Jedini način da se spasi dolar je da se uništi evro! To nije problem, i evro je "zapadna priča"!
Podeli vest
Jedini realni način da se uspori dedolarizacija je da se uništi evro, kao trenutno druga po snazi valuta u svetu, zbog toga što je finansijska struktura koja podržava evro takođe zapadna
Pre više od godinu dana niz autora u Srbiji ispravno je ukazivao na neminovne ekonomske posledice po velike države Evrope zbog toga što su sopstvene interese podredile interesima SAD. Uprkos tome, jedan broj naših građana i dalje misli da je reč o preterivanjima, da ne može to tako da bude da Nemci toliko greše, ali, evo, stigla je sada i procena najupućenijih kompanija iz SAD da je realno da Nemačka sledeće godine (ovu su već prežalili kao sigurnu recesiju) zabeleži privredni pad od čak pet odsto.
Najmanje 40 zemalja zainteresovano da pristupi savezu Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. Čak 23 države već su podnele zahtev za članstvo. Svima njima je dosta hegemonije SAD, žele pravedniji svet i trgovinu u sopstvenim valutama umesto dolarom
Gosti Info jutra, novinar Predrag Sarapa i Predsednik Centra za bezbednost narodne politike Zoran Spasić govorili su o perspektivi zemalja BRIKSA. Postavlja se pitanje koliki je značaj ovih zemalja u svetu i da li je moguće da BRIKS postane alternativa Zapadu.
23.08.2023
08:36
Ispostavlja se, tako, da su analize u Srbiji (uglavnom niko od tih autora nije povezan sa našom vlašću ni stranim fondovima) mnogo bolje od onih u zapadnom svetu.
Ohrabren tim rezultatima, odlučio sam da podelim sa vama neka svoja razmišljanja o tome da bi evro mogao da nestane u skoroj budućnosti. Ne kažem da će se to i dogoditi, nego u ovom tekstu ukazujem na razloge zbog kojih je verovatnije da će nestati nego da će opstati.
Tri su velika interesa usmerena ka uništavanju evra istovremeno.
Nespremnost da se prekinu trgovinske i ekonomske veze sa Rusijom cepa Evropu i pomaže Moskvi. Ovo je išlo na ruku Kremlju i stvorilo plodno tlo za pogoršanje nesuglasica unutar zapadne alijanse, piše Telegraf.
Predsednik Rusije Vladimir Putin obratio se na samitu BRIKS-a koji se održava u Johanesburgu. On je poručio da će Rusija svoje transportne i logističke tokove preorijentisati na pouzdane partnere, uključujući članice BRIKS. Naveo je i da je proces dedolarizacije u obračunima među zemljama BRIKS nepovratan.
22.08.2023
18:51
Usporavanje dedolarizacije
Proces dedolarizacije svetske privrede je u punom jeku, ali još uvek taj proces nije na vrhuncu. Dedolarizacija se odvija kroz nekoliko simultanih procesa.
Najočigledniji je proces trgovanja među državama u domaćim valutama, a ne više u dolarima. Time se, po prirodi stvari, smanjuje potreba za dolarom na tržištu valuta.
Drugi proces, a on je tek u začetku, jeste stvaranje nove svetske valute, u javnosti najavljena kao BRIKS-ova valuta, koja će u početku svakako biti samo obračunska valuta (služiće kao mera u odnosu na koju se saldiraju dugovanja proistekla iz međusobne trgovine i kreditiranja u nacionalnim valutama). Tako se bitno smanjuju moguće manipulacije, ali i štetne posledice realnih oscilacija valuta, pa i dolara, na trgovinu.
Treći proces ka dedolarizaciji je u pogledu kreditiranja u svetu. Danas je najveći deo duga svih na svetu u dolarima. Ali, kako države koje su izvan Zapada po prvi put u poslednjih 250 godina imaju sopstvena slobodna sredstva za investiranje u obimu koji je sasvim dovoljan za ukupan razvoj nerazvijenih i zemalja u razvoju, te će se i krediti (to se već uveliko događa) ubuduće primarno davati u drugim valutama, ili će se omogućavati njihova otplata u drugim valutama, a ne u dolaru (i evru, naravno).
