MAKEDONCI, NISTE HTELI SA SRBIMA, OVO JE CENA! U EU MOŽETE SAMO KAO BUGARI! Sofija brutalna, izmišljanje nove istorije i nacije neće proći!
Podeli vest
Bugarska s memorandumom koji je dostavljen u Briselu negira makedonski identitet i jezik, a samim tim uslovljava evropsku integraciju Severne Makedonije, navode mediji u toj zemlji
Vlada Severne Makedonije, s druge strane, navodi da je makedonski jezik sastavni deo lične karte te zemlje u UN, te da je reč o jeziku koji je deo brojnih prihvaćenih i modernih jezika koji se izučavaju na univerzitetima u celom svetu.
Albancima je potreban balkanski savez da bi se održao mir i da bi se uravnotežila Srbija - zaključak je Pokreta Samoopredeljenje sa Kosova i Metohije, posle pobede opozicionih snaga u Crnoj Gori, preneli su mediji u Prištini
02.09.2020
21:59
Kako navodi portal Plusinfo preko ovog memoranduma-objašnjenja, Bugarska pokušava da uslovljava Severnu Makedoniji u pregovaračkom procesu sa EU.
Reč je o dokumentu o odnosima Republike Bugarske i Republike Severne Makedonije u kontekstu proširenja EU i procesa stabilizacije i pridruživanja.
U tom memorandumu se navodi da zemlja kandidat ne treba da unosi otvorena pitanja u EU, pogotovo sa državama članicama, te se dodaje da Severna Makedonija još ima veliki broj otvorenih pitanja koje mogu negativno da utiču na usvajanju odluke u EU nakon pristupanja. Objašnjava se da pristupni put Severne Makedonije daje mogučnost da rukovodstvo te zemlje zadrži ideološko nasleđe komunističke Jugoslavije, kao i da ne sme proces proširenja da legitimira etnički i jezički inženjering koji se dogodio u prethodnim autoritarnim režimima.
- Projekat Tita se realizovao sa izmišljanjem nove istorije koja je postavila temlje novog ''makedonskog'' koncepta s ciljem da se promeni tradicionalni bugarski identitet s regionalnim. Sagrađen je na račun istorije i geografije susednih zemalja čime su postavljeni temelji budućih teritorijalnih i manjinskih potraživanja Jugoslavije. Da bi se sprovela ova politika ''lingvisti'' Antifaštističkog sobranja za nacionalno oslobođenje Makedonije (ASNOM) kontrolisano od strane komunsta objavili su 2. avgusta 1944. godine da postoji poseban ''makedonski'' jezik" - navodi se u bugarskom memorandumu.
Naglašava se da Bugarska ne može da prihvati da će se tekući proceš izgradnje nacije u Republici Severnoj Makedoniji odvijati na račun revidiranje zajedničke istorije, negiranja zajedničkih etničkih i jezičkih korena ili neosnovan tvrdnji o postojanju ''makedonske manjine'' u Bugarskoj.
Dodaje se da takve manifestacije antibugarskih ideologija i prakse finansirane od strane države su u suprotnosti sa evropskim vrednostima, te ne treba da se legitimišu sa ulaskom u EU.
U reakciji makedonske vlade naglašava se da je pravo na samoopredeljenje i samoidentifikacija temelj evropskih vrednosti i civilizacijski dobitak, te da su posebnost makedonskog jezika i makedonskog etničkog identiteta neosporna činjenica.
Iz makedonske vlade kažu da tvrdnje i izjave koje sadrže uvrede ne vode u smeru prijateljstva.
Inače, Skoplje i Sofija od sticanja nezavisnosti Severne Makedonije spore se oko zajedničke istorije, kao i makedonskog jezika i identiteta.
Nakon dolaska na vlasti Zorana Zaeva, 1. avgusta 2017. godine, potpisan je Sporazum o dobrosusedskim odnosima kojim je predviđeno formiranje međuvladine komisije o spornim istorijskim pitanjima. Najveći spor koji je na neki način blokirao rad te komisije jeste rasprava oko revolucionara i jednog od osnivača VMRO Goceta Delčeva, za koga bugarska strana tvrdi da je etnički Bugarin, dok s druge strane u Severnoj Makedoniji Delčev se smatra za jednog od očeva makedonske nacije i državnosti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nesporna cinjenica je da su makedonci izmisljena nacija i da je ro kreatura Drezdenskog kongresa komunista. Jezik je izmisljen i lako proverljivo standardizovan od 1948 do 1961 godine.
Nakon Drugog svetskog rata su sva prezimena na IĆ preimenovali na SKI.
U Makedoniji zive ili Srbi ili Bugari, nema tu makedonaca. To vam je ista prica kao sa Crnom Gorom i od strane komunista izmisljenom crnogorskom nacijom u cilju cepanja sroakog nacionalnog korpusa a vidimo od nedavno i nekakvog crnogorskog jezika.
Srbe katlokie su komunisti oretvorili u Hrvate, a Srbe muhamedance pretvorili u muslimane a onda 1968 u Muslimane, da bi u rat usli Muslimani 1992 a onda izasli nekakvi Bosnjaci.
Svaka cast Bugarima, jer su u pravu i brane svoje dostojanstvi i istoriju a Makedonija nema istorije sem od 1945.
Bilo bi interesantno da neko uradi studiju na temu zašto se svakih 30/50 godina neki poprilično veliki deo Srba odjednom oseća kao nešto drugo, kao neka zbrda-zdola izmišljena nacija ili se pripoji nekim drugim narodima i onda postane veći "papa od pape"... To bi ostaku Srba mnogo više pomoglo nego neka primitivna srbovanja i četnikovanja...
Nesporna cinjenica je,da se za vreme srpskog kralja,nije smelo izjasnjavati kao Makedonec!Za tako nesto,dobijao se zatvor i batine!Dolaskom Tita na vlast,covek je dao slobodu svima,tj. vratio je naciju-Makedonci!Zato je, posle rata, u SFRJ izbio "Makedonski bum",tj.ljudima je vracena nacionalnost!Pravi Srbi su i tada u MK ostali-Srbi!To vam je ziva istina!
@Plava Ptica Ne boli to toliko što si usporedio vreme kralja, odnosno vreme Tita...
Međutim, bugarski uticaj u Severnoj Makedoniji tokom 2. svetskog rata je bio ipak jači nego austrijski u Sloveniji.
To prvo, a, drugo...
Šta vam je trebalo da se otcepljujete 1990/1991..godine, da negirate opasnost od velikoalbanskog nacionalizma i ekstremizma, i sto je najgore, već krajem 1980-tih ste isto kao i Hrvatska i BiH, na isti taj precizan način zauzeli stav Slovenije prema Srbima i nealbancima na Kosovu i Metohiji.
I nema potrebe da iko krivi Albance iz Severne Makedonije zbog toga, velikobugarski uticaj se širio i razvijao čitaj XX vel na teritoriji najjužnije ex yu republike.
Ovo sad je samo Cena svega toga...
Zavisi gde i kada. Moji su poreklom iz Smedereva a u jednom trenutku su živeli u Makedoniji. Posle II svetkog rata im je ime promenjeno sa -ić u -ski, niko se nije pitao... a poreklom su bili iz porodice sveštenika SPC. Pedesetih godina su se vratili u Srbiju ali je -ski ostalo. Tek osamdesetih je postojala mogućnost da promeniš prezime ali smo, posle tri generacija, navikli na prezime -ski
Svi se otimaju oko Makedonije, i Bugari i Albanci a političari njihovi stvaraju animozitet prema Srbima i šire mržnju. Svi su im bolji od nas. Neka im takvi prijatelji...
Nebih se složio sa vašim komentarima, mada u nekim segmentima da. Kao prvo i najvažnije Bugari ne pričaju svojim jezikom jer oni su Altajski narod i znači da bi trebali govoriti jezikom sličnim tursom ili mađarskom, što oni ne čine. Kao drugo jezik kojim pričaju je jedns sekvenca StaroSrpskog jezika kao i Makedonci što imaju svoju verziju. Prema tome nemaju ni Bugari svoj jezik, a današnji Makedonci su stari Srbi. Pozdrav
Ma to su nasa braca srbi sa govornom manom a LAZAR KOLISEVSKI ODAN TITOV REFORMATOR KOJI JE NAREDIO DA SVI SRBI U PRIODU OD 48 IZBACE IZ PREZIMENA -IC IVIC DA BI POSTALI MAKEDONCI.
Albancima je potreban balkanski savez da bi se održao mir i da bi se uravnotežila Srbija - zaključak je Pokreta Samoopredeljenje sa Kosova i Metohije, posle pobede opozicionih snaga u Crnoj Gori, preneli su mediji u Prištini
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Sutra će se oljuštiti bezopasna svemirska stena, savladana snažnijim povlačenjem sunčeve gravitacije, koju su u poslednja dva meseca naučnici nazivali "mini mesecom".
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.