Danima u medijima kruže priče da na krunisanje kralja Čarlsa neće doći najmlađi sin Vilijama i Kejt, ali i odbegli kraljevski par Megan i Hari.
06.04.2023
19:00 >> 15:14
Kraj ceremonije, zlatna kočija čeka kraljevski par
Kralj izlazi iz Vestminstarske opatije dok gosti pevaju "God save the King" ("Bože, čuvaj kralja").
Držeći regalije, Čarls prolazi pored svoje porodice i gostiju i kreće prema zapadnim vratima. Kraljica je pored njega. Ček ih zlatna kočija kojom idu u Bakingemsku palatu.
Kraljevska kruna stavljena je na glavu kralja, iz povike: Bože čuvaj kralja!
Kralj Čarls postao je sedmi monarh koji je poneo zlatnu krunu Svetog Edvarda. Širom Londona čuju se zvona.
Kralja Čarlsa III u Vestminsterskoj opatiji krunisao je kenterberijski nadbiskup Džastin Velbi. Velbi je rekao:
"Kralju kraljeva i Gospodu nad gospodarima, blagoslovi, molimo te, ovu krunu, i tako posveti slugu svoga Čarlsa, na čiju glavu je danas stavljaš u znak kraljevskog veličanstva, da bude ovenčan tvojom milostivom naklonošću i ispunjen obiljem milosti i svih kneževskih vrlina; kroz Njega koji živi i vlada nad svim stvarima, jedan Bog, u vekove vekova. Amin".
Čarlsu uručena obeležja
Kralju su uručena vladarska obeležja: krunske mamuze, mač države, dve narukvice, vladarska kugla, prsten i žezlo.
Miropomazanje,"samo između kralja i Boga"
Kralj Čarls će se povukao iza paravana, u kom je počinjen svečani čin miropomazanja. Kralja je sveštenik u Vestminsterskoj opatiji pomazao svetim uljem blagosiljanim u Jerusalimu, po rukama, grudima i glavi. Iz Bakingemske palate su ranije saopštili da se čin miropomazanja smatra ''privatnim trenom između suverena i Boga'', te će se u te svrhe koristiti paravan.
Aktuelni premijer Velike Britanijen Riši Sunak obratio se zvanicama na ceremoniji i tom prilikom pročitao odlomak iz Biblije, iako je hinduista.
Zakletva na Bibliji
Kralj je pokazao da je voljan da položi zakletvu i stavlja ruku na Bibliju, dok mu kenterberijski nadbiskup čita zakletvu.
Kralju Čarlsu je Bibliju predstavio sveštenik dr Jain Grinšilds, moderator generalne skupštine Škotske crkve. On mu je rekao:
- Da biste uvek imali na umu zakon i Jevanđelje Božije kao pravilo celog života i vladavine hrišćanskih knezova, primite ovu knjigu, ono najvrednije što ovaj svet pruža. Ovde je mudrost; ovo je kraljevski zakon; to su proročanstva Božija.
Uprkos spekulacijama da bi Čarlsovo smanjeno krunisanje bilo više sekularne prirode, ono ostaje u suštini hrišćanska crkvena služba.
Kralj Čarls se potom zakleo:
- Ja, Čarls, svečano i iskreno u prisustvu Božijem ispovedam, svedočim i izjavljujem da sam veran protestant, i da ću, u skladu sa pravom namerom akata koji obezbeđuju protestantsko nasleđe na prestolu, podržavati i drži navedene akte u skladu sa svojim ovlašćenjima u skladu sa zakonom.
Zakletva je bila drugačija od one koju je dala Čarlsova majka 1953. Prvi put je dodat predgovor koji je posebno obavezao kralja da će „postojati da neguje sredinu u kojoj ljudi svih vera i uverenja mogu slobodno da žive“.
Princ Džord tokom ceremonije krunisanja dede
Počela svečanost krunisanja
Svečanost krunisanja je zvanično započeo nadbiskup Kenterberija, Džastin Velbiji. Glavni delovi ceremonije:
Priznanje Čarls će biti proglašen „nesumnjivim kraljem“ pre nego što od kongregacije bude zatraženo da iskaže poštovanje i služenje. Kongregacija će uzvikivati "Bože čuvaj kralja!"
I here present unto you King Charles, your undoubted King: Wherefore all you who are come this day to do your homage and service, are you willing to do the same?
Investitura: Čarls će dobiti obeležja, uključujući vladarsku kuglu i žezla pre nego što mu se na glavu stavi kruna Svetog Edvarda
Ustoličenje: Kralj će se preseliti sa stolice za krunisanje na tron, princ Vilijam će odati počast svom ocu, oni koji gledaju - u opatiji i drugde - biće pozvani da se zavetuju na vernost
Poruka
Kralj Čarls je po dolasku u Vestminstersku opatiju izjavio: "Ne dolazim da me služe, već da služim".
Muzika koja prati Čarlsa na ulazu u opatiju zasnovana je na Psalmu 122 i komponovana je za krunisanje Edvarda VII 1902. godine. Ona uključuje latinski poklič živeo Čarls i živela Kamila.
Kralj Čarls III i njegova supruga Kamila otišli su iz Bakingemske palate u Vestminstersku opatiju, dok je u njihovoj pratnji vojni orkestar svirao nacionalnu himnu.
The Diamond Jubilee State Coach is drawn by six Windsor Greys: Icon, Shadow, Milford Haven, Echo, Knightsbridge and Tyrone.#Coronationpic.twitter.com/H0hBDllTDL
— Royal Central (@RoyalCentral) May 6, 2023
Makron sa suprugom Brižit stigao na krunisanje
Francuski predsednik Emanuel Makron i njegova supruga Brižit stigli su u Vestminstersku opatiju.
Policijski snajperisti na krovovima zajedno sa naoružanim policajcima koji patroliraju ulicama u blizini Vestminsterske opatije su među nekim od bezbednosnih mera koje su na snazi. Procenjuje se da oko 11.000 policajaca formiraju čelični obruč oko mesta događaja u operaciji "Zlatna kugla".
Pored toga, patroliraju jedinice naoružane mitraljezima Koh MP5 i pištoljima Glok 17. Navodi se da su u pripravnosti i oklopna vozila.
Krunisanju će prisustvovati princ Vilijam i supruga Kejt sa decom.
Po rasporedu sedenja, sala će biti podeljena na dva dela. Kralj Čarls i njegova supruga kraljica Kamila sedeće u centralnom delu, dok će paralelno sa biti članovi britanske kraljevske porodice.
Britanski mediji pišu da će princ Hari verovatno sedeti u desetom redu, iza princa Vilijama i njegove porodice, ali i da postoji šansa da možda sedne pored svog brata. Najstariji Vilijamov sin Džordž izabran je za jednog od četiri počasnih kraljevskih paževa, a britanski “Telegraf” navodi da će 9-godišnjak biti najmlađi budući kralj koji učestvuje u krunisanju.
Pored princa Vilijama i Kejt biće princeze Beatris i Evgenija, kao i Čarlsova sestra Ana, princ Edvard, ćerka princeze Ane Zara Tindal i njen suprug Majk Tindal.
U istom redu, ali fizički odvojeni, sedeće malo dalji članovi pripadnici britanske kraljevske porodice. Na ceremoniji će biti i princ Endru, ali ne očekuje se da će imati zvaničnu ulogu. Njegova bivša supruga Sara Ferguson nije dobila pozivnicu.
Iza njih će sedeti članovi kraljevskih porodica ostalih zemalja, uključujući prestolonaslednika Aleksandra II Karađorđevića i njegovu suprugu Katarinu.
Više od 2.200 ljudi, uključujući strane delegacije iz 203 zemlje i oko 100 šefova država, potvrdilo je prisustvo na krunisanju kralja Čarlsa III u Vestminsterskoj opatiji, saopštila je Bakingemska palata. Prema rečima vladinih zvaničnika, organizatori nisu uputili pozive zvaničnicima nekih zemalja sa kojima Britanija ima zahlađene diplomatske odnose. Među njima su Rusija, Belorusija i Iran.
Kralj Čarls Treći stigao je u Bakingemsku palatu, pre svečane povorke treba da počne za otprilike sat vremena.
The King and Queen have left Clarence House for Buckingham Palace ahead of the Procession to Westminster Abbey.#Coronationpic.twitter.com/twIQhYLBT4
— Royal Central (@RoyalCentral) May 6, 2023
U Vestminsterskoj opatiji prisutni i glumci i pevači
Krunisanje kralja Čarlsa samo što nije počela, a u Vestminstersku opatiju već su stigle neki visoke zvanice.
U klupama Vestminsterske opatije fotografi i brojne kamere već su uhvatili neke poznate osobe poput glumaca i pevača. Među prvima je u opatiju stigla glumica Džudi Denč. Osim nje viđen je i pevač Nik Kejv, a fotografi su ispred opatije uhvatili i glumicu Emu Tompson, Stivena Fraja. Na ulasku u samu opatiju kamere su zabeležile i dolazak pevača Lajonela Ričija, koji će sutra nastupiti i na velikom koncertu povodom krunisanja.
Olena, supruga predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, stigla je u London, a pre ceremonije krunisanja kralja Čarlsa III fotografisala se sa vojvotkinjom od Velsa Kejt i Džil Bajden, suprugom predsednika SAD Džoa Bajdena.
First Lady Jill Biden, the Princess of Wales, and Ukrainian First Lady Olena Zelenska. pic.twitter.com/j5Tfu9wJfK
— Mike Sington (@MikeSington) May 5, 2023
Džil Bajden, supruga predsednika SAD Džoa Bajdena i njena unuka, ćerka Hantera Bajdena Finegan, prisustvovaće krunisanju kralja Čarlsa Trećeg.
Princ Hari doputovao komercijalnim letom
Princ Hari doleteo je u Veliku Britaniju na krunisanje oca kralja Čarlsa komercijalnim letom Amerikan erlajnza u petak ujutru. Hari je doleteo iz Los Angelesa na londonski Hitrou, a suprugu i decu ostavio je kod kuće.
Britanski tabloidi navode da odmah nakon završetka istorijske ceremonije leti nazad za Kaliforniju, na četvrti rođendan svog sina Arčija.
"Hari će doći i otići iz Velike Britanije u roku od 24 sata, odmah posle krunisanja", citira tablid San dobro obavešteni izvor.
Gužve u centru Londona, vojnici stigli u Voterlo
Ogromne gužve u centru Londona. Oko 5.000 pripadnika oružanih snaga stiglo je vozom na londonsku stanicu Voterlo.
It’s rush hour at Waterloo Station, though not as you have ever seen it before!
Krunisan će biti zajedno sa Kamilom, kraljicom suprugom, i on će tako postati 40. vladajući monarh krunisan u toj opatiji od 1066. godine.
Ipak, Čarls će ostati upamćen kao najduži naslednik u britanskoj istoriji, budući da je proveo sedam decenija kao prvi u redu za presto, piše Skaj njuz.
- Celi život on se pripremao za ovu ulogu - rekao je kraljevski komentator Kristofer Vorvik.
Svečana ceremonija krunisanja započeće u 10.20 ujutru po lokalnom vremenu (11.20 po srednjeevropskom) procesijom od Bakingamske palate preko Trafalgar skvera, pored Parlamenta i Trga Parlamenta do Vestminsterske opatije, gde bi kraljevska kočija trebalo da stigne oko 11 sati, prenosi BBC.
U povorci će učestvovati oko 200 pripadnika oružanih snaga, uključujući i konjicu, dok će još njih 1.000 biti raspoređeno duž rute puta.
Ceremonija u Vestminsterskoj opatiji biće isprekidana muzikom koju je odabrao kralj, sa 12 novonaručenih komada, uključujući jedan Endrjua Lojda Vebera i grčkom pravoslavnom muzikom u znak sećanja na kraljevog oca, princa Filipa.
Kraljev unuk, princ Džordž, stajaće sa strane zajedno sa Kamilinim unucima - Lolom, Elizom, Gasom, Luisom i Fredijem. Neki od njih će nositi regalije - simbole kraljevske porodice poput krune, kugle i žezla, koji simbolišu različite aspekte službe i odgovornosti monarha i koji će biti predati Čarlsu tokom ceremonije.
A Kamili će biti dati štap kraljice supruge sa golubom i žezlo kraljice supruge sa krstom i tom prilikom će ona, prvi put biti pozvana da se zakune na vernost kralju.
Kralj Čarls III će biti predstavljen "narodu" - tradicija koja datira još iz anglosaksonskih vremena, tako što će stojeći pored stolice za krunisanje stare 700 godina, da se okrene licem prema četiri strane opatije, nakon čega će biti proglašen "nesumnjivim kraljem".
Prisutni će uzvikivati "Bože čuvaj kralja!" a trube će se oglasiti nakon svakog okretanja stranama.
Nakon toga uslediće polaganje dve zakletve - na Jevanđelju i na Deklaraciji čime će se obavezati da će ostati "verni protestant", nakon čega će biti pomazan.
Čin pomazanja obavljaće se iza paravana, jer se smatra najsvetijim delom službe zbog čega kralj mora da bude sakriven od pogleda. Nakon toga kralj će nositi krunu Svetog Edvarda, prvi i poslednji put u životu, u zlatnom kaputu - Supertuniki i biće mu predstavljeni vladarska kugla, krunski prsten, vladarsko žezlo sa krstom i vladarsko žezlo sa golubom.
Nakon toga širom zemlje će se oglasiti zvona i zvoniti dva minuta, trube, a biće ispaljena salva od 62 metka sa londonskog Tauera, ali i drugih gradova i brodova Kraljevske mornarice.
U završnom dijelu ceremonije kralj će preuzeti tron. U nju ga mogu čak podići i nadbiskup, biskupi i drugi sveštenici kraljevstva koji će klečati pred novim kraljem i zakljinjati mu se na vernost ljubeći mu desnu ruku.
Princ Vilijam će biti jedini kraljevski vojvoda koji će kleknuti i odati počast kralju Čarlsu. Nakon počasti, kraljica Kamila će biti pomazana, krunisana krunom kraljice Marije i ustoličena na jednostavnijoj ceremoniji - iako neće morati da položi zakletvu.
Posle toga, kralj i kraljica supruga će sići sa svojih prestolja i ući u kapelu Svetog Edvarda iza glavnog oltara gde će Čarls skinuti krunu Svetog Edvarda i staviti krunu Carske države pre nego što se pridruži procesiji iz opatije uz intoniranje nacionalne himne.
Zatim će se vratiti u Bakingemsku palatu obrnuto od rute kojom su došli, ovaj put putujući u 260 godina staroj Gold State kočiji koja se koristila u svakom krunisanju od Viljema IV.
Princ od Velsa Vilijam će se zajedno sa suprugom Kejt Midlton i troje dece - prinčevima Džordžom, Luijem i princezom Šarlot pridružiti u kočiji iza kraljeve.
Od krunisanja Edvarda VII 1902. postalo je uobičajeno da novi monarh pozdravlja publiku sa balkona Bakingemske palate, a Bakingemska palata je potvrdila da će kralj Čarls i kraljica Kamila nastaviti tradiciju - iako još nije potvrđeno koji će drugi članovi kraljevske porodice biti uključeni u pozdravljanje naroda.
Prekinuo kraljevsku tradiciju
Čarls je rođen 14. novembra 1948. godine u Bakingemskoj palati, a njegovo puno ime je Čarls Filip Artur Džordž, a prvi u liniji za nasledstvo postao je tri godine kasnije kada je umro kralj Džordž VI, a njegova majka Elizabeta II preuzela tron.
Čarls je prekinuo kraljevsku tradiciju kada je rešio da odmah nakon škole upiše fakultet umesto da ide u vojsku, a odlučio se za arheologiju i antropologiju na Kembridžu pre nego što se kasnije preusmerio na istoriju.
Portal navodi da on ume da svira nekoliko instrumenata, između ostalog klavir, trubu, violončelo.
Kada je napunio 21 godinu dobio je titulu princ od Velsa, nakon čega je naučio da govori velški jezik.
Nakon univerziteta, odlučio se da služi vojsku u mornarici, gde se kvalifikovao da vozi helikopter i time postao prvi član kraljevske porodice koji je završio kurs skakanja sa padobranom.
U mladosti Čarls je povezivan sa brojnim ženama i važio je za najpoželjnijeg neženju. Imao je 21 godinu kada je prvi put sreo Kamilu Parker Bouls (tada Šand), međutim njihovu vezu prekinula je njegova odluka da uđe u Kraljevsku mornaricu i njena da se uda za majora Endrua Parkera Boulsa, Čarlsovog prijatelja.
Četiri godine kasnije, 1977., sreće 16-godišnju Dajanu Spenser, sa kojom je tri godine kasnije započeo vezu, da bi se venčali u julu 1981. godine u prenosu koji je gledalo 750 miliona ljudi širom sveta.
Par je 1982. godine dobio sina Vilijama, a 1984. Harija, a Čarls je opet postao prvi u kraljevskoj porodici koji je prisustvovao porođajima. Čarls i Dajana su se zvanično razveli 1996. godine, a ona je godinu dana kasnije poginula u saobraćajnoj nesreći zajedno sa svojim tadašnjim partnerom. Osam godina kasnije verio se sa Kamilom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Alex
pre 1 godinu
Hoće i u njegovoj kruni biti krvavi dijamanti ili će ih vratiti Indiji?
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Postoji mogućnost da na današnjim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama i demokratski kandidat Kamala Haris i republikanac Donald Tramp dobiju isti broj elektorskih glasova. U tom slučaju, glavnu ulogu u izboru novog predsednika igraće Predstavnički dom američkog Kongresa.
Večeras od 21 čas Informer TV uživo je prenosio intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića za TV Hepi. Sa predsednikom je u emisiji “Ćirilica” razgovarao voditelj Milomir Marić.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić gostovao je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji u kojoj je govorio o aktuelnoj ostavci Gorana Vesića, kao i odnosima sa svojim stranačkim kolegom.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
B.N. (75) nakon svađe drvenom palicom udario poznanika Predraga L. (66) u glavu i na mestu ga ubio. Posle zločina ubica pobegao, ali je ubrzo pronađen i uhapšen.
Suđenje Veljku M. (24) za teško ubistvo Tarika H. (21) nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Pazaru. Svedočili su radnici i gosti hotela u Novopazarskoj Banji, gde se ubistvo i dogodilo.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
U Srbiji će se sanas, 5. novembra zadržati vedra i hladna jutra, u većem delu sa slabim mrazem, mestimično i maglom, dok će tokom dana biti pretežno sunčano vreme sa temperaturama od minus četiri do 16 stepeni, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod.
Ratko Drašković donirao je bubreg četrdesetjednogodišnjoj Radmili Raičević, ženi koja od 2018. godine ide na dijalize i koja je tražila šansu za normalan život.
Generalni direktor Crvene zvezde i predsednik SD Crvena zvezda, Zvezdan Terzić, pri dodeli nagrada mladim sportistima crveno-belih sportskog društva, on je klicima poručio da bi trebalo da se ugledaju na trenutno najboljeg igrača sveta, Rodrija, a ne na asa Real Madrida Vinisujusa Žuniora.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Seks na kauču može biti savršena prilika za istraživanje novih dimenzija intimnosti i uživanje u bliskosti sa partnerom. Uz dodatak udobnosti i slobode koju pruža ovo mesto, možete se opustiti i prepustiti strastima.
Mnoge žene iz neobjašnjivih razloga imaju strah i neprijatnost posete ginekologu, a nisu ni svesne da time ugrožavaju svoje zdravlje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih izgovara koje ginekolozi mrze kod pacijentkinja.
Keks torta sa bananama gotova je za samo 20 minuta, bez pečenja, a tajni sastojak je vanila koja joj daje poseban, nezaboravan ukus. Idealna za sve prilike, oduševiće vas kremastom teksturom i jednostavnom pripremom!
Ne bacajte koštice avokada! Uz malo truda, one mogu postati moćno prirodno đubrivo koje će ojačati vaše sobne biljke i pomoći im da prežive hladne mesece.
Policijska akcija "Sablja" ponovo je u centru pažnje s obzirom na to da je na Radio-televiziji Srbije 2. novembra počela sa emitovanjem istoimena serija. U glavnim ulogama našli su se Dragan Mićanović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović i mnogi drugi.
Stefan Đurić Rasta trudi se da svoju porodicu ne pokazuje u javnosti. Međutim, reper je danas, 4. novembra, imao divan povod da objavi nikada viđene porodične fotografije.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.