NE BRINITE, NIJE SAMO VODA! Evo koja PIĆA preporučuju nutricionisti ako ste na DIJETI - tu je i VINO!
Ukoliko vodite računa o svojoj ishrani, ova pića će vam pomoći u tome.
19.02.2022
17:42
Shutterstock
Ljubav
Da li ste čuli za plave zone? Reč je o pet regiona u kojima žive najdugovečniji ljudi na zemlji: Okinava u Japanu, Ikarija u Grčkoj, Sardinija u Italiji, Nikoja u Kostariki i Loma Linda u Kaliforniji. Svaka oblast ima svoje jedinstvene kulturne i kulinarske običaje, ali se izdvaja nekoliko zajedničkih karakteristika, kaže nutricionista-dijetetičar Jovana Srejić Ferluga. Meštani plavih zona obično spremaju obroke koji se baziraju na biljnim namirnicama bogatim protivupalnim sastojcima, a rezultat je manji rizik od raka i kardiovaskularnih bolesti, kao i manji rizik od kognitivnog pada. Koje namirnice dominiraju u njihovoj ishrani?
Foto: Shutterstock
Pasulj je jedna od najhvaljenijih namirnica za dugovečnost, i to sa dobrim razlogom. Pasulj i mahunarke su bogati biljnim proteinima i mogu da zamene meso. Oni takođe sadrže vitamine, minerale i fitonutrijente, što im daje njihove antiinflamatorne supermoći. Pasulj je takođe jedan od najbogatijih izvora vlakana u biljnom svetu.
Pasulj i mahunarke su ključni deo obroka koji se konzumira u svih pet regiona plavih zona, a na svetu postoji na desetine hiljada sorti koje možete izabrati, dodaje Jovana Srejić Ferluga.
Cela zrna, kao što su ječam, smeđi pirinač, proso i ovas, takođe se svakodnevno konzumiraju u svim plavim zonama. Pored visokog sadržaja vlakana, proteina, vitamina i minerala, cela zrna su ugljeni hidrati koji se sporo vare i pružaju dobar izvor energije. Jedno istraživanje hleba od celog pšeničnog hleba pokazalo je da vlakna i fenolne kiseline u celim žitaricama pomažu u sprečavanju hronične upale.
Foto: Shutterstock
Slatki krompir se konzumira u izobilju u plavim zonama, posebno na Okinavi. Bogat je antioksidansima, kalijumom i antocijanima. Ova vrsta antioksidansa je povezana sa smanjenim rizikom od srčanih oboljenja, dobrim vidom i smanjenjem upalnih procesa. Slatki krompir je takođe bogat vlaknima, beta-karotenom i vitaminom C, a odličan je u tradicionalnim prilozima i slanim supama, sugeriše nutricionistkinja.
Još jedna od namirnica koju mnogi stanovnici Okinave svakodnevno konzumiraju jeste tofu, koji se pravi od soje.
- Tofu može da deluje kao snažno protivupalno sredstvo. Izoflavoni i lektin koji se nalaze u zrnu soje su neverovatno korisni u smanjenju bolova u zglobovima, olakšavanju varenja i imaju mnoga antiinflamatorna jedinjenja - navodi naša sagovornica.
Foto: Shutterstock
Ekstradevičansko maslinovo ulje povezano je sa višestrukim zdravstvenim prednostima za srce zahvaljujući svojim antioksidansima i nezasićenim masnim kiselinama. Studije pokazuju da dodavanje maslinovog ulja u obroke pomaže u borbi protiv hronične upale i smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2.
Paradajz je prepun vitamina i minerala, posebno antioksidansa likopena, a kada kombinujete paradajz sa maslinovim uljem, imaćete još više antiinflamatornih koristi.
Lokalno voće, kao što su papaja, banane, guava, ključni su deo svakodnevnih obroka na poluostrvu Nikoja u Kostariki. Ovo tropsko voće (ali i sve voće) ima visok nivo antioksidanasa.
