Mile Luković ugurao Šiptara u kriminal! Nisu se razdvajali, "karijeru" počeli kao sitni lopovi (FOTO/VIDEO)
Podeli vest
Mile Luković, zvani Kum, kojeg u seriji "Sablja" glumi Miloš Timotijević, bio je jedan od vođa zloglasnog "zemunskog klana", koji je učestvovao u ubistvu premijera Zorana Đinđića.
Rođen je 1. marta 1969. godine u Donjem Gajtanu, kod Medveđe, od oca Milana i majke Ljubice. Po završetku srednje Elektrotehničke škole, Luković je otišao u Prištinu, gde je duže radio kao čuvar u zatvoru. Nejasno je kako je dospeo na ovu poziciju, s obzirom na to da je i u mladosti bio poznat kao delikvent.
Padale su glave jedna za drugom 2000. godine! Ko god je "dirnuo", makar i kraj kriminalne hobotnice koja je stvorena da bi ubila Željka Ražnatovića Arkana, komandanta Srpske dobrovoljačke garde i nekrunisanog bosa srpskog podzemlja, bio je meta. Bilo je to krvavo proleće.
Viši sud u Beogradu potvrdio je optužnicu protiv petorice osumnjičenih za pripremanje ubistva Luke Bojovića (51), od kojih se trojica terete i za nedozvoljeno posedovanje oružja i prodaju droge.
13.09.2024
15:10
Nema, takođe, podataka ni zašto je prestao da obavlja posao zatvorskog čuvara, ali se zna da posle toga otišao u Beograd gde sa zemljakom, Dušanom Spasojevićem, postao vođa zemunskog klana. Upravo je Kum uticao na Spasojevića da se oda kriminalu.
Vlada Budala je, dok smo se krili u Španiji, glumio Hrvata i lupetao je na ijekavici, sve pogrešno. Kad su ga neki Hrvati pitali u jednom klubu u Madridu kako mu je u Španiji, Vlada im je rekao "djobro", ali da su svi Španci "pjederi". Hrvati su se čudili šta ovaj lupeta...
Miloš Simović (45), koji u strogo čuvanom delu Zabele, takozvanom "Alkatrazu", izdržava kaznu od 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića i drugih zločina "zemunskog klana", prešao je iz pravoslavlja u islam!, saznaje Informer!
07.07.2024
19:59
Njih dvojica su se sa druge strane zakona prvo obreli kao sitni prestupnici. Na meti su im tada mahom bili automobili, uglavnom oni domaće proizvodnje, i uglavom oni koji su bili parkirani ispred Vojnomedicinske akademije na Banjici.
Obijali su automobile ljudi koji su dolazili da obilaze ranjenike i koji su u automobilima ostavljali stvari! Ljude na taj način niko, sem njih, nije želeo da potkrada. Ali, bilo je primetno da su još tada imali neku vrstu zaštite u beogradskoj policiji. Ubrzo su u svoje operativne radnje uključili i mnogo jače prestupe.
Kada je zbog falsifikovanih pasoša i otmice završio iza rešetaka Centralnog zatvora, ondašnji čuvari su ga zvali "Kolega". Zbog prisnog odnosa koji je razvio sa njima, a verovatno zbog toga što je i sam nekada bio čuvar, hvalio im se da u Makedoniji ima neko selo u kome svi seljani diluju drogu za njega.
U sećanju tadašnjih policajaca ostala je upamćena krađa belog juga beogradskih tablica 1994. za koju su bili osumnjičeni Spasojević i Luković. U akciji privođenja policija je u iznajmljenom stanju koji su oni koristili pronašla i blanko saobraćajne dozvole, falisikovane nemačke marke i automatski pištolj "škorpion".
Daljom istragom utvrđeno je bilo da je Dušan Spasojević tim oružjem pokušao da otme zlatni lanac od žrtve, koja ga je u samodobrani udarila čekićem u glavu. Zbog ova dva krivična dela obojica su pred sudom osuđeni na uslovne kazne na 10 meseci zatvora.
Sa zavežljajem došao u Beograd
Međutim ovo hapšenje nije zaustavilo ni Spasojevića ni Lukovića.
O tome je najbolji opis dao Boro Banjac, u to vreme šef za suzbijanje kriminala u beogradskom odeljenju policije Savski Venac, koji je kasnije postao šef UBPOK (Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala), koji se susreo sa Spasojevićem i Lukovićem pet godina ranije, pre nego što su postali neformalni centar moći u Srbiji pred kojim su svi drhtali.
On je u ispovesti novinaru Vojislavu Tufegdžiću u knjizi "Oni su jači od nas" opisao jednu od akcija u kojoj su policijski operativci uhapsili Spasojevića i Lukovića.
- Uhapsili smo ih 1995. ili 1996. godine zbog obijanja automobila na prakingu kod Vojnomedicinske akademije (VMA). U to vreme, na VMA uglavnom su bili ranjenici iz Bosne i Hercegovine, a većini je rodbina dolazila iz unutrašnjosti ili iz inostranstva. Rođaci, koji su im dolazili u posete ostavljali su na parkingu automobile, često sa torbama punim stvari jer nisu mogli da ih vuku sa sobom u bolnicu. E, tu su ove bitange obijale vozila i krale stvari ljudima koji su došli da obiđu ranjenike! Najgore barabe, to je bilo toliko odvratno... Međutim, već su tad imali neku zaštitu u SUP-u Beograd - svedočio je o tom periodu penzionisani policijski general Banjac u pomenutoj knjizi.
On navodi i da ga je jednom prilikom zvao visoki policijski funkcioner da ih inspektori ne biju, jer su zemljaci i iz istog kraja.
I u ovom slučaju Spasojević i Kum su se izvukli, ali se opet navodi da su uhapšeni početkom 1997. godine. Na policajce i istražnog sudiju, prema ondašnjim pričama, najupečatljiviji utisak ostavila je iznajmljena soba u kojoj su Spasojević i Luković živeli.
Memeljiva prostorija, jedan stari ormar i dva kreveta. U kolikom siromaštu su živeli, govori i podatak da kada su policajci otvorili orman, njihove sve lične stvari bile su umotane u dva zavežljaja napravljena od čaršava.
Stekli imovinu vrednu više destina evra!
Biljana Radovanović, u to vreme zamenik Okružnog javnog tužilaštva u Beogradu i kasnije tužilac Četvrtog opštinskog javnog tužilaštva, ispričala je da se nekoliko dana posle natpisa u novinama kod nje pojavio otac Mileta Lukovića, koji je bio potresen pisanjem u medijima i da je došao lično da se uveri da li je to tačno i da li je njegov sin obrukao sebe i porodicu.
Posle potvrde saznanja u tužilaštvu, da mu je sin pošao stranputicom, Lukovićev otac, nedugo posle odlaska iz Beograda izvršio je samoubistvo bez oproštajne poruke!
Osim provalama i krađama dvojac Spasojević i Luković bavio se i stinom prodajom narkotika zbog čega su takođe bili i hapšeni.
Priča kaže da se za Spasojevića i Lukovića kao dilerima heroina, saznalo posle hapšenja dvojice klinaca, koji su na saslušanju priznali da rade za njih zbog čega ih je policija privodila na saslušanje nekoliko puta.
Pukovnik policije, Mile Novaković, koji se u to vreme nalazio na mestu pomoćnika načelnika za opšti kriminal MUP-a Srbije u jednoj od svojih brojnih priča o ovom klanu, kaže da su Spasojević i Luković bili jedno vreme i neformalna veza policiji i da nikada nisu bili registrovani kao saradnici policije, ali da su se, kako je ovaj posao postao unosan, da bi eliminisali konkurenciju bavili podmetanjem kako bi dobili poene kod policije i da je taj metod rada kasnije postao praksa i manipulacija u ekspanziji zemunskog klana.
Verovalo se da su Spasojević i Luković radili sami, a oni su od početka imali i još jednog saradnika - Nikolu Bajića, koji izdržava zatvorsku kaznu od 30 godina zbog učešća u otmicama i akcijama zemunskog klana.
Bili su takođe povezani i sa Ljubišom Buhom Čumetom, koji je vodio surčinski klan. Prodavali su zajedno i drogu, sve dok Spasojević nije formirao sopstvenu grupu kriminalaca baziranu u Zemunu, zbog čega dobijaju ime zemunski klan. Luković je tada postao desna ruka Dušana Spasojevića i njegov zamenik.
Tokom atentata koji su se odigravali od 2000. do 2003. godine, a za koje je bio odgovoran zemunski klan, Luković se sa Sretkom Kalinićem i Milošem Simovićem smatrao za glavnog pucača u klanu.
Praktično nepoznati u širem kriminalnom miljeu do 2000. godine, Spasojević i Luković uspeli su da oforme oforme najmasovnije kriminalno udruženje u Srbiji, pojedini policajci veruju i u ovom delu Evrope, stekavši imovinu vrednu više desetina miliona evra. Takav meteorski razvoj ulićne bande nije zabeležen u ozbiljnoj svetskoj kriminalistickoj praksi.
Omiljena pesma
Bili su najbolji prijatelji i kumovi, oduvek zajedno u dobru i zlu. Posle uspešno obavljenih "akcija" Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum su redovno slavili po prestoničkim kafanama.
Jednu pesmu su posebno voleli, a svojevremeno je Marko Bulat ispričao da su za noć tu pesmu naručivali i po 10 puta.
- Jutros rano oko sedam sati, probudi me moja mila mati, ustaj, sine, za te krevet nije, za tebe su zatvorske ćelije - stihovi su malo izmenjene pesme "Ptičica", koju su Zemunci obožavali.
Nakon ubistva premijera Srbije, Zorana Đinđića, u policijskoj Operaciji Sablja, stradali su i Mile Luković i Dušan Spasojević 27. marta 2003. godine, kada ih je policija pronašla i usmrtila, prema zvaničnoj verziji, jer su oni prvi "pripucali" na policiju.
