• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Olga Gracun

07.11.2024

17:00

Roditelji, obratite pažnju! Jedna stvar koju namećete deci može da dovede do velikih posledica u razvoju

Shutterstock

Vesti

Roditelji, obratite pažnju! Jedna stvar koju namećete deci može da dovede do velikih posledica u razvoju

Podeli vest

Učenje stranog jezika, pre nego što dete savlada maternji jezik, može imati velike posledice po mentalno razvijanje deteta u vidu poremećene slušne pažnje i loše ispravne komunikacije, upozoravanju stručnjaci za Informer.

Na društvenim mrežama pojavila se objava u kojoj jedna korisnica istakla da ne razume roditelje koji forsiraju svoju decu da u ranom uzrastu uče engleski, a da još uvek nisu tečno i ispravno progovorili na maternjem jeziku. 

- Nije popularno mišljenje, ali još uvek ne znam šta će detetu od tri godine da uči engleski kad još ne zna ni svoj maternji jezik - napisala je ova korisnica. 

 

 

Ova objava pokrenula je lavinu komentara u kojima su mišljenja na ovu temu bila podeljena. 

"Dete treba da se igra, da se prlja, da kad ima uslova hoda boso po travi, pesku, zemlji.. Ima vremena za učenje jezika"

"Oni uče jezik kada se igraju, sve rade kroz igru, ovo je glupost"

"Učenje stranog jezika u ranom uzrastu samo može pogodno za dete da bude"

"Svako iz struke, koga poznajem, potvrdio mi je da učenje stranog jezika u uzrastu kada dete još nije progovorilo može samo negativno da utiče na dete" 

"Ovo je razlog zašto imamo decu u prvom razredu koja ne znaju lepo da govore. Roditelji očekuju previše" glasili su samo neki od komentara.

Foto: Shutterstock

 

Učenje drugog jezika u ranom uzrastu je otežavajuća okolnost

Da učenje stranog jezika pre nego što savladaju maternji za decu predstavlja ozbiljnu prepreku u mentalnom razvijanju, potvrdila je za Informer master logoped Marijana Mirković.

- Rani uzrast kod dece, period od druge do pete godine, je vrlo ključan. Međutim, kod dece koja kasne u govoru, učenje stranog jezika može biti ozbiljna otežavajuća okolnost. Veoma bitna stvar koju roditelji moraju da urade jeste da, čim primete kašnjenje govora kod svog deteta, potraže stručnu pomoć logopeda. Kada govorimo o učenju stranog jezika, prvo treba utvrditi da li je dete intelektualno spremno na takav korak. Dok dete ne komunicira tečno, precizno i ispravno na svom maternjem jeziku ne treba ga forsirati učenjem drugog jezika - navodi master logoped Mirković.

Foto: Informer

 

Kako ističe naša sagovornica, postoji samo jedan slučaj kada dete treba da uči istovremeno dva jezika.

- Jedini presedan koji se može primeniti u ovom slučaju jeste bilingualna sredina. Kada su roditelji različite nacionalnosti ili kada govore različitim jezicima, tada se savetuje da svaki roditelj govori na svom maternjem jeziku - rekla je Mirković.

Kašnjenje u govoru je posledica ekranizacije

Master logoped ističe da su danas deca prezaštićena, kao i da su već sa par meseci života izloženi ekranu, tačnije neprimerenom vizuelnom i audio sadržaju, koji dodatno usporava razvijanje govora.

- Kada su deca visoko intelektualno razvijena, i kada govore tečno, onda ne bi trebao da bude problem dodatni strani jezik. Međutim, glavni problem je što su deca previše zaštićena, što im se danas dosta udovoljava, posebno što su od ranih meseci života ekranizovana što povlači kašnjenje kako u govoru, tako i u intelektualnom razvijanju - navodi Mirković.

Foto: Shutterstock

 

Glavni problem predstavlja to što roditelji ne shvataju kakvu grešku prave kada ekranizuju svoju decu, kao i kakve posledice ima ovakav postupak, ističe master logoped.

- Problem broj jedan jeste što roditelji nisu svesni ove velike greške koju prave. Hvale se kako je dete pametno što samo uzme telefon, otključa, i počne da igra igrica, a ne shvataju da se dete tada ne uči komunikaciji i da na taj način ono neće progovoriti, pogotovo ne tečno i ispravno - objašnjava Mirković. 

Poremećena slušna pažnja i loša komunikacija na vrhuncu

Naša sagovornica uporedila je razvijanje dece danas i pre 15 godina, i navela da se sada deca mnogo sporije uče nego ranije. 

- Davanje ovako vizuelno i zvučno neprimerenih sadržaja detetu u ranom uzrastu, kako bi se dete "smirilo", dodatno usporava intelektualni razvoj, ali i govor. Ovo je veliki i ozbiljan problem sa decom koja već kasne u govoru i razvoju, jer može imati ozbiljne posledice. Kada pogledamo decu od pre 10 do 15 godina, vidimo da deca sporije uče, što za posledicu ima lošu verbalnu komunikaciju i poremećenu slušnu pažnju - rekla je Mirković.

Foto: Shutterstock

 

Jedino ispravno rešenje u situacijama kada deca kasne u razvijanju jeste da roditelji na vreme potraže stručnu pomoć, ističe master logoped. 

- Ukoliko roditelji primete da dete kasni u razvijanju na bilo koji način, važno je da deluju simulativno kako bi izbegli veliko intelektualno zakašnjenje u razvoju. Zato se savetuje da potraže stručnu pomoć prvenstveno od pedijatra, a potom i od logopeda, psihologa i defektologa - zaključila je master logoped Mirjana Mirković za Informer.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set