Svet drhti, Putin sprema odmazdu! Blizak saveznik okreće leđa Rusiji, ovakvu izdaju Moskva ne prašta!
Podeli vest
Dolazak američkih vojnika u Jermeniju radi vežbi mirovnih snaga iznervirao je rusku vladu, koja je decenijama delovala kao jedini bezbednosni garant za bivšu sovjetsku republiku. Desetodnevna vežba “Orao partner”, koja je počela 11. septembra, uključuje 85 američkih i 175 jermenskih vojnika i ima za cilj da pripremi Jermene za učešće u međunarodnim mirovnim misijama.
Iako malog obima, vežba je poslednja u nizu onog što je rusko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo kao “neprijateljske akcije” svog tradicionalnog saveznika.
Ove nedelje su se desili veliki ukrajinski napadi na Krim u kojima su gađani ruski ratni brodovi i rakete. Pričinjena šteta procenjuje se u milijardama evra i otvara se pitanje da li se Ukrajina sprema da povrati Krim koji je Rusija anektirala 2014.
Postoje snažni dokazi da je raketni udar na Kostjantinovku, u istočnoj Ukrajini, kada je poginulo 15 civila, bio greška ukrajinske protivvazdušne odbrane, a ne ruski napad, tvrdi Njujork Tajms.
19.09.2023
08:03
Jermenija je nedavno prvi put poslala humanitarnu pomoć Ukrajini a njen parlament bi trebao da ratifikuje Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda, što znači da bi bila obavezna da uhapsi ruskog predsednika Vladimira Putina ako kroči u zemlju koju Moskva dugo posmatra kao svoje dvorište, piše CNN.
Okretanje Jermenije novim međunarodnim partnerima podstaknuto je frustracijama što Rusija nije htela ili nije bila u stanju da je odbrani od onoga što vidi kao agresiju susednog Azerbejdžana. To je takođe otvorilo pitanja o ruskoj sposobnosti da zadrži svoju vlast u zemljama i konfliktima širom bivšeg SSSR-a.
Predsednik Jermenije Nikol Pašinjan je rekao da njegova zemlja počinje da kuša “gorke plodove strateške greške” poveravanja Rusiji skoro isključive odgovornosti za odbranu zemlje.
Sjedinjene Države bi mogle da izgube rat velikih razmera zbog nedostatka municije i oružja, koji bi mogli da traju samo nekoliko nedelja, piše kolumnista „Atlantika“, Kori Šeik.
U Ukrajini 19.septembra, nastavlja se 573. dan rata sa Rusijom.
19.09.2023
20:37
- Bezbednosna arhitektura Jermenije je povezana sa Rusijom 99,999 odsto. Ali danas vidimo da je i samoj Rusiji potrebno oružje. Čak i ako želi, Ruska Federacija ne može da ispuni jermenske potrebe – rekao je on.
Sporni region
Otkako je Pašinjan došao na vlast 2018, njegova zemlja je suočena sa rastućim tenzijama sa Azerbejdžanom.
Najveća tačka sukoba je region Nagorno-Karabah u Kavkaskim planinama, koji je bio uzrok dva rata u protekle tri decenije. Region je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana, ali su njegovi stanovnici uglavnom etnički Jermeni.
Rusija je pomogla u okončanju 44-dnevnog sukoba 2020. i ispregovarala primirje, nakon čega je oko 2.000 njenih mirovnih snaga razmešteno u regionu da čuvaju koridor Lančin, jedini put koji ga povezuje sa Jermenijom.
Ali, oni nisu mogli da spreče azerbejdžanske trupe da uspostave vojni kontrolni punkt duž koridora, sprečavajući uvoz hrane u enklavu. Azerbejdžan je porekao da je napravio blokadu.
“Jermenija se oseća izdano”
Profesor Američkog Univerziteta Jermenije Vahram Ter Matevosjan rekao je da je ruska nesposobnost ili nespremnost da interveniše dovela do toga da se mnogi u jermenskoj vladi osećaju izdano.
- Jermenija je uložila 30 godina svoje nezavisnosti… čvrsto verujući da će Rusija, kad dođe vreme i bude potreba, ispuniti svoje strateške obaveze i odbraniti Jermeniju od svake spoljne agresije. To se nije dogodilo ni 2020, ni 2021, niti 2022. – rekao je on CNN-u, dodajući da je Jermenija sa svoje strane “uradila sve što je Rusija želela” tokom poslednje tri decenije, uključujući obustavljanje napora ka evropskih integracijama 2013.
