Ko je ubio generala Boška Buhu? Ubice ušle u njegovo vozilo pomoću duplog ključa i usmrtile ga, očevici nađeni mrtvi u reci!
Podeli vest
Boško Buha, general-major policije i pomoćnik načelnika Resora javne bezbednosti MUP Srbije, ubijen je u "sačekuši" pre 22 godine u Beogradu.
Na njega je 10. juna 2002. godine na parkingu ispred hotela "Jugoslavija" u Novom Beogradu, prilikom ulaska u džip "nisan patrol" parkiran naspram ulaza u hotel, pucala iz neposredne blizine nepoznata osoba. Za ovaj zločin svojevremeno je optužena "Makina grupa", koja je oslobođena optužbi, ali je ta presuda poništena. Do novog suđenja nikad nije došlo, jer je prvooptuženi Željko Maksimović Maka sve vreme u bekstvu. Ostalo je nejasno da li su članovi "Makine grupe" zaista odgovorni za ovo ubistvo, ili je umesto policijskog to bilo još jedno "političko" rešavanje slučaja.
Nikola Bajić, bivši pripadnik "zemunskog klana", koji je za zločine ove grupe osuđen na 35 godina zatvora, sklopio je sporazum o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom i do detalja ispričao kako je klan u saradnji sa policajcima pre 27 godina oteo Novaka Stevanića i primorao ga da kaže gde mu rodielji drže novac, kako bi ih opljačkali.
Šamar državi i policiji, u obliku rafalne paljbe, 10. juna 2002. godine uzdrmao je društvo i sistem, ali nažalost nije demostifikovan i rasvetljen do danas.
Boško Buha (42), general-major policije i pomoćnik načelnika Resora javne bezbednosti MUP Srbije, ubijen je u "sačekuši" pre 21 godinu u Beogradu. Na njega je na parkingu ispred hotela "Jugoslavija" u Novom Beogradu, prilikom ulaska u džip "nisan patrol" parkiran naspram ulaza u hotel, pucala iz neposredne blizine zvanično nepoznata osoba.
Ne smeta mi što je Sretko ubica i ne zanima me njegova prošlost. Lepo mi je s njim i želim da mu olakšam dane u zatvoru...
28.09.2023
06:45
Portal 24sedam došao je u posed službene beleške unutar Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije koja je 2009. godine prosleđena načelniku Uprave kriminalističke policije, a u kojoj su navedene operativne informacije o okolnostima ubistva policijskog generala Boška Buhe.
Kako je navedeno u belešci, počinioci ubistva došli su na lice mesta čamcem vlasništvo N. Š., čiji je leš kasnije pronađen u reci. Ušli su u Buhino vozilo, verovatno uz pomoć duplog ključa i ubistvo su počinili iz vozila.
Sa lica mesta, kako se navodi, udaljili su se istim čamcem, koji je najverovatnije bio privezan uz splav restoran "Blej voč". Čamac je kasnije prodat nekome u Crnoj Gori.
Očevica događaja Đoleta, navodno pukovnik Srpske dobrovoljačke garde, koji je bio u obezbeđenju splav restorana "Bombardier", kako se dalje navodi u pomenutom dokumentu, kasnije su ribari našli mrtvog u reci sa zacementiranim nogama. Leš je od ribara preuzeo policajac Policijske ispostave za bezbednost na rekama.
Kad su se kasnije radnici Policijske ispostave za bezbednost na rekama raspitivali kod Z. K., takođe radnika na "Bombardieru", šta je sa Đoletom, on je iz straha rekao da ga ne poznaje i da Đole tu nikad nije radio, mada je Đole bio dobro poznat. Za Z. K., kako je navedeno, nema informacija gde se nalaz i "Bombardier" više ne postoji, a vlasnik Goran otvorio je drugu firmu.
Neposredni počinioci Buhinog ubistva su, prema navodima beleške, najverovatnije Sretko Kalinić i Mile Luković Kum.
Motiv ubistva je najverovatnije, kako piše u belešci, što je Boško Buha od pripadnika interventne jedinice Dežurne službe, koje je smatrao najpoverljivijima, napravio ekipu koja je ušla u pošten obračun sa organizovanim kriminalom, na čelu sa komandirom Milanom Živkovićem, došao do saznanja koja su ugrožavala neke kriminalne strukture.
Nakon ubistva kod hotela "Jugoslavija" svi pripadnici jedinice koju je formirao Buha dobili su premeštaje protiv svoje volje.
Novica Todorović Serdar, inače vrhunski policajac, koji je do ovih saznanja prvi došao, privođen je zbog ubistva Boška Buhe. Operativnu obradu nad njim je radio, po njegovoj priči, Mile Luković koji se predstavio kao inspektor iz Užica, koji je zbog nesposobnosti beogradske policije morao da dođe da radi na slučaju. Serdar je, kako piše u belešci, dobio otkaz zbog izmišljenog krivičnog dela.
Službena beleška o obaveštenju primljenom od građana sačinjena je u Službi generalnog inspektora (sadašnji sektor unutrašnje kontrole) i sadrži više detalja koje je izneo Novica Todorović Serdar, navedeno je u belešci.
Ubijeni policijski general pre likvidacije nalazio se sa društvom na splavu "Žabar", sa koga je krenuo u 2.30 časova. Očevici su pričali da su se čula dva rafala, jedan dugi i jedan kratki, posle čega je general ostao da leži pored svog vozila. Inače, u trenutku Buhine likvidacije nedaleko od mesta ubistva, nalazila se patrola saobraćajne policije, koja se bacila na zemlju kad su začuli rafale, a kad su ustali već je bilo kasno jer su napadači pobegli automobilom.
Četiri meseca kasnije za ubistvo je osumnjičen i uhapšen Nikola Maljković, kao i još nekolicina njegovih saradnika, a navodno su svi bili članovi grupe Željka Maksimovića Make. Suđenje ovoj grupi nije donelo nikakav rasplet. Svi uhapšeni su oslobođeni 18. novembra 2004. zbog nedostatka dokaza.
Boško Buha rođen je 1959. u Virovitici u Hrvatskoj. Završio je Fakultet narodne odbrane u Zagrebu i zaposlio se kao radnik unutrašnjih poslova u Virovitici gde je radio do burnih dešavanja 1991.
Buha se pre početka ratnih dešavanja iselio u Srbiju, gde je postao načelnik Odeljenja unutrašnjih poslova u Sopotu. Sredinom 1998. postaje komandant Brigade policije SUP Beograd. U tom svojstvu je službovao na KiM, gde je bio i ranjen.
Za ključni trenutak njegove karijere smatra se dešavanje pred sam 5. oktobar 2000. Od odbijanja da interveniše protiv rudara Kolubare i odbijanja da na sam 5. oktobar reaguje protiv okupljenih demonstranata pred tadašnjom Saveznom skupštinom. Buha 6. februara 2001. postaje načelnik SUP-a Beograd, druga po važnosti funkcija u Resoru javne bezbednosti, a 1. juna iste godine unapređen je u čin general-majora policije.
Sredinom decembra 2001. postaje pomoćnik načelnika Resora javne bezbednosti. Boško Buha se nije ustezao da opiše stanje u državi posle političkih promena. Naveo je da je auto-mafija sasečena, ali da je trgovina drogom u zamahu, te da je u Beogradu kriminalnim grupama oduzeto oko 5,5 miliona maraka, od čega dva miliona naftnoj i duvanskoj mafiji. Ali oni nisu mirovali:
"Nuđeni su mi kontakti s ljudima iz podzemlja, a mafija je pokušala da se dodvori i nekim političarima DOS nudeći im razne usluge, novac, čak i dosijee kojima bi kompromitovali svoje političke protivnike".
Kalinić optužuje braću Simović
Surovi egzekutor "zemunaca" Sretko Kalinić u svojoj knjizi "Zemunski klan - ko je ko" tvrdi da su Buhu ubila braća Miloš i Aleksandar Simović. Kako dalje navodi, oni su zatim oteli Dragana Ilića Limara i mučili ga sve dok mu nisu iznudili priznanje da su on i Željko Maksimović Maka likvidirali generala! Međutim, Kalinić, koji služi 40-godišnju robiju u zatvoru Zabela, tvrdi da su Simovići posle ubistva uspeli da ubede čak i Milorada Ulemeka Legiju da iza Buhine likvidacije stoji takozvana Makina grupa, jer je Ulemek voleo Buhu i sigurno bi se osvetio Milošu i Aleksandru da je znao da oni stoje iza zločina.
