ZAPADNI SAVEZ NA STAKLENIM NOGAMA! Novi izveštaj dokazuje umešanost SAD u diverziju na Severnom toku?! Ukrajina imala detaljan plan, CIA sve znala Zelenski ništa?!
Podeli vest
Tri meseca pre nego što su saboteri bombardovali gasovod Severni tok, Bajdenova administracija je od bliskog saveznika saznala da ukrajinska vojska planira tajni napad na mrežu podvodnih gasovoda koristeći mali tim ronilaca koji su direktno izveštavali glavnokomandujućeg Oružane snage Ukrajine, piše Vašington post.
Detalje plana, koji ranije nisu objavljeni, prikupile su evropske obaveštajne službe i podelile ih sa CIA u junu 2022. Pominju se najdetaljniji dokazi koji povezuju ukrajinsku vladu sa mogućim napadom na Severni tok u Baltičkom moru, koji su američki i zapadni zvaničnici nazvali drskim i opasnim aktom sabotaže energetske infrastrukture Evrope.
Kremlj je odbacio ukrajinske navode da ruski predsednik Vladimir Putin ima dvojnika i ponovio da je cilj ruske operacije u Ukrajini sprečavanje susedne zemlje da uđe u NATO.
20.04.2023
19:25
Detaljno je opisan plan napada na gasovod Severni tok
Izveštaj evropske obaveštajne službe navodno je na platformi Discord objavio Džek Tejšeira, pripadnik Vazdušne nacionalne garde. Vašington post je dobio kopiju od njegovog prijatelja, rekli su.
Obaveštajni izveštaj je zasnovan na informacijama dobijenim od pojedinca u Ukrajini. Izvori nisu mogli odmah da budu potvrđeni, ali prema više zvaničnika upoznatih sa ovim pitanjem, koji su razgovarali za Vašington post pod uslovom da ostanu anonimni, CIA je izveštaj podelila sa Nemačkom i drugim evropskim zemljama prošlog juna.
Visok nivo detalja, koji uključuje broj operativaca i metode napada, pokazuje da su zapadni saveznici skoro godinu dana imali razloga da sumnjaju u Kijev za sabotažu. Ta procena je samo ojačala poslednjih meseci kada su nemački istražitelji otkrili dokaze o bombardovanju koji je imao iznenađujuće sličnosti sa onim što su evropski obaveštajci rekli da Ukrajina planira.
Zvaničnici u nekoliko zemalja potvrdili su da sažetak obavještajnih podataka objavljen na Discordu tačno opisuje ono što je Evropska obavještajna služba rekla CIA-i. Vašington post je pristao da zadrži ime evropske zemlje i neke aspekte plana na zahtev vladinih zvaničnika koji su rekli da bi otkrivanje informacija ugrozilo izvore i operacije.
Ukrajina, Bela kuća i CIA su odbili da komentarišu.
Zapad je pristao da o tome ne govori
Podsetimo, 26. septembra 2022. godine tri podvodne eksplozije izazvale su masivno curenje gasa na gasovodima Severni Togo 1 i 2, ostavljajući samo jedan od četiri gasna priključka u mreži netaknut. Neki zvaničnici Bajdenove administracije prvobitno su sugerisali da je Rusija odgovorna za ono što je Bajden nazvao „namernim aktom sabotaže“ i obećali da će SAD raditi sa saveznicima „da dođu do tačnog objašnjenja onoga što se dogodilo“.
Kako se približava zima, činilo se da je Kremlj možda nameravao da uguši protok energije u svrhe „ucene“, kako su neki lideri rekli, sa ciljem da zastraši evropske zemlje da povuku finansijsku i vojnu podršku Ukrajini i da se uzdrže od daljih sankcija. .
Zvaničnici Bajdenove administracije sada privatno priznaju da nema dokaza koji nedvosmisleno ukazuju na umešanost Moskve u ovaj incident. Međutim, javno su izbegavali pitanja o tome ko bi mogao biti odgovoran za eksplozije. Evropski zvaničnici u nekoliko zemalja tiho su sugerisali da Ukrajina stoji iza napada, ali su se uzdržali od davanja takvih izjava u javnosti, piše Vašington post, dodajući da je iz straha da bi optužbe protiv Kijeva mogle da potkopaju savez protiv Rusije.
Na sastancima evropskih i NATO zvaničnika dogovoreno je da se o ovoj temi neće razgovarati, rekao je jedan evropski diplomata, piše Vašington post. „Ne govorimo o Severnom toku.
Da li je napad bio skriven od Zelenskog?
Evropski obaveštajci su jasno stavili do znanja da napadači nisu bili nezavisni operativci. Svi umešani su direktno izveštavali generala Valerija Zalužnog, najvišeg vojnog zvaničnika Ukrajine, kome je povereno da vodi operaciju da ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ne sazna za to, navodi se u obaveštajnom izveštaju, prenosi Vašington post.
Držanje Zelenskog po strani dalo bi ukrajinskom predsedniku ubedljiv način da negira umešanost u napad, što je moglo da izazove gnev javnosti i da ugrozi podršku Zapada Ukrajini, posebno u Nemačkoj. Naime, Nemačka je pre rata dobijala polovinu svog prirodnog gasa iz Rusije i dugo se zalagala za projekat Severni tok uprkos protivljenju drugih evropskih saveznika.
Iako Gasprom, ruski državni gasni konglomerat, poseduje 51 odsto Severnog toka, zapadne energetske kompanije, uključujući nemačke, francuske i holandske, su partneri i uložile su milijarde u gasovode. Ukrajina se dugo protivila da bi Severni tok dozvolio Rusiji da zaobiđe ukrajinske gasovode, lišavajući Kijev velikih tranzitnih profita.
U obaveštajnim podacima, piše Vašington post, navodi se da je ukrajinska operacija odložena iz neobjašnjivih razloga. Prema izveštaju, Ukrajinci su planirali da napadnu gasovod odmah nakon završetka velike savezničke pomorske vežbe poznate kao BALTOPS, koja je održana od 5. do 17. juna 2022. godine.
Međutim, prema nemačkim istražiteljima koji istražuju napad na Severni tok, ključni detalji koji se pojavljuju o operaciji su u skladu sa prethodnim planom.
Na primer, Ukrajinac koji je u junu obavestio evropske obaveštajne službe rekao je da je šest pripadnika ukrajinskih specijalnih snaga, koristeći lažne identitete, planiralo da iznajme brod i, koristeći podvodno vozilo, zarone na dno Baltičkog mora, oštete ili unište gasovod i pobeći neotkriven.
Pored kiseonika, tim je planirao da nosi i helijum, koji se preporučuje za posebno duboka zarona.
Šest ljudi, iznajmljena jedrilica, ronioci...
Nemački istražitelji sada veruju da je šest osoba koristilo lažne pasoše, iznajmilo jedrilicu u septembru, krenulo iz Nemačke i postavilo eksploziv koji je uništio naftovod. Oni veruju da su operativci bili vešti ronioci, s obzirom da je eksploziv postavljen na dubini od približno 240 metara, u dometu za koji stručnjaci kažu da bi helijum bio koristan za održavanje mentalne koncentracije.
Istražitelji su uporedili ostatke eksploziva pronađene na cevovodu sa tragovima pronađenim u kabini jedrilice po imenu Andromeda. Oni su takođe povezivali ukrajinske pojedince sa iznajmljivanjem broda preko navodne lažne kompanije u Poljskoj. Istražitelji takođe sumnjaju da je najmanje jedna osoba koja služi ukrajinsku vojsku bila umešana u operaciju sabotaže.
Ranije su nemački mediji izvestili o sumnjivom učešću ukrajinskog vojnog oficira.
Međutim, junski plan se u nekim aspektima razlikuje od septembarskog napada. U izveštaju evropskih obaveštajnih službi navedeno je da ukrajinski operativci planiraju napad na Severni tok 1, ali se ne pominje Severni tok 2. U izveštaju se navodi da će saboteri krenuti sa drugih mesta u Evropi, a ne iz Varnemundea, nemačke baltičke luke gde je Andromeda iznajmljena .
CIA je u početku dovela u pitanje verodostojnost informacija, delom zato što izvor u Ukrajini koji je dao nove detalje još nije uspostavio istoriju pružanja pouzdanih informacija. Evropska obaveštajna služba, pouzdan partner SAD, smatra da je izvor pouzdan.
Uprkos svim rezervama koje je CIA možda imala, agencija je junske obaveštajne podatke podelila sa kolegama u Nemačkoj i drugim evropskim zemljama, rekli su zvaničnici. I evropski obaveštajci su ih podelili sa Nemačkom, rekla je jedna osoba. Zvaničnici nemačke obaveštajne službe obavestili su poslanike u Berlinu krajem juna pre nego što su otišli na letnji odmor.
Zvaničnici upoznati sa evropskim izveštajem priznaju da je moguće da su osumnjičeni ukrajinski zaverenici bili obavešteni da su obaveštajni podaci podeljeni sa nekoliko zemalja i da su možda promenili neke elemente plana.
Međutim, izveštaj evropskih obaveštajnih službi nije jedini dokaz koji ukazuje na ulogu Kijeva u bombardovanju gasovoda.
Da li su diverzanti saznali za curenje informacija i promenili plan?
Vašington post je ranije objavio da su vlade koje istražuju eksplozije otkrile komunikacije koje pokazuju da su pojedinci ili entiteti bliski Ukrajini razgovarali o mogućnosti izvođenja napada na gasovod Severni tok.
Ti razgovori su vođeni pre napada, ali su otkriveni tek nakon napada, kada su špijunske agencije pregledavale podatke u potrazi za mogućim tragovima, rekao je visoki zapadni bezbednosni zvaničnik.
Uprkos tome što je Trampova administracija ukinula sankcije gasovodu kojim se gas prenosi iz Rusije u Nemačku u pokušaju da popravi odnose sa Berlinom, Bajdenova administracija dugo je gajila zabrinutost u vezi sa Severnim tokom i nije bila preterano zabrinuta zbog njegovog uništenja u septembru.
Nakon višemesečnog pritiska Vašingtona, nemačka vlada je zaustavila konačno odobrenje za Severni tok 2 samo nekoliko dana pre ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, iznenadivši mnoge američke i evropske zvaničnike koji su zabrinuti da će Berlin smatrati Rusiju previše važnim za energetski izvor da bi se prekinuo. veze.
U trenutku napada, gasovod je bio neoštećen i već napunjen sa 300 miliona kubnih metara prirodnog gasa. Skoro mesec dana pre napada, ruski energetski gigant Gasprom zaustavio je protok Severnog toka 1, samo nekoliko sati nakon što su članice G7 objavile da će uvesti ograničenja cena ruske nafte u pokušaju da naškode ruskom budžetu.
Zvaničnici su rekli da će troškovi popravke gasovoda biti u stotinama miliona dolara.
Curenje obaveštajnih podataka o Discord-u
Iako su američki obaveštajni zvaničnici u početku bili skeptični prema evropskim izveštajima, oni su dugo bili zabrinuti zbog agresivnih ukrajinskih operacija koje bi mogle da eskaliraju rat u direktan sukob između Rusije, SAD i NATO.
Ovog februara, uoči prve godišnjice rata, ukrajinski obaveštajci „na zahtev Vašingtona“ pristali su da odlože planirane napade na Moskvu, prema drugim obaveštajnim podacima koji su takođe procurili na Discord. Incident je ilustrovao širu napetost koja je postojala tokom celog rata: Ukrajinu, željnu da sukob prenese na rusko tlo, s vremena na vreme su zadržavali Amerikanci.
Takođe, zapadni zvaničnici su Zelenskom jasno stavili do znanja da njegovu vladu smatraju odgovornom za smrt Darije Dugine, koja je poginula u eksploziji automobila-bombe u blizini Moskve, u napadu koji je izgleda imao na meti njenog oca, poznatog ruskog nacionaliste. Aleksandar Dugin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Minhauzen
pre 1 godinu
Ma da, samo budala će poverovati da će CIA i NATO da priznaju da su oni digli u vazduh gasovode jer bi to indirektno bila objava rata Rusiji. Ovako je mnogo lakše i bezbolnije za Ameriku, Zelenski je i onako žrtveno jagnje koje je odavno odrano i nabijeno na kolac, samo još treba da ga stave na raženj, pa dodatna "krivica" nema nikakvog značaja.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Trenutne akcije koje ukrajinske snage sprovode prema Rusiji vode NATO oficiri, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin, čime je dodatno ukazao na direktno učešće zapadnih saveznika u konfliktu.
Izvršen je udar na 20 vojnih vozila, uključujući vozila sa stranim NATO instruktorima i cisternama za gorivo, u oblasti Sumi na severu Ukrajine, izjavio je za RIA Novosti koordinator proruskog otpora u Nikolajevu, Sergej Lebedev.
Kremlj je odbacio ukrajinske navode da ruski predsednik Vladimir Putin ima dvojnika i ponovio da je cilj ruske operacije u Ukrajini sprečavanje susedne zemlje da uđe u NATO.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.