Prema zvaničnim podacima, Luković i Spasojević su ubijeni u okršaju sa specijalcima policije, 27. marta 2003. godine, dve nedelje pošto su sa Legijom organizovali i izvršili atentat na predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića, ali prema drugoj verziji, oni su ubijeni na drugom mestu, pa doneti u Meljak.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Padale su glave jedna za drugom 2000. godine! Ko god je "dirnuo", makar i kraj kriminalne hobotnice koja je stvorena da bi ubila Željka Ražnatovića Arkana, komandanta Srpske dobrovoljačke garde i nekrunisanog bosa srpskog podzemlja, bio je meta. Bilo je to krvavo proleće.
Tim Donalda Trampa, koji je proglasio pobedu na američkim predsedničkim izborima, predložio je zamrzavanje sukoba u Ukrajini i nove isporuke oružja u zamenu za obećanje Kijeva da se privremeno neće pridružiti NATO-u, piše Volstrit džurnal, pozivajući se na sopstvene izvore.
U toku Specijalnog programa Informer TV povodom američkih izbora, uključio se advokat i politikolog Aleksandar Đuričić koji je na dan izbora u Americi bio jedan od kontrolora.
Vučić je odgovorajući na pitanje kako komentariše izjavu potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je počeo građanski rat i da treba da se zapuca, rekao da mu je žao tih ljudi, a da on već razmišlja o razgovorima koji ga očekuju, pre svega sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom i sa drugim zvaničnicima sledeće nedelje i da ne želi time da se bavi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na pitanje o kritikama političkih neistomišljenika zbog odlaska u štab Srpske napredne stranke (SNS) u Novi Sad, za vreme održavanja protesta, te da je bežao od Novosađana, Vučić je rekao da je "otišao mirno, stajao, zapalio sveću, stajao minut i odao poštu preminulima".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je šteta koja je nastala tokom protesta u Novom Sadu na koji je u utorak pozvala opozicija, prema prvim procenama, oko milion evra.
Donald Tramp, republikanski kandidat za predsednika SAD, postao je 47. američki predsednik na izborima održanim 5. novembra, a ova činjenica opterećuje tajkunske medije u Srbiji.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Cene nekretnina u Srbiji počele su polako da opadaju, a mi smo napravili nekoliko izbora za sve one koji žele kuću i okućnicu za manju količinu novca i da je u prirodi. Cene su raznovrsne, a nama je za oko zapala nekretnika koja sa placem košta samo 5.000 evra.
Teretna vozila na graničnim prelazima na izlazu iz zemlje očekuju višesatna zadržavanja, najviše na Kelebiji i Batrovcima, po šest sati, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Sutra se obeležava Mitrovdan, jedan od najvećih praznika u pravoslavnoj crkvi, obeležen crvenim slovom u kalendaru. U narodnim verovanjima ostalo je mnogo priča i običaja koji se vezuju za ovog sveca.
Četvorogodišnja kobila Dora nestala je pre tri dana sa imanja Stanojla Mladenovića u selu Prćilovica kod Aleksinca i Stanojlo apeluje na sve ljude u aleksinačkom kraju da mu pomognu da je pronađe!
Košarkaši Crvene zvezde prekinuli su seriju evroligaških poraza i večeras na svom terenu savladali ekipu Albe sa 92:71 (23:14, 18:18, 22:18, 29:21) u osmom kolu elitnog takmičenja.
Srpski fudbaler Filip Đuričić (32), koji trenutno brani boje Panatinaikosa, postigao je gol u ranoj fazi meča protiv Đurgardena, čime je doveo svoju ekipu u prednost - 1:0!
Očajne pristalice Demokratske partije u SAD krive holivudskog glumca Džordža Klunija za to što je republikanac Donald Tramp na izborima teško porazio njihovu predsedničku kandidatkinju, odlazeću potpredsednicu Amerike Kamalu Haris.
Ambasador Kanbere u SAD i bivši australijski premijer Kevin Rad izbrisao je sve svoje objave na društvenim mrežama i članke na svojoj veb stranici u kojima kritikuju Donalda Trampa nakon pobede republikanaca na predsedničkim izborima u SAD ove nedelje.
Rusija bi mogla da uvede nove kazne za sve koji promovišu ekstremističke ideologije u zemlji, uključujući neonacizam, preneo je u sredu TASS. Ukoliko budu odobrene, nove mere bi uključivale obavezan rad u javnom interesu za prestupnike.
Rejčel Kenedi gostovala je u podkastu The Trial of Diddy i između ostalog otkrila kako je upoznala Pi Didija u toples klubu "Seventh Heaven" u Tokiju, gde je radila kao plesačica.
Korisnici društvenih mreža ''preimenovali'' su čuvenu rimsku Fontanu di Trevi u ''bazen di Trevi'', kritikujući odluku lokalnih vlasti da ispred fontane postave mali bazen u koji turisti mogu da ubacuju novčiće.
Poznati bračni par, Jana i Ivan Todorović, proslavili su punoletstvo ćerke Kristine Džulijen Todorović, a za to zadovoljstvo izdvojili su čak 100.000 evra!
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.