Začini koji podstiču bolje pamćenje: Nisu skupi, a sigurno ih već imate kod kuće
Podeli vest
Ako vam se često dešava da ne možete da se setite gde ste ostavili mobilni telefon, ključeve od stana ili da li ste isključili peglu, možete u ishranu da uvrstite začine koji podstiču bolje pamćenje.
Ako vam je za utehu, niste jedini koje muče takve stvari. Brz način života, stres i godine nepovoljno utiču na pamćenje, kažu stručnjaci.
Plodovi, cvetovi i listovi gloga bogati su antioksidansima, flavonoidima i drugim hranljivim sastojcima koji pomažu u jačanju srčanog mišića, poboljšavaju cirkulaciju i regulišu krvni pritisak.
Kajsije su mnogima omiljeno voće, a studija je otkrila da postoji devet jakih razloga zašto ih treba jesti što češće.
08.07.2025
09:00
- Ako imate ovih problema, ne očajavajte. Uvek postoji trening za mozak, kao što je na primer rešavanje ukrštenica i mozgalica, čitanje, ali i određena hrana. Zaboravnosti možete da stanete na put tako što ćete u svoju ishranu uvrstiti i začine koji će poboljšati memoriju. Oni su bogati antioksidansima koji pozitivno utiču na rad moždanih vijuga - objašnjavaju stručnjaci.
Osim što će vam razviti vijuge, začini nisu skupi, a možete da ih dodate skoro svakom jelu.
Cink je ključan mineral koji, kao osnova za proizvodnju testosterona, podržava muško zdravlje, libido, imunitet i energiju, ali za optimalne rezultate zahteva balansiranu ishranu, vitamin D, magnezijum, dobar san i trening.
Preplanuli ten na moru možete dobiti na zdrav način, bez prekomernog izlaganja kože suncu i rizika od potencijalnih problema sa kožom i zdravljem.
07.07.2025
13:40
Foto: pexels.com
Cimet
Osim što povećava dotok kiseonika u mozak, cimet smanjuje nivo šećera u krvi. Ovaj začin je bogat vitaminom B, koji poboljšava rad moždanih ćelija. Studije su pokazale da su ljudi koji su mirisali cimet pokazali bolje rezultate na testovima koncentracije, pamćenja i brzine mentalnih reakcija. Idealan je za pripremu kolača, ali sve češće ga koriste i kao dodatak kafama.
Foto: Shuterstock
Bosiljak
Otklanja mentalni umor, poboljšava koncentraciju i pamćenje, briše negativne posledice stresa. Umanjuje rizik od slabljenja imuniteta, a samim tim i od kognitivnih problema. Možete da koristite svež bosiljak u raznim salatama.
Žalfija
Ovaj začin slično kao i cimet poboljšava pamćenje i koncentraciju, posebno kod starijih ljudi. Žalfija sprečava nestajanje acetilkolina - supstance koja je važna za pamćenje i pažnju. Koristite je za pripremu čaja, ali i kao začin dok pečete neko meso.
Foto: Shuterstock
Đumbir
Ovaj začin drastično smanjuje upalne procese u organizmu koji mogu umanjiti sposobnost mozga da obradi informacije. Đumbir poboljšava moždane funkcije i usporava starenje. Tajlandska studija na ženama u dobi od 50 do 60 godina koje su redovno uzimale đumbir tokom šest meseci potvrdila je da su se njihove saznajne funkcije i pamćenje izrazito poboljšale. Idealan je kao začin u mnogim napicima, ali i jelima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Plodovi, cvetovi i listovi gloga bogati su antioksidansima, flavonoidima i drugim hranljivim sastojcima koji pomažu u jačanju srčanog mišića, poboljšavaju cirkulaciju i regulišu krvni pritisak.
Sramna scena zabeležena je u Zemunu, gde je jedna starija sugrađanka morala peške da se probija kroz gužvu, budući da saobraćaj nije funkcionisao na mestu gde su se blokaderi okupili.
Poznati biznismen Branko Babić, koji je poslednjih meseci ozbiljno nagazio blokadere i zadao im velike muke na društvenim mrežama jer razobličava njihove laži, ali i namere u rušenju Srbije, ponovo je na duhoviti način opleo po nekadašnjem košarkašu, a sada zgubidanu broj jedan Vladimiru Štimcu.
Tajkun Dragan Đilas, politička luzer, posle tačno sedam dana od izbornog debakla na lokalnim izborima u Mionici na kojima je njegova SSP osvojila 1,4 odsto, konačno se oglasio o ovom temi.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
U Srbiji danas oblačno i hladno, mestimično sa kišom, na visokim planinama kratkotrajno i sa slabim snegom, i s najnižom temperaturom od tri do šest, a najvišom od sedam do 10 stepeni.
Na društvenim mrežama osvanula je objava korisnika koji je upozorio potrošače na Glovo, jer mu je nakon porudžbine novac sa računa skinut čak tri puta, iako je trebalo samo jednom.
Paralelno parkiranje često se opisuje kao "noćna mora" za vozače svih godina i raznih iskustva, međutim, mnogi ne znaju da postoje određeni trikovi koji mogu učiniti ovakvo parkiranje vozila vrlo jednostavnim!
U jednom poznatom restoranu na Novom Beogradu, večeras oko 21 čas upucan je navijač Partizana N.K. (30), koji je bio u društvu Nenada Alajbegovića zvanog Alibeg.
Policija u Beogradu uhapsila je večeras u Beogradu Vladimira Ulamu (32) i Igora Tomaševića (28), visokopozicionirane pripadnike škaljarskog klana, za kojima su raspisane Interpolove međunarodne poternice za ubistva, kao i krivična dela u vezi sa oružjem i organizovanim kriminalom.
Nenad K. (30) koji je pogođen sa više hitaca u restoranu "Durmitor" na Novom Beogradu prebačen je sa teškim povredama u operacionu salu u Urgentnom centru!
U nemačkom maloprodajnom sektoru u proteklih godinu dana propao je najveći broj firmi u poslednjoj deceniji, saopštila je kompanija za osiguranje kredita Allianz Trade.
Operatori dronova ruske grupe snaga "Istok" uništili su ukrajinsku pešadiju koja je pokušavala da postavi ukrajinsku zastavu, rekao je vojnik sa pozivnim znakom "Hrust" za RIA Novosti.
Ekonomski stručnjak Džefri Saks upozorava da bi konfiskacija 140 milijardi evra ruske imovine mogla da dovede do ozbiljnog finansijskog poremećaja u EU.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Pravila drugog kruga "Zvezda Granda" razlikuju se od onih u prvom, a voditelj Voja Nedeljković objasnio je koncept koji će važiti u narednim emisijama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar