NAZIVALI JE JOŠ I OKORELOM BLUDNICOM! Istina o najomraženijoj srpskoj kraljici čuvana je ceo vek
Podeli vest
Draga Obrenović ostala je upamćena kao jedna od najomaženijih vladarki, a mnoge činjenice o njenom životu za mnoge su nepoznanica.
Malo je poznato da je kraljica Draga bila veliki humanista i pokrovitelj kulture, prosvete, naučnika i umetnika, pomagala je dečjem sirotištu i uvela velike štednje na dvoru.
Žiča je srpski srednjovekovni manastir iz prve polovine XIII veka, koji se nalazi u blizini Kraljeva. Podigao ju je prvi kralj Srbije iz dinastije Nemanjića, Stefan Nemanjić, a značajnu ulogu u njenom podizanju imao je i njegov brat, Sveti Sava. Upravo tu krije se odgovor na jedno pitanje - zašto je Žiča baš crvene boje?
05.06.2023
21:09
Miloju Vasiću dala je novac za arheološko istraživanje Viminacijuma, Branislava Nušića dovela na čelo Narodnog pozorišta, Jovanu Skerliću plaćala studije u Ženevi, finansirala list "Neven" Jove Jovanovića Zmaja.
Kraljica je, osim za književnost, pokazala i talenat za modu, dizajnirala je odeću inspirisanu haljinama srednjovekovnih srpskih vladarki. Sva ova dela Drage Mašin zanemarena su i zaboravljena. Ona je samo žena koja je svima bila kriva za sve.
Kraljica Draga Obrenović, rođena Lunjevica, udovica inženjera Mašina, bila je navodno okorela bludnica koja je zaludela deset godina mlađeg kralja Aleksandra i pokušala je da na srpski presto dovede svog brata. Ta "iskvarena žena" je skrivila masakr kraljevskog para u noći između 28. i 29. maja 1903. kad je ugašena dinastija Obrenovića.
Foto: RINA
Rodoslov dinastije Obrenović
Ovo obrazloženje je korišćeno kao opravdanje krvavog Majskog prevrata, posle kojeg su zaverenici na presto Srbije doveli Karađorđeviće. Režimska propaganda je od tada satanizovala Obrenoviće, a naročito kraljicu Dragu, koja je želela da bude spisateljica, a igrom sudbine je postala kraljica.
Draga, unuka vojvode i finansijera prvog i drugog ustanka Nikole Milićevića Lunjevice, u devetoj godini je poslata u Beograd da završi osnovnu školu, ali i "Ženski zavod", u kojem je savladala ruski, francuski i nemački jezik. Ubrzo je skandalizovala porodicu, jer je počela da zarađuje kao novinar, prevodilac i spisateljica.
Roditelji su je vratili kući i udali za 15 godina starijeg rudarskog inžinjera Svetozara Mašina, sina dvorskog lekara Obrenovića, koji je nekoliko godina nakon sklapanja braka umro od alkoholizma. Kao udovica, nastavila je da radi posao novinara i prevodioca i tako izdržava osiromašenu porodicu. Njeno obrazovanje i maniri osvojili su kraljicu Nataliju Obrenović.
Od dvorske dame do kraljice
Posle razvoda od kralja Milana 1888, ona je povela Dragu u svoj dvorac "Sašino" u Bijaricu, kao dvorsku damu. Neočekivano, Draga je probudila strast u deset godina mlađem kraljeviću Aleksandru, koji je od malena bio pod uticajem dominantne majke i nije mario za žene.
Kralj Milan je odahnuo i odmah počeo da ugovara nevestu za njega, nemačku princezu Šomburg-Lipe. Međutim, Aleksandar je odlučio da oženi Dragu, čime je potresao državu.
Istoričar umetnosti Marina Lukić-Cvetić istraživala je život poslednje, kobne, kraljice dinastije Obrenović. Veliku pomoć istražiteljki pružio je Živan Negojević, čija je prababa bila kuma Dragi Mašin.
- Draga je bila supruga inženjera Svetozara Mašina koji je, u to vreme, probijao put kroz Ibarsku klisuru. Tim povodom je kralj Milan Obrenović priredio bal u kraljevačkom hotelu Pariz na kojem je plesao sa prelepom inženjerovom suprugom. Mašin je proveo 15 godina na terenu u južnoj Srbiji, potom je i umro, a Draga postala dvorska dama kraljice Natalije. Bila je veoma lepa i obrazovana: govorila francuski i nemački, svirala na klaviru, pisala poeziju, prevodila - rekla je Marina Lukić za Politiku.
I dok je njen tadašnji suprug, Svetozar Mašin, boravio na terenu, u Draginom društvu često je bio izvesni Mihailo Čebinac. Kad je Draga postala kraljica, Čebinac se hvalio kako je njihovo druženje, tokom njenog braka sa Mašinom, bilo "više od prijateljstva", pa je, po nalogu kraljice, bio išiban i posle čega je zaćutao.
Darivala je skupim poklonima manastire i crkve sa ciljem da produži dinastiju. Priča se i o tri lažne trudnoće u pokušaju da kralju Aleksandru "podari princa".
- Na samom početku 20. veka, bile odnekuda dovedene dve trudnice da kraljici rode sina, ali su obe rodile devojčice. Draga je dala povelik novac kumovima da kopaju pet bunara kako bi došli do vode. Zauzvrat je jedna od kuma trebalo da tajno rodi budućeg princa, ali su, opet, ispale bliznakinje. I da ironija bude potpuna, ni u jednom od pet bunara nije nađena voda - otkrila je Marina Lukić-Cvetić za Politiku.
Kako je vreme prolazilo, sve je bilo jasnije da Draga neće roditi naslednika prestola pa se počelo razmišljati o drugim rešenjima. U javnosti su kružile razne moguće i nemoguće teorije. Govorilo se o mogućem podmetanju deteta Dragine sestre, o usvajanju naslednika, ali su kružile priče i o Nikodiju Lunjevici, bratu kraljice Drage kao mogućem pretendentu na presto, koje je kralj doduše, demantovao.
Kralju je bilo jasno da mora da se obračuna se zaverenicima kao što mu je bilo jasno i da brak sa Dragom neće moći da potraje, pa je rešio samo nekoliko meseci pred atentat, da se razvede. Brojna su svedočanstva da je njegov odnos prema njoj, posebno tokom 1902. godine zahladneo i da je on počeo da na dvoru opet okuplja ljude koje je sa dvora proterao kao Dragine neprijatelje.
Pored toga, obnovio je i kontakte sa majkom, ljutom protivnicom njegovog braka. Pukovniku (kasnije vojvodi) Živojinu Mišiću, kralj Aleksandar Obrenović je pomenuo neki važan događaj početkom aprila 1903. godine.
Foto: printskrin/youtube
Slika Drage Obrenović
- Kako sam docnije čuo, ovaj važan događaj o kome je govorio kralj trebalo je da bude upućivanje kraljice Drage u pratnji đenerala Cincara-Markovića negde u banju na strani, s tim da se više i ne vrati u Srbiju. Da li je uistinu ovo bila kraljeva namera znaju sigurno oni koji su u to vreme bili u vladi ili u blizini Dvora - piše u svojim uspomenama Živojin Mišić.
Važan događaj o kome piše Živojin Mišić bio je odlazak kraljice Drage u banju Francensbad iz koje ona više ne bi mogla da se vrati. Dvorski lekar Hadzi-Nikolić ubedio je kraljicu da prihvati da ode u banju u kojoj bi joj lečenje možda pomoglo da zatrudni. Na put je trebalo da krene posle 5. juna 1903. godine, a bila je spremna i proklamacija o zabrani njenog povratka u zemlju.
Ostaje pitanje da li je kralj zaista imao nameru da ovaj plan sprovede u delo. Zaverenici su, pak, bili rešeni da u akciju krenu bez oklevanja i što pre.
Kraj loze Obrenović
Kraljeva eventualna reakcija na priče o zaveri bila je zakasnela, pa su kralj i kraljica na kraju brutalno ubijeni i masakrirani od strane zaverenika u noći 28-29. maja 1903. godine čime je ugašena loza Obrenovića.
Posle okrutnog ubistva, Aleksandar je režimskom propagandom proglašen za ludaka, a Draga za ženu bez morala.
Tokom austrougarske okupacije u Velikom ratu, bečki patolozi su otkopali ostatke Aleksandra i Drage, koji su samo dan posle atentata 1903. krišom sahranjeni u kriptu stare Crkve svetog Marka. Lekari su u saopštenju "pobili" nalaze obdukcije srpskih lekara, urađene pod nadzorom zaverenika.
Po austrougarskom izveštaju, kralj Aleksandar nije imao abnormalnu lobanju, kako se tvrdilo u "zavereničkoj obdukciji", a propagiralo u srpskoj štampi i javnosti posle prevrata. Među Draginim kostima navodno su pronađeni ostaci fetusa, što je dokaz da je bila trudna u noći kada je pogubljena sa mužem.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Žiča je srpski srednjovekovni manastir iz prve polovine XIII veka, koji se nalazi u blizini Kraljeva. Podigao ju je prvi kralj Srbije iz dinastije Nemanjića, Stefan Nemanjić, a značajnu ulogu u njenom podizanju imao je i njegov brat, Sveti Sava. Upravo tu krije se odgovor na jedno pitanje - zašto je Žiča baš crvene boje?
Ruski predsednik Vladimir Putin i američki lider Donald Tramp mogli bi se sastati do kraja februara, a možda i kasnije, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Rusija bi mogla "veoma brzo" da uništi ukrajinske gradove, uključujući Kijev, ali to ne želi da učini, izjavio je američki predsednik Donald Tramp tokom konferencije za novinare.
Redakcija portala Informer.rs zatražila je od Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milana Marinovića da se oglasi i hitno odgovori na 14 pitanja koja javnost u Srbji ima pravo da zna.
Novopečeni "student" Jovan Šurbatović, siva eminencija Fudbalskog saveza Srbije (FSS) za vreme dok je obavljao funkciju generalnog sekretara, morao bi da odgovori na bar 16 pitanja na koja javnost u Srbiji traži odgovor.
Biljana Stojković, propali kandidat za predsednika Srbije, opozicionarka i profesorka na Biološkom fakultetu, prema svemu sudeći je sa dabrova prešla na insekte!
U Sudu BiH traje iznošenje završnih reči na suđenju predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i direktoru "Službenog glasnika" RS Milošu Lukiću, posle kojih se čeka presuda!
Večeras od 19.05 na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće dr Dragana Petrovića iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu; prof. dr Dragan Škobalja, stručnjaka za energetiku, kao i stručnjaka za bezbednost Dževada Galijaševića.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Splav "Fristajler" je opet u žiži javnosti jer policija i tužilaštvo proveravaju poslovanje tog objekta. Ovaj lokal je takođe imao incident tokom dočeka Nove godine , kaoda je potonuo, a Informer ekskluzivno ko je vlasnik poznatog splava, kao i istoriju lokala koji je bio poznat po nasilju i kriminalu.
Osumnjičeni dvostruki ubica Emir Selimović iz Kalesije suprugu i 13-godišnjeg sina udavio je na spavanju, saopštio je danas tužilac na ročištu u Kantonalnom sudu u Tuzli održanom za određivanje pritvora osumnjičenom.
Pripadnici Poreske policije i UKP-a, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva, jutros su ušli u firmu "Grass garden" koja je radila projektovanje, uređenje i održavanje zelenih površina u Beogradu na vodi
U okviru velike akcije na otkrivanju i procesuiranju koruptivnih krivičnih dela jutros su, kako nezvanično saznajemo, pripadnici Poreske policije i UKP-a po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ušli u više od 50 firmi u različitim gradovima Srbije kako bi izvršili provere njihovog poslovanja.
Trojica muškaraca iz Zemuna uhapšena su zbog nasilja u porodici, koja su izvršena dok su bili u alkoholisanom stanju. Naime, po nalozima javnih tužilaca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Zemun su doneli tri rešenja o zadržavanju osumnjičenih za koje postoji osnovana sumnja da su, u alkoholisanom stanju, izvršili po jedno krivično delo Nasilje u porodici.
Uroš Spajić je peti defanzivac koji je otišao iz Crvene zvezde u zimskom prelaznom roku, pa će šampion Srbije sa mladim snagama dočekati večiti derbi (subota, 16.00) i uigravati ekipu u nastavku sezone za kvalifikacije za Ligu šampiona.
Dokumentarac "Teren od zlata" (Court of Gold) na Netfliksu, koji je posvećen košarkom turniru na Olimpijskim igrama u Parizu je pravi hit, a posebno Nikola Jokić, dok traži pivo.
Hamad Međedović je protiv Stefanosa Cicipasa (7:6 (6), 5:7, 7:6 (4)) pokazao mentalitet šampiona, što Grk nikada neće biti. Na kraju duela, pošto je izgubio od Srbina, koji je bukvalno došepao do mreže, Stefanos je Hamadu jedva pružio ruku, umesto da mu sportski čestita.
Dalas Maveriksi su pod rafalnom paljbom od trejda Luke Dončića u Los Anđeles Lejkerse, deluje da su shvatili koliko su pogrešili, sad pokušavaju da se "operu", pa iz kluba nastvaljaju da isplivavaju navodni razlozi razlaza sa Slovencem.
Srpski teniser Hamad Međedović na neverovatan način, povređen, na "jednoj nozi" pobedio Grka Stefanosa Cicipasa (7:6, 5:7, 7:6 ) na startu ATP turnira u Dohi, samo 48 sati nakon što je igrao finale turnira u Marseju.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da inauguracija novog američkog predsednika Donalda Trampa predstavlja prekretnicu, jer su „zastupnici globalne liberalne ideologije izgubili prestonicu najmoćnije sile zapadnog sveta“.
Predstavnici zemalja EU dogovorili su 16. paket sankcija Rusiji, koji uključuje zabranu uvoza neprerađenog aluminijuma, prenosi Rojters pozivajući se na diplomatske izvore.
Specijalni predstavnik američkog predsednika za Ukrajinu i Rusiju Kit Kelog doputovao je u Kijev gde će se sastati sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Naoružane grupe Hajat Tahrir al Šam, koje kontrolišu delove Sirije, izvele su napad na rusku vazdušnu bazu Hmeimim, što otvara niz pitanja o trenutnoj situaciji u regionu i mogućim motivima iza ovog napada.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da je naložio Ministarstvu pravde da smeni sve preostale američke tužioce imenovane tokom mandata njegovog prethodnika Džozefa Bajdena, navodeći da je to ministarstvo „politizovano kao nikada ranije“.
Nil Džordan, zvezda irske kinematografije i najuspešniji međunarodno priznati scenarista i reditelj iz Irske, počasni je gost 13. Beogradskog irskog festivala (6 – 17. mart, 2025.) i prvi put će u martu posetiti Beograd.
Povodom 62-godišnjice osnivanja Istorijskog muzeja Srbije, u četvrtak 20. februara 2025. godine ulaz će biti slobodan na izložbe koje su predstavljene u izložbenom prostoru Muzeja na Trgu Nikole Pašića.
Farmaceut Debora Grejson otkrila je da je najvažnije meriti temperaturu - dok je blago povećanje temperature normalno za prehladu, grip može dovesti do toga da ona pređe 38 stepeni.
Ako volite kremaste, čokoladne poslastice koje se lako pripremaju, čokoladna lazanja je savršen izbor za vas. Ovaj kolač se ne peče, a slojevi hrskave kore, laganog krema i bogatog pudinga čine ga neodoljivim desertom koji će vas osvojiti već na prvi zalogaj.
Plejboj model Arijana Belamar preminula je u 46. godini nakon iznenadnog srčanog udara, ostavivši iza sebe dve ćerke i brojne ožalošćene prijatelje i obožavaoce.
Pevačica Maja Nikolić nasmejala je mnoge zahvalnicom na lažnoj objavi Novaka Đokovića, na kojoj joj je teniser navodno uputio reči podrške povodom njenog učešća na "Pesmi za Evroviziju".
Tanja Savić uveliko se priprema za nastavak turneje i nove koncerte. Uprkos brojnim obavezama pevačica je odlučila da obraduje svoju publiku novom pesmom, koju će premijerno izvesti na koncertu u Kraljevu.
Bivši vaterpolista Nikola Rađen, koji je nedavno okončao brak sa pevačicom Milicom Ristić, govorio je o tome kako je i sam dete razvedenih roditelja, te da sa majkom dugo nije razgovarao.
Voditeljka Jovana Jeremić podelila je porodičnu fotografiju iz vremena kada je bila devojčica, na kojoj se jasno vidi koliko njena ćerka Lea liči na nju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar