Heroja, heroinu, vladara i književnicu vezuje današnji datum! Srbija im je ostala večno zahvalna!
Podeli vest
Na današnji dan pogubljena je heroina Lepa Radić, preminula je pesnikinja Desanka Maksimović, kao i kralj Milan Obrenović. Takođe, na današnji dan rođen je heroj Tanasko Rajić.
Srpska istorija, iako je bila veoma burna, bogata je velikim brojem naših velikana, naučnika, a pogotovo heroja koje treba svakog dana da se sećamo.
U Beču je, na današnji dan 1864. godine, umro najznačajniji čovek za reformu srpskog jezika- Vuk Stefanović Karadžić. Ceo svoj život posvetio je uvođenju narodnog jezika u književnost i reformi ćirilice zbog čega je zadužio našu zemlju i naš narod.
Bila je lekar, supruga, majka, humanitarka, feministkinja, sifražetkinja. Ipak, u Srbiji 19. veka nedostajalo joj je samo jedno – da bude muškarac!
06.02.2024
23:20
Milan Obrenović
Kralj Milan Obrenović je rođen u Marašeštiju, blizu Jašija u Rumuniji 22. avgusta 1854. godine na veleposedu svoga oca Miloša, sina Jevrema Obrenovića, brata kneza Miloša. Otac Milana Obrenovića je kao strani najamnik služio u rumunskoj vojsci i poginuo je u borbi sa Turcima kod Bukurešta 20. novembra 1861. Majka Milana, Elena Marija Katardži je bila ćerka rumunskog grofa Konstantina Katardžija.
Po rođenju Milana, i Miloš i Elena Marija su se razišli.
Rođenje deteta predstavlja najsrećniji trenutak u životu svake porodice. Kod izbora imena za dečaka ili devojčicu roditelji se vode tradicijom, modom ili ličnim afinitetima, a ima onih i koji razmatraju i proučavaju značenje imena pre nego što se definitivno odluče.
06.02.2024
22:15
Milan je bio jedini njihov sin, i imao je jednu sestru Tomaniju. Posle pogibije oca, o njemu se starala majka koja je vodila život raskošne aristokratkinje. Milanovom vaspitanju nije obraćala naročito pažnju. Brigu o mladom Milanu je preuzeo njegov rođak, knez Mihailo Obrenović, knez Srbije. Milan Obrenović dolazi sa šest godina u Kragujevac kod kneza Mihaila koji vodi računa o njemu. Knez mu je obezbedio izvrsnu guvernantu koja ga je vaspitavala i podučavala. Po sazrevanju, knez Mihailo šalje Milana na školovanje u Pariski Licej. Vaspitanje koje je Milan dobio u Srbiji je bilo dosta oskudno. Bio je okružen neprijatnim i neraspoloženim ljudima u Kragujevcu koji su pokušavali na sve moguće načine da ga unazade.
Foto: Wikipedia
Odmah po proglašenju Milana Obrenovića za za kralja Srbije, počeo se naglo menjati politički život u zemlji. U to vreme počinju da se stvaraju političke stranke u Srbiji. Stvorene su buržoaske stranke: Radikalna stranka (1831), čiji je vođa bio Nikola Pašić, Liberalna stranka sa svojim vođom Jovanom Ristićem i Naprednjačka stranka kao lična stranka kralja Milana. Narod je počeo da bude nezadovoljan vladavinom kralja Milana. Bojeći se se narodnog nezadovoljstva, a i zbog nabavke novih pušaka, kralj Milan se pozvao na pravo da osnuje stajaću vojsku i naredio da se pokupi oružje naroda i stavi u magacine.
Radikali su poveli žestoku borbu protiv režima kralja Milana. Seljaci Timočke krajine pružili su otpor u sakupljanju oružja i po nagovoru radikalne stranke odbili da predaju oružje. U okolini Zaječara i Knjaževca 1883. izbila je Timočka buna koju su kralj Milan i vojska ugušili. Tada je kralj Milan ukinuo narodnu vojsku i počeo da stvara redovnu vojsku, koja će mu biti verna i odana. Posle gušenja bune, kralj počine da progoni radikale zbog čega je njihov vođa, Nikola Pašić izbegao u Bugarsku i odatle nastavio svoj rad.
Posle ustupanja prestola svome maloletnom sinu, kralj Milan se još neko vreme zadržao u Srbiji. Nakon povratka kraljice Natalije u Beograd, da se nađe mladom Aleksandru, Milan je uspeo da isposluje njeno progonstvu, što je izazvalo nerede 1. juna 1891. godine u Beogradu u kojima su pale i dve žrtve. Kralj Milan je postao nepopularan. Od ruskog dvora je izgleda dobio novčanu pomoć od od dva miliona dinara pod uslovom da se zauvek povuče iz Srbije.