Kako bez dominacije dolara privreda SAD uopšte ne može da ima bilo kakav rast na postojećoj strukturi, to je za njih od najveće važnosti da se ovaj proces dedolarizacije uspori.
Jedini realni način da se to postigne je da se uništi evro, kao trenutno druga po snazi valuta u svetu, zbog toga što je finansijska struktura koja podržava evro takođe zapadna. Te zato, kada ne bi bilo evra, gotovo sve svetske pozicije koje je zauzimao evro prelile bi se ka dolaru.
Nemački interes
Evro i koncept evrozone imaju značajna ograničenja i realno nisu dobar model za održavanje konkurentnih sposobnosti Nemačke u odnosu na glavne konkurente u svetskoj trgovini - a to su SAD, Kina i Japan. O tome je već pisano (i sam sam razmatrao to pitanje), pa to sada neću detaljnije obrazlagati.
Za Nemačku je koncept evrozone imao smisla dok je monetarna politika odgovarala uglavnom nemačkoj privredi, dok je Nemačka mogla da vaninstitucionalnim merama i komplikovanim birokratskim procedurama drži tržište evrozone bitno zatvorenim za konkurenciju izvan EU i dok su tzv. „pristupni fondovi" omogućavali da se dodatno prikriveno subvencioniše nemačka privreda u većem obimu.
Danas je evrzona više teret nego prednost za Nemačku. Odvojenost odlučivanja u monetarnoj sferi (evrozona) i fiskalnoj politicii koja uglavnom i dalje na nivou Nemačke (i drugih članica, naravno) čini sposobnost pravovremenih odluka manje verovatnim u Nemačkoj u odnosu na Kinu, Japan i SAD kod kojih je sve „u jednoj ruci" i u veoma pojednostavljenim i pravno nesumnjivim procedurama.
Sve to u kriznim vremenima investitore upućuje na plasman sredstava izvan Nemačke. Pri tome, zbog naglo povećanog značaja Kine nakon prekidanja odnosa sa Rusijom, Nemačka više ni približno ne može da drži tržište evrozone (faktički) manje dostupnim konkurentima. Ako moraju da puste Kinu, a moraju zbog straha od uzvratnih mera Kine koje bi ih bacile na kolena, kako da to isto ne dozvole SAD i Japanu, ali i Indiji. A prošlo je i vreme mogućeg štampanja para.
Alternativa za Nemačku je i nastala pre 10-ak godina na ideji napuštanja evrozone. Tada je imala podršku od oko dva odsto građana. A danas je jedino pitanje da li je pojedinačno to najjača partija u Nemačkoj, ili je druga po snazi.
Francuski interes
Najčešće se argumentuje da je izlazak iz evrozone veoma rizičan, da je strah od tereta dugova najveći kohezioni faktor evrozone i tome slično. Međutim, šta ako nema evra? Ako nema evra, nema ni dugova.
Naime, dugovi država evrozone su u lavovskom delu izraženi u evrima. Uz to, značajan deo tih dugova je u rukama same Evropske centralne banke.
Ako ne bi bilo evra, onda bi se dugovi prema ECB kao poveriocu bukvalno obrisali, a sa poveriocima koji imaju potraživanje u, sad više nepostojećoj valuti, pregovori o smanjenju duga uz ubrzanu otplatu bili bi veoma jednostavni.
Diskont za isplatu tih dugova bi bio ogroman. U najgorem slučaju, Francuska kupi za francuski franak evro od svih koji žele da ga se otarase i isplati obveznice u evrima. Plati punu cenu obveznice, ali sam evro kupi po diskontnoj ceni, odnosno, štampanjem svog franka.
Realan scenario
Finansijski je nemoguće napustiti evrozonu ako to radi jedna država. Osim Nemačke koja bi to mogla i sama.
Zato Grčka svojevremeno i nije imala šanse i zato se Janisu Varufakisu samo priviđalo da je to moguće.
Ali ako se Francuska (zbog dugova) i Nemačka (zbog usklađivanja ekonomskih politika, a i zbog dugova) dogovore da jednovremeno napuste evrozonu, onda nikakve opasnosti nema. Jer nema evrozone/evra bez Francuske i Nemačke.
Takav dogovor bio bi jedino ingeniozno rešenje za te ekonomije koje mogu brzo da sprovedu.
To, naravno, neće učiniti političke garniture koje su se zaklinjale u evrozonu, ali nove garniture, a i u Francuskoj i u Nemačkoj te nove snage uveliko kucaju na vrata preuzimanja vlasti, to i mogu i žele.
Šta mislite, sa kakvim oduševljenjem bi takvu odluku dočekale takođe bankrotirane Italija, Španija, Grčka i Portugal! U problemu bi bili poverioci, a ne dužnici.
Kada tome dodamo i interes SAD da evro nestane, onda je mnogo verovatnije da će se to i dogoditi, nego da će evro opstati.
Naravno, sve ovo je samo u poverenju, među nama. Dok nam 2026. godine sa Zapada ne potvrde da je evro stvarno u problemu.
NATO je izgubio nadu u pobedu Ukrajine, izjavio je britanski pukovnik u penziji Ričard Kemp. U članku koji je napisao za The Telegraph, komentarišući izjavu šefa kabineta generalnog sekretara NATO Stijana Jensena da bi Ukrajina mogla da se pridruži Severnoatlantskoj alijansi ako ustupi teritorije Rusiji, Kemp je ocenio da je to faktičko priznanje kako Zapad vidi rešenje sukoba u Ukrajini.
Naučni centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) sa sedištem u Vašingtonu zaključio je da je severnokorejska raketa Hvasong-18 testirana u julu skoro tačna kopija jedne od ruskih balističkih projektila sposobne da zaobiđu američki sistem protivraketne odbrane, prenosi NBC njuz.
Na Zapadu osmišljavaju različite varijacije potencijalnog mirovnog sporazuma između Kijeva i Moskve, ali ni jedan od njih neće zadovoljiti ni Rusiju niti Ukrajinu, piše danas "Volstrit džornal".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Najmanje 40 zemalja zainteresovano da pristupi savezu Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. Čak 23 države već su podnele zahtev za članstvo. Svima njima je dosta hegemonije SAD, žele pravedniji svet i trgovinu u sopstvenim valutama umesto dolarom
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Antisrpski beogradski mediji "Nova S", "N1" i "Danas" ponovo su pokušali građanima Srbije da podvale laž, time što su očigledno gradilište Tiršove dva plasirali kao praznu livadu, punu korova
Društvenim mrežama kruži simpatičan snimak jednog para, koji se vraćao noću iz provoda i, malo je reći da je dečko sa snimka pokupio sve pohvale u komentarima. Više od milion ljudi pogledalo je snimak u kom momak po imenu Dušan čini pravu stvar za svoju voljenu, TAČNIJE NOSI JE U NARUČJU.
Za mesec i po dana loznički oftalmolog doktor Aleksandar Isaković uradio je oko 240 operacija katarakte i time prepolovio broj pacijenata koji čekaju na taj zahvat. Doktor Isaković jedini je hirurg oftalmolog u Zdravstvenom centru u Loznici, a dnevno operiše i do deset ljudi.
Alija Balijagić (65) osumnjičen za ubistvo brata i sestre Jovana i Milenke Madžgalj, krio se u jednoj napuštenoj vikendici u selu Pribojska Goleša u kojoj je i uhapšen, a Informer je ekskluzivno došao u posed snimaka i slika tog skloništa.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Poznati frizer Peđa Božić podelio je za Informer.rs par saveta kako je najbolje da održavate kosu tokom hladnih dana, da biste uvek imali negovanu i urednu frizuru.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.