(VIDEO) Novo oružje Ukrajine menja tok rata! Rusi u nikad težoj situaciji, hitno moraju da smisle odbranu!
Podeli vest
Dok vazdušne dronove uvelike koriste obe zaraćene strane u Ukrajini još od početka invazije, novi oblik tehnologije bespilotnih letelica dobija na svom zamahu u Crnom moru.
A Crno more, u kojem se sem ruske nalaze i tri NATO mornarice – turska, bugarska i rumunska – je nova tačka ključanja.
Ruski patrolni brodovi uništili su tri ukrajinska bespilotna čamca koja su pokušala da ih napadnu u Crnom moru, 340 kilometara jugozapadno od Sevastopolja, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ukrajina je prvi put javno otkrila svoj novi pomorski dron , u nastojanju da ograniči operacije ruske flote u Crnom moru.
01.08.2023
06:15
BBC piše, pozivajući se na saopštenja ukrajinskih i ruskih vlasti i izveštaje lokalnih medija, da je Ukrajina sprovela najmanje 10 napada sa autonomnim plovilima – poznatim i kao “brodovi dronovi” – targetirajući ruske vojne brodove, pomorsku bazu u Sevastopolju i luku Novorosijsk. Ukrajinski odbrambeni izvori rekli su CNN-u da su pomorski dronovi takođe korišćeni u napadu na Krimski most u julu.
Ukrajina svakog meseca u borbama izgubi najmanje hiljadu dronova, a prema nekim izveštajima, ovaj broj može dostići 10 hiljada, rekao je zamenik ukrajinskog premijera Mihail Fedorov za Vašington post.
Ruska Crnomorska flota priprema se za blokadu ukrajinskih luka nakon što se Moskva povukla iz međunarodnog sporazuma o žitu, tvrde britanski vojni analitičari.
26.07.2023
14:12
The Ministry of Defense of the Russian Federation 🤡 confirms the attack on the ship "Ivan Hurs"
They publish a video of the destruction of one of the sea drones, what happened to the other two is unknown 👀 pic.twitter.com/NdzKMy46os
— MAKS 23 👀🇺🇦 (@Maks_NAFO_FELLA) May 24, 2023
U maju se pojavio snimak na kojem se vidi kako brodovi-dronovi prilaze ruskom brodu “Ivan Hurs”, ali nije jasno da li je on oštećen. Rusija je rekla da se incident dogodio na 140 kilometara severno od Bosfora, a 193 km od obale Ukrajine.
To ukazuje da ovi dronovi potencijalno mogu da prelaze velike distance.
Kako pomorski dronovi utiču na rat?
Ukrajinska upotreba dronova, po relativno niskoj ceni, označava novu eru u pomorskom ratovanju. Neki analitičari smatraju da ova taktika predstavlja sve veći rizik za Rusiju.
U poređenju sa standardnim plovilima, brodove-dronove je teže detektovati na radaru jer putuju nisko u odnosu na površinu i prave daleko manje buke.
Napad na rusku bazu Sevastopolj u oktobru 2022. bio je prvi u zabeleženoj istoriji u kojem su korišćeni i pomorski i vazdušni dronovi. Najmanje tri ruska broda su oštećena u tom napadu, prema organizaciji “GeoKonfirmed” koja analizira satelitske i druge slike iz otvorenih izvora.
Od tada je Rusija značajno pojačala odbranu oko baze, prema nedavnim satelitskim snimcima, navodi BBC.
- Iako Ukrajina nema značajnu mornaricu, njeni površinski dronovi su sprečili Ruse da preuzmu punu kontrolu nad Crnim morem – rekla je Katažina Zisk, profesorka Norveškog instituta za odbrambene studije.
Šta su brodovi-dronovi?
To su mala, autonomna plovila koja, za razliku od vazdušnih, operišu na ili ispod površine vode.
Dolaze u svim oblicima i veličinama i koriste se za različite zadatke, uključujući praćenje životne sredine. Ti dronovi mogu da se koriste i u vojne svrhe, poput čišćenja mina, vršenja nadzora ili detonacije blizu meta – poput neprijateljskih brodova.
Mnogi brodovi-dronovi su snimljeni od početka rata, uključujući jedan koji je navodno isplivao na obalu Krima. Sem dronova koji operišu na površini vode, Ukrajina je nedavno otkrila prototip autonomnog podvodnog drona zvanog “toloka” TLK-150.
Mane brodova-dronova
Pomorski dronovi imaju i neke mane. Njihovi senzori mogu da imaju usko vidno polje što otežava praćenje pokretnih meta bez tačnih podataka o lokaciji ili uočavanje kamufliranih brodova.
Oni sa ugrađenim kamerama zahtevaju stalnu komunikaciju sa svojim kontrolorom da ih usmeri na metu, tako da bilo kakav problem sa prenosom (striming) može da ugrozi njihovu misiju.
-To i dalje nije revolucija. Još smo u eksperimentalnoj fazi – kaže Zisk.
Ipak, kako je dodala, ukrajinska strategija je privukla svetsku pažnju i “nagoni druge mornarice da razviju tu vrstu sistema i njihove operativne prakse”.
Kako rade brodovi-dronovi i koliko koštaju?
Njihove uobičajene karakteristike uključuju ugrađene eksplozive i kamere koje mogu da prenesu slike kontroloru. Dugodometne mete se tipično unapred programiraju u dron tokom lansiranja.
-Zatim ih daljinski navodi čovek kako se približavaju svojoj meti – objašnjava Sidart Kaušal iz tink-tanka RUSI.
Neki ukrajinski brodovi-dronovi razvijeni su zahvaljujući kampanjama za prikupljanje fondova. Obično se prave od gotovih komponenti koje se obično koriste za komercijalnu a ne vojnu upotrebu, navodi Kaušal.
***BREAKING***
A previously unreported #Ukrainian USV (uncrewed surface vessel), appears to have slipped past #Russian Navy patrols
Ruski mediji i blogeri su tvrdili da i Rusija ima pomorske dronove. Neki navode da su oni korišćeni u napadu na most u luci Odesa. BBC navodi da nije video dokaz u prilog tome. Nije poznato koliko brodova-dronova imaju zaraćene strane. Takođe nije jasno koliko oni koštaju, ali BBC navodi da je jedan koji je objavila ukrajinska vlada imao cenu od 250.000 dolara.
To je jeftinije od mnogih vrsta dugodometnih projektila. Brodovi-dronovi takođe mogu da se brže rasporede i ne zahtevaju potpuno obučeno osoblje.
- Čak i ako presretnete mnogo jeftinih objekata, sve što treba je da jedan prođe i napravi štetu nad daleko skupljom imovinom i model se već isplatio – rekao je Kaušal.
Sjedinjene Američke Države ponudiće ruskom predsedniku Vladimiru Putinu celu istočnu Evropu, jer je njihovo političko rukovodstvo vrlo dobro svesno da cela državna mašina treba što pre da krene u realizaciju svog glavnog strateškog cilja za ceo dvadeset prvi vek, a to je da obuzda razvoj Kine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Francuske Emanuel Makron pozvao je Moskvu da učestvuje u "kolektivnoj deeskalaciji" situacije u Ukrajini, u svetlu izveštaja o mogućem korišćenju zapadnog naoružanja od strane Kijeva za napade na teritoriju Rusije i nakon ažuriranja ruske nuklearne doktrine.
Ruski patrolni brodovi uništili su tri ukrajinska bespilotna čamca koja su pokušala da ih napadnu u Crnom moru, 340 kilometara jugozapadno od Sevastopolja, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 116,9952 dinara, što je neznatna promena u odnosu na četvrtak, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je danas da iako se prohodnost puteva poboljšava, snežne padavine prestaju, pa u večernjim satima postoji opasnot od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena.
Vladimir i Miljana Kecmanović, roditelji dečaka-ubice Koste K. (14), koji je 3. maja 2023. ubio devet đaka i portira u OŠ "Vladislav Ribnikar", juče su u Višem sudu u Beogradu tvrdili za sebe da su bili idealni roditelji!
Nakon osam vezanih poraza od gradskog rivala, košarkaši Partizana slavili su 89:77 (19:21, 26:18, 18:16, 26:22 ) u 11. kolu Evrolige i popravili bilans u najjačem evropskom takmičenju na 3-8. Sa druge strane, Crvena zvezda je sada na negativnih 5-6.
Po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana u "Beogradskoj areni" Tajrik Džons je znao kako da proslavi veliku pobedu crno-belih. Amerikanac se zatrčao kroz hodnik hale i tako "iskopirao" Nikolu Jokića kome je to običaj pred mečeve Denvera.
Posle pobede Partizana u prvom ovosezonskom večitom derbiju, Željko Obradović je čestitao Crvenoj zvezdi na potezu da u dvoranu pusti navijače crno-belih, iako to ranije nije bila praksa.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.