Da nije bio ubijen, promenio bi tok srpske istorije u 20. veku! Čuveni vladar je jezivo skončao u atentatu!
Podeli vest
Na današnji dan 1823. godine u Kragujevcu rođen je knez Mihailo Obrenović, On je vladao Srbijom u dva navrata od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. godine i dan danas važi za jednog od najpopularnijih srpskih vladara, čiji spomenik krasi centar srpske prestonice.
Knez Mihailo Obrenović jedan je od najznačajnijih srpskih vladara. Na prestolu Kneževine Srbije sedeo je u dva navrata - od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. Prvi put nakon smrti svog brata Milana, a drugi put nakon smrti svog oca Miloša.
Pre 131 godinu, 4. septembra 1884. godine, kada je pošao voz od Beograda ka Nišu prvi put su se začule mašinske pištaljke i zahuktala lokomotiva kroz moravske krajeve, a 15. septembra iste godine, na današnji dan, na ovoj relaciji uspostavljen je redovni saobraćaj.
Trka “Velika nagrada Beograda” na stazi Kalemegdan Park održana je 3. septembra 1939. godine. To je bio najveći sportski događaj Beograda u vreme zlatne ere automobilizma u kome je učestvovao i Srbin Boško Milenković.
03.09.2024
11:15
Dok je tokom prve vladavine bio mlad i neiskusan, kneževsku krunu drugi put je poneo kao obrazovan čovek i zreo državnik s mnogo veza po evropskim dvorovima. Za tih osam godina uspeo je da znatno odvoji Srbiju od Osmanskog carstva, da je ojača i pripremi za nove ratove za nezavisnost, da protera turske posade iz svih srpskih gradova.
Radio je i na ujedinjenju balkanskih naroda, ali sve njegove planove pokvarili su pucnji u Košutnjaku 29. maja 1868, kada su atentatori ubili njega i njegovu sestru od strica Anku Konstantinović.
Na današnji dan, 17. avgusta 1941. Nemci su u Beogradu prvo streljali petoricu srpskih rodoljuba, a onda njihova tela obesili o bandere kao opomenu svima koji su pružali otpor.
17.08.2024
11:00
Knez Mihailo Obrenović nakon izgnanstva 1842. godine jedno vreme bio u Vojvodini, a onda se pridružio svom ocu Milošu u Beču. To vreme koristio je da putuje po evropskim dvorovima i uspostavlja veze, a 1953. oženio se u Beču groficom Julijom Hunjadi.
Kada se Mihailo vratio na presto 1860, ona je postala kneginja Srbije i za nju je 1861. napravljen tron u Sabornoj crkvi u Beogradu. To je bio treći tron, posle kneževog i patrijarhovog. Zbog njenog neverstva razveli su se sporazumom 18. novembra 1865.
Nakon nje, Mihailo je želeo da se oženi Katarinom Konstantinović, koja mu je bila bliska rođaka. Njena majka Anka Konstantinović bila je bratanica Mihailovog oca Miloša. Najava ovog braka izazvala je buru u Srbiji, a usprotivili su joj se i narod, i crkva, ali i i brojni političari. Jedan od najvatrenijih protivnika bio je Ilija Garašanin, dugogodišnji predsednik vlade i nekad najbliži knežev saradnik. Zbog sukoba Mihailo ga je smenio 1867. godine.
Kobna šetnja
Prema opisima savremenika, ali i izveštaju istražitelja, knez Mihailo je predveče 29. maja 1868. krenuo u šetnju u Košutnjak, i to sa strinom Tomanijom Obrenović, sestrom od strica Ankom Konstantinović i njenom ćerkom Katarinom. U pratnji su mu bili samo ađutant Svetozar Garašanin i poslužitelj Mita Timarčević.
Njih su u zasedi, naoružani s po jednim revolverom i handžarom, čekali Lazar Marić, Kosta Radovanović i Stanoje Rogić, dok je Đoka Radovanović bio nešto dalje. Mozak cele operacije bio je Pavle Radovanović, ali on nije učestvovao u samom ubistvu. Kada im se kneževska povorka približila, četvorka je iskočila iz zasede i pozdravila kneza, ali pre nego što im je odgovorio, na njega su pucali prvo Kosta, pa Marić i Rogić. Radovanović je zatim i nožem napao kneza, koji je već bio na zemlji. Pred njega je tad skočila Anka, ali je Marić potegao revolver i upucao je. Ađutant Garašanin bio je u ovom napadu samo ranjen.
Ubice su bile brzo uhapšene, a suđenje je bilo ekspresno.
Jeziv lekarski pregled tela vladara
Pri lekarskom pregledu tela kneza Mihaila utvrđeno je da ima na licu i telu više rana, kao i da je ono "na svirep način nožem isečeno i nagrđeno i izrešetano".
- Na glavi i po čelu isečen je na tri mesta tako da mu se i mozak video, isečen je i po licu, preko nosa, usta i vilice, isečene su mu i ruke desna i leva od donjeg zglavka naviše do lakta, a kuršumima ranjen je na četiri mesta, na jednom mestu poniže ispod desnog pazuha, na drugom malo niže od ovog prvog, k plećki, na trećem s leve strane na grudima, i na četvrtom posred rtenjače, više kostiju na leđima. A sve ove povrede, po uveravanju lekarskom, učinjene živom čoveku, smrtonosne su bezuslovno - navedeno je u optužnici protiv ubica kneza.
Dinastija nestala u krvavom prevratu 1903. godine
Iako knez Mihailo Obrenović nije imao zakonite dece, njega je nasledio Milan Obrenović, maloletni unuk Jevrema Obrenovića i sin Mihailovog brata od strica. Odluku o tome, uprkos zakonima i pravilima, doneo je ministar vojni Milivoje Petrović Blaznavac, koji je sve političare, pa i skupštinu, stavio pred svršen čin.
Milan je bio knez Srbije (1868-1882), a zatim i njen "prvi kralj posle Kosova" (1882-1889). Imao je svega 35 godina kada je abdicirao i presto prepustio sinu Aleksandru. Njegov naslednik bio je i poslednji vladar dinastije Obrenović, a ubijen je brutalno sa svojom suprugom Dragom tokom Majskog prevrata 1903. Na srpski presto tada je došao Petar Karađorđević.
Najfascinantnija ličnost moderne srpske istorije je svakako knez Mihailo Obrenović, čovek koji je proterao Turke iz srpskih gradova, proglasio Srbiju za Pijemont južnoslovenskih naroda, reformisao srpsku vojsku, a da nije ubijen u atentatu 1868. godine verovatno bi ujedinio Srbiju sa Bugarskom i promenio tok nesrećne srpske istorije u 20. veku.
Danas nam je u amanet ostao njegov spomenik, Narodno pozorište i najčuvenija ulica u Srbiji.
Prvi srpski ustanak podignut je protiv zuluma odmetnutih dahija, treće godine od njegovog izbijanja, u leto 1806. godine, uviđajući razmere i karakter ustanka, Turci proglašavaju džihad protiv Srba i napadaju svim silama, međutim, naša vojska predvođena Karađorđem uništava Osmanlije u boju na Mišaru pre 218 godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pre 131 godinu, 4. septembra 1884. godine, kada je pošao voz od Beograda ka Nišu prvi put su se začule mašinske pištaljke i zahuktala lokomotiva kroz moravske krajeve, a 15. septembra iste godine, na današnji dan, na ovoj relaciji uspostavljen je redovni saobraćaj.
Prethodna administracija američkog predsednika Džo Bajdena odbila je kontakte s Rusijom, a za to nije kriva Moskva, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić samo je potvrdio ono što svi već znamo, a to je da su studentski zahtevi samo forma i da je njihov jedini cilj rušenje predsednika Aleksandra Vučića.
Najkasnije na prvoj godini studija novinarstva budući žurnalista se upoznaje sa čuvenom rečenicom Abrahama Linkolna: "Možeš lagati neke ljude sve vreme, možeš lagati sve ljude neko vreme, ali ne možeš lagati sve ljude sve vreme.“ Neki je zapamte i docnije je stalno imaju na umu, a neki postanu urednici Nove.
Urednica RTS-a Olivera Kovačević podržala je studente koji u saradnji sa opozicijom pokušavaju da sruše državu, a koji su nakon jučerašnjeg neuspelog generlanog štrajka protestovali ispred zgrade RTS.
Advokat i poslanik SNS Vladimir Đukanović oglasio se povodom reagovanja člana Trampove administracije i čoveka za specijalne misije Bele kuće Ričarda Grenela o protestima u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio uticaj Zapada na rusko-ukrajinski sukob, ali dokumentarni film novinara i voditelja Igora Damjanovića - kako su Bajdenovi opljačkali Ukrajinu.
Danas je emitovana treća emisija šou-programa "Nova TV zvezda", u kojoj je naša gošća i članica žirija Vesna Dedić "nagazila" reportera Nemanju Tonića zbog načina govora na televiziji.
MUP Republike Srpske uhapsio je Miloša (Pejaković) Reljić (30), osumnjičenog za organizaciju ubistva Aleksandra Jurišića u Sremskoj Mitrovici 17. januara ove godine. Pogledajte kako su njemu i njegovom pomagaču stavljene lisice na ruke.
U saobraćajnoj nesreći koja dogodila u Senaji u Mladenovcu poginuo je pešak Željko K. (48). Iza te smrti postoji pozadina sukoba između vozača i preminulog, koji se dogodio na jednoj društvenoj mreži.
Nesvakidašnji slučaj koji je obeležio početak nove 2025. godine u Negotinu, pamtiće se još dugo, kada je Negotinac D. A. (59) koga je ljubavnica N.J.Đ .(53) nakon svađe polila sredstvom za čišćenje sanitarija, preminuo.
Trostruki MVP nastavlja da pomera granice, Nikola Jokić skoro na svakom meču ispiše istoriju NBA lige, koja ne može da mu se načudi nakon što je pogodio koš s druge strane terena protiv Sakramenta (132:123).
Ilon Mask pridružio se putem video-linka zvaničnom otvaranju predizborne kampanje nemačke stranke Alternativa za Nemačku (AfD), mesec dana uoči nacionalnih izbora zakazanih za 23. februar.
Ruski pilot civilnog vazduhoplovstva uhapšen je zbog optužbi za izdaju nakon što je, prema navodima ruskih medija, navodno prebacio novac ukrajinskoj vojsci.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izneo je kontroverzni plan za postizanje mira na Bliskom istoku, koji uključuje preseljenje više od milion stanovnika Gaze u Jordan i Egipat. Gaza, razrušena ratom, prema njegovim rečima, mogla bi biti napuštena u korist novog početka za Palestince.
Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) ocenjuje da je veća verovatnoća da je pandemija kovida 19 nastala iz laboratorije, nego prirodnim putem, izjavio je danas portparol CIA.
Pevačica Juval Rafael koja će se ove godine takmičiti na Evroviziji predstavljajući Izrael, javno je govorila o užasima koje je doživela na muzičkom festivalu Supernova.
Saveremena tehnologija omogućila je to da se sve animacije rade kompjuterski i da animirani likovi izgledaju kao prirodni, ali u vreme kada su se proizvodili Tom i Džeri, kao i Diznijevi filmovi, to nije bio slučaj.
Odlazak kod frizera jeste rešenje za oštećenu kosu, ali ne i jedino. Ako je stalno skraćujete kada primetite da se od suvoće krajevi vlasi lome i mrse, vreme je da promenite navike, a i preparate za negu kose.
Brojimo poslednje dane Venere u Ribama koja 4. februara menja znak, tako da smo emotivni, ranjivi ali i okrenuti ka prošlosti. Venera, planeta koja simbolizuje ljubav, pomrsiće konce Ribema, Strelčevima, Blizancima i Devicama. Saznajte šta su zvezde pripremile vašem znaku na ljubavnom planu.
Melanija Tramp je zajedno sa svojim suprugom, Donaldom Trampm, obišla područja pogođena razornim požarima u Los Anđelesu, u ležernoj modnoj kombinaciji.
Kao i svake subote, u "Eliti" se održala emisija "Nominacije", a voditeljka Ivana Šopić saopštila je koji učesnici će se boriti za ostanak u rijalitiju.
Mnogi pevači su tokom svoje karijere propustili šansu da snime pesme koje su kasnije postale ogromni hitovi, a to je lekcija koju su naučili na teži način. Jedan od primera je velika greška Željka Samardžića, koji je odbio pesmu koja je kasnije postala ogroman hit u izvedbi Ane Bekute.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar