Besplatni mamografski pregledi na ulicama Beograda: Specijalista radiologije razbija mitove o zračnoj terapiji i raku dojke
Podeli vest
- Korist od ranog otkrivanja karcinoma dojke i smanjenje smrtnosti od ove bolesti koje je utvrđeno kod žena koje redovno dolaze na preventivne mamografske preglede, daleko prevazilazi rizik koji sa sobom nose ove niske doze zračenja - kaže dr Nataša Pujić Stanisavljević, specijalista radiologije
Mamografija podrazumeva snimanje dojki uz pomoć x-zraka uz upotrebu najnižih doza zračenja. Kao odgovor na poziv za besplatne mamografske preglede, na društvenim mrežama se pojavio poziv ženama na kolektivan bojkot mamografa pod tvrdnjom da je štetan i da njegovo zračenje izaziva rak i da je ultrazvuk podjednako efikasan za otkrivanje raka dojke.
Mnogi karcinomi se sada mogu kontrolisati tokom dužeg vremenskog perioda i cilj svih istraživanja upravo jeste da karcinom postane hronična bolest sa kojom se može živeti. Međutim, uprkos značajnom napretku u lečenju malignih bolesti, akcenat se uvek mora staviti na prevenciju, kaže medikalni onkolog dr Suzana Matković.
Taman kada je Nedeljko Komatina (17) iz Novog Pazara pomislio da je, konačno, pobedio sve nedaće i dobio treći život i sreću nakon druge transplantacije bubrega, ko grom iz vedra neba stigla je užasna dijagnoza - limfom. Iako je to rak, i to u četvrtom stadijumu, iako je toliko redak oblik da je Nedeljko tek deseti na svetu koji ga ima, ovo neverovatno dete sasvim lagano kaže: "Idemo dalje! Pobediću!"
25.02.2024
09:16
Zato smo zamolili dr Natašu Pujić Stanisavljević, specijalistu radiologije u MediGroup Dijagnostičkom centru Slavija, da nam odgovori na ova važna pitanja.
Prosečna efektivna doza zračenja tokom snimanja digitalnom mamografijom
- Rizik od pojave karcinoma raste sa dozom zračenja kojoj je tkivo izloženo, zato se prilikom mamografskog snimanja koristi najmanji mogući broj snimaka koji nam omogućava adekvatnu evaluaciju tkiva dojke - kaže dr Nataša Pujić Stanisavljević na početku našeg razgovora i daje dalje objašnjenje:
Otac devojčice koja je sa 10 godina preminula od kancera objavio je na društvenoj mreži "X" pesmu koju je napisala njegova ćerka pre nego što je umrla, a ova pesma izazvala je salvu emocija među korisnicima mreža.
Nakon katastrofalne nuklearne havarije u Černobilju 1986. godine, grad je evakuisan, a oblast je postala pustinja, sablasna i opasna za ljudski boravak zbog visokih nivoa radijacije.
09.02.2024
22:42
Foto: Evropa Dona Srbija
- Da bismo razumeli koliku to dozu zračenja naše telo primi tokom mamografskog snimanja, uporedićemo je sa prosečnom efektivnom dozom prirodnog zračenja kojoj je naše telo svakodnevno izloženo tokom života na planeti Zemlji, dakle iz prirodnih izvora poput kosmičkog zračenja, zračenja iz izvora iz naše prirodne sredine koje je nepovezano sa izvorima zračenja koje je stvorio čovek. Prosečna efektivna doza zračenja tokom snimanja digitalnom mamografijom obe dojke u dve projekcije je jednaka dozi koju naše telo primi iz svih prirodnih izvora za oko 2 meseca života na Zemlji. Dakle, naše telo iz prirodne sredine primi toliku dozu zračenja kao da svaka dva meseca uradi po jednu mamografiju. Procenjen rizik da će zbog mamografskih snimanja dojki nastati karcinom dojke je 1-1,3 slučaja na 100000 snimanih žena, ali ćemo redovnim mamografskim pregledima i ove karcinome otkriti i lečiti u ranoj fazi bolesti, kad je karcinom izlečiv. S druge strane, naučne studije su pokazale da otkrivanjem i lečenjem bolesti u ranoj fazi njenog nastanka smanjujemo pojavu karcinoma koji dovode do smrtnog ishoda u prvih 10 godina nakon otkrivanja i lečenja za oko 60%, i u toku dve godine i na 100.000 pregledanih žena spasemo oko 350 života. Studije su takođe pokazale da preskakanjem odlazaka na redovni pregled procenat smanjenja smrtnosti od ove bolesti opada. Dakle, korist od ranog otkrivanja karcinoma dojke i smanjenje smrtnosti od ove bolesti koje je utvrđeno kod žena koje redovno dolaze na preventivne mamografske preglede, daleko prevazilazi rizik koji sa sobom nose ove niske doze zračenja.
Foto: printscreen
U Srbiji je samo kod 28% žena dijagnostikovan maligni tumor manji od 2cm i lokalizovan samo na tkivu dojke, što omogućava izlečivost u preko 90% slučajeva.
– Nažalost, statistika pokazuje da je kod skoro 50 posto žena veličina tumora dojke bila preko 2 cm sa već postojećim metastazama, što znatno smanjuje mogućnost izlečenja. Imajući ovo u vidu, jedina efikasna mera za smanjenje stope umiranja od ove bolesti je njeno rano otkrivanje, za šta su nam neophodni redovni preventivni pregledi. Prema poslednjim podacima iz objavljene analize sprovođenja Nacionalnog programa ranog otkrivanja karcinoma dojke u Srbiji je manje od 10% žena ciljne populacije obuhvaćeno preventivnim mamografskim pregledima i manje od 1/4 od ukupnog broja Domova zdravlja je sprovodilo preventivne preglede. Zato se karcinom dojke u Srbiji uglavnom otkriva u uznapredovaloj fazi bolesti, kada i najsavremenija terapija ima ograničene mogućnosti delovanja i ne može dovesti do potpunog izlečenja. Da bismo uspeli da smanjimo smrtnost od karcinoma dojke neophodno je da obuhvatimo preventivnim mamografskim pregledima više od 85% žena u starosnoj dobi kada se javlja ova bolest – kaže dr Nataša Pujić Stanisavljević i razrešava još jednu nedoumicu:
- Pored predrasuda o štetnosti zračenja tokom mamografskog pregleda, postoje i predrasude o štetnosti pritiska na dojke koji se primenjuje tokom pregleda. Pritisak ploča prilikom snimanja traje nekoliko sekundi, nije štetan, nije bolan, i neophodan je da bi se primenila najmanja doza zračenja i omogućio dobar kvalitet snimka. Preglede je potrebno raditi na savremenim digitalnim aparatima, jer oni omogućavaju primenu znatno manje doze zračenja i dobijanje većeg kvaliteta snimaka u odnosu na stare analogne aparate.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mnogi karcinomi se sada mogu kontrolisati tokom dužeg vremenskog perioda i cilj svih istraživanja upravo jeste da karcinom postane hronična bolest sa kojom se može živeti. Međutim, uprkos značajnom napretku u lečenju malignih bolesti, akcenat se uvek mora staviti na prevenciju, kaže medikalni onkolog dr Suzana Matković.
Srbija, 24. mart 1999. godine, nekoliko sati pre bombardovanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, gradovima, varošicama i selima ulice su bile puste. Građani su napeto pratili televizijske, a vojnici radarske ekrane. Nekoliko minuta pre 20 časova, oglasile su se sirene za uzbunu. Počela je NATO agresija na našu zemlju pod nazivom "Milosrdni anđeo".
Nikola Džoni Vušović, koji je označen kao vođa organizovane kriminalne grupe protiv kojeg se u Beogradu vodi postupak zbog tri ubistva i tri pokušaja, tužilaštvo smatra prvim čovekom iliti vođom "vračaraca", bliskim saradnikom Veljka Belivuka, zvanog Velja Nevolja, i "srpskom vezom" crnogorskog "kavačkog klana", uhapšen je po Interpolovoj poternici 18. oktobra u Barseloni prošle godine.
Završila se Liga nacija, reprezentacija Srbije može da se okrene startu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i prilično nezgodnoj grupi u kojoj smo žrebom završili.
Novinar Džefri Goldberg, glavni urednik The Atlantica, nenamerno je postao deo izuzetno poverljive čet grupe u kojoj su diskutovani vojni udari u Jemenu, otkrivajući šokantnu sigurnosnu grešku u administraciji Donalda Trampa. Ova greška mogla je ozbiljno ugroziti nacionalnu sigurnost SAD.
Pregovaračke strane su trenutno bliže nego ikada primirju u Ukrajini, uključujući u Crnom moru, a zatim mogu početi da razmatraju i dalja pitanja u okviru rešavanja ukrajinskog sukoba, izjavila je na redovnom brifingu za novinae rukovodilac pres službe Stejt departmenta Tami Brus.
Netflixova hit drama "Adolescence" snimana je u kući porodice Flečer, koja otkriva zanimljive detalje o tom iskustvu i kako su se njihovi životi promenili tokom snimanja.
Mnogi od ovih glumačkih parova ostavili su neizbrisiv trag na filmskoj sceni, a njihove veze, iako neuspešne, bile su tema brojnih medijskih spekulacija i interesovanja.
Priča o američkom jutjuberu koji je tvrdio da su njegova devojka i njena majka zatrudnele s njim izazvala je haos na internetu. Nakon što je vest postala viralna, priznao je da je sve bila šala, ali ostaje pitanje - gde je granica između zabave i obmane?
S dolaskom proleća, miševi mogu postati nepozvani gosti u domovima, ali postoji jednostavan način da ih brzo oterate. Naše bake su koristile prirodnu metodu koja se pokazala veoma efikasnom.
Princ od Vranje konačno je stao na put glasinama – otvoreno je govorio o svojoj seksualnoj orijentaciji i jasno stavio do znanja da voli žene, demantujući priče da je gej.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar