ZAPADNI SAVEZ NA STAKLENIM NOGAMA! Novi izveštaj dokazuje umešanost SAD u diverziju na Severnom toku?! Ukrajina imala detaljan plan, CIA sve znala Zelenski ništa?!
Podeli vest
Tri meseca pre nego što su saboteri bombardovali gasovod Severni tok, Bajdenova administracija je od bliskog saveznika saznala da ukrajinska vojska planira tajni napad na mrežu podvodnih gasovoda koristeći mali tim ronilaca koji su direktno izveštavali glavnokomandujućeg Oružane snage Ukrajine, piše Vašington post.
Detalje plana, koji ranije nisu objavljeni, prikupile su evropske obaveštajne službe i podelile ih sa CIA u junu 2022. Pominju se najdetaljniji dokazi koji povezuju ukrajinsku vladu sa mogućim napadom na Severni tok u Baltičkom moru, koji su američki i zapadni zvaničnici nazvali drskim i opasnim aktom sabotaže energetske infrastrukture Evrope.
Kremlj je odbacio ukrajinske navode da ruski predsednik Vladimir Putin ima dvojnika i ponovio da je cilj ruske operacije u Ukrajini sprečavanje susedne zemlje da uđe u NATO.
20.04.2023
19:25
Detaljno je opisan plan napada na gasovod Severni tok
Izveštaj evropske obaveštajne službe navodno je na platformi Discord objavio Džek Tejšeira, pripadnik Vazdušne nacionalne garde. Vašington post je dobio kopiju od njegovog prijatelja, rekli su.
Obaveštajni izveštaj je zasnovan na informacijama dobijenim od pojedinca u Ukrajini. Izvori nisu mogli odmah da budu potvrđeni, ali prema više zvaničnika upoznatih sa ovim pitanjem, koji su razgovarali za Vašington post pod uslovom da ostanu anonimni, CIA je izveštaj podelila sa Nemačkom i drugim evropskim zemljama prošlog juna.
Visok nivo detalja, koji uključuje broj operativaca i metode napada, pokazuje da su zapadni saveznici skoro godinu dana imali razloga da sumnjaju u Kijev za sabotažu. Ta procena je samo ojačala poslednjih meseci kada su nemački istražitelji otkrili dokaze o bombardovanju koji je imao iznenađujuće sličnosti sa onim što su evropski obaveštajci rekli da Ukrajina planira.
Zvaničnici u nekoliko zemalja potvrdili su da sažetak obavještajnih podataka objavljen na Discordu tačno opisuje ono što je Evropska obavještajna služba rekla CIA-i. Vašington post je pristao da zadrži ime evropske zemlje i neke aspekte plana na zahtev vladinih zvaničnika koji su rekli da bi otkrivanje informacija ugrozilo izvore i operacije.
Ukrajina, Bela kuća i CIA su odbili da komentarišu.
Zapad je pristao da o tome ne govori
Podsetimo, 26. septembra 2022. godine tri podvodne eksplozije izazvale su masivno curenje gasa na gasovodima Severni Togo 1 i 2, ostavljajući samo jedan od četiri gasna priključka u mreži netaknut. Neki zvaničnici Bajdenove administracije prvobitno su sugerisali da je Rusija odgovorna za ono što je Bajden nazvao „namernim aktom sabotaže“ i obećali da će SAD raditi sa saveznicima „da dođu do tačnog objašnjenja onoga što se dogodilo“.
Kako se približava zima, činilo se da je Kremlj možda nameravao da uguši protok energije u svrhe „ucene“, kako su neki lideri rekli, sa ciljem da zastraši evropske zemlje da povuku finansijsku i vojnu podršku Ukrajini i da se uzdrže od daljih sankcija. .
Zvaničnici Bajdenove administracije sada privatno priznaju da nema dokaza koji nedvosmisleno ukazuju na umešanost Moskve u ovaj incident. Međutim, javno su izbegavali pitanja o tome ko bi mogao biti odgovoran za eksplozije. Evropski zvaničnici u nekoliko zemalja tiho su sugerisali da Ukrajina stoji iza napada, ali su se uzdržali od davanja takvih izjava u javnosti, piše Vašington post, dodajući da je iz straha da bi optužbe protiv Kijeva mogle da potkopaju savez protiv Rusije.
Na sastancima evropskih i NATO zvaničnika dogovoreno je da se o ovoj temi neće razgovarati, rekao je jedan evropski diplomata, piše Vašington post. „Ne govorimo o Severnom toku.
Da li je napad bio skriven od Zelenskog?
Evropski obaveštajci su jasno stavili do znanja da napadači nisu bili nezavisni operativci. Svi umešani su direktno izveštavali generala Valerija Zalužnog, najvišeg vojnog zvaničnika Ukrajine, kome je povereno da vodi operaciju da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ne sazna za to, navodi se u obaveštajnom izveštaju, prenosi Vašington post.
Držanje Zelenskog po strani dalo bi ukrajinskom predsedniku ubedljiv način da negira umešanost u napad, što je moglo da izazove gnev javnosti i da ugrozi podršku Zapada Ukrajini, posebno u Nemačkoj. Naime, Nemačka je pre rata dobijala polovinu svog prirodnog gasa iz Rusije i dugo se zalagala za projekat Severni tok uprkos protivljenju drugih evropskih saveznika.
Iako Gasprom, ruski državni gasni konglomerat, poseduje 51 odsto Severnog toka, zapadne energetske kompanije, uključujući nemačke, francuske i holandske, su partneri i uložile su milijarde u gasovode. Ukrajina se dugo protivila da bi Severni tok dozvolio Rusiji da zaobiđe ukrajinske gasovode, lišavajući Kijev velikih tranzitnih profita.
U obaveštajnim podacima, piše Vašington post, navodi se da je ukrajinska operacija odložena iz neobjašnjivih razloga. Prema izveštaju, Ukrajinci su planirali da napadnu gasovod odmah nakon završetka velike savezničke pomorske vežbe poznate kao BALTOPS, koja je održana od 5. do 17. juna 2022. godine.
Međutim, prema nemačkim istražiteljima koji istražuju napad na Severni tok, ključni detalji koji se pojavljuju o operaciji su u skladu sa prethodnim planom.
Na primer, Ukrajinac koji je u junu obavestio evropske obaveštajne službe rekao je da je šest pripadnika ukrajinskih specijalnih snaga, koristeći lažne identitete, planiralo da iznajme brod i, koristeći podvodno vozilo, zarone na dno Baltičkog mora, oštete ili unište gasovod i pobeći neotkriven.
Pored kiseonika, tim je planirao da nosi i helijum, koji se preporučuje za posebno duboka zarona.
Šest ljudi, iznajmljena jedrilica, ronioci...
Nemački istražitelji sada veruju da je šest osoba koristilo lažne pasoše, iznajmilo jedrilicu u septembru, krenulo iz Nemačke i postavilo eksploziv koji je uništio naftovod. Oni veruju da su operativci bili vešti ronioci, s obzirom da je eksploziv postavljen na dubini od približno 240 metara, u dometu za koji stručnjaci kažu da bi helijum bio koristan za održavanje mentalne koncentracije.
Istražitelji su uporedili ostatke eksploziva pronađene na cevovodu sa tragovima pronađenim u kabini jedrilice po imenu Andromeda. Oni su takođe povezivali ukrajinske pojedince sa iznajmljivanjem broda preko navodne lažne kompanije u Poljskoj. Istražitelji takođe sumnjaju da je najmanje jedna osoba koja služi ukrajinsku vojsku bila umešana u operaciju sabotaže.
Ranije su nemački mediji izvestili o sumnjivom učešću ukrajinskog vojnog oficira.
Međutim, junski plan se u nekim aspektima razlikuje od septembarskog napada. U izveštaju evropskih obaveštajnih službi navedeno je da ukrajinski operativci planiraju napad na Severni tok 1, ali se ne pominje Severni tok 2. U izveštaju se navodi da će saboteri krenuti sa drugih mesta u Evropi, a ne iz Varnemundea, nemačke baltičke luke gde je Andromeda iznajmljena .
CIA je u početku dovela u pitanje verodostojnost informacija, delom zato što izvor u Ukrajini koji je dao nove detalje još nije uspostavio istoriju pružanja pouzdanih informacija. Evropska obaveštajna služba, pouzdan partner SAD, smatra da je izvor pouzdan.
Uprkos svim rezervama koje je CIA možda imala, agencija je junske obaveštajne podatke podelila sa kolegama u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama, rekli su zvaničnici. I evropski obaveštajci su ih podelili sa Nemačkom, rekla je jedna osoba. Zvaničnici nemačke obaveštajne službe obavestili su poslanike u Berlinu krajem juna pre nego što su otišli na letnji odmor.
Zvaničnici upoznati sa evropskim izveštajem priznaju da je moguće da su osumnjičeni ukrajinski zaverenici bili obavešteni da su obaveštajni podaci podeljeni sa nekoliko zemalja i da su možda promenili neke elemente plana.
Međutim, izveštaj evropskih obaveštajnih službi nije jedini dokaz koji ukazuje na ulogu Kijeva u bombardovanju gasovoda.
Da li su diverzanti saznali za curenje informacija i promenili plan?
Vašington post je ranije objavio da su vlade koje istražuju eksplozije otkrile komunikacije koje pokazuju da su pojedinci ili entiteti bliski Ukrajini razgovarali o mogućnosti izvođenja napada na gasovod Severni tok.
Ti razgovori su vođeni pre napada, ali su otkriveni tek nakon napada, kada su špijunske agencije pregledavale podatke u potrazi za mogućim tragovima, rekao je visoki zapadni bezbednosni zvaničnik.
Uprkos tome što je Trampova administracija ukinula sankcije gasovodu kojim se gas prenosi iz Rusije u Nemačku u pokušaju da popravi odnose sa Berlinom, Bajdenova administracija dugo je gajila zabrinutost u vezi sa Severnim tokom i nije bila preterano zabrinuta zbog njegovog uništenja u septembru.
Nakon višemesečnog pritiska Vašingtona, nemačka vlada je zaustavila konačno odobrenje za Severni tok 2 samo nekoliko dana pre ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, iznenadivši mnoge američke i evropske zvaničnike koji su zabrinuti da će Berlin smatrati Rusiju previše važnim za energetski izvor da bi se prekinuo. veze.
U trenutku napada, gasovod je bio neoštećen i već napunjen sa 300 miliona kubnih metara prirodnog gasa. Skoro mesec dana pre napada, ruski energetski gigant Gasprom zaustavio je protok Severnog toka 1, samo nekoliko sati nakon što su članice G7 objavile da će uvesti ograničenja cena ruske nafte u pokušaju da naškode ruskom budžetu.
Zvaničnici su rekli da će troškovi popravke gasovoda biti u stotinama miliona dolara.
Curenje obaveštajnih podataka o Discord-u
Iako su američki obaveštajni zvaničnici u početku bili skeptični prema evropskim izveštajima, oni su dugo bili zabrinuti zbog agresivnih ukrajinskih operacija koje bi mogle da eskaliraju rat u direktan sukob između Rusije, SAD i NATO.
Ovog februara, uoči prve godišnjice rata, ukrajinski obaveštajci „na zahtev Vašingtona“ pristali su da odlože planirane napade na Moskvu, prema drugim obaveštajnim podacima koji su takođe procurili na Discord. Incident je ilustrovao širu napetost koja je postojala tokom celog rata: Ukrajinu, željnu da sukob prenese na rusko tlo, s vremena na vreme su zadržavali Amerikanci.
Takođe, zapadni zvaničnici su Zelenskom jasno stavili do znanja da njegovu vladu smatraju odgovornom za smrt Darije Dugine, koja je poginula u eksploziji automobila-bombe u blizini Moskve, u napadu koji je izgleda imao na meti njenog oca, poznatog ruskog nacionaliste. Aleksandar Dugin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Minhauzen
pre 1 godinu
Ma da, samo budala će poverovati da će CIA i NATO da priznaju da su oni digli u vazduh gasovode jer bi to indirektno bila objava rata Rusiji. Ovako je mnogo lakše i bezbolnije za Ameriku, Zelenski je i onako žrtveno jagnje koje je odavno odrano i nabijeno na kolac, samo još treba da ga stave na raženj, pa dodatna "krivica" nema nikakvog značaja.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Trenutne akcije koje ukrajinske snage sprovode prema Rusiji vode NATO oficiri, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin, čime je dodatno ukazao na direktno učešće zapadnih saveznika u konfliktu.
Izvršen je udar na 20 vojnih vozila, uključujući vozila sa stranim NATO instruktorima i cisternama za gorivo, u oblasti Sumi na severu Ukrajine, izjavio je za RIA Novosti koordinator proruskog otpora u Nikolajevu, Sergej Lebedev.
Kremlj je odbacio ukrajinske navode da ruski predsednik Vladimir Putin ima dvojnika i ponovio da je cilj ruske operacije u Ukrajini sprečavanje susedne zemlje da uđe u NATO.
Ukrajinski agenti su na Krimu razneli automobil u kojem se nalazio kapetan 1. klase ruske Crnomorske flote Valerij Trankovski, javljaju kijevski mediji, a Kijev post je objavio i snimke uništenog vozila.
Miliјarder Ilon Mask i biznismen Vivek Ramasvami predvodiće novi Departman za državnu efikasnost (DOGE), navodi se u izjavi Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da je večeras tzv. kosovska policija na Jarinju privela direktora Osnovne škole iz Gojbulje ocenivši da je time premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti krenuo u obračun sa srpskim školama.
Lažni ekolog Aleksandar Jovanović Ćuta ozvaničio kraj jedinistva takozvane opozicije, koja lešinari na svakoj tragediji i kao da jedva čeka da udari na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin oglasio se povodom obraćanja Tonina Picule na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Briselu u kome je između ostalog nasilne proteste opozicije posle nesreće u Novom Sadu okarakterisao kao proteste koje su organizovali građani zahtevajući pravdu i odgovornost.
Biljana Vratonjić, majka reporterke Informer televizije Dragane Ćendić (30) pozvala je danas državne organe i tužilaštvo da reaguje i zaustavi medijsku satanizaciju i progon njene kćerke.
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
Gosti Info jutra bili su Nikola Vučen iz Srpske napredne stranke, Nikola Belić, novinar Politike i Luka Stajić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorili o propalim protestu opozicije, tome da je tajkun Dragan Đilas prizivao nove nadstrešnice, ali i kako je Bora Novaković postao govornik na prostetu.
Nemanja Zurovac (27), koji je označen kao pripadnik ''kavačkog klana'', ranjen je večeras u Kotoru, a policija utvrđuje kako je zadobio prostrelnu ranu šake.
Dejanu Eriću (40) ukinut je pritvor i prvostepena presuda Višeg suda u Sremskoj Mitrovici, kojom je bio osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva braće Predraga (43) i Stanislava Jeličića (37) iz Futoga. Odluku je doneo Apelacioni sud u Novom Sadu.
Za samo 2.500 dinarapo osobi može se naći odličan smeštaj u Ovčar Banji, jednoj od najlepših srpskih banja. Udaljena svega 160 km od glavnog grada, Ovčar Banja nudi prelepe kuće za iznajmljivanje u šumovitom predelu Ovčarsko-Kablarske klisure koja je pod zaštitom države.
Savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja, Milan Ilić, danas je izneo da svake godine u Srbiji pogine oko 500 ljudi u saobraćajnim nesrećama, kao i da je to razlog za nezadovoljstvo.
Prema informacijama dobijenim iz Uprave granične policije Republike Srbije, na putničkim terminalima graničnih prelaza nema zadržavanja, dok teretna vozila čekaju satima.
Bratislav Gašić, ministar odbrane, danas je oficirima Vojske Srbije uručio ukaze predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića o unapređenjima i postavljenjima na nove dužnosti.
Dramatična vest stiže iz Beogradske arene. Kako Informer nezvanično saznaje posle košarkaške utakmice Partizan - Barselona jednog navijača su reanimirali.
Posle maestralnog izdanja u Monte Karlu, došle su i loše vesti za Crvenu zvezdu pred utakmicu 10. kola Evrolige protiv Asvela u Lionu. Naime, Nemanja Nedović neće igrati zbog povrede, dok je iz istog razloga i Miloš Teodosić pod znakom pitanja.
Nemački teniser Aleksander Zverev savladao je danas Norvežanina Kaspera Ruda rezultatom 2:0 (7:6, 6:3) za sat i 28 minuta u meču drugog kola grupe "Džon Njukomb" završnog mastersa godine.
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Mirko Babić umro je 12. novembra 2020. godine, a mnogi nisu primetili da je glumac koji tumači čuveni lik Dragojla na početku karijere ostvario ulogu u još jednoj veoma popularnoj televizijskoj seriji, koju svi i danas rado gledaju.
Zvezda serije "Tračare", glumica Šanel Maja Benks misteriozno je nestala u Los Anđelesu, a njena porodica tvrdi da njen muž neće sarađivati sa policijom.
Ako želite da dočekate Novu godinu u nekoj od evropskih prestonica, ali bez velikih troškova, Atina, Beč i Budimpešta su idealan izbor. Svaka od ovih destinacija nudi nezaboravno praznično iskustvo, jedinstvenu atmosferu i povoljne aranžmane koji će vam omogućiti savršen početak 2025. godine.
Afričke ljubičice su popularne biljke koje, iako na prvi pogled deluju krhko i osetljivo, zapravo vrlo dobro podnose hladnije uslove, čak i tokom zime. Da bi ljubičice bile zdrave i lepe, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih faktora.
Zimska odeća koja je trenutno u trendu postala je must-have za mnoge žene, ali šta ako vam neki od tih komada ne odgovaraju? Otkrivamo koji to komadi nisu idealni za sve i kako ih možete zameniti, a da i dalje budete u trendu.
U svetu tehnologije, napravljen je novi korak ka revolucionarnim ekranima. Južnokorejska kompanija predstavila je prvi rastegljivi ekran na svetu koji može da se proširi do čak 50%.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.