(VIDEO) Novo oružje Ukrajine menja tok rata! Rusi u nikad težoj situaciji, hitno moraju da smisle odbranu!
Podeli vest
Dok vazdušne dronove uvelike koriste obe zaraćene strane u Ukrajini još od početka invazije, novi oblik tehnologije bespilotnih letelica dobija na svom zamahu u Crnom moru.
A Crno more, u kojem se sem ruske nalaze i tri NATO mornarice – turska, bugarska i rumunska – je nova tačka ključanja.
Ruski patrolni brodovi uništili su tri ukrajinska bespilotna čamca koja su pokušala da ih napadnu u Crnom moru, 340 kilometara jugozapadno od Sevastopolja, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ukrajina je prvi put javno otkrila svoj novi pomorski dron , u nastojanju da ograniči operacije ruske flote u Crnom moru.
01.08.2023
06:15
BBC piše, pozivajući se na saopštenja ukrajinskih i ruskih vlasti i izveštaje lokalnih medija, da je Ukrajina sprovela najmanje 10 napada sa autonomnim plovilima – poznatim i kao “brodovi dronovi” – targetirajući ruske vojne brodove, pomorsku bazu u Sevastopolju i luku Novorosijsk. Ukrajinski odbrambeni izvori rekli su CNN-u da su pomorski dronovi takođe korišćeni u napadu na Krimski most u julu.
Ukrajina svakog meseca u borbama izgubi najmanje hiljadu dronova, a prema nekim izveštajima, ovaj broj može dostići 10 hiljada, rekao je zamenik ukrajinskog premijera Mihail Fedorov za Vašington post.
Ruska Crnomorska flota priprema se za blokadu ukrajinskih luka nakon što se Moskva povukla iz međunarodnog sporazuma o žitu, tvrde britanski vojni analitičari.
26.07.2023
14:12
The Ministry of Defense of the Russian Federation 🤡 confirms the attack on the ship "Ivan Hurs"
They publish a video of the destruction of one of the sea drones, what happened to the other two is unknown 👀 pic.twitter.com/NdzKMy46os
— MAKS 23 👀🇺🇦 (@Maks_NAFO_FELLA) May 24, 2023
U maju se pojavio snimak na kojem se vidi kako brodovi-dronovi prilaze ruskom brodu “Ivan Hurs”, ali nije jasno da li je on oštećen. Rusija je rekla da se incident dogodio na 140 kilometara severno od Bosfora, a 193 km od obale Ukrajine.
To ukazuje da ovi dronovi potencijalno mogu da prelaze velike distance.
Kako pomorski dronovi utiču na rat?
Ukrajinska upotreba dronova, po relativno niskoj ceni, označava novu eru u pomorskom ratovanju. Neki analitičari smatraju da ova taktika predstavlja sve veći rizik za Rusiju.
U poređenju sa standardnim plovilima, brodove-dronove je teže detektovati na radaru jer putuju nisko u odnosu na površinu i prave daleko manje buke.
Napad na rusku bazu Sevastopolj u oktobru 2022. bio je prvi u zabeleženoj istoriji u kojem su korišćeni i pomorski i vazdušni dronovi. Najmanje tri ruska broda su oštećena u tom napadu, prema organizaciji “GeoKonfirmed” koja analizira satelitske i druge slike iz otvorenih izvora.
Od tada je Rusija značajno pojačala odbranu oko baze, prema nedavnim satelitskim snimcima, navodi BBC.
- Iako Ukrajina nema značajnu mornaricu, njeni površinski dronovi su sprečili Ruse da preuzmu punu kontrolu nad Crnim morem – rekla je Katažina Zisk, profesorka Norveškog instituta za odbrambene studije.
Šta su brodovi-dronovi?
To su mala, autonomna plovila koja, za razliku od vazdušnih, operišu na ili ispod površine vode.
Dolaze u svim oblicima i veličinama i koriste se za različite zadatke, uključujući praćenje životne sredine. Ti dronovi mogu da se koriste i u vojne svrhe, poput čišćenja mina, vršenja nadzora ili detonacije blizu meta – poput neprijateljskih brodova.
Mnogi brodovi-dronovi su snimljeni od početka rata, uključujući jedan koji je navodno isplivao na obalu Krima. Sem dronova koji operišu na površini vode, Ukrajina je nedavno otkrila prototip autonomnog podvodnog drona zvanog “toloka” TLK-150.
Mane brodova-dronova
Pomorski dronovi imaju i neke mane. Njihovi senzori mogu da imaju usko vidno polje što otežava praćenje pokretnih meta bez tačnih podataka o lokaciji ili uočavanje kamufliranih brodova.
Oni sa ugrađenim kamerama zahtevaju stalnu komunikaciju sa svojim kontrolorom da ih usmeri na metu, tako da bilo kakav problem sa prenosom (striming) može da ugrozi njihovu misiju.
-To i dalje nije revolucija. Još smo u eksperimentalnoj fazi – kaže Zisk.
Ipak, kako je dodala, ukrajinska strategija je privukla svetsku pažnju i “nagoni druge mornarice da razviju tu vrstu sistema i njihove operativne prakse”.
Kako rade brodovi-dronovi i koliko koštaju?
Njihove uobičajene karakteristike uključuju ugrađene eksplozive i kamere koje mogu da prenesu slike kontroloru. Dugodometne mete se tipično unapred programiraju u dron tokom lansiranja.
-Zatim ih daljinski navodi čovek kako se približavaju svojoj meti – objašnjava Sidart Kaušal iz tink-tanka RUSI.
Neki ukrajinski brodovi-dronovi razvijeni su zahvaljujući kampanjama za prikupljanje fondova. Obično se prave od gotovih komponenti koje se obično koriste za komercijalnu a ne vojnu upotrebu, navodi Kaušal.
***BREAKING***
A previously unreported #Ukrainian USV (uncrewed surface vessel), appears to have slipped past #Russian Navy patrols
Ruski mediji i blogeri su tvrdili da i Rusija ima pomorske dronove. Neki navode da su oni korišćeni u napadu na most u luci Odesa. BBC navodi da nije video dokaz u prilog tome. Nije poznato koliko brodova-dronova imaju zaraćene strane. Takođe nije jasno koliko oni koštaju, ali BBC navodi da je jedan koji je objavila ukrajinska vlada imao cenu od 250.000 dolara.
To je jeftinije od mnogih vrsta dugodometnih projektila. Brodovi-dronovi takođe mogu da se brže rasporede i ne zahtevaju potpuno obučeno osoblje.
- Čak i ako presretnete mnogo jeftinih objekata, sve što treba je da jedan prođe i napravi štetu nad daleko skupljom imovinom i model se već isplatio – rekao je Kaušal.
Sjedinjene Američke Države ponudiće ruskom predsedniku Vladimiru Putinu celu istočnu Evropu, jer je njihovo političko rukovodstvo vrlo dobro svesno da cela državna mašina treba što pre da krene u realizaciju svog glavnog strateškog cilja za ceo dvadeset prvi vek, a to je da obuzda razvoj Kine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Donald Tramp, koji je pobedio na predsedničkim izborima u SAD, smatra da je vreme da ruski predsednik Vladimir Putin preduzme korake u pravcu otpočinjanja pregovora o Ukrajini.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok upozorila je danas Kinu, tokom posete Pekingu, zbog podrške Rusiji u ratu protiv Ukrajine, saopštilo je nemačko ministarstvo spoljnih poslova.
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da veruje da bi rat u Ukrajini počeo ranije i "verovatno bi bio gori" da je Kijev započeo put ka članstvu u NATO 2008. godine.
Ruski patrolni brodovi uništili su tri ukrajinska bespilotna čamca koja su pokušala da ih napadnu u Crnom moru, 340 kilometara jugozapadno od Sevastopolja, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Studenti koji ne žele da učestvuju u blokadama veoma su zabrinuti za nastavu i ispite, poručili su student prorektora Univerziteta u Novom Sadu Damnjan Vakanjac i potredsednik SKONUS-a Mladen Šiljković.
"Bosanski lonac“ koji već godinama potmulo vri mogao bi u narednim nedeljama da se približi tački eksplozije sa nesagledivim posledicama po BiH, Republiku Srpsku, Srbiju, ali i čitavo naše podneblje.
U četvrtak uveče Dragan Đilas i Marinika Tepić, shvatajući da Đilasov rejting propada brzinom svetlosti i svesni da narod ne želi da podrži njeno ludovanje na ulici, dolaze na “genijalnu ideju”: da napadnu omladince SNS koji su obavljali redovne stranačke aktivnosti, lepili plakate, a da onda celu stvar predstave kao napad na mučenog Dragana, kako bi ga predstavili kao žrtvu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Prema izveštaju iz službe Hitne pomoći, u saobraćajnoj nezgodi koja se protekle noći dogodila u Bloku 61, kod mesne zajednice "Kozara", povređen je muškarac (38), koji je prevezen u Urgentni centar.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
U noći između subote i nedelje u Aranđelovcu za sada nepoznati počinioci naneli su više ubodnih rana mladiću iz Beograda koji se nalazio u svom automobilu.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Nik Kirjos se posle dve godine pauze zbog povrede vratio na teren, pa priznao da je mrzeo Rafaela Nadala i napao Nikolasa Mua, koji ga je kritikovao zbog Janika Sinera.
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.