"Dok je Švaba rukama, mi zlatnom viljuškom, boc"! Nemci dolazili da kopaju rude u našoj državi, a ovaj zakon zauvek izmenio Srbiju!
Podeli vest
Na današnji dan 1412. u Novom Brdu je izdat "Zakon o rudnicima Despota Stefana". To je značajan dokument srpske pismenosti i pravnog sistema i sadrži podatke o životu našeg naroda na početku 15. veka.
Pre tačno 612 godina, Despot Stefan Lazarević objavio je Zakon o rudnicima. Sam dokument je jedinstven pravni spomenik srednjovekovne Srbije i po svojoj pravnoj i istorijskoj vrednosti prevazilazi srpske nacionalne okvire. Pored zakona koji se odnose na samo rudarstvo, u sklopu teksta se nalaze zakonske odredbe koje se tiču uređenja i života u Novom Brdu, koje je u to vreme bilo najveći rudnik na Balkanskom poluostrvu.
Anglo-zanzibarski rat vodio se između Ujedinjenog Kraljevstva i Zanzibara 27. avgusta 1896. i verovatno ne bi bio zabeležen ni u jednoj knjizi iz istorije da nije ovog rekorda, a reč je o najkraćem konfliktu u istoriji koji je trajao svega 38 minuta.
Na Kosovu polju se 15. juna 1389. godine dogodila jedna od velikih bitaka između Hrvata i Osmanlija. Da, dobro ste čuli. To tvrdi takozvana Hrvatska pravoslavna crkva, koja je na svom portalu objavila tekst pod nazivom "Hrvatske kosovske bitke".
26.01.2024
11:26
Pokretanje rudarske proizvodnje u srednjovekovnoj Srbiji otpočelo je sredinom 13. veka dolaskom rudara Sasa, koji su bili poreklom germanska plemena sa prostora današnje Nemačke. Brzo su obnavljani rudnici u Srbiji i Bosni, na rudonosnim lokacijama poznatim iz antičkog i praistorijskog doba. Brojni sačuvani toponimi u Srbiji podsećaju na Sase. U srednjovekovnoj Srbiji eksploatisane su rude zlata, srebra, bakra, olova, cinka i gvožđa. Po snazi Nemanjićke države može se zaključiti da su rudnici bili bogati i izdašni. Rudarstvo je bilo okosnica bogatstva, ekonomske, političke i vojne moći srednjovekovne Srbije.
Kovnice novca u srednjovekovnoj Srbiji bile su u: Rudištu, Srebrnici, Smederevu, Plani, Trgovištu, Rasu, Brskovu, Koporiću, Zvečanu, Prizrenu, Peći, Prištini, Novom Brdu, Skoplju, Ohridu, Skadru i Baru. Kovanje novca bila je privilegija vladara. Rudnici su imali obavezu da deo iskopane rude ustupe vladaru.
Kada je trinaest godina posle kosovske bitke mladi Stefan Lazarević primio iz ruku Jovana VII Paleologa znake despotskog dostojanstva, Srbija je, iako veoma umanjena i u senci stalnih pritisaka na njen integritet, krenula putem uputrašnje stabilizacije i privrednog prosperiteta. Odlučan u savlađivanju separatističkih tendencija velikaša i u organizovanju stabiliog pravnot poretka, a istovremeno izvanredno umešan diplomata u naizmeničnim pregovorima sa Ugrima i Turcima, prihvatajući vazalni odnos, despot Stefan je produžio život srednjovekovne srpske države.
Za ostvarenje svojih ciljeva despot Stefan morao imati i odgovarajuća materijalna sredstva, a jedan od osnovnih izvora njegovog bogatstva bili su prihodi od rudnika. Najveđi rudarsko- trgovački centar na Balkanu bilo je u to doba Novo Brdo. Ono je pripadalo i despotovom ocu, knezu Lazaru. Despot Stefan Lazarević kaže za Novo Brdo da je to njegov grad i pocvećuje mu posebnu pažnju.
Značaj rudnika Novo Brdo bio je pre svega u kvalitetu rude koja se tu dobijala. To je bilo glamsko srebro koje sadrži određen procenat zlata i koga je bilo, u manjim količinama, jedino još u susednom Janjevu. Bogata nalazišta srebra bila su i u Trepči, ali bez primesa zlata. Pored kvaliteta, radilo ce i o velikim količinama rude vađene u Novom Brdu. Prema knjizi dubrovačke kovnice za 1422. godinu, uvezeno je iz Srbije i Bosne za godinu dana 5,67 tona srebra, što je iznosilo više od jedne petine ukupne evropske proizvodnje.
Zakon o rudnicima despota Stefana Lazarevića, u ilustrovanom prepisu iz 16. veka, otkriven je 1959. godine. Neposredno nakon njega, pronađene su još dve verzije, latinična i turska, u kojima nema zakona o životu u Novom Brdu, a pojedini delovi su uključeni u Saski zakon Sulejmana Veličanstvenog.
U istorijskoj nauci je nastao spor oko datiranja Zakonika o rudnicima. U samom rukopisu se navodi da je nastao u godinu 6920, indikta 13, meseca januara 29. Uprkos svemu, ovo je sigurno jedan od najznačajnijih dokumenata u srpskoj bogatoj istoriji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Anglo-zanzibarski rat vodio se između Ujedinjenog Kraljevstva i Zanzibara 27. avgusta 1896. i verovatno ne bi bio zabeležen ni u jednoj knjizi iz istorije da nije ovog rekorda, a reč je o najkraćem konfliktu u istoriji koji je trajao svega 38 minuta.
Rusija planira masovne ofanzive na Herson, Zaporožje i Donjecku oblast, dok Ukrajina jača mobilizaciju i priprema odbranu uz pomoć zapadnog naoružanja. S obzirom na najave ruskih stratega i ukrajinske planove, 2025. godina mogla bi odrediti dalji tok rata – dovesti do kompromisa ili do još krvavije faze sukoba.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić tokom gostovanja u Hit tvitu otkrio je da dobija pretnje smrću nakon njegovog prethodnog gostovanja.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj gostovao je u emisiji "Hit tvit" na televiziji Pink i tom prilikom govorio, između ostalog, o masakru koji je nedavno počinjen na Cetinju.
Student Jovan Babić student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu podsetio je u emisiji HitTvit da je su blokada fakulteta krenule sa fakulteta gde je glavni Dinko Gruhonjić.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Negotin i dalje potresa priča o nesvakidašnjem incidentu u kojem je žena (48) polila svog emotivnog partnera (59) sredstvom za čišćenje po genitalijama i drugim delovima tela, usled čega je muškarac zadobio teške opekotine.
Direktor Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović potvrdio je da su sva ubistva u masakru na Cetinju počinjena za oko 30 minuta, a tom prilikom otkrio je da je jedna od žrtava masakra, Jošo Otašević, ušao sa ubicom u automobil, i pre nego što je on ubijen, sprečio ubistvo Marije Martinović i njenog deteta.
U Barseloni je 18. oktobra uhapšen jedan od najopasnijih i najkrvoločnijih begunaca na svetu, koga gone vlasti Srbije, Crne Gore i Nemačke zbog ubistava, a za njim tragaju i Austrija i Hrvatska, glasila je vest španske policije objavljena u oktobru 2024. pošto je u centru Barselone uhapšen vođa "vračarskog klana" i blizak saradnik odbeglog Radoja Zvicera, Nikola Vušović zvani Džoni sa Vračara.
Legendarni urugvajski napadač Luis Suarez je iskoristio pauzu u američkom MLS-u i posetio Urugvaj, zemlju u kojoj se rodio. U društvu supruge Sofije Balbi šetao je gradom Siudad de la Kosta gde su doživeli neprijatnu scenu.
Nik Kijros je poludeo jer grip za reket nije mogao da postavi brzo kao što je očekivao, poludeo je, bacio reket, a kada su mu rekli da je najbrža Mira Andreeva bio je u šoku.
Dana 6. januara 1999. godine, nakon čak 204 dana pregovora i zastoja, postignut je dogovor između čelnika NBA lige i sindikata igrača, čime je okončan najduži lokaut u istoriji profesionalne košarke.
Kad su članovi ekipe Hitne pomoći stigli u porodični dom Megan O'Mahonej (30), majke dvoje male dece iz Bredforda u Engleskoj, nisu ni slutili da prisustvuju poslednjim satima njenog života.
Plaćenici iz Hrvatske, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Nemačke, Letonije i drugih zemalja aktivno učestvuju u borbenim operacijama u Ukrajini kao deo takozvanog „međunarodnog legionarskog korpusa“, izjavio je zarobljeni poljski plaćenik u intervjuu za RIA Novosti.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Nezadovoljstvo Slovačke zbog prekida tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu moglo bi da bude okidač za raspad NATO-a, upozorio je bivši analitičar CIA Rej Makgavern u intervjuu za Jutjub kanal "Dialogue Works."
Armi Hamer, nekadašnji glumac sa A liste koji je uništio karijeru nakon niza optužbi za silovanje i fantazije o kanibalizmu ponovo se vraća svom poslu, a uskoro bi trebalo da počne da snima film u Hrvatskoj!
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Britanska mama Paris Gough iznenadila je korisnike društvenih mreža otkrivši da njeni sinovi zarađuju pravo bogatstvo radeći puno radno vreme kao dečji modeli.
Mejgan O’Mahoni (30) iz Bredforda, majka dvoje male dece, preminula je samo 48 sati nakon što je primljena u bolnicu zbog niskog nivoa šećera u krvi. Porodica još uvek ne zna šta je tačan uzrok njene iznenadne smrti.
Česti kvarovi i nestanak stvari u domu mogu delovati kao slučajnost, ali ako se dešavaju učestalo, možda su rezultat negativne energije, psiholoških faktora ili čak narodnih verovanja.
Vera Matović ispričala je jednom prilikom da je moralada ide na tezgu iako joj je otac preminuo, a slična situacija se u istom periodu desila i njenom kolegi Eri Ojdaniću.
Pobednica prošlogodišnje sezone "Elite", Anita Stanojlović, okončala je vezu sa Anđelom Rankovićem samo nekoliko meseci nakon izlaska iz rijalitija, a sada je pokazala kako provodi vreme i ko joj je na prvom mestu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.