Foto: printskrin/youtube
Na Milana Obrenovića je pokušan još jedan atentat, na Ivanjdan 1899. kada je jedan radikal pokušao da ga ubije. Milan Obrenović je odmah počeo novi obračun sa radikalima.
Do novih problema sa kraljem Aleksandrom dolazi posle njegove odluke da se oženi Dragom Mašin. Kralj Milan ga je prekorio u pismu i nije mu dao blagoslov. Nakon toga, Milan je zauvek otputovao iz Srbije krajem 1900. godine. Jedno vreme je boravio u Karlsbadu, pa zatim u Temišvaru, da bi poslednje trenutke proveo u Beču.
Tu se smrtno razboleo od upale pluća. Lekarski konzilijum koji ga je pregledao je rekao da mu nema spasa. Car Franja Josif, u znak dobrih odnosa je obezbedio jednu svoju kuću u kojoj je bolesni Milan boravio i poslao mađarskog grofa Ergenija Zičija da do zadnjeg časa bude s njim.
U bunilu je često dozivao vukove, a jednom je i tražio da ga vode da gleda komad Rakovskog u pozorištu. Milan Obrenović je umro 11. februara 1901. u 47.godini života.
Sahranjen je u Krušedolu, pored knjeginje Ljubice.
Tanasko Rajić
Atanasije (Tanasko) Rajić rođen je u Stragarima pod Rudnikom 11. februara 1754. Nije Tanaska nikada zanimala politika. Zanimala ga je sloboda.
Zato je i bio među prvima koji su na Sretenje 1804. u Orašcu viknuli: “Đorđija za vođu!” izabravši tako da ih u borbi protiv Turaka predvodi Karađorđe Petrović. Vožd mu je tada predao crveno-belu zastavu i Rajić je i zvanično postao barjaktar ustaničke Srbije.
Ratovao je Tanasko i krvario za Srbiju gde god je trebalo. Zato je i smatrao da ima pravo da kaže kada mu se nešto ne sviđa. Tako je i, godinama kasnije, došao u sukob sa tim istim Karađorđem čije je ustoličenje za vođu pomogao. Nije mu se dopadalo što ovaj o svemu želi da odlučuje pa mu je to otvoreno i rekao.
Foto: Rina
Nakon toga vratio se u svoje selo. Posle propasti Prvog srpskog ustanka, svojim očima mogao je da vidi šta znači turska osveta.
A onda je došao u Drugi srpski ustanak… Iako već u godinama, slavni srpski vojnik odazvao se Miloševom pozivu i vratio se u borbu, postavši kapetan Obrenovićeve vojske. Imao je 61 godinu kada je poveo ustanike na Ljubić.
Borba je započeta u jutarnjim časovima prepadom Turaka, ali ni Rajićevi ustanici se nisu dali. Iskusni vojvoda nije se odvajao od svojih topova čak ni kada je situacija postala teška. Turci su ih opkolili, vojnici su počeli da uzmiču, ali Rajić nije imao nameru da se pomeri “ni za pedalj”.
Kad je video da su Turci potpuno prodrli u šančeve srpskih ustanika, izvadio je kuburu i sablju popeo se na jedan top i zapucao na Turke.
- Ovih topova ja neću ostaviti Turcima, dok me svega na iseku na komade!- vikao je hrabri kapetan.
Turci su ga opkolili i u besu isekli na komade. Junačka pogibija Tanaska Rajića opevana je u narodnoj pesmi stihovima: “Od sto rana od sto jatagana pade Rajić junak od megdana”.
Lepa Radić
Svetozara Lepa Radić rođena je davnog 19. decembra 1925. godine u selu Gašinci kod Bosanske Gradiške. Još kao mala isticala se marljivošćui ozbiljnošću, i već tada nagovestila da neće biti obična devojka.
Kada su Lepoj Radić nemački okupatori ponudili život ako otkrije ko su komunisti među zarobljenim narodom, ona im je odgovorila: "Ja nisam izdajnik svoga naroda. Oni će se sami otkriti kad budu uništavali zlikovce kao što ste vi!"
Foto: Printskrin/youtube.com
Lepu Radić obesili su nemački okupatori 11. februara 1943. Imala je samo 17 godina! Svoj mladi život je dala za našu slobodu. A mi joj se danas odužejemo tako što njen spomenik u spomen-kompleksu "Boško Buha" na Jabuci kod Prijepolja zatrpavamo smećem! Ali i dalje ima ljudi koji žele da sačuvaju uspomenu na heroje, pa je na Fejsbuku objavljena fotografija prave deponije pokraj njene biste.
Desanka Maksimović
Neki su je upoznali dok traži pomilovanje za zgužvane misli, drugi su sa njom plakali u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu, a mnogi su, baš kao i ona, voleli i želeli oka dva.
Ali jedno je svima zajedničko - na balkanskim prostorima se svako, bio ljubitelj poezije ili ne, u nekom trenutku života sreo sa stihovima Desanke Maksimović.
Njeno književno delo, kako poetsko, tako i prozno, jeste među najobimnijim opusima srpske književnosti 20. veka, a njeno pesničko stvaralaštvo je najznačajnije dostignuće jedne žene u srpskoj književnosti.
Foto: wikipedia
Činjenice o našoj književnici:
- Desanka Maksimović je rođena 16. maja 1898. u Rabrovici kod Valjeva.
- Studirala je svetsku književnost, opštu istoriju i istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
- Godinu dana se kao stipendistkinja francuske vlade usavršavala na Univerzitetu u Parizu.
- Dobitnica je brojnih književnih nagradau bivšoj Jugoslaviji.
- Neke od njenih najpopularnijih pesama su: Predosećanje, Strepnja, Prolećna pesma, Krvava bajka, Tražim pomilovanje i Pokošena livada.
- Preminula je 11. februara 1993. u Beogradu, a sahranjena je u Brankovini.
- Vlada Srbije je odlučila da bude sahranjena uz najviše državne počasti, te da se osnuje fond koji nosi njeno ime, kasnije preimenovan u Zadužbinu.
- Ova institucija čuva sećanje na pesnikinju i svake godine dodeljuje nagradu za životno delo pesnicima srpske književnosti.
Masonerija, vanzemaljci, vampiri, podzemni prolazi... Srbija ne predstavlja izuzetak kada je reč o teorijama zavera, tajnama, misterioznim lokacijijama i pojavama, ali za mnoge njene građane u pitanju su potpune nepoznanice.
Mnogo toga moralo je da prođe kroz ruke beogradske policije početkom 20. veka. Kad se ne zna ko je za šta nadležan, a treba da se osigura red i mir, uvek su bili pozivani policajci.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Beču je, na današnji dan 1864. godine, umro najznačajniji čovek za reformu srpskog jezika- Vuk Stefanović Karadžić. Ceo svoj život posvetio je uvođenju narodnog jezika u književnost i reformi ćirilice zbog čega je zadužio našu zemlju i naš narod.
Ukrajinske snage izgubile su oko 5.500 jedinica zapadne vojne opreme u Kurskoj oblasti, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 7,8 milijardi dolara, pokazuju proračuni agencije Sputnjik, zasnovani na podacima ruske grupe snaga „Sever“ i javno dostupnim informacijama o tržišnoj vrednosti vojne opreme.
Nevladina organizacija CRTA saopštila je da više veruje iskustvu hiljada građana nego predsedniku Srbije i stranoj tajnoj službi čiji je izveštaj on juče objavio.
Nepoznata blokaderka napala je u centru Beograda stariju gospođu Latinku Cakić, poznatiju kao Meri Cakić koja je glumila u spotu pesme "Lutka sa naslovne strane" legendarnog pevača Bore Čorbe.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić dobio je poziv da se sutra javi policiji u svojstvu građanina, a antisrpski mediji od toga prave kao da se nad njim dešava nešto van zakona.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najoštrije je osudio grube neistine i opasne manipulacije koje je izneo Srđan Milivojević, da je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić naredio policiji da uz primenu sile deblokira zgradu Radio-televizije Srbije.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo je krivičnu prijavu protiv prof. dr Snežane Brkić, dekanke Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, i drugih lica, pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije.
Ljuban Karan, potpukovnik kontraobaveštajne službe i Zoran Spasić iz Centra za međunarodnu i bezbednosnu politiku gostujući u Info jutru komentarisali su izveštaj FSB o korišćenju zvučnog topa na protestima blokadera 15. marta.
Gosti Info jutra Miroslav Čučković, član Predsedništva SNS i Predrag Jeremić, urednik informative Pink.rs komentarisali su sednicu Skupštine Srbije, ali i druge aktuelne teme. Dve srednje škole počinju sa radom posle praznika.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg suda u Beogradu produžilo je za još 30 dana pritvor četvorici osumnjičenih u vezi sa nezakonitim legalizacijama objekata i prikrivanjem nelegalno stečene imovine, među kojima su bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije objekata u Gradskoj upravi grada Beograda Nemanja Stajić i njegov tadašnji zamenik Jovan K, koji je sada aktuelni rukovodilac Odeljenja za područje opštine Vračar tog Sekretarijata.
Nikoli Pekoviću, proslavljenom košarkašu iz Crne Gore, oduzet je blindirani BMW X5, koji je u njegovom vlasništvu, a kojim je upravljao pripadnik Vojske Crne Gore, Boris Dragaš (45) iz Pljevlja protiv kojeg će biti pokrenut prekršajni postupak. Prema policijskim evidencijama, Nikola Peković je označen kao pripadnik kriminalne grupe braće Šarić, Darka i Duška.
U selu Dučalovići, na obroncima planine Ovčar, prošle noći se odigrao stravičan zločin u kome je unuk A.Š. pokušao da ubije dedu. Dvadesetogodišnji mladić je nožem nasrnuo na starca i sečivom mu prerezao vrat.
Srpska teniserka Olga Danilović (24) izborila je plasman u četvrtfinale turnira u francuskom Ruanu, pošto je posle velike borbe i više preokreta savladala Čehinju Lindu Fruhvirtovu sa - 2:1 (6:2, 3:6, 6:4).
Da sam navijač Partizana, da imam Željka Obradovića koji je najbolji trener ikada i da imam tako dobar roster, zaista bih bio razočaran činjenicom da tim nije ušao u plej-of, i pitao bih se šta je glavni razlog zbog čega se to nije desilo. U svakom slučaju, nikada bih dovodio u pitanje Željka i njegovu ulogu, poručuje litvanski košarkaški izveštač Donatas Urbonas.
Srpski fudbaler Mihajlo Ilić (21) mogao bi i naredne sezone da nosi dres Partizana, uprkos tome što mu pozajmica iz Bolonje ističe na kraju aktuelne takmičarske godine! Prema informacijama medija sa 'Čizme', klub iz Humske je voljan da ga zadrži, pa s obzirom da Bolonja još nije donela konačnu odluku, sam igrač bi mogao da ima važnu reč u raspletu ove priče.
Ono što nazivamo novim početkom često je kraj. A napraviti kraj znači napraviti početak. Kraj je odakle počinjemo, poručila je srpska rukometašica Andrea Lekić (37), i tako potvrdila da uskoro odlazi u zasluženu penziju.
Legendarni srpski košarkaš Dejan Tomašević govorio je o brojnim temama u emisiji Da se ne lažemo kod Novice Popovića na televiziji Informer, a posebno se osvrnuo na prelazak iz Crvene zvezde u Partizan 1995. godine.
Kiril Kazakov, glavni urednik lista Minski kurir i jedan od najbližih propagandista predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, javno je predložio pripajanje dela poljske teritorije Belorusiji. Ovu izjavu dao je u emisiji koju vodi Rigor Azarjonok.
Moskva će svaki napad nemačkim krstarećim raketama Taurus na ruske ciljeve smatrati direktnim vojnim učešćem Nemačke u sukobu na strani Kijeva, upozorila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Rusija će u narednim godinama neizbežno ući u fazu radikalnih unutrašnjih preobražaja, uključujući i političke „čistke“ nalik onima iz tridesetih godina prošlog veka, upozorio je poslanik Državne dume Jevgenij Fjodorov u intervjuu za videoblog „Belrusinfo“.
Ilon Mask navodno pokušava da „naseli Zemlju“ visoko inteligentnom decom kako bi sprečio kolaps ljudske civilizacije izazvan globalnim padom nataliteta, piše Volstrit žurnal, pozivajući se na više izvora bliskih milijarderu i njegovoj porodici.
Izgradnja velike protivraketne odbrane u Sjedinjenim Državama, čiju je realizaciju pokrenuo aktuelni predsednik SAD Donald Tramp, mogla bi biti poverena konzorcijumu od tri privatne kompanije, među kojima je i Spejsiks, čiji je vlasnik milijarder Ilon Mask – jedan od najbližih Trampovih saradnika.
Aleksandar Dunić koji je u "Srećnim ljudima" glumio doktora Gorana Popca, kaže za Informer da je od honorara od ove hit serije mogao da kupi samo zimsku jaknu!
Bred Pit otkrio je da se bori s poremećajem koji mu otežava život. Naime, slavni glumac ne prepoznaje lica ljudi, a to stanje naziva se prozopagnozija.
Ako želite da vaša vaskršnja jaja izgledaju elegantno, a da pritom ne potrošite sate na dekoraciju i farbanje, samolepljivi biseri su savršeno rešenje.
Džepni sat koji je pripadao putniku sa Titanika biće ponuđen na prodaju krajem ovog meseca, sa očekivanom cenom do 66.000 dolara oko 63.500 evra, saopštila je britanska aukcijska kuća "Henry Aldridge and Son".
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar