Rojevi kineskih borbenih dronova leteće na mlazni pogon! Pentagon na nogama, Amerika tako nešto još nema!
Podeli vest
I Kina i SAD veruju da su rojevi dronova budućnost ratovanja, ali Peking u razvoju ovog oružja ima veliku prednost jer je uspeo da napravi jeftin mlazni motor za bespilotne letelice
Kineski inženjeri veruju da će nova tehnologija omogućiti brzu i efikasnu proizvodnju vojnih dronova, što će radikalno promeniti globalnu strategiju ratovanja.
Sjedinjene Države se zalažu za mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu i ne podržavaju nezavisnost ostrva Tajvan, ali neće odbiti da mu isporuče oružje, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi na brifingu u četvrtak.
Sjedinjene Države će pokušati da nanesu štetu Rusiji preko Bliskog istoka i centralne Azije uz pomoć terorista zbog neuspeha u Ukrajini.
16.11.2023
16:21
Nova generacija brzih dronova velikog dometa pokretanih jeftinim motorom na mlazni pogon nedavno je ušla u službu kineske Narodne oslobodilačke armije, prenosi South China Morning Post (SCMP). Prema ekspertima SCMP, novi kineski dronovi imaju prednost u poređenju sa konkurentskim zbog niske cene energije.
Zapad je već objavio da bi ova inovacija mogla da izazove trku u naoružanju, pošto i SAD aktivno pokušavaju da povećaju proizvodnju bespilotnih vojnih sistema.
Tehnološki proboj, kako piše SCMP, omogućiće kineskoj Narodnoj oslobodilačkoj vojsci da dobije visokoefikasne mlazne motore za dronove po ceni manjoj od jedne petine cene globalnih konkurenata.
Na sastanku predsednika Privremenog organa opštine Merošina Saše Jovanovića i investitora iz Kine, dogovoreno je potpisivanje memoranduma početkom naredne godine o saradnji i otvaranje nove fabrike u Merošini, a reč je o kompaniji CCSC-Interconnect Tehnology Limited koja proizvodi kablove.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine prokomentarisalo je poslednju šokantnu izjavu američkog predsednika Džozefa Bajdena, koji je, podsetimo, izjavio da je njegov kineski kolega Si Đinping diktator.
16.11.2023
10:01
Inženjer Žu Junkiang rekao je da je vojni vrh Kine već dao zeleno svetlo novom motoru, pre svega zato što troši bezmalo za trećinu manje goriva od motora američkih dronova. Kinezi su, pored toga smanjili broj mehaničkih komponenti za više od 70 odsto.
S druge strane, piše SCMP, brzi vojni dronovi opremljeni mlaznim motorima obično se klasifikuju kao vojni sistemi visoke vrednosti. Stoga je u većini armija sveta njihov broj relativno mali. Na primer, dron RQ-4 Global Hawk proizvodnje Northrop Grumman pokreće turboventilatorski motor AE3007 kompanije Rolls-Royce koji košta četiri miliona dolara.
Kineski list navodi da čak i Sjedinjene Države (čiji vojni budžet premašuje vojne izdatke drugih zemalja u svetu zajedno) trenutno mogu da sebi priušte samo 42 drona Global Hawk, od kojih svaki košta oko 130 miliona dolara.
Budući sukobi će verovatno biti ratovi na iscrpljivanje i vođeni bespilotnim letelicama. Vojni sukob u Ukrajini jasno je pokazao mogućnost vođenja borbenih dejstava novim metodima.
U članku objavljenom u aprilu 2023. u recenziranom listu Defense and Security Analysis, Mark Devore ukazao je da je ratni sukob u Ukrajini „jasno pokazao prednosti korišćenja jeftinih bespilotnih sistema".
On navodi da je Ukrajina tokom prvih devet meseci sukoba nabavila nekoliko stotina dronova za višekratnu upotrebu. Naglašava da su razlozi velikih gubitaka bespilotnih letelica čisto tehničke prirode, pošto su kanali za prenos podataka dronovimam osetljivi na smetnje.
Ukazao je i da dronovi lete na malim i srednjim visinama, što ih čini plenom sistema protivvazdušne odbrane kratkog dometa.
Devor procenjuje da su najnapredniji bespilotni sistemi koji se koriste u sukobu u Ukrajini turski Bajraktar TB-2 i ruske bespilotne letelice Forpost i Orion.
SAD su pokrenule nekoliko programa za razvoj masovne proizvodnje dronova sposobnih da vode visokotehnološki rat na iscrpljivanje. Pentagon radi na programu American Replicator, čiji je cilj proizvodnja velikog broja autonomnih dronova koje kontroliše veštačka inteligencija kako bi se suprotstavili rastućim sposobnostima kineske armije.
Cilj tog projekta je brzo razmeštanje napadnih autonomnih platformi u vazdušnom, kopnenom i morskom okruženju. Pentagon je objavio da će mu za završetak projekta biti potrebno 18 do 24 meseca.
Projekat računa sa autonomnom, decentralizovanom kontrolom rojeva dronova. Sa lansiranjem i upravljanjem hiljadama autonomnih dronova koji mogu da deluju u rojevima i „efikasno ometaju" odbranu neprijatelja, uključujući sisteme protivvazdušne odbrane, artiljerijska oruđa, raketne bacače i platforme za obaveštajno i izviđačko delovanje.
Pentagon na takve rojeve računa za slučaj kineske invazije na Tajvan. Međutim, Sjedinjene Države imaju ozbiljne probleme u proizvodnji jeftinih dronova. Američki kvadkopteri imaju previsoku cenu, pošto su troškovi materijala i rada mnogo veći nego u Kini.
S druge strane, Kina ima sve što je potrebno da poveća proizvodnju jeftinih bespilotnih letelica. Štaviše, već je postala najveći svetski izvoznik borbenih dronova. Kineska kompanija DJI, sa sedištem u Šenženu, drži oko 70 odsto globalnog tržišta komercijalnih dronova.
Kineski Sunflower-200" napravljen je po uzoru na iranski Šahed-136, oružje koje Rusija aktivno koristi u sukobu u Ukrajini, ali ozbiljno modifikovano kako bi se uzeli u obzir specifični borbeni uslovi u ovom regionu.
Američki predsednik Džo Bajden i kineski lider Si Đinping dogovorili su se tokom razgovora u San Francisku da njihove zemlje nastave komunikaciju na nivou dve vojske i da sarađuju u borbi protiv trgovine drogom.
Nova Tema dana bila je istorijski sastanak kineskog lidera Si Đinpinga i američkog predsednika Džo Bajdena, koji će se održati na tajnoj lokaciji u SAD.
Američki predsednik DŽozef Bajden sastaće se danas u San Francisku sa kineskim liderom Si Đinpingom prvi put direktno nakon godinu dana, kako bi razgovorima pokušali da ublaže tenzije između dve zemlje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U decembru prošle godine tokom 17 uzastopnih noći nisteriozni dronovi čije poreklo ni dan danas nije utvrđeno kružili su nad ključnim vojnim bazama u SAD, a američka vojska ih nije obarala.
Sjedinjene Države se zalažu za mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu i ne podržavaju nezavisnost ostrva Tajvan, ali neće odbiti da mu isporuče oružje, rekao je portparol Bele kuće Džon Kirbi na brifingu u četvrtak.
Ukrajinski dronovi izveli su napad na fabriku „Tajfun“, deo ruskog vojno-industrijskog kompleksa, smeštenu u gradu Kaluga u Kaluškoj oblasti. Ovu informaciju saopštio je Andrij Kovalenko, šef Centra za borbu protiv dezinformacija pri Savetu za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine.
Ukrajinske specijalne službe od 2005. godine identifikovale su Rusiju i Belorusiju kao ključne protivnike, izjavio je za RIA Novosti bivši pukovnik Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) Aleksandar Mazur.
Slobodan Georgiev, urednik u antisrpskom mediju tajkuna Dragana Šolaka i potpaljivač haosa u Srbiji, besan je na predsednika Srbije Aleksandra Vučića jer je odbrusio britanskom novinaru za vreme intervjua, a u vezi sa NATO agresijom na Srbiju 1999. godine.
Poslanici Skupštine Srbije započeli su danas sednicu na čijem je dnevnom redu, između ostalog, Predlog budžeta za 2025. godinu, a već sam dolazak na sednicu obelezio je incident kada su dve žene pokušale da u ovu instituciju unesu biber sprej.
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Miroslav Čučković tokom gostovanja u "Info jutru" govorio je o propagiranju grašanskog rata od strane opozicije, ali i o tome da narod ne želi takve.
Ćerka predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, Gorica Dodik, razotkrila je kako pojedini mediji u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj manipulišu izjavama predsenika Srbije Aleksandra Vučića koje je dao za BBC.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
U susret Novoj godini srpsko tržište preplavljeno je ponudama novogodišnjih dekoracija, kao i ukrasa, a naše istraživanje pokazalo je da kupovina ukrasa može da vas košta od 10.000 do 20.000 dinara.
Jedan Srbin našao se u teškoj situaciji nakon 12 godina braka, kada se tokom razvoda suočio s mogućnošću da ostane bez krova nad glavom, uprkos tome što je, kako tvrdi, uložio značajna sredstva u zajednički dom.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Nasilnik D.J (43) uhapšen je juče zbog sumnje da je satima držao zaključanu emotivnu partnerku (48) u jednom stanu u Obrenovcu, a da je za to vreme tukao, vukao za kosu i nazivao pogrdnim imenima!
Alija Balijagić (65) koji je uhapšen u četvrtak u selu Pribojska Goleš zbog ubistva brata i sestre Milenke i Jovana Madžgalja, ima sina iz vanbračne veze i nikada nije služio vojsku, pokazuju podaci iz njegove biografije.
Žena čiji identitet nije objavljen teško je povređena u subotu u Rakovici kada ju je na pešačkom prelazu udario automobil, a zatim preko nje prešlo drugo vozilo!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Boriša Simanić se vratio u repRezentaciju Srbije nakon što je ostao bez bubrega na Svetskom prvenstvu u Minili, a njegov stric Mladen se prisetio najtežih momenata.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije, Dragan Stojković, čestitao je kolegi iz košarkaškog nacionalnog tima, Svetislavu Pešiću, na osvojenom plasmanu na Evrobasket 2025. godine.
Poznati košarkaški stručnjak Marin Sedlaček ispričao je jednu zanimljivu anegdotu sa Evropskog prvenstva u Nemačkoj 2022. godine i otkrio koliko Nikoli Jokiću znači igranje za reprezentaciju Srbije.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Sara Džesika Parker nedavno je posetila Filmski festival u Torinu, ali ovaj put nije bila u centru pažnje kao glavna zvezda, već kao podrška svom suprugu, glumcu Metjuhu Broderiku.
Šeron Stoun bila je gošća Filmskog festivala u Torinu, a prisustvovala je ceremoniji otvaranja, gde je odmah počela sa serijom neobičnih modnih izdanja.
Kiseli kupus je najbitniji deo zimnice tokom sezone i zimska salata na svakom stolu srpskog domaćinstva. Recept po kome su ga pripremali naši stari, originalan je i najbolji kako bi vam kiseli kupus bio savršeno ukiseljen.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.