Foto: Shutterstock
- Bobičasto voće je posebno bogato antiinflamatornim svojstvima. Ovo voće, poput borovnica i jagoda, sadrži jedinjenja antocijana koja deluju kao moćni antiinflamatorni agensi. Ova jedinjenja imaju višestruke zdravstvene prednosti za mozak, zdravlje srca i mogu da pomognu u sprečavanju hroničnih bolesti - naglašava nutricionistkinja.
Bundeva je odličan sastojak jela koji smanjuje upalu u crevima i kardiovaskularnom sistemu. Ne samo da sadrži omega-3 masne kiseline, već sadrži i antioksidanse beta-karoten, lutein i zeaksantin.
Stanovnici plavih zona jedu dosta povrća kao što su spanać, kelj, brokoli, kupus i prokelj, koji sadrže jedinjenja sumpora povezana sa zaštitom od raka, sugeriše Jovana Srejić Ferluga.
Foto: Shutterstock
Jezgrasto voće i semenke se svakodnevno konzumiraju u mnogim plavim zonama, posebno u Loma Lindi. Orasi i semenke nude masnoće koje su zdrave za srce i koje su povezane sa manjim rizikom od srčanih bolesti. Svi orašasti plodovi su bogati hranljivim materijama, ali neke superzvezde su orasi za omega-3, bademi za zdrave masti i vlakna i pistaći za proteine i zdrave masti, zaključuje naša sagovornica.
Foto: Shutterstock
Doručak: Čija puding sa bobicama
Sastojci: 30 g čija semenki, 100 ml bademovog mleka, 20 g ljuspica od kokosa, 60 g zamrznutog bobičastog voća, malo stevije (opciono). Foto: Shutterstock
Priprema: Prvo pomešati čija semenke, kokos i mleko, pa ostaviti da odstoji desetak minuta. Potom dodati borovnice i steviju.
Ručak: Meksička piletina
Sastojci: 180 g pilećeg belog mesa, po četvrtina žute i crvene paprike babure, po četvrtina šolje (45 g) pasulja i kukuruza iz konzerve, suvi začini po ukusu, kašičica maslinovog ulja. Za gvakamole: 50 g avokada, po pola paradajza i crvenog luka, so. Za preliv: 15 g pavlake. Foto: Shutterstock
Priprema: Začiniti piletinu začinima po ukusu pa propržiti na maslinovom ulju (na srednjoj temperaturi) 2-3 minuta sa svake strane. Dodati vodu u posudu sa piletinom (tako da je piletina dopola u vodi), pa kuvati 15 minuta ili dok voda ne ispari uz povremeno okretanje. Kada je piletina gotova, iseći je na komade. Iseći papriku i prodinstati na maslinovom ulju na visokoj temperaturi 2-3 minuta, dodati pasulj i kukuruz. Za gvakamole iseckati paradajz, luk, dodati ispasiran avokado, posoliti i sjediniti sastojke u činiji. Koristiti pavlaku kao preliv.
Večera: Pirinač sa brokolijem
Sastojci: 1,5 kašika soja sosa, po kašika pirinčanog ili drugog sirćeta i meda, pola kašike gustina, pola čena belog luka (može se izostaviti), četvrtina kašičice đumbira, kašika susamovog ulja, 2 šolje komadića brokolija, pola kašičice susama, 15 g kikirikija pečenog, pola šolje kuvanog integralnog pirinča.
Priprema: Za sos u maloj posudi umutite soja sos, vinsko sirće, med, kukuruzni skrob, beli luk (opciono), đumbir i susamovo ulje (ili drugu vrstu ulja). Propržite kratko pirinač, dodajte blanširan brokoli. Dodajte soja sos mešavinu i kuvajte još minut ili dok se sos ne zgusne. Sklonite sa vatre i poslužite odmah, začinite jelo zelenim lukom i prženim susamom i kikirikijem.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Blokaderi i njima bliski aktivisti nastavljaju sa starom praksom širenja laži, podela i otvorenog etiketiranja. Ovog puta na meti su se našla čak i deca.
