SNAŽAN BOL zbog PATNJE SRCA! Kardiolog otkriva RAZLIKU između INFARKTA i ANGINE PEKTORIS!
Podeli vest
Iako se ne poredi sa infarktom, angina pektoris predstavlja takođe ozbiljno oboljenje, koje, na sreću, može da se kontroliše i obolelom se može omogućiti normalan život, kaže prim. dr Živan Dimitrijević
Za iznenadni i nepodnošljivi bol u grudima većina u deliću sekunde pomisli na infarkt ili na uslovno rečeno "blažu" varijantu, odnosno anginu pektoris. Iako se ne poredi sa infarktom, angina pektoris predstavlja takođe ozbiljno oboljenje, koje, na sreću, može da se kontroliše i obolelom se može omogućiti normalan život. Povodom Svetskog dana srca, koji se obeležava 29. septembra, prim. dr Živan Dimitrijević, internista spec. kardiolog sa Poliklinike "Tectum med Labor", objašnjava koliko je angina pektoris ozbiljno oboljenje.
Plodovi prirode od pamtiveka su se koristili za čuvanje zdravlja i lečenje raznih bolesti, a većina lekova moderne medicine zasniva se upravo na korenju, lišću, cvetovima, plodovima i mineralima koji nas okružuju
28.09.2021
18:00
Šta nije u redu?
- Angina pektoris se definiše kao bol u grudima iza grudne kosti, u predelu leve strane grudi. Osim što je karakteristična po mestu nastanka, karakteristično je i njeno trajanje, kao i to da je povezana sa fizičkim naporom. Za trenutni bol poput probadanja može odmah da se kaže da nije angina, jer njen napad traje minimum tri minuta, inače pet do deset, dok trajanje bola preko 10 minuta pobuđuje sumnju na infarkt - kaže dr Živan Dimitrijević.
Bol se ne javlja iz čista mira i uvek postoji neki okidač, bilo psihičke prirode, u vidu stresa, bilo fizičke, u vidu napora.
Budite aktivni
Fizička aktivnost deluje preventivno, ali i doprinosi poboljšanju lečenja angine pektoris, pojašnjava dr Dimitrijević.
- Fizičkom aktivnošću trošimo holesterol, smanjujemo kilograme i omogućujemo da se krvni sudovi malo rašire, a pacijenti treba da se posavetuju sa lekarom kako ta aktivnost treba da izgleda. Kada je reč o prevenciji za iole pristojnu kondiciju u mojim godinama, recimo, a to je blizu sedamdesete, potrebno je prepešačiti (brzim, oštrim hodom) pet kilometara dnevno, za nekoga ko ima 30 godina, to je 10-12 kilometara. Retko koji zemljoradnik će reći da ima probadanje u grudima u istim godinama kao neko ko sedi ispred kompjutera, a sve to jer je fizički aktivan i troši holesterol, iako možda obojica imaju povišeni pritisak - opominje doktor.
- Jak bol može da se oseća kao pečenje ili stezanje, eventualno kao gušenje, ali je on najređi. I nema dvoumljenja da li boli ili ne. To je jedan od najjačih bolova koji se uopšte javljaju u organizmu, ako izuzmemo porođaj, a po snazi može da se takmiči sa bolom koji nastaje zbog kamenom u bubregu. Često se i brzo (u roku od minuta) širi u rame, posle toga može da ide niz celu levu ruku, a može da pređe i na desnu, dok izuzetno retko zahvata vrat, pa čak i donju vilicu - pojašnjava kardiolog.
Anginu pektoris izaziva ateroskleroza koronarnih krvnih sudova, odnosno onih krvnih sudova koji srčani mišić snabdevaju krvlju.
- Kako je prvi posao krvi da prenese kiseonik do svih ćelija u organizmu, lošije snabdevanje krvlju odmah dovodi do manjka kiseonika. Zašto se bol javlja u naporu? Pa srce u naporu traži više kiseonika, organizam ne može da ga isporuči zato što su krvni sudovi oštećeni i suženi i zato se javlja bol na određenim mestima u srčanom mišiću - navodi dr Dimitrijević.
Kako nastaje?
Bolest ne nastaje preko noći. Suženje krvnih sudova (koje može biti i urođeno, što je jako retko) dešava se tiho tokom godina, stvaranjem naslaga holesterola ispod fine opne koja ih oblaže.
- Taloženje holesterola, usled metaboličkih procesa može da prati i taloženje kalcijuma, pa se naslage bukvalno okamene. U početku naslage izgledaju kao žute mrlje, što se može videti već sa 12 ili 14 godina kod osoba koje imaju visok novo holesterola. Kod visokog pritiska naslage se stvaraju brže, a među ugroženima su i pušači, dijabetičari, bubrežni bolesnici... Ateroskleroza je, dakle, preduslov da se javi angina pektoris - bez ateroskleroze nema angine pektoris - naglašava naš sagovornik.
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza se postavlja tako što se od pacijenta uzima anamneza, kada, kako i zašto se javlja bol, gde se širi, koliko traje, da li nastaje prilikom napora ili nerviranja.
- Potom pacijenta stavljamo na fizičko opterećenje, dozirano, pod kontrolom, dok EKG-om na monitoru pratimo srčani rad. Pacijent vozi sobni bicikl ili trči po traci i tačno se gleda na kom nivou opterećenja se pojavljuje bol, a tada se javljaju i promene na EKG-u. Kada zaključimo da je u pitanju angina pektoris, pacijenti bi trebalo da idu na koronografiju krvnih sudova, prema kojoj se određuje dalje lečenje - objašnjava kardiolog.
Kod blažih oblika pacijenti dobijaju lekove koji mogu blago da prošire krvne sudove ili one koji obezbeđuju lakše korišćenje kiseonika u srčanom mišiću, kao i lekove koji čuvaju srčani mišić od napora, čuvene beta-blokatore, koji se daju kod povišenog pritiska.
- Važno je, uz to, dobro regulisati pritisak, holesterol takođe, jer lekovi za holesterol zaustavljaju rast suženja i smanjuju verovatnoću da će to suženje da prsne. Opasno je kada prsne suženje krvnog suda, tada nastaje infarkt - opominje doktor i dodaje da je lečenje u težim slučajevima invazivno i tada se ugrađuju stentovi (jedan ili nekoliko) ili bajpas.
Bolje sprečiti
Da ne bismo došli u situaciju da završimo na operacionom stolu, prva stvar koju treba uraditi jeste kontrola pritiska, savetuje kardiolog.
- Već posle dvadesete godine treba jedanput godišnje proveriti pritisak, posle tridesete triput godišnje, a posle četrdesete meriti bar jednom mesečno. Cilj je da "nahvatamo" pritisak na vreme kad počne da beži i da luduje i da ga na vreme lečimo, jer je on jedan od osnovnih uzroka oštećenja membrane unutar krvnih sudova. Drugi uslov je kontrolisati holesterol, to jest vaditi krv redovno, jedanput godišnje posle dvadesete godine. Holesterol može da bude i urođen, odnosno nasledan, pa nije loše da se proveri već sa 10 godina, a diskusija se vodi u pravcu da li ga treba lečiti pre ili posle puberteta. Ja sam za ovo drugo - navodi kardiolog.
Treći faktor rizika koji u ovom slučaju ne treba kontrolisati, već eliminisati jeste pušenje.
- Amerikanci, koji vode statistiku o svemu i svačemu, videli su da, kad su smanjili broj pušača, značajno se smanjio i broj obolelih od angine pektoris, a moje je mišljenje da je pušenje glavni uzrok angine pektoris i infarkta - naglašava dr Dimitrijević.
I stres, takođe, ostavlja posledice po krvne sudove, te se potrudite da budete staloženi i smireni kad god je to moguće, a to je nešto što može da se nauči i uvežba, poručuje naš sagovornik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Plodovi prirode od pamtiveka su se koristili za čuvanje zdravlja i lečenje raznih bolesti, a većina lekova moderne medicine zasniva se upravo na korenju, lišću, cvetovima, plodovima i mineralima koji nas okružuju
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
Goran Ješić, bivši potpredsednik Demokratske stranke u Novom Sadu, priveden je u tom gradu kad je napao službeno lice, a očigledno je ovaj funkcioner Bojana Pajtića i Dragana Đilasa samo po nasilju i poznat.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić održala je danas istorijski govor u kojem je poručila da će Srbija pobediti svaki put i zahvalila se poslanicima većine na još jednoj pobedi za grašane Srbije.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
U Srbiji je u periodu januar - oktobar zabeleženo manje živorođenih za 1,6 odsto ili za 794 bebe u odnosu na isti prošlogodišnji period, kao i porast broja umrlih za 1.139 ili za 1,4 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Sve će u nastavku sezone biti lakše Crvenoj zvezdi kada se ostvari ta prva pobeda, pa neka to bude Štutgart, poručuje Dejan Milovanović (40) za Informer. Bivši fudbaler rodom iz Sremske Mitrovice je najzapaženije partije imao upravo za crveno-bele, čiji je bio i kapiten od 2006. do 2008. Pomno je ispratio izdanja kluba sa "Marakane", pogotovo u Ligi šampiona i smatra da je najbolji lek za doskorašnje loše rezultate pobeda.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Nikakvih ograničenja u vezi sa postojećim međunarodnim obavezama o raspoređivanju „Orešnika“ nema, izjavio je zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.
Direktori najvećih zapadnih kompanija moraju biti spremni za vojni scenario i u skladu s tim prilagoditi svoje proizvodne i distributivne linije, izjavio je predsednik vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, prenosi Rojters.
Napadi ukrajinskih dronova na region Kaluga u centralnoj Rusiji izazvali su požar u industrijskom postrojenju, saopštile su lokalne vlasti u ponedeljak rano ujutru. Andrij Kovalenko, šef ukrajinskog Centra za suzbijanje dezinformacija, izjavio je da je pogođena fabrika „Tajfun“, koja je pod sankcijama Evropske unije zbog proizvodnje oružja za rusku vojsku, uključujući raketne sisteme Bal-E i Rubež-ME.
Teretni avion kompanije DHL srušio se u blizini aerodroma u Vilnjusu, a trenutak nesreće zabeležen je na video-snimku. Na snimku se vidi kako avion naglo gubi visinu, nakon čega dolazi do eksplozije.
Ruske snage sprovode intenzivne napade na Veliku Novoselku i Rozdolne u oblasti Volnovaha u Donjeckoj regiji, čime ugrožavaju jedno od ključnih odbrambenih uporišta ukrajinske vojske, prenosi monitoring platforma Deep State.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Luna Đogani sinoć je modnom pistom prošetala kreaciju poznate dizajnerke, a zbog haljine koja je istakla njenu figuru sve oči su bile uprte u influensreku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.