Rasprava o proširenju u EU: Šta smeta Briselu kada je prijem Ukrajine u pitanju?
Podeli vest
Poznati evropski mediji objavili su da kod određenih članica EU vlada zabrinutost zbog posledica ulaska Ukrajine, Moldavije i zemalja Zapadnog Balkana u Uniju, te da se o proširenju ubrzano raspravlja.
- Francuska, Nemačka, Holandija, Španija i ukupno desetak članica Unije sazvale su sastanak da bi se razmotrila ključna pitanja mogućeg ulaska novih članica - piše španski "El Pais".
U Briselu danas počinje dvodnevni samit tokom kojeg će lideri Evropske unije osuditi nasilje na severu Kosova i Metohije i istaći svoju posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU, navodi se u nacrtu zaključaka samita.
Ministri privreda Francuske, Nemačke i Italije okupili su se juče u Berlinu, dok će danas u Vajmaru gosta iz Rima zameniti poljska ministarka, a sve s pokušajem da se evropska privreda pokrene posle mnogobrojnih kriza, poput onih izazvanih kovidom i ratom u Ukrajini, a sve u kontekstu nastojanja da se ostvari veća samostalnost.
27.06.2023
15:52
Prva nedoumica je, kako npr. ugraditi tako veliku poljoprivrednu zemlju poput Ukrajine u budžetsko subvencionisanje evropske poljoprivrede, uz konstataciju da će ukrajinskom agraru biti neophodna nova finansijska injekcija.
Ovo pitanje je od prioriteta jer već postoje članice Unije koje se bune zbog otvaranja EU tržišta za jeftine žitarice i druge ukrajinske proizvode, stvari koja se podvodi pod nelojalnu konkurenciju poljoprivrednicima Unije.
Nešto manje od 30,2 odsto ispitanika reklo je da će naš južni sused postati član EU, a polovina ili 49,9 procenata odgovorilo je da Makedonija neće postati članica dvadesetsedmorice.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzep Borelj poručio je da su u Uniji veoma uznemireni zbog situacije na severu Kosova, jer se eskalacija, i pored jučerašnjeg sastanka, nastavlja, što se neće tolerisati, ali i našli za shodno da za Kurtijevo ludilo optuže Srbiju!
23.06.2023
19:02
Foto: Pixabay
Kako ćemo da glasamo kad nas je mnogo?
Drugo bitno pitanje je kako EU sa recimo 35 članica može funkcionisati kad je sistem odlučivanja, uz mogućnost veta, već sa 27 članica doveo u pitanje i blokirao neke važne odluke na nivou Unije, posebno oko spoljne politike i imigracije.
Šarl Mišel, predsednik Evropskog saveta u kojem su šefovi država ili vlada EU, potvrdio je to sažimajući raspravu vođa Unije prošlog petka i podvukao da se od Ukrajine, kao i od drugih kandidata za članstvo u EU traži da sprovedu nužne reforme, prvenstveno kad je reč o razdvajanju ovlašćenja ustanova vlasti, nezavisnosti pravosuđa i suzbijanju korupcije.
Mišel je naglasio da se "istovremeno od zemalja Evropske unije očekuje da obezbede sopstvenu sposobnost prijema, implementacije (novih članica), a to znači da se tačno utvrdi i nađu odgovori na posledice proširivanja".
A to su, po rečima predsednika Evropskog saveta, "postupak odlučivanja, kao i kako će EU kao celina obezbediti finansiranje proširivanja, dakle solidarnost".
- To je teška rasprava s različitim polazištima, kazao je Mišel, a evropski diplomatski izvori su objasnili da se članice Unije "lome" oko cene koja se mora finansijski i politički platiti za otvaranje vrata novim članicama i nužnosti da se naročito Ukrajina ne prepusti hirovitom okončanju rata s Rusijom, kao i da Zapadni Balkan ne ostane geopolitička i politička "siva zona" prepuštena mogućem uplivu drugih svetskih činilaca, Rusije, Kine, možda i Turske.
Ambasador Lars Danijelson, ključni zvaničnik upravo okončanog švedskog predsedavanja poslovima Unije, je predočio da je "najvažnije pitanje kako ćemo mi biti sigurni da je EU spremna da primi nove članice".
Danijelson je ocenio da je dosadašnja rasprava bila previše usmerena na menjanje temeljnog akta EU u tom cilju.
On je rekao da je važnije da se promene politike EU, naročito budžetsko subvencionisanje poljoprivrede EU, solidarnost u pomoći članicama da dostignu nužni nivo razvitka i funkcionisanje institucija.
"Mond" je ranije pisao da su francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc ključna otvorena pitanja proširivanja razmotrili "u četiri oka".
Francuski zvaničnici su objasnili da novo članstvo može značiti da se ne ugrađuje u sve strukture i sisteme odlučivanja, već da to može biti "više opcija", dakle ulazak ne u sve, već u neke sektore, kao što i sad nisu sve članice Unije u šengenskom prostoru bez unutrašnjih granica ili monetarnom sistemu evra.
Predsednik Evropskog saveta Mišel je od članica Unije zatražio da se "utvrdi radni plan za moguće učlanjenje Ukrajine, Moldavije i zemalja Zapadnog Balkana".
Mišel je upozorio da se "ne sme čekati sve do poslednjeg trenutka, decembra, kad vođe EU moraju na osnovu izveštaja Evropske komisije da odluče o pokretanju pregovora o članstvu s Ukrajinom".
To znači, ukazao je on, "kako poglavito da odluče kako bi se moglo obezbediti finansiranje i izbeći da se ispostavi da imamo veliki problem sposobnosti prihvatanja novih članica".
Visoki predstavnik EU Žozep Borelj je sve ove nedoumice sažeo u poruku da "Evropska unija mora mnogo dublje da razmisli koje su joj strukture nužne da bi preživela u svetu koji postavlja velike izazove".
Savet Evropske unije danas je usvojio 11. paket sankcija protiv Rusije sa ciljem da se suzbije zaobilaženje restriktivnih mera koje su dosad uvedene, objavljeno je danas na sajtu Saveta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Briselu danas počinje dvodnevni samit tokom kojeg će lideri Evropske unije osuditi nasilje na severu Kosova i Metohije i istaći svoju posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU, navodi se u nacrtu zaključaka samita.
Rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić, profesor Ognjen Radonjić, profesor Aleksandar Kavičić, bivši guverner NBS Dejan Šoškić i akademik Slobodan Vukosavić kandidati su za mandatara u Đilasovoj prelaznoj vladi!
Francuska, prema dostupnim informacijama, razmatra mogućnost slanja svojih trupa u ukrajinski grad Odesu, što bi, kako upozorava ruski pukovnik u penziji Viktor Baranec, moglo izazvati sukob širih razmera.
Čuveni endokrinolog i profesor na Medicinskom fakultetu Đuro Macut, čovek besprekorne karijere, kog je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio za novog mandatara, pridružio se Pokretu za narod i državu i govorio 24. januara ove godine na velikom skupu u Jagodini.
Predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da je izbor Đura Macuta za mandatara nove vlade Srbije dobar izbor zato što on nije ličnost koja je politizovana i njegov izbor ''neće biti dočekan na nož''.
Premijer Srbije i predsednik SNS Miloš Vučević naglasio je da je mandatar za novu vladu prof. dr Đuro Macut, endokrinolog, akademik i kliničar, jedan od naših najvećih stručnjaka iz oblasti medicine i veliki patriota, ekspert koji je širom sveta proslavio ime svoje domovine.
Tokom emisije "Rat uživo" došlo je do sukoba između gostiju, Darka Obradovića iz Centra za stratešku analizu i prof. dr Dragana Petrovića, a sve je eskaliralo zbog Rusije i Ukrajine.
Savetnik za Visoko obrazovanje prof. dr Vladimir Jakovljević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o blokadama fakulteta i mogućoj izgubljenoj godini za studente.
Analitičar Miljan Jovićević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice komentarisao je presude liderki francuske desnice Marin Le Pen i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Za jednu od najlepših banja u Srbiji važi Bogutovačka banja, koja je dobro povezana sa svim krajevima zemlje, a može se pohvaliti Lopatnicom, najčistijom rekom, kao i povoljnim cenama, što je čini dodatno atraktivnom za posetioce.
Naučnici sa kineskog Univerziteta Tianjin napravili su značajan korak u razumevanju metaboličkih procesa u ćelijama raka i otkrili ključni mehanizam transporta laktata, koji je esencijalan za rast tumora.
Na današnji dan, 6. aprila, 1941. sile Trećeg rajha napale su Kraljevinu Jugoslaviju. Iz nemačkih aviona na Beograd je tog dana izručeno 440 tona bombi...
Nešto više od četiri sata traje drama u streljani na Novom Beogradu, gde se zatvorio muškarac i preti da će se ubiti, a sa njim nezvanično razgovara osoba iz pregovaračkog tima MUP-a.
N. M. (24) koji se sumnjiči da je danas, oko 16 časova, u zajedničkom dvorištu jedne stambene zgrade u Ulici Admirala Geprata, najverovatnije nožem, više puta naneo povrede psu koji je od zadobijenih povreda uginuo, uhapšen je od strane policije ubrzo nakon što je pobegao sa mesta zločina.
Fudbaleri Panatianikosa savladali su AEK sa 3:1 (1:0) u okviru 28. kola grčke Superlige, a oba pogotka za domaće postigli su srpski fudbaleri - Nemanja Maksimović i Filip Đuričić.
Uz mnogo poteškoća, Partizan je u 26. kolu ABA lige nadigrao Igokeu. Ekipe su se sastale u dvorani "Beogradska arena", čiji je semafor posle 40 minuta igre pokazivao 100:94, a strelac stotog poena, Frenk Nilikina, prema ovogodišnjem običaju, biće u obavezi timu da kupi krofne.
Fudbaleri Crvene zvezde i zvanično su šampioni Srbije za sezonu 2024/25! Pobedom nad OFK Beogradom na "Marakani" od 3:1 obezbedili su sebi titulu i pre početka plej-ofa!
Legendarni Dragan Džajić otkrio je nepoznate detalje iz vremena kada je Crvena zvezda dominirala evropskim fudbalom, posebno vezane za neostvareni transfer Davora Šukera koji je trebao da zaigra na "Marakani".
Serija "Selo gori, a baba se češlja" premijrno je prikazana 2007. godine na RTS i postala je najgledaniji igrani program u istoriji Javnog servisa Srbije.
Bet Ril (36) suočila se sa retkim oblikom raka jezika, koji su lekari u početku pogrešno procenili. Ostala je bez 80 odsto jezika, a sada ponovo uči da govori i jede.
Bivša rijaliti učesnica Miljana Kulić uživa u vezi sa novim dečkom, Milošem Vasiljevićem, a sada je njena majka Marija Kulić priznala da je i te kako sumnjičava kada je u pitanju novi zet.
Marko Janjušević Janjuš je, sudeći po najnovijoj objavi na Instagramu, ponovo sam. Bivši zadrugar već traži devojku koja mora da ispuni određene uslove kako bi osvojila njegovo srce.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar