• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: S. Tasić

29.09.2020

10:49

(FOTO) SVETI JOVAN RUSKI, ČUVA BRAĆU SRBE: Ikona sveca u uniformi Vojske Jugoslavije SVEDOČI O ČUDU IZ VREMENA NATO AGRESIJE!

Srbija

(FOTO) SVETI JOVAN RUSKI, ČUVA BRAĆU SRBE: Ikona sveca u uniformi Vojske Jugoslavije SVEDOČI O ČUDU IZ VREMENA NATO AGRESIJE!

Podeli vest

Ikona na kojoj je prikazan vojnik u maskirnoj uniformi Vojske Jugoslavije i koja predstavlja Svetog Jovana Ruskog u stojećem stavu, nalazi se u manastiru posvećenom Svetom Pantelejmonu u selu Lepčince kod Vranja.

Ikona je unikat, jer u hramovima u Srbiji ne postoji nijedna slična. Nju su naslikale sestre manastira Svetog Pantelejmona povodom čuda koje se dogodilo 1999. godine, o kome su u Eparhiji vranjskoj saznali iz dopisa sveštenika u crkvi gde se čuvaju mošti Svetog Jovana Ruskog u selu Prokopion, na ostrvu Eviji.

Foto: S. Tasić

 

Dopis koji je došao iz pomenutog hrama u Grčkoj stigao je na adresu Eparhije vranjske. I on je svedočanstvo o pomoći koju je ruski svetitelj ukazao srpskom narodu u vreme agresije NATO. U dopisu je opisano kako su u crkvu na Eviji te godine u vreme NATO bombardovanja došla dva čoveka iz različitih krajeva Grčke. Iako se nisu poznavali, oni su sveštenicima ovog hrama ispričali
gotovo identičnu priču.

- Sanjali su, nezavisno jedan od drugog, Svetog Jovana kako skida svetu odeždu u koju je bio odeven i oblači vojničku uniformu. Tada je rekao: "Idem u Srbiju, da pomognem našoj braći Srbima, jer se tamo progoni pravoslavlje" - kažu monahinje o razlogu dolaska dvojice Grka u crkvu na Eviji.

Foto: S. Tasić

 

Prestanak bombardovanja SRJ potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, desio se baš na dan kada se proslavlja Sveti Jovan Ruski, 9. juna. Svojevrsna simbolika i mir koji je usledio, u stvari su razlog su što se svetitelj Jovan Ruski u vojnoj uniformi srpske vojske našao u crkvi. Manastir u selu Lepčincu podignut je u XIV veku, za vreme vladavine kralja Milutina.

U manastiru je od 1903. godine bilo sedište srpske komitsko - četničke akcije. Tu su srpske komite polagale zakletvu, a blizu manastira bila je granica sa Turskom koju su prelazili. Komitski vojvoda Petko Ilić koji je poginuo 1912. godine, prenet je preko stare srpsko-turske granice. Po njegovoj poslednjoj želji, saborci su ga sahranili u porti manastira u Lepčincu. Njegovi posmrtni ostaci su 1933. godine preneti u selo Staro Nagoričane u današnjoj Severnoj Makedoniji.

Foto: S. Tasić

 

Manastirski konak je maja 1944. godine, zapalila bugarska vojska. Tada je uništena i manastirska arhiva i ubijen monah Merkurije. Uništena je i komitska kuća, tačnije muzej o četničkoj akciji u Staroj Srbiji i Makedoniji u periodu 1904 -1912. godine.

U periodu od 1952. do 1992. godine, manastir je bio zapušten. Dolaskom arhimandrita Pajsija 1992. godine, počela je obnova manastira, koji je 1999. postao ženski manastir. Pre 15 godina manastir je proglašen spomenikom kulture.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set