• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

05.04.2024

13:30

"Srpska Hirošima": U strahovitom udaru NATO agresora, za samo jedan dan ovaj grad sravnjen sa zemljom (VIDEO)

Printscreen/You Tube, Shutterstock

Vesti

"Srpska Hirošima": U strahovitom udaru NATO agresora, za samo jedan dan ovaj grad sravnjen sa zemljom (VIDEO)

Podeli vest

Bombardovanje Aleksinca 1999. se dogodilo u toku NATO agresije na SR Jugoslaviju. Grad Aleksinac je bombardovan u dva navrata. Od posledica ovih vazdušnih napada poginulo je 17 civila, a preko 50 je povređeno.

NATO agresija bila je završna faza rata na Kosovu i Metohiji, koja je trajala od 24. marta do 10. juna 1999. godine. NATO je agresiju 24. marta 1999. u 19.45 časova, počeo vazdušnim napadima na vojne ciljeve u SR Jugoslaviji, da bi se kasnije vazdušni udari proširili i na privredne i civilne objekte. 

Najteže bombardovanje Aleksinca desilo se na današnji dan 5. aprila 1999. U 21ː35 bombardovan je civilni i centralni deo grada. Sa sedam projektila pogođene su dve centralne gradske ulice. Poginulo je 17 civila, a 50 zadobilo telesne povrede. Uništeno je 700 stambenih objekata, a znatno oštećena, pored ostalih i zgrada Doma zdravlja i Hitne pomoći.

Foto: sites.google.com

Aleksinac nakon bombardovanja 1999. godine

 

Uništeno je više desetina stambenih objekata, zdravstvene ustanove i privredni objekata, među njima 35 porodičnih kuća i 125 stanova, autobuska stanica i privredni objekti Konfekcija „Morava”, „Betonjerka” i Ugostiteljsko-turističko preduzeće. Jedna od bombi je sa lica zemlje zbrisala Ulicu Dušana Trivunca sa šest porodičnih kuća, a deset je uništeno u Ulici Vuka Karadžića.

Ovako su izgledale posledice NATO agresije i stravičnog bombardovanja Aleksinca:

Aleksinac je ponovo bombardovan u noći 27. na 28. maj 1999. Od posledica ovog bombardovanja, poginulo je troje civila. Srušeno je na desetine kuća i zgrada, uništeni su skoro svi privredni objekti.

Predstavnici NATO-a u Briselu su svetskoj javnosti su bombardovanja Aleksinca 5. aprila 1999. pravdali "tehničkom greškom", tvrdeći da je meta bila kasarna nadomak grada.

Kanadski general Luis Mekenzi je tada po obilasku ruševina izjavio: "Zločin je počinjen nad civilnim stanovništvom, nad mirnim građanima, u njihovim porodičnim domovima, na prostorima gde nema apsolutno nijednog vojnog objekta".

Nakon razornog bombardovanja koje je zadesilo Aleksinac 5. aprila 1999, u delu svetske javnosti ovaj grad je nazivan „srpskom Hirošimom”.

Oprostiti, ali ne zaboraviti!

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set