Posledica toga je bila da Jermenija smatra da nema drugog izbora se da diverzifikuje svoj bezbednosni aparat.
Rat u Ukrajini
Neki analitičari pripisuju neuspeh Rusije da ispoštuje uslove prekida vatre, koje je sama isposredovala, njenoj invaziji na Ukrajinu. Ali, Mari Dumolin, direktorka programa Šire Evrope pri Evropskom savetu za spoljne poslove, smatra drugačije.
- Od rata 2020. Rusija je veoma oklevala da izabere između Jermenije i Azerbejdžana, što konkretno znači da biraju Azerbejdžan. To je pasivan stav. A ova pasivnost po sebi je veoma proazerbejdžanska pozicija – rekla je ona.
Dumolin je ukazala na rastuće veze između Bakua i Moskve, podstaknute ličnim odnosom između Putina i dugogodišnjeg predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva, koje mogu da budu na uštrb Jerevana.
- Mislim da Pašinjan nije vrsta lidera kakvu Putin voli… Alijev je više lider sa kojim se Putin može složiti – rekla je ona.
Rimski statut i vojne vežbe sa SAD
Odnosima na relaciji Putin-Pašinjan nisu pomogli potezi Jermenije da postane članica Rimskog statuta MKS-a.
Statut je potpisan 1999. ali je presudom Ustavnog suda odluka poništena u martu čime je otvoren put za ratifikaciju, u pokušaju da ojača svoju bezbednost u odnosu na Azerbejdžan. MKS izdao poternicu za hapšenje Putina istog meseca, a Mateovosjan kaže da je “tajming (Jermenije) bio užasan”.
Najava zajedničkih vojnih vežbi sa SAD početkom septembra dodatno je pogoršala odnose. Rusija je prošle nedelje, kako je preneo “Politiko”, pozvala na razgovore jermenskog ambasadora u Moskvi.
Rizičan geopolitički skok
Nije poznato da li su napori Jermenije da ostvari nova međunarodna partnerstva motivisani isključivo njenim pokušajima da ojača svoju bezbednosti ili predstavljaju širu zapadnu poziciju.
- Kao maloj državi, Jermeniji je vema riskantno da napravi zaokret, veliki geopolitički skok. Znamo rizike toga – rekla je CNN-u Ana Ohanjan, profesorka koledža Stounhil u Masačusetsu.
Ona smatra da Jermenija ne seče potpuno veze sa Rusijom već samo “razvodnjava” njen uticaj. Ali, iako su dosadašnji koraci možda bili skromni, oni bi mogli da odvedu Jermeniju na put sa kojeg je teško vratiti se.
- Ako bi se Putin sutra probudio i odjednom počeo da vodi različite vrste politike – pružajući neke specifične bezbednosne garancije – mislim da se spoljna politika Jermenije ne bi ponovo kalibrisila. Ako bi Rusija obezbedila čitav spektar bezbednosti za Jermeniju, to bi značilo mnogo dublju integraciju Jermenije u rusku neoimperijalnu sferu, slično Belorusiji – rekla je Ohanjan, dodajući da je to sudbina za koju je jermenska Baršunasta revolucija signalizirala da neće prihvatiti.
Mnogi u Jerevanu već strahuju od potencijalnog ruskog prekora. To bi moglo da bude ekonomske prirode – ali i nešto mnogo gore.
- Moramo zapamtiti da Rusija ima ogroman destruktivni potencijal u regionu – rekao je Matevosjan, odnoseći se na prilično veliku rusku vojnu bazu severno od Jerevana.
Ruske oružane snage u zaporoškom pravcu su tokom nedelju dana odbile 18 napada Oružanih snaga Ukrajine u oblastima Rabotino i Verbovoj Zaporoškoj oblasti.
