Pogubljenja ljudi gledali kao predstavu u pozorištu! Na današnji dan ukinute smrtne kazne u Srbiji!
Podeli vest
Smrtna kazna u Srbiji je primenjivana od nastanka moderne države 1804. do 2002. godine, kada je, na današnji dan, zakonom ukinuta. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992, a poslednje smrtne presude su izrečene 2003. godine.
Srbija je obavezana međunarodnim konvencijama koje zabranjuju smrtnu kaznu. Ključni razlog za njeno ukidanje bila je želja da Srbija krene putem evropskih integracija. Naime, abolicija smrtne kazne bila je izričit uslov za članstvo u Savetu Evrope. Sve istočnoevropske države, s izuzetkom Belorusije, pošle su tim putem mnogo ranije i sve one su smrtnu kaznu ukinule pre kraja 20. veka. Poslednja smrtna kazna u Srbiji izvršena je 15. februara 1992. u somborskom zatvoru nad Johanom Drozdekom.
Malu decu mame i bake oduvek plaše alama i baucima koji će doći da ih ukradu ili pojedu ako ne budu dobra. Ipak, u staroj slovenskoj mitologiji postoje bića od čije zlobe i priča o njihovim zlodelima ni odraslima nije svejedno!
U Srbiji ima više Mitrovica, Kamenica i Palanki. Ali, samo je jedan Beograd, rekli bi mnogi! Pa, nije baš tako.
26.02.2024
08:20
Smrtna kazna u Srbiji kroz istoriju
U prvim decenijama 19. veka, smrtna kazna u Srbiji je primenjivana veoma često, i to za najrazličitija krivična dela: ubistvo, krađu, političke delikte, čedomorstvo, pa čak i za vanbračni polni odnos. Do 1858. godine, korišćeni su različiti načini pogubljenja: streljanje, vešanje, lomljenje točkom, „mrtva šiba“ i dekaptacija, a u početku je bilo i nabijanja na kolac. Do 1842, za ubice je bila propisana „ekvivalentna“ smrtna kazna, što znači da je ubica imao biti ubijen na isti način, pa i istim oružjem, na koji je bila ubijena žrtva. Pored toga, tela pogubljenih su skoro uvek javno izlagana na točku na određeno vreme ili do potpunog raspadanja. Od 1858. godine su ukinuti svi načini pogubljenja osim streljanja, a tela pogubljenih više nisu javno izlagana.
Po prvom Krivičnom zakoniku Srbije, koji je donet 1860. godine, smrtna kazna se izvršava javno, streljanjem, a telo pogubljenog se odmah ukopava u zemlju na mestu izvršenja smrtne kazne. Taj Zakonik je propisao smrtnu kaznu za 16 krivičnih dela: različite oblike ubistva i razbojništva sa smrtnom posledicom, kao i za veleizdaju. Ali, već 1863. godine je smrtna kazna ponovo propisana za krađu i još neka krivična dela. Smrtna kazna za krađu je ukinuta tek 1902. godine. Od 1905. godine smrtne kazne u Beogradu više nisu izvršavane javno, nego na skrovitim mestima bez prisustva publike, ali su u drugim gradovima i selima izvršenja i dalje ostala javna i prisustvovale su im hiljade posmatrača.
Redovne statistike o smrtnim kaznama počele su da se vode tek 1889. godine. Pre toga, tačni podaci postoje samo za pojedine godine. Kada je, 1918. godine, stvorena Kraljevina SHS, u raznim delovima nove države na snazi su ostali razni pravni sistemi, a kada je, 1929. godine, donet jedinstven Krivični zakonik za celu zemlju, kao jedini način pogubljenja propisano je vešanje. Izuzetak su bile smrtne presude vojnih sudova, koje su izvršavane streljanjem.
U prvim godinama posle Drugog svetskog rata, smrtne kazne su u velikom broju svakodnevno izricane kolaboracionistima i ratnim zločincima, ali i navodnim narodnim neprijateljima - četnicima, tj. svima onima koji su se protivili novom komunističkom režimu. Tačnih i pouzdanih podataka nema, ali je od 1944. do 1951. u celoj Jugoslaviji verovatno izrečeno oko 10.000 smrtnih presuda, od kojih je većina izvršena. U Srbiji je sigurno bilo nekoliko hiljada osuđenih na smrt i pogubljenih. Pored političkih krivičnih dela, smrtna kazna je izricana i za imovinski kriminalitet – krađe i pronevere državne imovine i, najzad, za klasičan kriminalitet. Do 1959. godine, smrtne kazne su izvršavane streljanjem ili vešanjem, prema odluci suda, s tim što se vešanje smatralo za teži oblik i manje je korišćeno. Posle 1950. godine, broj smrtnih kazni značajno opada. Prema zvaničnim statističkim podacima, od 1950. do 1958. godine u Jugoslaviji je smrtnih presuda bilo 229, a u Srbiji 122. Ne postoje zvanični podaci o pogubljenjima, ali se može pretpostaviti da je od svih izrečenih smrtnih kazni izvršeno oko dve trećine.
Ukidanje smrtne kazne
Pesnik Sima Milutinović Sarajlija napisao je 1826. godine knezu Milošu Obrenoviću jedno pismo, u kome ga je savetovao da ukine smrtnu kaznu. Sticajem prilika, Knez nikada nije primio Milutinovićevo pismo, i tako od ovog projekta nije bilo ništa. Prilikom izrade nacrta Krivičnog zakonika 1858. godine, profesor prava i sudija Jovan Filipović (1819–1876) predložio je ukidanje smrtne kazne, tvrdeći da je ona protivna tadašnjem srpskom Ustavu. Komisija za izradu nacrta nije prihvatila ovaj predlog. Januara 1881, u Narodnoj skupštini su poslanici Narodne radikalne stranke podneli dva predloga o potpunom ukidanju smrtne kazne, ali oni nisu prihvaćeni. Sličan predlog, ali ograničen na ukidanje smrtne kazne samo za političke krivice, podnet je Narodnoj skupštini i 1887. godine. Prilikom donošenja novog Ustava 1888. godine vođena je rasprava o smrtnoj kazni, ali predlog da se ona ukine nije dobio većinu u Ustavotvornom odboru. Rasprava o ukidanju smrtne kazne vođena je u Narodnoj skupštini i 1906. godine, s istim rezultatom. Tom prilikom se za aboliciju zalagao i tadašnji ministar pravde Milenko Vesnić. Kada je 1921. godine donošen Ustav za novostvorenu Jugoslaviju, Narodna skupština Srbije je 26. februara 2002. izmenila Krivični zakon tako što je iz njega izbrisala smrtnu kaznu. Kao što je isticano u parlamentarnoj debati, glavni motiv za ovu aboliciju bilo je pridruživanje tadašnje SR Jugoslavije Savetu Evrope.
Mišljenje javnosti
Uoči ukidanja smrtne kazne, u jesen 2001. godine, jedno istraživanje stavova o smrtnoj kazni, sprovedeno na reprezentativnom uzroku od 926 građana Srbije, pokazalo je da su ispitanici potpuno ravnomerno na one koji podržavaju smrtnu kaznu (43%) i one koji su za njeno ukidanje (43%). Preostalih 14 procenata su bili neodlučni. Od 2007, svake godine se sprovodi istraživanje javnog mnjenja na standardnom uzorku od oko 1.000 građana, sa u osnovi istim rezultatima. Ispitanici su ravnomerno podeljeni, s tim što se mala većina jedne godine izjašnjava za smrtnu kaznu, a druge protiv nje, kao na klackalici.
Dečak Uroš Dragojlović (9) obesio se pre tačno šest godina u šupi pored porodične kuće u selu Skela nadomak Obrenovca. Ispostavilo se da je nesrećni dečak dugo patio zbog rasturene porodice i da je to bio okidač da digne ruku na sebe.
Kralj Aleksandar Prvi Karađorđević nije želeo da umre u krevetu, od starosti. Maštao je da će život okončati boreći se za svoj narod. Tako je i bilo. Vođa, koji je sa srpskim ratnicima preživeo mnoge golgote u Prvom svetskom ratu, nastradao je u Marselju 9. oktobra 1934, tokom diplomatske posete Francuskoj. Ubili su ga zaverenici iz ustaškog pokreta Ante Pavelića.
09.10.2024
07:23
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Malu decu mame i bake oduvek plaše alama i baucima koji će doći da ih ukradu ili pojedu ako ne budu dobra. Ipak, u staroj slovenskoj mitologiji postoje bića od čije zlobe i priča o njihovim zlodelima ni odraslima nije svejedno!
Mornarička pešadija Crnomorske flote ruske vojne grupacije „Sever“ uništila je kolonu oklopnih vozila OSU i izvela kontranapad položaje neprijatelja u Kurskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ukrajinska 47. mehanizovana brigada juče je objavila video na društvenim mrežama za koji tvrdi da prikazuje američki tenk Abrams i borbeno vozilo pešadije Bredli u akciji u ruskoj oblasti Kursk.
Politički analitičar Veljko Jovanović koji je pretučen večeras nakon lekarske intervencije kojoj je podvrgnut u Zemunskoj bolnici prebačen je sanitetskim bozilom u Urgentni centar.
Politički analitičar Veljko Jovanović pretučen je večeras na Novom Beogradu i tom prilikom zadobio povrede zbog kojih je hospitalizovan, a napadači su uhapšeni.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je beogradska policija uhapsila lice osumnjičeno za napad na Veljka Jovanovića, koje je u policijskim dosijeima evidentirano za drogu, oružje, teške telesne povrede i nasilničko ponašanje.
Srpski državljanin (48) uhapšen je u Valensiji, kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane. Tom priilikom zaplenjeno je više od 1.000 stabljika pomenute biljke, kao i kompletna oprema!
Damir I. (23) osumnjičen je da je nasmrt pretukao svoju partnerku Draganu M. (23), a ranije je hapšen jer je nožem izbo trudnu suprugu Draganu V. jer mu je rekla da dete nije njegovo!
Alija Balijagić (65) koji je osumnjičen da je u selu Sokolac u Bijelom Polju ubio brata i sestru snimljen je dan pre ubistva kako ulazi u dvorište jedne kuće u Sokolcu i preko ramena nosi pušku!
Fudbalerke Srbije igraće u finalu plej-ofa za plasman na Evropsko prvenstvo, pošto su večeras ubedljivo su pobedile Bosnu i Hercegovinu sa 4:1 (2:1) u revanšu baraža polufinala.
Učenik proslavljenog MMA trenera - Džona Kavanoa, inače mentora Konora MekGregora, na svom "Instagramu" podelio je snimak herojskog čina polaznika njegove MMA akademije.
Mlada italijanska skijašica Matilda Lorenci (19) podlegla je povredama posle teškog pada na treningu, saopštila je Međunarodna skijaška i snoubord federacija.
Novinari španske "Marke" zaratili uživo u programu tokom otvorenog panela dan nakon što je Zlatnu loptu dobio vezista Mančester sitija - Rodri, a ne Vinisijus Žunior.
Ukrajina će izdržati bar do američkih izbora. Ako Donald Tramp postane predsednik, to će za nju označiti početak kraja. Pokušaće da se otarase Zelenskog i nađu zamenu za njega kako bi konflikt rešili pregovorima.
Vašington je zabrinut zbog mogućnosti da Rusija želi da iskoristi severnokorejske vojnike u borbi ili kao podršku borbenim operacijama protiv ukrajinskih snaga, izjavio je danas potparol Pentagona Patrik Rajder.
Na BetFair analitičari su dali predviđanja za predsedničke izbore u SAD. Njihova analiza, koja koristi podatke sa tržišta izbornog klađenja u SAD, pokazuje da kladionice nikada nisu bile tako uverene u pobedu Trampa sedam dana uoči izbora u SAD.
Kineski Xian H-20, očekivani stelt bombarder Vazduhoplovstva Narodne oslobodilačke armije, predstavlja skok u kineskim strateškim sposobnostima, potencijalno proširujući svoj domet na američke baze na Guamu i Havajima, kao i na australijske gradove.
Od 7. novembra, domaće bioskope preplaviće adrenalinska praznična avantura – ,"Crveni”, film koji kombinuje duh Božića sa uzbudljivom akcijom i urnebesnom zabavom! Na čelu impresivne glumačke ekipe je Dvejn Džonson, koji igra Šefa obezbeđenja Severnog pola, dok režiju potpisuje Džejk Kasdan, poznat po hitovima iz serijala ,,Džumandži.”
U Jugoslovenskoj kinoteci su, 28. oktobra, svečano otvoreni legat Danila Bate Stojkovića, dve prateće izložbe i retrospektiva njegovih filmova, povodom 90 godina od rođenja togvelikana srpskog glumišta.
Duhovna muzika pronašla je odavno put do srca publike, te je na svakom koncertu velike umetnice Danice Crnogorčević sala prepuna i uvek se traži koja karta viška, jer osim dobro poznate "Veseli se srpski rode", u pratnji benda izvode se pesme sa stihovima vladike Nikolaja Velimirovića "Marijo slavna", "Govori, Gospode", "Vjera vječna, vjera slavna"...
U mnogim kulturama širom sveta, sujeverja o određenim predmetima i pojavama u kućama oblikovala su verovanja o tome šta donosi nesreću, a ovo je pet najpoznatijih.
Jedan od najpoznatijih stogodišnjaka, Francuskinja Žanin Luis Kalment, koja je živela 122 godine, otkrila je da je svakodnevno konzumirala tri namirnice.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.