bio prvi Jagodinac sa fakultetskom diplomom. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Hajdelbergu, a bio je diplomata, političar i akademik.
Nažalost, njegova sreća sa Kleopatrom kratko je trajala. Kleopatra je umrla 1. jula 1855, u banji Glajhenberg u Štajerskoj, iako je imala samo 20 godina, pet meseci posle venčanja. Njeno telo je balsamovano i smešteno u porodičnu kosturnicu grofa Vikenburga u Beču, a Kleopatrin rođeni brat kralj Petar I Karađorđević prebacio je njeno telo u kriptu u Topoli.
Kornelije Stanković proslavio pesmu
Da se kompozicija „Što se bore misli moje“ čuje naširoko doprineo je Kornelije Stanković, koji je završio Muzičku akademiju u Beču. Sredinom pedesetih godina 19. veka počeo je da se zanima za srpsko crkveno pojanje, a prikupljao je i obrađivao narodne melodije.
Onda se sprijateljio se sa knezom Mihailom. Srpske narodne pesme za pevanje i klavir, objavljene u Beču 1862, posvetio je upravo knezu, a 1863. izdao je i drugu zbirku. Ni u jednoj nije objavio „Što se bore misli moje“ iako je, sudeći po novinskim natpisima, istu obradio već 1857. O tome je sačuvan i podatak u časopisu „Sedmica“ iz Novog Sada u kojem je pisalo: „Ovih dana izašla je u Beču kod Gustava Albrehta kompozicija našeg kompozitora Kornelija Stankovića „Što se bore misli moje“ za forte pijano u varijacijama, posvećena pravoslavnoj opštini Pančevo„.
Kosta Manojlović je u „Narodnoj enciklopediji Srba Hrvata i Slovenaca„, izdatoj krajem dvadesetih godina 20. veka, u odeljku o Korneliju Stankoviću napisao da je knez Mihailo njemu u kući trgovca Mojsilovića u Beču pevao pesmu „Što se bore misli moje„.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na RTS-u se emituje serija "Što se bore misli moje", po istoimenoj pesmi koju napisao knez Mihailo Obrenović, a koju je otpevao Zvonko Bogdan, čija je bivša žena, Gizela Vuković, umrla kao beskućnica.
Ofanziva na sirijski grad Alep, koju su pokrenuli islamisti povezani s Turskom, organizacija Hajat Tahrir al-Šam (rebrendirana Al-Kaida) i Sirijska nacionalna armija, saveznici SAD, deo je strateškog plana koji uključuje Izrael, Tursku i Sjedinjene Američke Države, izjavio je bivši američki obaveštajac Skot Riter
KFOR je potvrdio da je Priština zatražila ovlašćenje da se tzv. kosovskim bezbednosnim snagama omogući da odu na sever AP KiM, odnosno za "potencijalno" raspoređivanje u "pogođenom području" nakon eksplozije u kojoj je oštećen kanal Ibar-Lepenac, ali je taj zahtev odbijen.
Goran Ješić - čovek kog je supruga prijavila za nasilje agituje: "Zakazana je sednica novosadskog Parlamenta za smenu gradonačelnika Novog Sada koji je moralno odgovoran za ubistvo 15 svojih sugrađana!"
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji i ove večeri bavila se gorućim tematikama u vezi sa specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, sledećim krucijalnim potezima Vladimira Putina, ali i sukobima na Bliskom istoku koji ne jenjavaju.
Klinički centar Srbije u Bogradu, proglašen je za najveću bolnicu u Evropi i jedan od najznačajnijih medicinskih kompleksa u svetu, a informaciju su, verovali ili ne, objavili hrvatski mediji!
Željko Ražnatović Arkan, ubijen je 15. januara 2000. godine u hotelu “Interkontinental”, a Žarko Popović, nekadašnji načelnik Odeljenja za krvne delikte otkrio je za Informer do sada nepoznate detalje o pozadini i motivima likvidacije o kojoj se i dan danas priča.
Većeras oko 19:20 na Staroj Karaburmi dogodio se incident. Naime, kako obaveštava Instagram stranica
Serbialive_beograd, osmorica momaka napala su jednog dečaka.
Vera Židić (42) i njen sin Davor (13) ubijeni su u svom stanu u Pohorskoj ulici 33 u Beogradu, zajedno sa ljubimcem koker španijelom. Verin suprug Žarko i drugi sin preživeli su, jer nisu bili tu. Ovaj zločin, i posle punih 31 godinu, smatra se jednim od najsvirepijih s početka devedesetih.
Alen Smailagić dolazi na megdan Partizanu sa četiri kopče na glavi. On je povredu zaradio na utakmici Žalgirisa protiv Jonave (101:64), ali će uprkos tome biti prisutan na meču u "Beogradskoj areni" (utorak od 20,30, Sport klub 1).
Na današnji dan, 2. decembra 1973. godine, u Novom Sadu je rođena jedna od najboljih teniserki svih vremena Monika Seleš. Osvojila je 53 titule, od čega devet grend slemova, a u martu 1991. prvi put je bila na čelu WTA liste. Karijera joj je krenula nizbrdo posle napada 1993. kada ju je navijač Štefi Graf, ubo nožem u leđa na turniru u Hamburgu.
Poljski operater naftovoda Družba, kompanija PERN, saopštio je da će nastaviti da snabdeva sirovinama rafineriju nafte u Švetu u Nemačkoj, uprkos oštećenju naftovoda.
Rusija je povećala podršku sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu i započela žestoke udare na terorističku grupu Tahrir al-Šam, dok se sirijska vojska suočava s brzim prodorom proturskih džihadista. Prema određenim izvorima, ruski predsednik Vladimir Putin je dao zeleno svetlo sirijskim snagama da pokrenu napade na teroriste koje podržava Turska, optužujući Ankaru za kršenje sporazuma iz Astane i Sočija.
Prva dama Ukrajine, Olena Zelenska, izjavila je da Zapad može proći isto kao Ukrajina, ako ne obrati pažnju na događaje. Njeno upozorenje objavljeno je na YouTube kanalu Kancelarije predsednika Ukrajine.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da veruje da bi rat u Ukrajini počeo ranije i "verovatno bi bio gori" da je Kijev započeo put ka članstvu u NATO 2008. godine.
Izjava predsednika Ukrajine Zelenskog da očekuje predloge za mir od izabranog predsednika SAD Donalda Trampa, delo je aktuelnog državnog sekretara Entonija Blinkena i Demokratske partije, koja time pokušava da postavi zamku republikancu. Ovo je na svom Telegram kanalu napisao poslanik Vrhovne rade Ukrajine, Aleksandar Dubinski, koji se nalazi u pritvoru pod sumnjom za izdaju.
Kamenac na slavinama i tuš glavama možete ukloniti jednostavnim trikom koristeći limunov sok, koji prirodno razlaže naslage minerala iz tvrde vode. Ovaj jeftin i efikasan metod, koji traje samo nekoliko minuta, vraća sjaj vašim uređajima bez oštećenja.
Mnogi parovi, naročito oni koji su tek na početku svog seksualnog života, često se muče da otkriju koje poze im najviše odgovaraju. Iako se seks smatra intimnim iskustvom koje je jedinstveno za svaku osobu, postoje određene poze koje su bolje za različite tipove tela i veličine penisa
Nova TikTok tehnika šminkanja menja pravila – nanošenje fiksatora pre pudera obećava prirodniji izgled i dugotrajniju postojanost šminke. Da li je vredno isprobati?
Darko Lazić iz braka sa Anom Sević ima ćerku Lorenu, sa Marinom Gagić sina Alekseja, a nedavno je sa suprugom Katarinom dobio devojčicu, kojoj su dali ime Srna. Pevač je sada otkrio kako se snalazi sa trećim detetom, ali se prisetio i teške saobraćajne nezgode koju je preživeo pre nekoliko godina.
Pevačica Ivana Pavković pojavila se večeras, prvog decembra, na koncertu Marine Tadić, kada je otkrila da je jedan od najvećih hitova ove godine, pesma Jovane Pajić "Ludilo moje", najpre bila ponuđena njoj i Petru Mitiću.
Marina Tadić, nakon uspešno održanog koncerta u krcatoj MTS Dvorani, sabrala je utiske sa pripadnicima sedme sile, među kojima je bio i Informer. Pevačica je, tom prilikom, odgovorila folkeru Ljubi Aličiću koji je žestoko prozvao kolege koji pevaju tuđe pesme na svojim koncertima.
Pevačica Marina Visković otkrila je za Informer detalje druženja sa Cecom Ražnatović u Dubaiju, a tom prilikom progovorila je o udvaranju bogatog šeika o kojem smo ranije pisali.
Jelena Karleuša osvrnula se još jednom na stravičan govor mržnje hrvatske pevačice Severine Vučković. Muzička zvezda osudila je Splićankine jeftine napade na našu zemlju, ali i ismevanje stradanja Srba u Jasenovcu, istakavši da muškarci njenoj koleginici pišu samo iz jednog razloga - osvedočenog umeća na jahti.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.