Administracija Džoa Bajdena nije bila u stanju da spreči sukob u Ukrajini ili natera Rusiju da ga izgubi a danas nije u stanju da ponudi bilo šta kao argument za mirovne pregovore. Ali, ovo je samo mali deo problema. O tome piše Volter Mid, stručnjak sa Instituta Hadson koji je radio kao asistent Henriju Kisindžeru.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Oštri i nediplomatski izrazi Vladimira Zelenskog na račun svetskih lidera povezani su sa njegovim emocionalnim preopterećenjem i lošim vaspitanjem, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Ove nedelje su se desili veliki ukrajinski napadi na Krim u kojima su gađani ruski ratni brodovi i rakete. Pričinjena šteta procenjuje se u milijardama evra i otvara se pitanje da li se Ukrajina sprema da povrati Krim koji je Rusija anektirala 2014.
Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Izjava jednog od najbližih saradnika izabranog predsednika SAD Donalda Trapma Ilona Maska da "samo AfD može spasiti Nemačku“, kojom je otvoreno podržao esktremno desnu Alternativu za Nemačku, izazvala je brojne reakcije u javnosti.
Stefan Krkobabić potpredsednik Partije ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije - Solidarnost i pravda (PUPS) postao je danas po prvi put otac.
Direktna posledica nasilja opozicionih lidera, pogotovo Dragana Đilasa koji je svojim primerom pokazao šta očekuje od svojih pristalica, a to je da se aktivisti SNS omalovažavaju, maltretiraju i targetiraju.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Gosti Otvorenog studija bili su advokat Branko Pavlović, stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel i Vladimir Kljajić politikolog, govorili su o svim najvažnijim svetskim temama.
Groznica misterioznih putovanja je polako ali sigurno zahvatila i mlade u Srbiji, posebno pred proslavu Nove godine, tako da je sve više njih zainteresovano za put do destinacije čije će ime saznati nek takon što se ukrcaju u autobus!
Trend estetskih intervencija, zarad lepšeg izgleda, ne jenjava u Srbiji, što je dovelo do pojave mnogih izmišljenih hirurga u ovom polju medicine. Stručnjaci upozoravaju da rad laika može dovesti do ozbiljnih komplikacija i trajnih deformiteta.
Igor (33) iz Beograda, koji je pre nekoliko godina stupio u brak sa Stanom (27) iz jednog sela kod Požarevca, podelio je svoju životnu priču na društvenim mrežama koja je izazvala brojne komentare upravo zbog njihove prve bračne noći.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Nikola Stanković Pivce ubijen je rano jutros u svojoj kući u Kaluđerici, dok je spavao sa svojom trudnom verenicom, koja je u ovom kobnom napadu ranjena.
Fudbalski klub Radnički 1923 oglasio se zvaničnim saopštenjem nakon skandaloznih dešavanja na konferenciji za medije nakon meča 20. kola Superlige Srbije između Vojvodine i Kragujevčana.
Fudbaleri Atletiko Madrida ostvarili su pobedu protiv Barselone rezultatom 2:1 u 19. kolu La Lige, zahvaljujući golu Aleksandera Serlota u šestom minutu nadoknade.
Na svečanoj akademiji Rukometnog saveza Srbije proslavljen je jubilej, 75 godina rukometa u našoj državi. U hotelu Kraun plaza svečanost je počela interesantnom priredbom kojoj je prikazano sve ono što je rukomet u Srbiji prošao od 1949. godine, pa do danas.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Venera, planeta ljubavi, nalazi se u Vodoliji, koja glasa za slobodne odnose i prijateljstvo. Upravo zbog toga mnogi emotivni odnosi rodiće se iz prijateljstva pred Novu 2025. godinu.
Današnji datum, 21.12 obeležavaju brojevi 1 i 2, odnosno njihov niz, što u numerologiji ima posebno značenje. Takođe, astrološki aspekti današnjeg dana posebno utiču na neke horoskopske znake.
Alen De Boton, čuveni filozof i autor knjige "Arhitektura sreće", istakao je ključno pitanje koje svaki roditelj može da postavi svom detetu kako bi procenio kvalitet svog roditeljstva.
Viki Miljković stavila je tačku na aferu oko pesme "Večera" koja je postala veliki hit kada je prepevala Zorana Mićanović i otkrila šta misli o izvedbi mlade koleginice.
Indira Aradinović Indi odlučila je da više ne govori javno o Zoranu Marjanoviću i njihovom odnosu, saopštila je pevačica gostujući na Informer televiziji.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.