07.03.2026
21:33
Cene goriva ponovo su u centru pažnje u regionu, nakon najave novog velikog poskupljenja u Hrvatskoj. Dok u toj zemlji cene nastavljaju da rastu, u Srbiji su one i dalje pod kontrolom države zahvaljujući uredbi o ograničenju cena derivata nafte.
07.03.2026
20:16
Da Infomeru nijedan detalj ne može da promakne, pokazuje naš najnoviji snimak propalog političara Srđana Milivojevića. On je snimljen u tržnom centru "Galerija", koji se nalazi, ni manje ni više nego u "Beogradu na vodi".
07.03.2026
20:51
Tokom uključenja uživo u programu blokaderske televizije "N1" dogodila se neprijatna situacija kada je reporterka sa terena priznala da redakcija nije uspela da uspostavi kontakt ni sa jednom osobom koja se predstavlja kao predstavnik takozvane studentske liste.
07.03.2026
18:18
Advokat iz Beograda Dušan Bratić danas je izabran za novog predsednika Advokatske komore Srbije na izbornoj skupštini komore ogromnom većinom glasova delegata.
07.03.2026
23:37
Marko Nikolić, pobednik sportskog rijalitija "Exatlon", posetio je fudbalski klub Radnički iz Niša.
06.03.2026
18:20
Nevena Petrović, pobednica "Exatlona", odgovarala je na pitanja pratilaca na Instagramu i tom prilikom otkrila brojne detalje o boravku u rijalitiju.
04.03.2026
20:15
Sportski rijaliti Exatlon Srbija koji je emitovan na našoj televiziji sa Dominikanske Republike, toliko se dopao nekima da su odlučili da organizuju nastavak i to u Srbiji.
03.03.2026
18:30
Voditeljka Exatlona Kristina Vasić u intervjuu za Informer govorila je o iskustvu u Dominikanskoj Republici, zemlji gde se održavalo takmičenje.
03.03.2026
15:33
Kraj prve sezone Exatlona, obeležen je žurkom za pamćenje - specijalnom tortom, spektakularnim vatrometom i sjajnom atmosferom.
03.03.2026
15:11
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
03.03.2026
14:55
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
07.03.2026
14:46
Ne propustite!
06.03.2026
12:16
Profesorka doktorka Radmila Tonković, akademik, Sreten Egerić, pukovnik u penziji i Žarko Rakić, spoljnopolitički komentator gostujući u Info jutru komentarisali su napad Amerike i Izraela na Iran.
06.03.2026
11:55
Istorija Srbije može da se pohvali brojnim bitnim događajima, mnogim znamenitim ličnostima, ali i presudnim bitkama koje su oblikovale nas kao narod danas, zbog čega je važno da proverite znanje iz prošlosti naše zemlje ne bi li se prisetili svega ili naučili nešto novo.
07.03.2026
19:30
Na obroncima Kopaonika nalazi se pravi banjski dragulj Jošanička Banja, koja nudi jedan od najjeftinijih smeštaja u Srbiji.
07.03.2026
17:00
Upis dece u prvi razred osnovne škole počinje 1. aprila i trajaće do 29. maja.
07.03.2026
18:00
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski javno se zahvalila predsedniku Aleksandru Vučiću na podršci usvajanju Zakona roditelj-negovatelj.
07.03.2026
17:42
Ministar finansija Siniša Mali obišao je radove na izgradnji Nacionalnog paviljona Srbije na Ekspo kompleksu u Surčinu i tom prilikom rekao da je ovaj paviljon centralni objekat Ekspa.
07.03.2026
16:00
Vojislav Voja Škrbić ubijen je 22. maja 2014. godine u restoranu “Gondola” kod Dunavskog parka u Novom Sadu.
08.03.2026
06:00
Bračni par, Nenad i Jasmina Opačić, brutalno su likvidirani na kućnom pragu 28. februara 2015.godine, na dan kada su slavili godišnjicu braka.
08.03.2026
03:00
Psiholog Snežana Repac je za informer.rs istakla da promovisanje lažnog luksuza ne sme biti popularno i napomenula da je za mentalno zdravlje najvažnije razlikovanje laži od istine.
07.03.2026
21:00
Tokom burnih devedesetih godina, kada je beogradsko podzemlje bilo ispunjeno sukobima kriminalnih grupa, čestim obračunima i snažnim uticajem ljudi sa margine društva, među imenima koja su se pominjala nalazio se i Goran Branković, poznatiji po nadimku Ruki.
07.03.2026
19:28
Majka ubijenog Milana Kneževića ogorčena je nakon što je Apelacioni sud potvrdio kaznu Đorđu Prpiću, koji je februara 2024. nožem ubio njenog sina, i ističe da ostaje nada u žalbu tužilaštva Vrhovnom sudu.
07.03.2026
16:41
Bivša američka ministarka nacionalne bezbednosti Kristi Noem imenovana je za specijalnu izaslanicu predsednika SAD Donalda Trampa u okviru bezbednosne inicijative "Štit Amerike" (SOA).
07.03.2026
23:30
Četiri američka bombardera sletela su u bazu RAF kod Ferforda u Glosteršajeru u okviru „specifične odbrambene operacije“ usmerene na sprečavanje iranskih raketnih napada na Bliskom istoku, saopštilo je britansko Ministarstvo odbrane.
07.03.2026
23:00
Mađarski premijer Viktor Orban objavio je na društvenim mrežama video u kojem kritikuje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i optužuje ga za pretnje upućene Mađarskoj.
07.03.2026
22:30
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel poručila je da Evropska unija mora da preuzme veću odgovornost u međunarodnoj politici i da ne sme prepustiti razgovore o ključnim bezbednosnim pitanjima sa Rusijom isključivo Sjedinjenim Američkim Državama.
07.03.2026
22:00
Stiven Hibert, glumac najpoznatiji po ulozi Gimpa u filmu "Pretparačke priče", kao i po pojavljivanjima u filmovima "Austin Powers" i "The Cat in the Hat", preminuo je u 68. godini.
07.03.2026
17:19
Večeras na Prvom programu RTS počinje emitovanje serije "Izvor".
07.03.2026
08:01
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana peta epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
06.03.2026
22:00
Fridrih II Veliki koji se često pominje u seriji "Katarina Velika" bio je treći kralj Pruske. Otac ga je u detinjstvu terao da gleda pogubljenje svog prijatelja.
06.03.2026
21:30
Jelisaveta Petrovna je tokom svoje vladavine ukinula smrtnu kaznu u Rusiji i učinila još mnogo dobrih stvari za svoju zemlju.
06.03.2026
21:00
Pevačica Šemsa Suljaković doživela je izuzetno stresan trenutak tokom nedavnog koncerta, koji je bila primorana da prekine.
07.03.2026
23:29
Ekipa Informerove emisije "Na merama" pratila je pevača Dženana Lončarevića.
07.03.2026
22:11
Influenser Luka Bojović, poznatiji kao Lux, optužio je jutjubera Baku Praseta da je imao aferu s njegovom bivšom devojkom Unom Kablar, poznatijom kao Uki Q.
07.03.2026
21:44
Bogdana Ražnatović otputovala je u Moskvu kako bi bila sa suprugom, bokserom Veljkom Ražnatovićem.
07.03.2026
21:18
Marija, najstarija ćerka pevačice Zorice Brunclik, otkrila je da sa majkom ima sjajan odnos i da je ona nikada nije ostavila na cedilu.
07.03.2026
21:06
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar