GODIŠNJE ZBRINEMO OKO MILION PACIJENATA, JUČERAŠNJI DAN JE ISTORIJSKI! Dr Ašanin o novom Kliničkom centru i važnosti ROBOTA!
Podeli vest
Srbija je dobila novi Klinički centar. Nova zgrada ima 12 spratova, 825 kreveta i 34 operacione sale. Tim povodom ovog jutra u „Uranku“ na televiziji K1 gostovao je prof. dr Milika Ašanin, direktor KCS
- Jučerašnji dan je bio veliki, istorijski dan i praznik za srpsko zdravstvo. Dobili smo najmoderniju i najsavremeniju bolnicu, izgrađenu i uređenu prema najmodernijim standardima koji postoje u zdravstvu danas. Mi godišnje zbrinemo oko milion pacijenata - kazao je prof. dr Ašanin na K1.
Za danas u 10 časova zakazano je otvaranje Kliničkog centra Srbije nakon završene prve faze radova. Najveća i najsavremenije opremljena zdravstvena ustanova - nova kula Kliničkog centra Srbije, prostiraće se na 86.000 kvadratnih metara i 12 spratova
27.02.2022
09:37
Profesor Ašanin kazao je u „Uranku“ da je daleke 1973. godine u Skupštini Srbije donet zakon o gradnji zgrade Kliničkog centra Srbije.
- 1976. godine počeli su prvi radovi na temeljima nove zgrade. Ja sam tada bio student. Zidalo se do određenog nivoa i vrlo brzo se sa gradnjom stalo. Radovi su potom obnovljeni 1983, a 1987. godine u rad je puštena poliklinika, to je prijemni deo u kojoj je moguć samo ambulantni rad. Od tada zgrada je konzervirana i ostavljena nedovršena do 2018. godine kada su ponovo počeli radovi. Razlog za toliko čekanje u izgradnji je da se čekalo bolje vreme, sa većim finansijskim mogućnostima. Zgrada je ostavljena da se urušava, bila je devastirana, ostavljena da propada. Taj deo koji je radio je postojeća kula koja je ušla i u plan sadašnje rekonstrukcije - kazao je direktor KCS.
Objasnio je dr Ašanin da je 2010. godine urađen projekat koji je skupo plaćen, i koji je u mnogim elementima bio zastareo.
- Imali smo ozbiljne intervencije na projektu, rađena je dopuna, dodavana su nova rešenja. Aktivno je bila uključena i struka. Najveće promene u projektu je doživeo prijemni deo. On je sada vrlo moderan i savremen. U ranijem Urgentnom centru, u ambulanti u delu za reanimaciju, imali smo samo dva mesta za pacijente što je jako malo. U novom Urgentnom centru imamo 24 takva mesta. Veći su bolnički kapaciteti na prijemu, ali su i mesta izdeljena prema prioritetima lečenja. Pacijent koji je životno ugrožen, nepokretan, kojem je potrebna reanimacija, on odmah ide u crvenu zonu. Ozbiljno bolestan pacijent, nepokretan ali koji nije neposredno životno ugrožen ide u narandžastu zonu.
Profesor Ašanin je kazao da je prva asocijacija na Urgentni centar bio uzak hodnik, ogromne gužve i malo ambulanti.
- Sve će to sada biti potpuno drugačije. Ogroman je prostor, imamo veliki broj bolesničkih mesta, pored svakog kreveta nalazi se izuzetna oprema, respiratori, stubovi za infuzije, pristup kiseoniku... Sada tu lekar čeka pacijenta. Zaposlili smo specijaliste urgentne medicine i oni će tu raditi. Nema čekanja, na delu će biti stručno razvrstavanje pacijenata po redu hitnosti. Dobićemo i u brzini i u kvalitetu – naglasio je Ašanin.
Novi kadar i multidisciplinarni pristup
Kako je kazao u „Uranku“, u prethodnom periodu zapošljavali su se i lekari, i medicinske sestre, medicinski tehničari.
- Imali smo konkurse za osoblje u kovid bolnicama, primali smo od 2018. godine i diplomce, svršene studente dvaput godišnje, i to u proseku 24 diplomca godišnje. Dobili smo neverovatne uslove koji u srpskom zdravstvu nisu postojali. Svi smo pod jednim krovom, možemo da radimo zajedno, da imamo timove. To ranije nismo imali. Naše klinike su bile u raznim objektima, na 34 hektara. Sada možemo da se konsultujemo i radimo zajedno, a to je mnogo važno za multidisciplinarni pristup.
Kazao je dr Milika Ašanin da novi KCS ima 12 spratova.
- Dva su ispod zemlje, i na minus dva nam je sterilizacija, odeljenje za nuklearnu medicinu, gama kamere, PET centar. Od minus jedan, nula, jedan i dva je najistureniji deo, a to je Urgentni centar kao i odeljenja intenzivne nege – kaže dr Ašanin. – Naše osoblje već danima obilazi prostor i upoznaje se sa njim. Pripremamo se uveliko za preseljenje u novu zgradu. Ostala je da se uradi rekonstrukcija postojeće kule. Van Kliničkog centra će ostati Prva hirurška klinika, digestivna hirurgija, Klinika za endokrinologiju, neurologiju, Neurohirurška klinika, Klinika za dermatologiju. U planu je da Klinika za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju iz Zvečanske pređe u zgradu gde je bio Urgentni centar, kao i Klinika za traumatologiju i ortopediju pređe u hirurški deo UC. Tako bi dobili veći prostor, veći broj kreveta, i bolje uslove za rad, jer smo mi tu zgradi sređivali i mnogo u nju uložili.
Prof. dr Milika Ašanin naglasio je da će novi Klinički centar Srbije biti bolnica za sve građane Srbije.
- Svaki treći pacijent kojeg smo lečili u KCS bio je iz unutrašnjosti. Sada ćemo imati još veće mogućnosti za prijem. Nama su slali najteže pacijente, jer smo mi na najvišem tercijarnom nivou zdravstvene zaštite. Dobićemo tri magnetne rezonance, šest skenera, 12 rendgen aparata. Urgentni centar, na primer, nije imao magnet. Sada ćemo imati najbolju i najsavremeniju moguću opremu. Niko u regionu je nije imao, i nema je.
Robot
Profesor Ašanin kazao je da je robot izuzetno važan.
- To je tehnologija takozvane minimalno invazivne hirurgije. Na nekoliko tačaka ulaziće se robotskim instrumentima, kamerom sa dva instrumenta koju će navoditi hirurg, i koja će omogućiti mnogo veću sliku od one koju bi imao hirurg čak i kada bi pravio veliki rez. Tako se omogućava precizan hirurški rad. Ti pacijenti manje krvare, manje ih boli, manji je rizik za infekciju, i izlaze iz bolnice za dan do dva.
O koroni
Profesor se u „Uranku“ pojavio sa maskom i na pitanje Jovane Joksimović šta se događa sa koronom, kazao je:
- Mi sledimo preporuke struke, radimo sa pacijentima i mi smo rizični za naše pacijente i moramo sve učiniti da ih ne dovedemo u opasnost. Moramo da ih zaštitimo. Zato nosim masku. Juče smo u Infektivnoj klinici imali manje od 100 pregleda dnevno, konkretno 66. U Batajnici imamo 358 hospitalizovanih pacijenata, a krajem januara bilo ih je više od 800. Imamo više otpusta nego prijema sada i to je dobra vest – kazao je Ašanin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Za danas u 10 časova zakazano je otvaranje Kliničkog centra Srbije nakon završene prve faze radova. Najveća i najsavremenije opremljena zdravstvena ustanova - nova kula Kliničkog centra Srbije, prostiraće se na 86.000 kvadratnih metara i 12 spratova
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Brazilska federalna policija saopštila je danas da je podnela krivičnu prijavu protiv bivšeg brazilskog predsednika Žaira Bolsonara zbog njegove uloge u navodnom pokušaju državnog udara nakon što je izgubio predsedničke izbore 2022. godine.
Hrvatsko Ministarstvo unutrašnjih poslova priprema brošuru koja će da sadrži uputstva i praktične savete za domaćinstva kako da prežive tri dana, odnosno prva 72 sata u slučaju rata ili krize.
Visoki severnokorejski general ranjen je u nedavnom ukrajinskom napadu raketom "storm šedou" na Kursku oblast u Rusiji, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na neimenovanog zapadnog zvaničnika.
Rat u Ukrajini nikad nije trebao da se desi i Rusi su nebrojeno puta pokušali da ga reše pod uslovima koji su bili veoma korisni i za Ukrajinu i za SAD, istakao je Robert F. Kenedi Mlađi, kojeg je izabrani američki predsednik SAD Donald Tramp nominovao za ministra zdravlja.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.