Jedini način da se spasi dolar je da se uništi evro! To nije problem, i evro je "zapadna priča"!
Podeli vest
Jedini realni način da se uspori dedolarizacija je da se uništi evro, kao trenutno druga po snazi valuta u svetu, zbog toga što je finansijska struktura koja podržava evro takođe zapadna
Pre više od godinu dana niz autora u Srbiji ispravno je ukazivao na neminovne ekonomske posledice po velike države Evrope zbog toga što su sopstvene interese podredile interesima SAD. Uprkos tome, jedan broj naših građana i dalje misli da je reč o preterivanjima, da ne može to tako da bude da Nemci toliko greše, ali, evo, stigla je sada i procena najupućenijih kompanija iz SAD da je realno da Nemačka sledeće godine (ovu su već prežalili kao sigurnu recesiju) zabeleži privredni pad od čak pet odsto.
Najmanje 40 zemalja zainteresovano da pristupi savezu Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. Čak 23 države već su podnele zahtev za članstvo. Svima njima je dosta hegemonije SAD, žele pravedniji svet i trgovinu u sopstvenim valutama umesto dolarom
Gosti Info jutra, novinar Predrag Sarapa i Predsednik Centra za bezbednost narodne politike Zoran Spasić govorili su o perspektivi zemalja BRIKSA. Postavlja se pitanje koliki je značaj ovih zemalja u svetu i da li je moguće da BRIKS postane alternativa Zapadu.
23.08.2023
08:36
Ispostavlja se, tako, da su analize u Srbiji (uglavnom niko od tih autora nije povezan sa našom vlašću ni stranim fondovima) mnogo bolje od onih u zapadnom svetu.
Ohrabren tim rezultatima, odlučio sam da podelim sa vama neka svoja razmišljanja o tome da bi evro mogao da nestane u skoroj budućnosti. Ne kažem da će se to i dogoditi, nego u ovom tekstu ukazujem na razloge zbog kojih je verovatnije da će nestati nego da će opstati.
Tri su velika interesa usmerena ka uništavanju evra istovremeno.
Nespremnost da se prekinu trgovinske i ekonomske veze sa Rusijom cepa Evropu i pomaže Moskvi. Ovo je išlo na ruku Kremlju i stvorilo plodno tlo za pogoršanje nesuglasica unutar zapadne alijanse, piše Telegraf.
Predsednik Rusije Vladimir Putin obratio se na samitu BRIKS-a koji se održava u Johanesburgu. On je poručio da će Rusija svoje transportne i logističke tokove preorijentisati na pouzdane partnere, uključujući članice BRIKS. Naveo je i da je proces dedolarizacije u obračunima među zemljama BRIKS nepovratan.
22.08.2023
18:51
Usporavanje dedolarizacije
Proces dedolarizacije svetske privrede je u punom jeku, ali još uvek taj proces nije na vrhuncu. Dedolarizacija se odvija kroz nekoliko simultanih procesa.
Najočigledniji je proces trgovanja među državama u domaćim valutama, a ne više u dolarima. Time se, po prirodi stvari, smanjuje potreba za dolarom na tržištu valuta.
Drugi proces, a on je tek u začetku, jeste stvaranje nove svetske valute, u javnosti najavljena kao BRIKS-ova valuta, koja će u početku svakako biti samo obračunska valuta (služiće kao mera u odnosu na koju se saldiraju dugovanja proistekla iz međusobne trgovine i kreditiranja u nacionalnim valutama). Tako se bitno smanjuju moguće manipulacije, ali i štetne posledice realnih oscilacija valuta, pa i dolara, na trgovinu.
Treći proces ka dedolarizaciji je u pogledu kreditiranja u svetu. Danas je najveći deo duga svih na svetu u dolarima. Ali, kako države koje su izvan Zapada po prvi put u poslednjih 250 godina imaju sopstvena slobodna sredstva za investiranje u obimu koji je sasvim dovoljan za ukupan razvoj nerazvijenih i zemalja u razvoju, te će se i krediti (to se već uveliko događa) ubuduće primarno davati u drugim valutama, ili će se omogućavati njihova otplata u drugim valutama, a ne u dolaru (i evru, naravno).
Kako bez dominacije dolara privreda SAD uopšte ne može da ima bilo kakav rast na postojećoj strukturi, to je za njih od najveće važnosti da se ovaj proces dedolarizacije uspori.
Jedini realni način da se to postigne je da se uništi evro, kao trenutno druga po snazi valuta u svetu, zbog toga što je finansijska struktura koja podržava evro takođe zapadna. Te zato, kada ne bi bilo evra, gotovo sve svetske pozicije koje je zauzimao evro prelile bi se ka dolaru.
Nemački interes
Evro i koncept evrozone imaju značajna ograničenja i realno nisu dobar model za održavanje konkurentnih sposobnosti Nemačke u odnosu na glavne konkurente u svetskoj trgovini - a to su SAD, Kina i Japan. O tome je već pisano (i sam sam razmatrao to pitanje), pa to sada neću detaljnije obrazlagati.
Za Nemačku je koncept evrozone imao smisla dok je monetarna politika odgovarala uglavnom nemačkoj privredi, dok je Nemačka mogla da vaninstitucionalnim merama i komplikovanim birokratskim procedurama drži tržište evrozone bitno zatvorenim za konkurenciju izvan EU i dok su tzv. „pristupni fondovi" omogućavali da se dodatno prikriveno subvencioniše nemačka privreda u većem obimu.
Foto: AP/Photo
Danas je evrzona više teret nego prednost za Nemačku. Odvojenost odlučivanja u monetarnoj sferi (evrozona) i fiskalnoj politicii koja uglavnom i dalje na nivou Nemačke (i drugih članica, naravno) čini sposobnost pravovremenih odluka manje verovatnim u Nemačkoj u odnosu na Kinu, Japan i SAD kod kojih je sve „u jednoj ruci" i u veoma pojednostavljenim i pravno nesumnjivim procedurama.
Sve to u kriznim vremenima investitore upućuje na plasman sredstava izvan Nemačke. Pri tome, zbog naglo povećanog značaja Kine nakon prekidanja odnosa sa Rusijom, Nemačka više ni približno ne može da drži tržište evrozone (faktički) manje dostupnim konkurentima. Ako moraju da puste Kinu, a moraju zbog straha od uzvratnih mera Kine koje bi ih bacile na kolena, kako da to isto ne dozvole SAD i Japanu, ali i Indiji. A prošlo je i vreme mogućeg štampanja para.
Alternativa za Nemačku je i nastala pre 10-ak godina na ideji napuštanja evrozone. Tada je imala podršku od oko dva odsto građana. A danas je jedino pitanje da li je pojedinačno to najjača partija u Nemačkoj, ili je druga po snazi.
Francuski interes
Najčešće se argumentuje da je izlazak iz evrozone veoma rizičan, da je strah od tereta dugova najveći kohezioni faktor evrozone i tome slično. Međutim, šta ako nema evra? Ako nema evra, nema ni dugova.
Naime, dugovi država evrozone su u lavovskom delu izraženi u evrima. Uz to, značajan deo tih dugova je u rukama same Evropske centralne banke.
Ako ne bi bilo evra, onda bi se dugovi prema ECB kao poveriocu bukvalno obrisali, a sa poveriocima koji imaju potraživanje u, sad više nepostojećoj valuti, pregovori o smanjenju duga uz ubrzanu otplatu bili bi veoma jednostavni.
Diskont za isplatu tih dugova bi bio ogroman. U najgorem slučaju, Francuska kupi za francuski franak evro od svih koji žele da ga se otarase i isplati obveznice u evrima. Plati punu cenu obveznice, ali sam evro kupi po diskontnoj ceni, odnosno, štampanjem svog franka.
Realan scenario
Finansijski je nemoguće napustiti evrozonu ako to radi jedna država. Osim Nemačke koja bi to mogla i sama.
Zato Grčka svojevremeno i nije imala šanse i zato se Janisu Varufakisu samo priviđalo da je to moguće.
Ali ako se Francuska (zbog dugova) i Nemačka (zbog usklađivanja ekonomskih politika, a i zbog dugova) dogovore da jednovremeno napuste evrozonu, onda nikakve opasnosti nema. Jer nema evrozone/evra bez Francuske i Nemačke.
Foto: Reuters/Fotoilustracija
Rusija ima dovoljne rezerve zlata i ne treeba da brine za kjombinacije Zapada
Takav dogovor bio bi jedino ingeniozno rešenje za te ekonomije koje mogu brzo da sprovedu.
To, naravno, neće učiniti političke garniture koje su se zaklinjale u evrozonu, ali nove garniture, a i u Francuskoj i u Nemačkoj te nove snage uveliko kucaju na vrata preuzimanja vlasti, to i mogu i žele.
Šta mislite, sa kakvim oduševljenjem bi takvu odluku dočekale takođe bankrotirane Italija, Španija, Grčka i Portugal! U problemu bi bili poverioci, a ne dužnici.
Kada tome dodamo i interes SAD da evro nestane, onda je mnogo verovatnije da će se to i dogoditi, nego da će evro opstati.
Naravno, sve ovo je samo u poverenju, među nama. Dok nam 2026. godine sa Zapada ne potvrde da je evro stvarno u problemu.
NATO je izgubio nadu u pobedu Ukrajine, izjavio je britanski pukovnik u penziji Ričard Kemp. U članku koji je napisao za The Telegraph, komentarišući izjavu šefa kabineta generalnog sekretara NATO Stijana Jensena da bi Ukrajina mogla da se pridruži Severnoatlantskoj alijansi ako ustupi teritorije Rusiji, Kemp je ocenio da je to faktičko priznanje kako Zapad vidi rešenje sukoba u Ukrajini.
Naučni centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) sa sedištem u Vašingtonu zaključio je da je severnokorejska raketa Hvasong-18 testirana u julu skoro tačna kopija jedne od ruskih balističkih projektila sposobne da zaobiđu američki sistem protivraketne odbrane, prenosi NBC njuz.
Na Zapadu osmišljavaju različite varijacije potencijalnog mirovnog sporazuma između Kijeva i Moskve, ali ni jedan od njih neće zadovoljiti ni Rusiju niti Ukrajinu, piše danas "Volstrit džornal".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najmanje 40 zemalja zainteresovano da pristupi savezu Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. Čak 23 države već su podnele zahtev za članstvo. Svima njima je dosta hegemonije SAD, žele pravedniji svet i trgovinu u sopstvenim valutama umesto dolarom
Jedan od najbližih saradnika američkog predsednika Donalda Trampa i nekadašnji guverner Ilinoisa, Rod Blagojević rekao je da je sudski postupak prema lideru stranke Nacionalno okupljanje Marin le Pen u Francuskoj sličan onome koji se u BiH vodi protiv predsednika Repubike Srpske Milorada Dodika.
Na teritoriji ruske Belgorodske oblasti već trinaest dana vode se žestoke borbe, dok ukrajinske snage pokušavaju da probiju odbrambene linije kod sela Demidovka, saopštili su lokalni izvori.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je zahtev za međunarodnim poternicama za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem trenutno u fazi preliminarnog pregleda od strane Radne grupe za međunarodne poternice i difuzije (NDTF) pri Interpolu, koja proverava usklađenost sa statutom i pravilima organizacije.
Narodni poslanik Uglješa Mrdić gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice pozvao je institucije da rade svoj posao i da uhapse novinarku Biljanu Lukić.
Igračke koje su krajem prošlog i početkom ovog veka bile popularne među decom, sada vrede čitavo bogatstvo, jer su danas, zbog nostalgičara jako tražene, a pojedini su spremni da izdvoje i nesnosne svote novca kako bi ih posedovali.
Kilogram mladih krompirića pre tačno sedam dana koštao je 1000 dinara! Mnogi su se šalili da će ga kupovati na komad, ali, kako stari, to mu cena pada!
„Brzina i visina - Vodeni tobogani za ljubitelje adrenalina!“, naziv je nove atrakcije Gold gondole za koju su naveli da će biti naduži tobogan na svetu?!
U Ulici grobljanskoj u Bariču od 2. aprila do 3. juna izvodiće se radovi na izgradnji kanalizacione mreže, zbog kojih dolazi do izmena u saobraćanju javnog prevoza, a radovi će se odvijati po fazama, obavestili su iz Sekretarijata za javni prevoz.
Nakon što je Apelacioni sud oborio drugi put optužnicu za ubistvo Danke Ilić (2) i vratio predmet Višem sudu u Zaječaru, sada tamo nema sudija koje bi mogle da odlučuju o ovom slučaju, saznaje Informer.
Biljana Stevanović (56) bila je pod dejstvom psihoaktivne supstance kada je usmrtila je dva pešaka u Nišu, odnosno supružnike Danicu Andrić (75) i Ljubomira Novakovića (80).
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije su i tokom marta nastavili kontinuiranu akciju borbe protiv korupcije i finansijskog kriminala.
Trener Partizana Željko Obradović (65), pred put u Kaunas, gde će crno-beli u četvrtak (19:00) gostovati Žalgirisu u 33. kolu Evrolige, govorio je o budućnosti kluba u elitnom evropskom takmičenju, i tom prilikom naglasio da Partizan zaslužuje stalno mesto među najboljim ekipama Evrope.
Američki košarkaš Kevin Panter (31) stavio je potpis na novi trogodišnji ugovor sa Barselonom, vredan 12 miliona evra! Iskusni bek će do 2028. godine ostati u redovima katalonskog giganta i sa 4 miliona evra po sezoni postati jedan od najplaćenijih košarkaša Evrope, prenosi "Eurohoops". Zvanična potvrda se očekuje uskoro.
Serija "Branilac" nastavlja sa intrigantnim i istinitim pričama koje su potresale bivšu Jugoslaviju. Najnovija epizoda govori o zločinu iz 1968. godine koji se dogodio Banjoj Luci.
Zvezda srpskog glumišta Anica Dobra daje glas liku zamenice direktora Marlene u predstojećem avanturističkom filmu "Minecraft film", inspirisanom najprodavanijom video igricom svih vremena.
Čuvena kuća u kojoj je snimljen film "Petrijin venac" davne 1980. godine nije odolela rubu vremena. Potpuno je ruinirana i od nje su ostale samo zidine.
Mesec u Biku donosi stabilnost, sigurnost i potrebu za uživanjem u jednostavnim životnim radostima. Položaj Meseca u Biku najviše će prijati Bikovima, Devicama i Jarčevima.
Kreativni direktor "Granda" i estradni mag Saša Popović preminuo je pre tačno mesec dana, a njegova prijateljica Vesna Milanović mu je na svom Instagram profilu posvetila objavu.
Jovana Jeremić je na svom Instagram profilu objavila fotku koja je nastala nakon prve emisije jutarnjeg programa koji je vodila, čime je izazvala lavinu reakcija.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar