(VIDEO) GDE ĆE NAS OVO ODVESTI?! PUTOVANJE KROZ VREME VIŠE NIJE NAUČNA FANTASTIKA! Mikrosvet elementarnih čestica baš briga i za prošlost i za budućnost!
Podeli vest
Ljubiteljima naučnofantastične medijske franšize „Zvezdane staze" svakako nisu strani vremenski paradoksi. To su situacije u kojima putnik kroz vreme može uticati na budućnost ili prošlost, menjajući tako stvarnost na kontradiktoran ili paradoksalan način.
Jedan od najpoznatijih primera je „paradoks dede" u kome osoba putuje u prošlost i ubija svog dedu pre nego što im se otac rodio. To bi dovelo do toga da se putnik nikada ne bi rodio, što bi ga onemogućilo da putuje kroz vreme i ubije svog dedu.
Američka vlada prati više od 650 potencijalnih slučajeva neidentifikovanih letećih objekata, poznatih kao NLO-i, rekao je Šon Kirkpatrik, direktor Pentagonove kancelarije za rešavanje anomalija (AARO).
21.04.2023
00:15
Drugi je primer „paralelne stvarnosti" gde putnik kroz vreme menja tok događaja i stvara novu stvarnost koja nije povezana sa njegovom prvobitnom vremenskom linijom. Postoji i ideja o „uzročnoj petlji" u kojoj bi putnik kroz vreme išao u prošlost i uticao na događaje koji bi doveli do njegovog dolaska u prošlost, stvarajući kružni uzrok i posledicu.
Kao što obično biva sa „Zvezdanim stazama", mnoga tehnološka dostignuća koja su se nekada smatrala spekulativnom fikcijom postala su stvarnost. Sada možemo reći da fizičari sve više razmišljaju o (ne)linearnosti vremena, tako da ni vremenski paradoksi opisani u pomenutom serijalu nisu više samo tema pisaca i scenarista.
Ipak, počećemo (hronološkim) redom.
Neopisivi efekti kvantne mehanike počinju da nalaze primenu. Danas postoji veliko polje istraživanja koje uključuje kvantne računare, kvantne mreže i sigurnu kvantno šifrovanu komunikaciju.
Ključni faktor ovde je činjenica da kvantna mehanika dozvoljava postojanje dve ili više „kvantno spregnutih" čestica. Ono što se desi jednoj čestici će se desiti i drugoj čestici u isto vreme, čak i ako su one enormno udaljene.
Skrivene varijable
Dugo se postavlja pitanje da li ova korelacija postoji jer čestice u spregnutom paru sadrže skrivene varijable, uputstva koja im govore kakav rezultat treba da proizvedu u eksperimentu. Šezdesetih godina prošlog veka, severnoirski fizičar Džon Stjuart Bel razvio je matematičku nejednakost koja je nazvana po njemu. Prema njenim rečima, ako postoje skrivene varijable, korelacija između rezultata velikog broja merenja nikada neće preći određenu vrednost. Međutim, kvantna mehanika predviđa da će određena vrsta eksperimenta narušiti Belovu nejednakost, što će rezultirati jačom korelacijom nego što bi inače bilo moguće.
Džon Klauzer je razvio Belove ideje, što je dovelo do praktičnog eksperimenta. Kada je izvršio merenja, oni su podržali kvantnu mehaniku tako što su jasno narušili Belovu nejednakost. Zatim je Alen Aspekt razvio teoriju za rešavanje važne enigme. Uspeo je da promeni podešavanja merenja dok je par napuštao svoj izvor, tako da podešavanje koje je postojalo kada su emitovani nije moglo da utiče na rezultat. Anton Cajlinger je, pak, dokazao fenomen nazvan „kvantna teleportacija", koji omogućava prenošenje kvantnog stanja sa jedne udaljene čestice na drugu.
Aspect, Clauser i Zeilinger su na kraju dobili Nobelovu nagradu 2022. za eksperimente sa spregnutim fotonima, utvrđivanje kršenja Belovih nejednakosti i pionirsku kvantnu informatičku nauku. Njihov rad pokazuje da kvantni svet razbija neke od naših fundamentalnih intuitivnih pretpostavki o tome kako funkcioniše univerzum.
Mnogi posmatraju ove eksperimente i zaključuju da oni dovode u pitanje "lokalnost", intuitivnu pretpostavku da je udaljenim objektima potreban fizički posrednik za interakciju. I zaista, misteriozna veza između udaljenih čestica bila bi jedan od načina da se objasne rezultati eksperimenta. Drugi umesto toga misle da eksperimenti izazivaju „realizam", intuitivnu pretpostavku da postoji objektivno stanje stvari koje leži u osnovi našeg iskustva.
Ali šta ako se obe ove pretpostavke mogu spasiti na račun treće? Fizičari Hju Prajs sa Univerziteta Kembridž (Engleska, Velika Britanija) i Ken Vorton sa Državnog univerziteta San Hoze (Kalifornija, SAD), kao i sve veći broj stručnjaka, smatraju da treba napustiti pretpostavku da sadašnje akcije ne mogu uticati na događaje iz prošlosti. . Nazvana "retrokauzalnost", ova opcija tvrdi da spašava i lokalnost i realizam. Ali šta je uopšte uzročnost?
Počnimo sa rečenicom koju ste sigurno čuli mnogo puta: „Korelacija nije uzročna veza". Neke korelacije su uzročne veze, ali ne sve. Koja je razlika?
Nestanak korelacije
„Razmotrite dva primera. U prvom, postoji korelacija između igle barometra i vremena. Zato o vremenu učimo gledajući barometar. Ali niko ne misli da je igla barometra uzrok vremena. U drugom primeru, ispijanje jake kafe povezano je sa povećanim otkucajima srca.
Ovde se čini tačnim reći da prvo izaziva drugo. Razlika je u tome što ako „pomerimo" iglu barometra, nećemo promeniti vreme. Vreme i igla barometra kontrolišu treća stvar, atmosferski pritisak. Zbog toga su povezani. Kada sami kontrolišemo iglu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američka vlada prati više od 650 potencijalnih slučajeva neidentifikovanih letećih objekata, poznatih kao NLO-i, rekao je Šon Kirkpatrik, direktor Pentagonove kancelarije za rešavanje anomalija (AARO).
Ukrajinski dronovi izveli su napad na fabriku „Tajfun“, deo ruskog vojno-industrijskog kompleksa, smeštenu u gradu Kaluga u Kaluškoj oblasti. Ovu informaciju saopštio je Andrij Kovalenko, šef Centra za borbu protiv dezinformacija pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
Ukrajinske specijalne službe od 2005. godine identifikovale su Rusiju i Belorusiju kao ključne protivnike, izjavio je za RIA Novosti bivši pukovnik Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Aleksandar Mazur.
Slobodan Georgiev, urednik u antisrpskom mediju tajkuna Dragana Šolaka i potpaljivač haosa u Srbiji, besan je na predsednika Srbije Aleksandra Vučića jer je odbrusio britanskom novinaru za vreme intervjua, a u vezi sa NATO agresijom na Srbiju 1999. godine.
Poslanici Skupštine Srbije započeli su danas sednicu na čijem je dnevnom redu, između ostalog, Predlog budžeta za 2025. godinu, a već sam dolazak na sednicu obelezio je incident kada su dve žene pokušale da u ovu instituciju unesu biber sprej.
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Miroslav Čučković tokom gostovanja u "Info jutru" govorio je o propagiranju grašanskog rata od strane opozicije, ali i o tome da narod ne želi takve.
Ćerka predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, Gorica Dodik, razotkrila je kako pojedini mediji u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj manipulišu izjavama predsenika Srbije Aleksandra Vučića koje je dao za BBC.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
U susret Novoj godini srpsko tržište preplavljeno je ponudama novogodišnjih dekoracija, kao i ukrasa, a naše istraživanje pokazalo je da kupovina ukrasa može da vas košta od 10.000 do 20.000 dinara.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Grejna sezona je počela pre nešto manje od mesec dana, a već od tada je evidentirano više od 540 požara na građevinskim objektima, prilikom čega je stradalo sedam osoba, dok je 19 lica povređeno.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Alija Balijagić (65) koji je uhapšen u četvrtak u selu Pribojska Goleš zbog ubistva brata i sestre Milenke i Jovana Madžgalja, ima sina iz vanbračne veze i nikada nije služio vojsku, pokazuju podaci iz njegove biografije.
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Boriša Simanić se vratio u repRezentaciju Srbije nakon što je ostao bez bubrega na Svetskom prvenstvu u Minili, a njegov stric Mladen se prisetio najtežih momenata.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije, Dragan Stojković, čestitao je kolegi iz košarkaškog nacionalnog tima, Svetislavu Pešiću, na osvojenom plasmanu na Evrobasket 2025. godine.
Poznati košarkaški stručnjak Marin Sedlaček ispričao je jednu zanimljivu anegdotu sa Evropskog prvenstva u Nemačkoj 2022. godine i otkrio koliko Nikoli Jokiću znači igranje za reprezentaciju Srbije.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Šeron Stoun bila je gošća Filmskog festivala u Torinu, a prisustvovala je ceremoniji otvaranja, gde je odmah počela sa serijom neobičnih modnih izdanja.
Sara Džesika Parker nedavno je posetila Filmski festival u Torinu, ali ovaj put nije bila u centru pažnje kao glavna zvezda, već kao podrška svom suprugu, glumcu Metjuhu Broderiku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.