Revolucija u svetu nauke: Kvantni CD bi imao kapacitet do 1.000 puta veći od današnjih diskova
Podeli vest
Naučnici su osmislili novu vrstu uređaja za skladištenje podataka koji koristi moćne osobine kvantne mehanike. Ova optička memorija ultra-visoke gustine sastojaće se od brojnih memorijskih ćelija, od kojih svaka sadrži retke zemne elemente ugrađene u čvrsti materijal — kristale magnezijum oksida (MgO).
Ovi retki zemni elementi emituju fotone, ili čestice svetlosti, koje apsorbuju obližnji "kvantni defekti" - praznine u kristalnoj rešetki koje sadrže nevezane elektrone.
Američka kompanija za razvoj biotehnologije Heliospect Genomics izazvala je burnu javnu debatu nakon što je bogatim roditeljima ponudila šansu da genetski izmene embrione svog budućeg deteta kako bi razvili poželjne osobine.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije dr Jelena Begović je održala sastanak sa dekanima fakulteta Univerziteta u Beogradu koji će biti deo BIO4 Kampusa kojem je prisustvovala i ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić-Dejanović.
31.10.2024
11:44
Ovi elektroni postaju uzbuđeni usled apsorpcije svetlosti, čime se omogućava skladištenje podataka na novom nivou gustine, piše Live science.
Ograničenja trenutnih optičkih metoda skladištenja
Aktuelne metode optičkog skladištenja, kao što su CD i DVD, suočavaju se sa ograničenjima difrakcionog limita svetlosti. To znači da jedan podatak sačuvan na uređaju, ne može biti manji od talasne dužine lasera koji čita i piše podatke. Ovo ograničenje je jedan od glavnih razloga zašto trenutne optičke tehnologije imaju limitirane kapacitete skladištenja.
Zoološki vrt u gradu Bristolu na jugozapadu Engleske (Velika Britanija) zatražio je od javnosti pomoć u identifikaciji čudnog stvorenja snimljenog njihovim nadzornim kamerama!
Treća po redu Međunarodna konferencija AI_4_LIFE: Biotech Future Forum koju organizuje Vlada Republike Srbije u saradnji sa Narodnom Skupštinom Republike Srbije, Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kancelarijom za IT i eUpravu, Centrom za četvrtu industrijsku revoluciju, Svetskim ekonomskim forumom i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), i uz podršku BIO4 Kampusa, otvorena je danas u Beogradu.
24.10.2024
16:29
Naučnici su hipotetisali da bi optički diskovi mogli sadržati više podataka unutar iste površine koristeći tehniku pod nazivom "množenje talasnih dužina", pri čemu se koriste neznatno drugačije talasne dužine svetlosti u kombinaciji. Ova tehnika može značajno povećati kapacitet skladištenja.
U svom istraživanju, koje je objavljeno u časopisu Physical Review Research, naučnici su predložili da bi magnezijum oksid (MgO) mogao biti prožet uskim opsezima retkih zemnih emitera. Ovi elementi emituju svetlost na specifičnim talasnim dužinama, što bi omogućilo gusto pakovanje podataka.
- Razradili smo osnovnu fiziku koja leži iza toga kako bi prenos energije između defekata mogao da bude osnova izuzetno efikasne optičke metode skladištenja - istakla je Đulija Gali, koautor studije i profesorka na Pricker školi molekularnog inženjerstva Univerziteta u Čikagu.
Zanimljivo je da su naučnici modelovali kako svetlost širi na nanometarskom nivou, kako bi razumeli energiju koja prelazi između retkih zemnih emitera i kvantnih defekata unutar materijala. Ovaj korak je ključan, jer prethodna istraživanja nisu proučavala kako se ponašanje kvantnih defekata menja kada je izvor svetlosti izuzetno blizu, kao što su uski opsezi retkih zemnih emitera ugrađeni nekoliko nanometara daleko.
Dimenzije fotona i njihova uloga
U ovom kontekstu, fotoni koji se koriste u novom pristupu su mnogo manji od konvencionalnih laser fotona. U poređenju, fotoni iz konvencionalnog optičkog ili bliskog infracrvenog lasera obično su u rasponu od 500 nm do 1 mikrometar. Ovaj aspekt istraživanja može dovesti do uređaja za skladištenje podataka koji su 1.000 puta gušći nego što je to ranije bilo moguće. Ova značajna promena u gustini skladištenja podataka može značiti revoluciju u načinu na koji čuvamo informacije.
Istraživači su otkrili da kada kvantni defekti apsorbuju uski opseg energije emitovane iz obližnjih retkih zemnih elemenata, postaju pobuđeni iz svog osnovnog stanja i prelaze u spin stanje. Ovaj proces je teško reverzibilan, što znači da bi ovi defekti potencijalno mogli da čuvaju podatke određeni period. Iako su potrebna dalja istraživanja da bi se utvrdilo koliko dugo ovo uzbuđeno stanje može trajati, ovo otkriće otvara nova vrata za razvoj naprednih skladišnih tehnologija.
Izazovi i budućnost tehnologije
Većina kvantnih tehnologija funkcioniše na blizu apsolutne nule, što potiskuje dekohereciju i dekolaciju, korupciju i gubitak informacija u kvantnom sistemu. Da bi tehnologija zasnovana na ovom istraživanju bila održiva, morala bi da funkcioniše na sobnoj temperaturi.
- Da bismo počeli primenjivati ovo u razvoju optičke memorije, još uvek moramo odgovoriti na dodatna osnovna pitanja o tome koliko dugo ovo uzbuđeno stanje ostaje i kako da očitamo podatke - dodaje koautor Svarnaba Čataraj, postdoktorski istraživač u Nacionalnoj Laboratoriji Argon.
Razumevanje ovog procesa prenosa energije u blizini predstavlja ogroman prvi korak ka razvoju revolucionarnih tehnologija za skladištenje podataka. Ova istraživanja ne samo da bi mogla da unaprede trenutne metode skladištenja, već i da otvore nove mogućnosti u oblasti kvantne tehnologije i računarstva. Sa ovim napretkom, možemo očekivati nove proizvode i uređaje koji će redefinisati granice skladištenja podataka i uticati na način na koji interagujemo sa informacijama u budućnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američka kompanija za razvoj biotehnologije Heliospect Genomics izazvala je burnu javnu debatu nakon što je bogatim roditeljima ponudila šansu da genetski izmene embrione svog budućeg deteta kako bi razvili poželjne osobine.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zabrinuta je da bi Iran mogao da napravi nuklearno oružje, izjavio je danas savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas u Damasku da u budućnosti u Siriji neće biti mesta za kurdske militante, pozivajući da se raspusti sirijska kurdska militantna grupa YPG.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu biće uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) ukoliko dođe u Poljsku 27. januara na obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Drugom svetskom ratu, saopštila je poljska Vlada.
Inženjer u američkoj kompaniji za istraživanje veštačke inteligencije OpenAI, Sučir Baladži, koji je ukazao na kršenje američkog zakona o autorskim pravima u toj firmi, preminuo je u 26. godini, saopštila je njegova porodica.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.