Koji korona testovi postoje, koliko traju, ali i gde važe? KAKO SVE DO KOVID PROPUSNICA I PASOŠA? Evo odgovora na sva pitanja!
Podeli vest
Uvođenje kovid propusnica (digitalni zeleni sertifikat) i kovid pasoša (EU digitalni zeleni sertifikat) u kratkom vremenskom roku unelo je priličnu pometnju među građanima koji i dalje imaju mnogo dilema i nedoumica
Veliki je broj onih kojima nije jasno da li se radi o dva ili jednom istom dokumentu, da li su oba namenjena za upotrebu i u Srbiji i u inostranstvu, kako i gde se izdaju, koje uslove morate za njih da ispunite, a možda i ponajviše koji su testovi u opticaju, da li se priznaju i oni rađeni kod privatnika, koliko koštaju i koliko se čekaju rezultati...
Kakve su posledice preležane korone, kako izgledaju postkovid simptomi i šta je ono što bi trebalo da vas brine? Umor, malaksalost, nepravilan rad srca, često su propratni simptomi koji traju oko mesec dana nakon što test pokaže da ste negativni
24.11.2021
19:15
Zato krenimo redom.
Kovid propusnice i kovid pasoši
Digitalni zeleni sertifikat u Srbiji je uveden u maju ove godine, ali se on tada koristio isključivo za putovanja. Sve do pre desetak dana nije bio verifikovan od strane EU, sa njim je moglo pod određenim uslovima da se ulazi u zemlje koje su to dozvoljavale, ali nije bio validan za hotele, restorane, kafiće, muzeje, u državama koje su tražile takvu potvrdu. I u to vreme sertifikat je mogao da se dobije i sa antigenskim testom koji je rađen u akreditovanim privatnim laboratorijama.
Danas praktično imamo dva različita nova, a slična dokumenta - digitalni zeleni sertifikat, odnosno kovid propusnicu koja je namenjena za upotrebu u Srbiji, za ulazak u ugostiteljske objekte i kladionice posle 20 časova i EU digitalni zeleni sertifikat, osnosno kovid pasoš, koji je namenjen za putovanja, a prevashodno omogućava ulazak u ugostiteljske objekte u zemljama EU i još dvadesetak drugih država.
Drugi, komplikovaniji i skuplji je da testom dokažete da ste trenutno negativni ili da ste preležali koronu u poslednjih sedam meseci. A to možete da uradite sa nekoliko različitih testova: PCR, brzim antigenskim testom ili serološkim IgG testom. I tu dolazimo do serije dilema sa kojima se suočavaju građani u poslednje vreme. Zato ćemo pokušati da razrešimo sve nedoumice, test po test.
PCR test
Sa medicinske strane je najsigurniji test, najmanja je mogućnost greške i sa njim ima najmanje nedoumica. Naime, PCR test se radi isključivo u državnim ustanovama: kovid ambulantama, domovima zdravlja, zavodima za javno zdravlje, raznim zdravstvenim institutima...
Praktično jedina dilema je da li će vas doktor poslati na PCR testiranje, ako imate izražene simptome, ili ćete se eventualno testirati "na svoj zahtev". U prvom slučaju PCR test je besplatan, dok na lični zahtev morate da platite 9.000 dinara.
Test se radi uzimanjem brisa iz nosa ili ždrela. Rezultat se dobija najkasnije 24 sata posle uzimanja brisa.
Foto: Tanjug
Antigenski test
Definitivno najkorišćeniji testovi koji se rade kako u državnim, tako i privatnim laboratorijama. Međutim, kod njih vlada i najveća konfuzija. U slučaju da se rade u državnim institucijama sve je jasno, te ćete bez problema dobiti i kovid propusnicu i kovid pasoš. Međutim, totalno je druga stvar ako radite kod privatnika, čak i u akreditovanim laboratorijama.
- Postoje privatne laboratorije koje imaju dozvolu za antigenske testove, ali ne i za testove na antitela - rekao je pre nekoliko dana ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Nalaz u ovim laboratorijama je relevantan za vaše dalje lečenje, dakle biće prihvaćen u državnim bolnicama, rezultat testa ulazi u onu dnevnu statistiku na nivou Srbije, ali sa njim ne možete da dobijete ni kovid propusnicu, ni kovid pasoš.
- Rezultati testova se prikazuju u Digitalnom zelenom sertifikatu isključivo ukoliko su urađeni u referentnim državnim laboratorijama - stoji na sajtu eUprave.
Postoje dve podvrste, antigenski test i brzi antigenski test. Oba se rade uzimanjem brisa iz nosa, rezultat se za prvi dobija u roku do 24 sata, za drugi već za sat-dva. Cena antigenskog testa u državnim ustanovama na lični zahtev je 3.500 dinara (ako vas pošalje lekar - besplatno), dok je za ovaj drugi, najkorišćeniji, kod privatnika uglavnom između 1.500 i 3.000 dinara. Problem kod državnih ustanova je kratko radno vreme (izuzetak kovid ambulante), dok kod privatnika negde možete da uradite test 24h.
Oporavak se dokazuje i pomoću serološkog testa na Igg antitela. On pruža informaciju da li ste bili u kontaktu sa virusom i da li je vaš organizam odreagovao stvaranjem antitela.
Baš kao i kod antigenskog testiranja, za kovid propusnice i kovid pasoše priznaju se samo rezultati u državnim laboratorijama, gradskim zavodima, INEP-u...
- Samo INEP ispunjava uslove da da adekvatan sertifikat sa brojem antitela. Rezultati testova privatnih laboratorija su nerelevantni - decicdirano je rekao ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Serološki test se uzima vađenjem krvi, rezultati se dobijaju istog dana, a cena je od 1.800 do 2.100 dinara. Potvrda o pozitivnom testu važi 90 dana.
Važno je napomenuti da na osnovu serološkog testa možete da dobijete kovid propusnicu, ali ne i kovid pasoš jer su takva pravila EU.
Kovid propusnica
Potvrda o primljenoj trećoj dozi vakcine ili o primljenoj drugoj dozi ne starija od 210 dana
Potvrda o negativnom PCR testu ne starija od 72 sata
Potvrda o negativnom antigenskom testu ne starija od 48 sati
Potvrda o preležanom kovidu 19 (PCR ili antigenski) ne starija od 210 dana
Potvrda o pozitivnom testu na IGG antitela ne starija od 90 dana
Foto: Pixabay
Vakcinacija, falsifikati i pare
Postoji nekoliko razloga zašto se rezultati antigenskih testova iz privatnih laboratorija ne priznaju za digitalni zeleni sertifikat. Prvi i osnovni jer je sam sertifikat pre svega zamišljen kao mera da se pospeši masovna vakcinacija, a ne da se ljudi svakodnevno testiraju.
Drugi je, kako je istakao i sam ministar Lončar, opasnost od falsifikovanja rezultata, odnosno nemogućnosti da se adekvatno kontrolišu sve privatne laboratorije.
Konačno, država nije htela da puni džepove privatnika koji su vešto tokom epidemije korone, čak i u najtežim trenucima, izbegavali da ponude svoje kapacitete.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kakve su posledice preležane korone, kako izgledaju postkovid simptomi i šta je ono što bi trebalo da vas brine? Umor, malaksalost, nepravilan rad srca, često su propratni simptomi koji traju oko mesec dana nakon što test pokaže da ste negativni
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Poslanici Skupštine Srbije započeli su danas raspravu o Predlogu budžeta za 2025. godinu i pratećim zakonima, a na dnevnom redu sednice je, pored predloga budžeta za narednu godinu, oko 50 tačaka.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
Đilasov potrčko Srđan Milivojević uslikan je pred početak sednice o Predlogu budžeta za 2025. godinu u Narodnoj Skupštini kako deli neke plakate i koordinira Nestorovićeve poslanike.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, nastavlja se danas u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Alija Balijagić (65) koji je uhapšen u četvrtak u selu Pribojska Goleš zbog ubistva brata i sestre Milenke i Jovana Madžgalja, ima sina iz vanbračne veze i nikada nije služio vojsku, pokazuju podaci iz njegove biografije.
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Boriša Simanić se vratio u repRezentaciju Srbije nakon što je ostao bez bubrega na Svetskom prvenstvu u Minili, a njegov stric Mladen se prisetio najtežih momenata.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Mnogo sam srećan što se Boriša vratio košarci i reprezentaciji Srbije, mi smo kao porodica, poručio je Nikola Jović! Fantastični krilni centar proveo je samo pet minuta na parketu u pobedi njegovog Majamija nad Dalasom 123:118, a izjavom nakon meča je ponovo pokazao koliko zajedništvo vlada u redovima "orlova".
Donald Tramp planira da potpiše izvršnu naredbu kojom bi zabranio transrodnim osobama služenje u američkoj vojsci već prvog dana nakon inauguracije. Ova naredba, koja bi stupila na snagu 20. januara, predviđa ne samo zabranu za nove regrute, već i otpuštanje hiljada aktivnih trans vojnika iz oružanih snaga SAD.
General pukovnik Genadij Anaškin, komandant Grupe snaga Jug, smenjen je nakon što je dao pogrešne informacije o napredovanju Rusije u blizini naselja Seversk u istočnoj regiji Donjecka, prema blogerima.
Pristalica saveza sa Rusijom Kalin Georgesku pobeđuje u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji nakon prebrojanih 100 odsto glasačkih listića unutar zemlje, pokazuju podaci CIK-a.
Ukrajinski mediji, pozivajući se na obaveštajne izvore, tvrde da Rusija razmatra plan podele teritorije Ukrajine na tri segmenta: „Nove regione Rusije“, „Prorusku državnu formaciju“ i „Sporne teritorije“. Ovaj plan, ako se pokaže tačnim, predstavlja produžetak ruskih ambicija za proširenjem uticaja na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Sara Džesika Parker nedavno je posetila Filmski festival u Torinu, ali ovaj put nije bila u centru pažnje kao glavna zvezda, već kao podrška svom suprugu, glumcu Metjuhu Broderiku.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Sem Balard je bio prihvatio naizgled bezazlenu opkladu na žurci - da pojede puža. Taj trenutak radoznalosti pretvorio se u najgoru noćnu moru, kada je zbog retke infekcije proveo 420 dana u komi, a njegov život zauvek se promenio.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.