U knjizi se direktno obraća bivšem prijatelju Luki Bojoviću, nazivajući ga "Amigo", pa ga je, između ostalog, podsetio na neke doživljaje i zločine u koje su, prema Sretkovim tvrdnjama, umešani Simovići. Iz mržnje prema ovoj braći, Kalinić u knjizi Miloša naziva Derpe Glavati Simović, a Aleksandra - Aca Spadalo ili Debil.
Vrhovni sud je 28. oktobra 2005. poništio oslobađajuću presudu i naložio da se suđenje ponovi, ali ono nije organizovano, jer su optuženi u bekstvu i nedostupni pravosudnim organima Srbije.
- Derpe Glavati Simović i njegov brat Aca Spadalo ubili su generala policije Boška Buhu... Ubili su oni posle još dva poznata i cenjena policajca, Nenada Batočanina iz Beograda i Željka Škrbu iz Republike Srpske. Derpe Glavati Simović je osuđen za ovu dvojicu, dok Aca Spadalo nije jer je bio u pratnji ili u automobilu s bratom, zaboravio sam. A sada ću da vam dočaram kako je izgledalo hapšenje Dragana Ilića Limara - piše Kalinić, i dodaje:
- Hapsili su ga Derpe Glavati Simović, njegov brat Aca i još neki članovi "zemunskog klana", uz pomoć saobraćajne policije, koja je blokirala sporedne ulice da Limar ne može da pobegne. Derpe Glavati Simović je zatim mučio Limara zajedno sa bratom Acom i terao ga da ponavlja za njima ono što mu kažu, između ostalog da prizna da je Željko Maksimović Maka ubio generala Buhu. To su snimali diktafonom, ako se dobro sećam, a Limara su posle predali policiji, koja ga je odvela u stanicu "29. novembar". Simovići su posle zaje*ali i Legiju da su Maka i Limar ubili Buhu...
Sretko Kalinić (48), koji robija u požarevačkoj "Zabeli" zbog ubistva premijera Zorana Đinđića i drugih zločina "zemunskog klana", u svojoj knjizi "Zemunski klan - ko je ko" otkriva da se dva meseca posle likvidacije predsednika Vlade Srbije skrivao po zemunicama u šumi, kao i kod jataka.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nikola Bajić, bivši pripadnik "zemunskog klana", koji je za zločine ove grupe osuđen na 35 godina zatvora, sklopio je sporazum o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom i do detalja ispričao kako je klan u saradnji sa policajcima pre 27 godina oteo Novaka Stevanića i primorao ga da kaže gde mu rodielji drže novac, kako bi ih opljačkali.
Ukrajinske oružane snage su minirale sve brane i mostove na granici s Belorusijom, izjavio je za RIA Novosti zarobljeni ukrajinski vojnik Aleksandar Zaleski.
Siledžije i huligan Miša Bačulov, koji je poznat po neredima koje pravi po Novom Sadu nalazi se u kafiću u naselju West 65 u Beogradu, a društvo mu pravi ni manje, ni više propali sportista Vladimir Štimac.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić bio je juče u vanrednoj poseti Okružnom zatvoru u Novom Sadu u pritvorskoj jedinici, gde je razgovarao sa nasilnicima koji su remetili javni red i mir i pravili haos, zbog čega su uhapšeni tokom protesta u Novom Sadu. Pašalić je pričao i sa privedenima u vezi sa tragedijom od 1. novembra, među kojima je i ministar u ostavci Goran Vesić.
Slobodan Stupar, jedan od glavnih ideologa tajkuna i lidera SSP Dragana Đilasa i njegovih opozicionih saradnika koji danima već divljaju po gradovima u Srbiji, pokušava da još više huška ljude na nasilje na ulicama.
Ekstremistička organizacija "Sviće", kojom rukovode nasilnici Nikola Ristić i Ivan Bjelić, kao i antisrpkinja Mila Pajić koja tvrdi da su Srbi genocidan narod, javno traže novac od građana Srbije za svoje rušilačke akcije.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Rat u Ukrajini je poprimio potpuno novi oblik od trenutka kada je Kijevu dozvoljeno da koristi rakete dugog dometa, od toga trenutka Zapad je na nogama, ovu temu analizirali su gosti "Rata uživo" prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku i pilot Stevan Ignjatović.
Tokom organizacije i trajanja Petog beogradskog polumaratona, danas će biti izmenjen režim saobraćaja na ulicama Beograda, saopštio je gradski Sekretarijat za saobraćaj.
Slatkiši, gazirana pića, kao i hrana sa visokom koncentracijom šećera izuzetno oštećuje zube, a u borbi protiv karijesa i razvijanja nepravilnosti kod dece ključna je adekvatna ishrana i redovna oralna higijena, istakla je za Informer stomatolog doktorka Sanja Jerković.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u petak sa sveštenom pratnjom Eparhiju britansko-irsku. Tom prilikom arhiepiskop kenterberijski Džastin Velbi uručio mu je originalni primerak knjige Svetog vladike Nikolaja Velimirovića iz 1915. godine sa njegovim ličnim potpisom i posvetom koja govori o stradanju srpskog naroda u vreme Velikog rata.
Sa dolaskom hladnih dana, opstanak pasa na ulici je sve teži. I pored toga što se mnogi žale na njihovo prisustvo, paraćinsko udruženje koje se bavi i zaštitom životinja potrudilo se da bar ne budu gladni.
Fudbaleri Partizana danas u 16:00 časova imaju šansu da smanje razliku za Crvenom zvezdom na 10 poena, jer crveno-beli neće igrati zbog odložene utakmice protiv Jedinstva.
Vasilije Micić i dalje prolazi kroz košarkašku agoniju u NBA ligi. Nekadašnji MVP Evrolige dobio je samo osam minuta na parketu u porazu Šarlota od Milvokija 125:119, ali to vreme nije iskoristio.
Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država savladala je Portoriko 108:66 u trećoj fazi kvalifikacija za Panameričke igre, a posebno se istakao Džavonte Smart sa ubačenih 20 poena i po pet asistencija i skokova.
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp već je formirao dobar deo svog kabineta, ali još uvek nije imenovao kandidata za poziciju direktora FBI-a. Trenutno ovu funkciju obavlja Kristofer Rej.
Rusija je, pre lansiranja balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“ na cilj u Ukrajini, automatski obavestila Sjedinjene Američke Države putem sistema za smanjenje nuklearnog rizika, izjavio je za RIA Novosti vojni analitičar i urednik časopisa Nacionalna odbrana Igor Koročenko.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se zabranjuje javna propaganda protiv rađanja dece na internetu, u medijima, reklamama i filmovima (Child Free).
Srpski režiser Emir Kusturica komentarisao je ruski odgovor raketom "Orešnik" na napad Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na Brjansku oblast američkim ATACMS raketama.
Američki milijarder Ilon Mask na svojoj društvenoj mreži Iks najavio je potencijalnu kupovinu TV kuće MSNBC, poznate po bliskim vezama s Demokratskom strankom u Sjedinjenim Američkim Državama.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 300.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najluksuznije komade koje poseduje.
Roker Mladen Vojičić Tifa, koji se nalazi na slavljeničkoj turneji s "Bijelim dugmetom" svojevremeno je ispričao sve o konzumiranju nedozvoljenih supstanci.
Tea Tairović održala je sinoć, 23. novembra, solistički koncert u Sofiji, a bugarskoj publici priredila je provod za pamćenje. Jedna od najatraktivnijih srpskih pevačica dočekana je ovacijama, a na sceni se pojavila u izazovnom izdanju koje je malo koga ostavilo ravnodušnim.
Rijaliti učesnici Jelena Ilić i Uroš Rajačić prošle godine našli su se u žiži interesovanja kad je ona pred kamerama "Elite" prevarila tadašnjeg supruga Ivana Marinkovića, a po svemu sudeći, izgleda da će sada uploviti u vezu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.