Iako nije prijatno slučajno popiti pokvareno mleko, mnoge namirnice i dalje su bezbedne za konzumaciju i nakon isteka roka trajanja sa ambalaže. Stručnjaci ističu da su ti datumi često samo smernice, a ne stroga pravila.
Evo koje namirnice možete konzumirati nakon isteka roka trajanja:
Mleko
Mleko može biti sigurno za piće i do nedelju dana nakon isteka roka, u zavisnosti od sadržaja masti. Miris i ukus su najbolji pokazatelji svežine.
Suva testenina može biti upotrebljiva i do dve godine, dok se kuvana, ako se zamrzne, može jesti i osam meseci kasnije.
Foto: Shutterstock
Sir
Tvrdi sirevi, čak i ako se na njima pojavi plesan, mogu biti bezbedni samo uklonite gornji sloj. Mekani sirevi sa neobičnom plavom ili zelenom plesni ipak treba da se bace.
Suvi sastojci
Suvi sastojci poput brašna, šećera, soli i sode bikarbone traju dugo zbog nedostatka vlage, osim ako ne primetite neobičan miris.
Sirovo meso
Sirovo meso i riba kratko traju u frižideru, ali se u zamrzivaču mogu čuvati mesecima piletina i ćuretina čak i preko godinu dana.
Smrznuto voće i povrće
Smrznuto voće i povrće ostaje upotrebljivo i do 10 meseci nakon roka, dok konzervirana hrana (osim paradajza i ananasa) može trajati i dve godine.
Naravno, izuzeci postoje na primer, bebi formula se mora baciti čim istekne rok.
Ako popustimo pred željom za slatkišima, skočiće nivo šećera u krvi, a potom će naglo pasti. Taj nagli pad podstiče još veću potrebu za šećerom, pa se stvara začarani krug.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako popustimo pred željom za slatkišima, skočiće nivo šećera u krvi, a potom će naglo pasti. Taj nagli pad podstiče još veću potrebu za šećerom, pa se stvara začarani krug.
Dok se "želu da bude nosilac" blokaderske liste Vladan Đokić baškario na Jadranskom moru, Milo Lompar, njegov glavni konkurent sa blokaderske liste "opipava" tokom leta alternative za sklapanje novih političkih saveza.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži X i do koske ogolila licemerje i bezočne laži koje su mesecima plasirane protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vođa blokadera Predrag Lečić, koji se u javnosti povezuje sa blokaderskim aktivizmom u Kladovu, trenutno uživa na luksuznoj destinaciji u hotelu JAZ u Egiptu.
Tajkunska N1 i njeni dežurni analitičari i profesori, zajedno sa zagrebačkom političkim cirkusom, besramno su napali državni vrh Srbije i Republike Srpske, skandalozno tvrdeći da je obeležavanje stradanja srpskih žrtava u Mrkonjić Gradu navodno sramni kič!
Veterinarska inspekcija povukla je 4,5 tona mesa i mesnih prerađevina sa tržišta Republike Srpske zbog nepravilnosti u deklaracijama, rokovima i kvalitetu proizvoda.
Srbin koji je umalo ispao iz aviona kompanije Rajan er Ljubiša Karanović, planira da podnese tužbu protiv tri velike kompanije povezane sa letom na kojem je umalo izgubio život.
RAPEX sistem za brzu razmenu informacija o nebezbednim proizvodima koji su stavljeni na jedinstveno tržište EU hitno je povukao biciklističku kacigu namenjenu deci.
Kompanija MaxBet, u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Srbije, uspešno je realizovala tradicionalnu julsku akciju dobrovoljnog davanja krvi, tokom koje je zahvaljujući 3 011 davalaca, prikupljeno 290 jedinica trombocita i 2 721 jedinica krvi, čime je potencijalno omogućena pomoć za čak 8.163 života.
Helikopter Kamov Ka-32 Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova angažovan je na gašenju požara u selu Borovac kod Zaječara, koji je zahvatio oko 100 hektara suve trave i niskog rastinja.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušano je troje osumnjičenih zbog postojanja osnova sumnje da su 2. avgusta 2026. godine po prethodnom dogovoru, zajednički učestvujući u radnji izvršenja, iz koristoljublja lišili života oštećenog R.G.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici policije zaplenili su na teritoriji opštine Surčin, u naselju Dobanovci, oko 30 kilograma opojne droge kanabis i oko 15 kilograma opojne droge kokain i uhapsili 3 osobe.
U filmskoj akciji novosadske policije izvedenoj direktno u Beogradu, zadat je žestok udarac organizovanom kriminalu i do temelja je razbijena opasna narko-mreža.
Osnovni sud u Aleksincu prvostepeno je osudio dvojicu Aleksinčana na kazne zatvora koje će izdržavati u kućnim uslovima uz primenu mere elektronskog nadzora jer su 10. avgusta prošle godine pretukli Darka Jankovića poznatijeg kao "Čikago".
Ruski predsednik Vladimir Putin sproveo je promene u najvišem komandnom vrhu vojske te zemlje i imenovao šefa jedinica za dronove, čije se postavljenje na funkciju dugo očekivalo.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Privrednik Dragan Stanković je sinoć zaprosio devojku Aleksandru pred svim zvanicama na gala proslavi svog 50. rođendana, a mi vam donosimo ekskluzivne snimke sa veridbe i slavlja!
Evo ko su poznate ličnosti koje liče jedni na druge toliko da bi mnogi za njih rekli da su blizanci. Njihove sličnosti su fascinantne i uvek privuku pažnju javnosti.
Između bivše rijaliti učesnice Anite Stanojlović i njene buduće svekrve Biljane Vujović postoje znaci razdora jer, kako se sumnja, Anita ne prati Biljanu na Instagramu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.