• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

13.03.2024

15:58

Stručnjak rešava sve vaše dileme: Kako funkcioniše zakon u našoj zemlji kada je reč o nasledstvu - ovo niste znali!

pexels.com

Vesti

Stručnjak rešava sve vaše dileme: Kako funkcioniše zakon u našoj zemlji kada je reč o nasledstvu - ovo niste znali!

Podeli vest

Neretko možemo čuti diskutabilna mišljenja u vezi sa normativnostima kada je reč o nasledstvu, testamentima, usmenim procedurama i opštim uslovima propisanim zakonom, a za to su zaslužni nevalidni izvori ukorenjeni na multiplaformskom nivou našeg društva.

Stoga smo rešili da na adekvatan i koncizan način dokučimo sve nedoumice koje preokupiraju građane širom naše zemlje, naročito kada su u "bezilaznoj situaciji" i očekuju pravnu pomoć istinskih stručnjaka. 

 

- Prema Zakonu o nasleđivanju propisana su dva načina nasleđivanja: na osnovu zakona i na osnovu zaveštanja – testamenta. U vezi sa gore pomenutom temom obradićemo temu nasleđivanja na osnovu zaveštanja. U skladu sa članom 78. Zakona o nasleđivanju data je sama definicija zaveštanja koja glasi: “Zaveštanje je jednostrana, lična i uvek opoziva izjava volje za to sposobnog lica kojom ono raspoređuje svoju imovinu za slučaj smrti, u zakonom određenom obliku.” – dakle to je izjava volje za koju nije potreban pristanak nekog drugog lica, ne može se dati punomoćje za sačinjavanje zaveštanja (isključivo je lična izjava volje, dakle ne može ovlastiti lice da to učini umesto njega), takođe bitno je istaći da je zaveštanje jedan pravni posao koji se može opozvati uvek, odnosno sve dok ima sposobnost da sačinjavanje testamenta zaveštaval ga može i opozvati u celini ili delimično. Opozivanje zaveštanja je oduzimanje važnosti punovažnom zaveštanju od strane zaveštaoca (lica koji ga je I sačinio) - govori pravnica i avokatska pripravnica Ivana Milenković za Informer i dodaje:

 

Foto: pexels.com

 

 

- Naime, zaveštanjem jedno fizičko lice raspodeljuje svoju imovinu za slučaj smrti. Za punovažnost zaveštanja veoma je bitno da ono bude sačinjeno u zakonom predviđenom obliku i da zaveštalac ima sposobnost potrebnu za sačinjavanje zaveštanja, pri čemu razlikujemo sledeće oblike: svojeručno zaveštanje, pismeno zaveštanje pred svedocima, konzularno zaveštanje, međunarodno zaveštanje, sudsko zaveštanje, vojno zaveštanje, brodsko zaveštanje, usmeno zaveštanje i javnobeležničko zaveštanje. Moram istaći da su najčešći oblici za koje se građani odlučuju zapravo svojeručno zaveštanje (za čiju je punovažnost  potrebno da bude rukom zaveštaoca napisano od početka do kraja, kao i potpisano), pismeno zaveštanje pred svedocima (zaveštalac koji zna da čita i piše može zaveštanje sačiniti tako što će pred dva svedoka izjaviti da je već sačinjeno pismeno pročitao, da je to njegova poslednja volja i potom se na pismenu svojeručno potpisati. Svedoci se istovremeno potpisuju na samom zaveštanju, a poželjno je da se naznači njihovo svojstvo svedoka), sudsko zaveštanje (sačinjava sudija u vanparničnom postupku pred sudom) i javnobeležničko zaveštanje koje sačinjava javni beležnik u formi javnobeležničkog zapisa - bila je jasna Milenkovićeva

 

Podsetimo, proteklih dana mediji pišu o veoma specifičnom slučaju glumca Laneta Gutovića koji je neposredno pred odlazak na večni počinak navodno usmeno precizirao pojedine stavke u vezi sa svojom imovinom, gde ćerke lišava nasledstva. Usmeno zaveštanje bez ikakvog potpisa, svedeno na prepričavanje i prisećanje dva navodna prijatelja zbunio je kako porodicu, tako i čitavu javnost, te se čeka epilog ove atipične tematike.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set