U 4 grada u Srbiji kuće idu kao alva: Pogledajte gde je prošle godine prodato čak njih 1200
Podeli vest
Beogad je, nema sumnje, najznačajnija lokacija kada je u pitanju tržište nekretnina, posebno po broju prodatih stanova, ali i kuća, ako se saberu podaci za svih 17 beogradskih opština.
Međutim, pojedinačno, gradske opštine u prestonici ne da nisu u vrhu liste, nego nijedna nije ni među prvih deset. Prošle godine je ubedljivo najviše kuća u Srbiji, van Beograda, prodato u Subotici - oko 1.200, a ovaj grad je i u 2023. zadržao prvo mesto po broju kupoprodaja ovog tipa nekretnina i za prvih šest meseci su prodate 564 kuće.
Vlada Srbije izmenila je Uredbu o utvrđivanju programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom i povećala sredstva za tu namenu u 2023. godini sa 895 miliona dinara na 1,083 milijarde dinara.
Mnoge građevine širom sveta svojom specifičnom i nadasve nesvakidašnjom arhitekturom, privlače milione turista.
19.10.2023
10:00
Velika potražnja je bila i za kućama u Zrenjaninu, a nove vlasnike je dobilo 425 objekata. U vrhu liste su i Novi Sad sa 377, ali i Šabac sa 244 prodate kuće. Dakle, to su četiri srpska grada koja definitivno prednjače po broju prodatih kuća. U top deset su i Sombor, Kragujevac, Bečej, Pančevo, Sremska Mitrovica i Kikinda. U svim ovim gradovima je u prvoj polovini prodato više
U prvoj polovini godine najskuplja kuća u Srbiji je prodata na Savskom vencu, za 4,8 miliona evra. Ipak, ukupno je na ovoj opštini prodato samo 25 kuća, koje su uglavnom bile luksuzne vile, a najjeftinija je plaćena 160.000 evra. U beogradskim opšinama najveći promet kuća beleže Obrenovac sa 153 prodate kuće, i Zvezdara i Voždovac, sa po 126 prodatih objekata.
Najskuplji kvadrat stana u Srbiji u prvom polugodištu 2023. godine prometovan je na lokaciji Beograd na vodi, na opštini Savski Venac i koštao je 11.475 evra po metru kvadratnom, i to je stan u novogradnji, pokazuju novi podaci Republičkog geodetskog zavoda.
Da bi se ohladili, Grci su farbali kamen u belo, a nakon što se takav metod pokazao uspešnim, na kraju je postao deo tradicije.
03.07.2023
21:00
Vlasnik jedne domaće agencije za nekretnine, Dejan Graovac, kaže da u samom centru Subotice ima manje kuća na prodaju i da takve objekte najčešće kupuju investitori za izgradnju stambenih zgrada, dok se kupci koji žele da žive u njima - odlučuju za delove grada van centra.
- Cene kvadrata kuća u Subotici se kreću u opsegu od 200 do oko 1.000 evra po kvadratnom metru, u zavisnosti od lokacije i kvaliteta objekta. Najtraženiji su delovi grada koji su blizu centra: Novi grad, Kertvaroš, Teslino naselje i Željezničko naselje. Za ovu kalendarsku godinu je karakteristično da je ponuda srazmerna potražnji, čak je možda za nijansu veća - kaže Graovac.
Dalje napominje da je ponuda stanova u novogradnji dobra, da se grade nove zgrade, ali ne u toj meri kao prethodne dve godine i dodaje da su cene stanova u novogradnji u fazi stagnacije sa tendecijom rasta u sledećoj godini, dok cene kuća već neko vreme stagniraju. Na tržište nekretnina na teritoriji Subotice uticala je i veća potražnja za kućama u selima, koja je porasla sa pojavom pandemije. Iako je interesovanje kasnije blago smanjeno i dalje je veće nego pre pandemije. Najjeftinije kuće u Subotici, na selu u okolini tog grada, mogu ponekad da se nađu i za 10.000 evra, a najskuplje koštaju više od 200.000 evra.
Najskuplje kuće su, kako navodi Graovac najčešće bile u mestima Bački vinogradi, Hajdukovo i Horgoš, a uglavnom je uz njih išao veći komad obradivog zemljišta ili voćnjak.
Kako je u ostalim gradovima?
U Zrenjaninu za kuću treba izdvojiti od 12.000 do 100.000 evra, i tu su najtraženiji delovi grada 4. juli, Lesnina i nadelje Bagljaš, a Danijela Radovančev, iz još jedne agencije za nekretnine, kaže da su cene u rasponu od 300 do 1.000 evra po kvadratu.
Ponuda je trenutno veća od potražnje, pa potencijalni kupci mogu da biraju. Takođe, kao i u Subotici, i na teritoriji Zrenjanina je interesovanje za kuće u selima poraslo u proteklih nekoliko godina.
- Najjeftinije kuće kreću se od 12.000 evra, a najskuplje su spratne i sređene kuće od čvrstog materijala, koje se prodaju u rasponu od 50.000 do 100.000, a nekada se pojavi i nekretnina kao što imamo u Čenti, porodičnu kuću-hostel za 450.000 evra – kaže Danijela Radovančev.
Napominje da se u Zrenjaninu u narednih nekoliko godina očekuje i završetak izgradnje oko 5.000 stanova iz novogradnje.
Šta sve utiče na cenu kuće?
Šabac je poslednjih meseci dospeo u sam vrh kada je u pitanju potražnja za kućama, a vlasnica agencije za nekretnine iz tog grada, Zorica Đokić, kaže da su cene dostigle visoke nivoe, jer prodavci najčešće poistovećuju cenu kvadrata stana sa cenom kvadrata kuće.
- Kod nas u agenciji za posredovanje se drugačije procenjuju cene kuća. Na cenu utiče više parametara kao što su lokacija, veličina placa i godina gradnje, tako da se cena po kvadratu ne određuje po lokacijama, jer je svaka kuća za sebe iako se nekad nalaze jedna pored druge.
- Može se reći da su u poslednje vreme najtraženiji Centar i Živinarnik, deo oko Velikog parka-Kamičak i deo oko Malog parka-Kamenjak - navodi Zorica Đokić.
Trend rasta potražnje za kućama na selu je prisutan i u okolini Šapca, gde se i dalje može pronaći nekretnina za 10.000 evra, ali dostižu i vrednost veću od 100.000 evra.
- Najskuplje kuće su u selima u okolini Šapca gde je prošla gradska voda, kanalizacija i gde postoje priključci i asfaltni put. U gradu se podjednako prodaju i stare kuće na čak i manje atraktivnim lokacijama radi gradnje stambenih zgrada, kao i kuće za stanovanje na svim lokacijama - kaže Đokić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vlada Srbije izmenila je Uredbu o utvrđivanju programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom i povećala sredstva za tu namenu u 2023. godini sa 895 miliona dinara na 1,083 milijarde dinara.
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je svečanom prijemu povodom dodele ugovora o radu najboljim diplomcima medicinskih fakulteta i srednjih medicinskih škola u Srbiji.
U Istočnom Sarajevu su u toku pretresi i saslušanja ministra bezbednosti u Savetu ministara Nenada Nešića i Mladena Lučića, brata bivšeg ministra za ljudska prava i izbeglice u Savetu ministara. Akciju sprovodi Uprava za organizovani kriminal MUP-a Republike Srpske, a po nalogu Tužilaštva BiH.
Lider Stranke slobode i pravde, tajkun Dragan Đilas redovno ispada budala sa brojkama. Đilas opet tvrdi da Srpska napredna stranka ima ispod 40 odsto, baš kao i prošle godine kada je SNS osvojila 47 odsto!
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da je hapšenje ministra bezbednosti BiH Nenada Nešića po nalogu Tužilaštva BiH, prema svemu sudeći, nastavak pritiska na Srbe i Republiku Srpsku.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je govorio o hrvatskoj mržnji prema Srbiji i tome da im je Vučić trn u oku.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, u saradnji sa RS, MUP, DP, PU za grad Beograd, UKP, Odeljenjem sa suzbijanje imovinskih delikata je dana 24.decembra , odredilo je zadržavanje u trajanju od 48 sati prema E.K. (34) zbog postojanja sumnje da je izvršio krivično delo - razbojništvo.
Zaposleni u Odeljenju za kriminalističke istrage Donje Austrije, odeljenja za istraživanje narko-kriminala, već godinu dana istražuju srpsku grupu koja se sumnjiči za trgovinu drogom.
Osamnaestogodišnji mladić koji je teško povređen 18. decembra u saobraćajnoj nesreći u Zaplanjoj ulici u niškom naselju Nikola Tesla, preminuo je jutros u niškom Univerzitetskom kliničkom centru.
Još uvek se nisu smirile tenzije nakon prvog abaligaškog večitog derbija koji je pripao košarkašima Crvene zvezde. Partizan je oštećen u samoj završnici sudijskim odlukama, a tome je tri dana posle samog meča, kao i o izjavi direktora ABA lige Milije Vojinovića, govorio trener Željko Obradović.
Zoran Terzić zvanično je novi selektor ženske odbojkaške reprezentacije Srbije, što znači da će naše devojke sa klupe predvoditi najtrofejniji srpski odbojkaški trener, ali i teča Novaka Đokovića.
Rusi ozbiljno tvrde da Nikola Jokić neće moći da uzme novu MVP nagradu u NBA ligi, to jest da mu Amerikanci neće dati tu titulu, a kao argumente navode tri razloga.
Košarkaši Partizana sutra (20.30 Sport klub 1) dočekuju Fenerbahče u 18. kolu Evrolige, a trener Željko Obradović na raspolaganju neće imati Mitra Bošnjakovića, Vanju Marinkovića i Ifea Lundberga.
Predsednik Francuske Emanuel Makron bi mogao postati prvi lider moderne Francuske koji će biti primoran da napusti funkciju pre isteka mandata, ocenjuje ruski senator Aleksej Puškov.
Grad Narva u Estoniji, smešten na strateškom mestu uz reku na granici sa Rusijom, postao je simbol potencijalnog sukoba između NATO-a i Moskve, piše Politiko.
Ukrajinske elitne jedinice su upale u ozbiljnu krizu u Kurskoj oblasti. Situacija na frontu se pogoršava iz dana u dan, posebno u rejonu Sudže, gde se odvijaju intenzivne borbe, izjavio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko, koji boravi u radnoj poseti Lenjingradskoj oblasti, zagrevao se pred samit lidera zemalja Evroazijskog ekonomskog saveza (EAEU) cepajući drva.
U Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP) odražana je konferencija za medije povodom premijere predstave "Sveti Georgije ubiva aždahu" na kojoj su govorili glumci Milan Marić, Nikola Rakočević, kao i reditelj Milan Nešković.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Pluton, vesnik najvećih generacijskih promena u poslednjih 20 godina, ušao je u Vodoliju 20. novembra, čime je nagovestio da će ovaj znak doživeti sudbinske promene. Vodolije će biti znak koji će doživeti potpunu transformaciju, tako da treba da se spreme za Novu 2025. godinu koja će im doneti velike promene.
Većina uživa u pripremi ukusnih obroka, ali kada nastupi vreme za čišćenje kuhinje, mnogi odustaju zbog iscrpljenosti. Sada možete zaboraviti na tvrdokorne mrlje zahvaljujući jednostavnom triku s dva sastojka.
Neredovno spavanje nije samo navika koja remeti dnevnu rutinu - prema novim istraživanjima, može značajno povećati rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, pa čak i dovesti do smrtnog ishoda.
Dragan Marinković Maca je rekao da se Marija Šerifović i on nikada nisu svađali, ali da postoje neke stvari koje se njemu nisu svidele kod pevačice, zbog čega se udaljio od nje.
Pevačica Goga Sekulić i njen kolega Aleksandar Misojčić Xander sinoć su, na Božić, uhapšeni na graničnom prelazu između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.